Jak zbudować drewniany obelisk ogrodowy pod róże i pnącza?

obelisk ogrodowy zogrodemnaty1
obelisk ogrodowy zogrodemnaty1

Każdy ogród to jak zapewne wiesz, duże bogactwo i różnorodność gatunków roślin. Są wśród nich również takie, które do prawidłowego wzrostu potrzebują podparcia. Różnego rodzaju podpór, drabinek, czy jakiejkolwiek innej konstrukcji. A bez wątpienia jednym z ciekawszych i efektowniejszych rozwiązań w tym zakresie, może być tzw. obelisk ogrodowy. Na przykład drewniany, który z pomocą tego postu samodzielnie wykonasz.

A czy wiesz skąd pochodzą te popularne dziś w wielu ogrodach podpory pod róże czy inne rośliny pnące?

Trudno uwierzyć, że ich historia sięga aż czasów starożytnych. Natomiast pomysł, aby wykorzystać ich kształt do stworzenia konstrukcji podpierającej rośliny, powstał znacznie później. Pozwól, że przedstawię Ci ich krótki rys historyczny.

Ale zