Busem przez polskie ogrody – rozpoczęcie rocznego projektu!

e7f8c9a39f7a013b2ba0866aa7ff05f6 1
e7f8c9a39f7a013b2ba0866aa7ff05f6 1

Jest! Udało się! Rozpoczynam projekt ‘Busem przez polskie ogrody’! Pisząc te słowa sam jeszcze trochę w to nie wierzę, ale tak jest, jest to prawda. Miesiące przygotowań, rozmów, ustalań, rozmyślań, układania scenariuszy, planowania mniejszych i większych szczegółów aby znaleźć się w tym miejscu i móc napisać ten post. A przede wszystkim gośno powiedzieć: Busem przez polskie ogrody – rozpoczęcie rocznego projektu!

Ten post to trochę takich zakulisowych informacji, spostrzeżeń i przemyśleń, które towarzyszyły przygotowaniom do projektu. Natomast wszystkie szczegóły związane bezpośrednio z organizacją i założeniami znajdziesz na specjalnych podstronach, które tu tylko w skrócie Ci omówię. Klikając w nie, możesz już bezpośrednio przejść do właściwych stron.

A zatem kolejno, z krótkim komentarzem:

‘Strona główna’ – to takie ‘rondo centralne projektu, z którego przejdziesz do wszystkich przedstawionych poniżej zakładek. A zatem w każdym momencie, w którym będziesz chciał zobaczyć co ciekawego dzieje się w projekcie, najlepiej wejdź na tą stronę, a z niej dalej w interesujący Cię element.

Do tej strony trafisz zawsze poprzez baner znajdujący się po prawej stronie, w bocznym pasku.

Kolejne podstrony, na które wejdziesz z powyższej ‘strony głównej’:

Projekt – strona ze szczegółowym opisem projektu, jego założeniami, harmonogramem, a przede wszystkim informacją, dlaczego powinieneś wziąć udział w projekcie goszcząc mnie w swoim ogrodzie lub czytając posty z relacjami z odwiedzonych ogrodów.

Regulamin – strona z krótkim regulaminem projektu, jeśli będziesz chciał zgłosić swój ogród do odwiedzin.

Partnerzy – strona z opisem Partnerów projektu oraz ważną informacją, dlaczego Partnerzy są, jaka jest ich rola oraz jaką pomoc mi udzielili aby projekt mógł dojść do skutku. A także jaki ma to wpływ na Ciebie i co możesz na tym zyskać. Tutaj tylko graficzne przedstawienie 5 Parterów oraz dodatkowo mojego lokalnego samorządu, który również udzielił swojego wizerunku. Myślę, że wszystkie te znaki firmowe są Ci znane, a jeśli nie, to z pewnością poznasz je podczas projektu.

Ogrody – strona na której będą znajdowały się odnośniki do wszystkich postów z relacjami z odwiedzonych ogrodów. Koniecznie Ci ją polecam jeśli masz ochotę na fajne nagrody!

Fajne niusy – strona, na której będę zamieszał fajne informacje związane z projektem, które nie ‘załapały się’ do postów z ogrodami, a mimo wszystko warte są pokazania.

Tytułowy bus – strona, na której przedstawiam busa, którym wybieram się do ogrodów. Z czasem również trochę ciekawostek z nim związanych.

Gdzie dotarłem – a właściwie w tym momencie gdzie dotrę. To strona, na której graficznie, na mapie zobaczysz skąd wyruszam i dokąd dojadę.

I to tyle najważniejszych stron związanych z projektem. To na nich będzie rozgrywać się cała ‘akcja’ więc radzę je mieć na uwadze. Tymczasem wrócę do tematu postu, czyli kilku, krótkich informacji związanych z pomysłem i przygotowaniami do projektu.

.

Skąd pomysł?

Pomysł na projekt zrodził się już dawno. Początkowo był to tylko taki ogólny zarys, bez szczegółów i konkretnego pomysłu, który powstał po lekturze bloga Busem przez Świat‘. Wspominam o nim dokładnie m.in. w zakładce Tytułowy bus więc tu nie będę niepotrzebnie powtarzał. W każdym razie to właśnie na podstawie lektury tego bloga pojawiła się pierwsza myśl, że fajnie byłoby wyruszyć w podróż po ogrodach. Dodatkowo, na cześć tego bloga pojawiała się też nazwa ‘Busem przez polskie ogrody’.

A to wszystko działo się już mniej więcej rok temu. Później na jakiś czas pomysł upadł, a właściwie został odłożony z braku czasu, nadmiaru ogólnych obowiązków oraz ogólnie takiego przekonania, że jest to pomysł nierealny. Na szczęście powrócił i to ze zdwojoną siłą, mniej więcej pół roku temu. I wtedy zacząłem nad nim rozmyślać próbująć z totalnej pustki ułożyć jakiś mały zaczątek, który mógłbym rozbudowywać. Mając już jako takie wyobrażenie, we wrześniu ubiegłego roku postanowiłem zaryzykować i ogłosić go na forum. Te setki pozytywnych reakcji, do tego wielka liczba wiadomości, które wtedy dostałem utwierdziły mnie w przekonaniu, że jest to pomysł dobry i warto go rozwijać. Spójrz jak to wyglądało.

Był to moment przełomowy w tym projekcie. Natomiast poprzeczkę podniosłem sobie tak wysoko, że wielokrotnie później miałem już wrażenie, że nie dam rady jej przeskoczyć. Dlatego, że głównym założeniem mojego pomysłu było to, aby pozyskać do niego Partnerów, którzy wesprą mnie w działaniach i wspomogą produktowo, co będzie bezpośrednią korzyścią dla właścicieli odwiedzanych ogrodów i czytelników tego cyklu na blogu.

Jak się później okazało to właśnie ten element czyli pozyskanie Partnerów, był najtrudniejszy, najbardziej wymagający i czasochłonny. To wiele, wiele ofert, różnego rodzaju dokumentów, scenariuszy, planów, rozpisek, później rozmów, negocjacji, ustaleń itd., aby każdemu z Parterów dać poczucie, że warto podjąć ryzyko i wziąć udział w projekcie.

Dlatego w tym miejscu, będąc już na starcie, mając za sobą te ustalenia, a jednocześnie wielki kredyt zaufania na swoich plecach, muszę im mocno podziękować. Przede wszystkim właśnie za zaufanie, a w dalszej części za udaną udaną współpracę, która doprowadziła mnie w to miejsce. Szczególne podziękowania kieruję do:

Pani Małgorzaty z Firmy Rolmarket.pl – za największą wiarę w ten projekt, objęcie partnerstwa strategicznego i wielkie zaangażowanie w sprawy organizacyjne, które trwa od początku pojawienia się pomysłu aż do dziś.

Pani Violetty i Beaty z Firmy Vilmorin Garden – za najwcześniejsze i zdecydowane przystąpienie do projektu, jednocześnie twarde i konkretne negocjacje.

Pani Pauli i Karoliny z Firmy Sherwin – Williams – za zdecydowane przystąpienie do projektu oraz wyjątkowo konkretne i merytoryczne ustalenia.

Pani Aleksandrze i Pani Arkadiuszowi z Firmy Gnejsy.pl – za zdecydowane przystąpienie do projektu, duży kredyt zaufania i gotowość do wcielania w życie tego projektu.

Pani Joannie z Firmy Marolex – za równie zdecydowane przystąpienie oraz krótkie i zdecydowane ustalenia.

Ponadto Panu Burmistrzowi Nysy oraz Pani Elwirze i Małgorzacie z Urzędu Miejskiego – za zaufanie i gotowość udzielenia wizerunku w innowacyjnym projekcie, merytoryczne ustalenia i bezproblemowy kontakt.

.

Co ma pokazać ten projekt?

Projekt ‘Busem przez polskie ogrody, to w szczególności podkreślenie pasji i radości jaką może nieść samodzielne i przemyślane urządzanie przestrzeni, stosowanie ciekawych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Ma jednocześnie pokazać, że własnymi pomysłami, podpartymi ciężką i systematyczną pracą, można osiągnąć spektakularne efekty, nawet bez angażowania ogromnych budżetów. Co ważne, to efekty, które mogą zachwycać i inspirować tysiące osób, niejednokrotnie szukających pomysłów i rozwiązań na zagospodarowanie własnego kawałka przestrzeni.

Jego ideą jest odwiedzenie, pokazanie i opisanie ciekawych ogrodów, co ma umożliwić Czytelnikom znalezienie kolejnych, jeszcze ciekawszych ogrodowych inspiracji. Inspiracji, których tysiące ludzi poszukują, próbując zaplanować i zagospodarować swoje otoczenie. Inspiracji, które w dobie internetu są teoretycznie dostępne, jednak bez odpowiedniego przekazu i komentarza, niestety praktycznie nieprzydatne. Inspiracji, które pomagając urządzać pojedyncze ogrody, pozytywnie wpływają na nasze wsie, miasta, a w efekcie cały kraj. Inspiracji, poprzez które wiele osób odkrywa swoje pasje oraz znajduje sens i cel swojego życia.

Wyznacznikiem wyboru ogrodów nie będzie ilość środków finansowych przeznaczonych na ich wykonanie, wręcz przeciwnie dostrzegane będą ogrody, w których efekty związane są z własną pracą i zaangażowaniem. Dlatego, że takie ogrody mogą dać przykład Czytelnikom, a jednocześnie wskazać kierunek, którym warto podążać urządzając własne przestrzenie, poszukując dobrych wzorców i realizując się w zagospodarowaniu własnych ogrodów.

.

Kto może wziąć udział w projekcie?

Projekt ma formułę otwartą, czyli każdy może zgłosić swój ogród, jako kandydata do odwiedzin. Zgłoszenia będą przyjmowane przez cały okres trwania projektu, a zatem od 20. stycznia, niemalże do końca 2018 roku.

Kryteria wyboru ogrodów określone są w regulaminie, niemniej szczególną uwagę będą zwracały ogrody tworzone z pasją i pomysłem.

.

Co wyróżnia ten projekt?

Znakiem rozpoznawczym i tytułowym bohaterem projektu jest specjalnie dedykowany bus, którym realizowane będą wizyty w ogrodach.

Kolejnym flagowym elementem przedsięwzięcia są produkty ogrodnicze wręczane właścicielom ogrodów tzn., każdy uczestnik programu otrzyma zestaw upominków ufundowany przez Partnerów projektu, którymi są uznane firmy z branży ogrodniczej. To dzięki ich wsparciu i zaangażowaniu możliwa jest realizacja cyklu na blogu. Każda wizyta w ogrodzie to również konkurs dla Czytelników bloga, dlatego nagrody i upominki będą trafiać do nich regularnie.

To, co dodatkowo będzie wyróżniało projekt, to pokazanie ogrodów przez pryzmat historii ich twórców. Każdy odcinek będzie zatem opowieścią nie tylko o ogrodzie, ale również o losach jego właścicieli.

.

Zaproszenie.

Na zakończenie tego krótkiego postu zapraszam Cię wyjątkowo mocno do aktywnego udziału w projekcie. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • jako bezpośredni uczestnik, zgłaszając swój ogród do odwiedzin,
  • jako czytelnik obserwując i czytając zamieszczane posty na blogu.

Zarówno w jednym jak i drugim przypadku masz szansę na dobrą zabawę, ale także wspomniane nagrody przygotowane przez Partnerów projektu. A mogę Cię zapewnić, że są one wyjątkowo cenne i atrakcyjne. Wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie projektu, tu tylko nadmienię w skrócie:

  • jako bezpośredni uczestnik zgłaszający swój ogród, który odwiedzę, w momencie mojej wizyty otrzymasz atrakcyjny zestaw prezentów, a dodatkowo na koniec cyklu masz szansę na nagrodę dodatkową, którą zdobędzie jeden z odwiedzonych ogrodów,
  • jako czytelnik cyklu postów z odwiedzonych ogrodów, masz szansę na udział w konkursie, który będzie częścią każdego postu, w którym do wygrania będą również bardzo atrakcyjne nagrody od Partnerów.

Myślę więc, że warto przystąpić do wspólnej zabawy. Z góry zapraszam. Przede mną ciężki i wymagający rok, mnóstwo wizyt w ogrodach, ale mam nadzieję, że z Twoją pomocą dam radę. Do zobaczenia w Twoim ogrodzie lub w postach na blogu.

.

Niespodzianka

Nie byłbym sobą, gdybym na koniec postu otwarcia projektu, nie przygotował dla Ciebie niespodzianki. Po drugie byłoby to też trochę nieelegancko mówić tyle o niespodziankach, które czekają w całym projekcie, a tymczasem w pierwszym nie mieć niczego do zaoferowania….

A zatem mam i to całkiem sporo. Zestaw nagród od Partnerów, zbliżony do tego, jaki będzie nagrodą w mini konkursach, w poszczególnych postach z wizyt w ogrodach. Za każdym razem będą się minimalnie różnić, bo produkty będę starał się dostosowywać do sezonu, tak aby były dla Ciebie jak najbardziej przydatne. Natomiast tym razem mam dla Ciebie przygotowane:

  • Kiełkowniki czyli “Domowe ogródki małe” (lucerna, mieszanka delikatna, rzeżucha, rzodkiewka), duży szalkowy kiełkownik z przyciemnionego tworzywa ograniczający proces fotosyntezy oraz firmową, gustowną, materiałową torbę.

  • Podpałkę długopalącą LUX FIRE oraz zestaw gadżetów firmowych: kalendarz, notes, smycz i długopis.

  • Dużą puszkę farby w kolorze “Czerwone piwonie”, którą pomalujesz w ogrodzie prawie wszystko oraz pędzel.

  • Praktyczny kalendarz ścienny z pięknymi ogrodowymi inspiracjami oraz małą szpilkę gnejsową. Szpilka gnejsowa to kawałek skalnego materiału wysokości około 0,5 metra, zamontowany na specjalnym postumencie, stanowiący efektowną ozdobę ogrodową. Na zdjęciu materiał przykładowy, ponieważ oryginał zostanie wysłany do zwycięzcy bezpośrednio od Partnera.

  • Mini opryskiwacz oraz zestaw gadżetów firmowych: torbę, opaskę na rękę i długopis, a wszystko w efektownych, odblaskowych kolorach.

  • Kalendarz imprez kulturalnych na I kwartał 2018 roku, a zatem spis wszystkich imprez, które organizuje Urząd Miejski w Nysie. Mam nadzieję, że zrobisz z niego użytek i odwiedzisz to moje, fajne Miasto.

  • Podręcznik mojego autorstwa, który z pewnością dużo ułatwi Ci w Twoich ogrodowych zmaganiach.

Ufff… ale tego jest, aż się zmęczyłem wypisując. A mogę Cię zapewnić, że zestawy które będę woził do ogrodów będą jeszcze bardziej atrakcyjne i rozbudowane. Natomiast myślę też, że w tym momencie rozumiesz dlaczego są Partnerzy, i że to nic złego, że wsparli mnie w projekcie.

.

Co zrobić aby otrzymać powyższy zestaw nagród?

Nic wielkiego. Pod postem, który ukaże dziś po godzinie 18tej na facebooku, na fanpage bloga, wykonać dwie sprawy:

  • pierwsza obowiązkowa, czyli napisać w komentarzu co sądzisz o całym projekcie,
  • druga nieobligatoryjna, aczkolwiek mile widziana, to udostępnić ten post. Bardzo zależy mi aby zachęcić wiele osób do wspólnej zabawy.

I to wszystko. Spośród osób, które zamieszczą najciekawszy komentarz do dnia 23.01.2018r., w dniu właśnie 23go stycznia wybiorę zwycięzcę, którego poinformuję o wygranej. Myślę, że zasady są proste. Zapraszam do zabawy i raz jeszcze do aktywnego uczestnictwa w całym projekcie.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comment

  1. says: Patrycja Tomaszewska

    Co myślę o projekcie??? Ja już wiem ,że wiele podpatrzę, jeszcze więcej się dowiem albo i odwrotnie… lub po równo każdego- w każdym razie i jeden i drugi aspekt są dla mnie niezwykle istotne. i… mam nadzieję ,że to początek cyklicznej akcji bo ja jeszcze raczkuję i mam nadzieję ,że kiedyś będę mogła spojrzeć na swój ogród i powiedzieć… ,,No…myślę ,że mam coś do przekazania” i że wtedy nie będzie za późno. Wiem ,że to będzie cudowny rok, bo nawet jak aura nie będzie mi sprzyjać to otworzę blog ,,Z ogrodem na Ty” i nawet największa chandra minie.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *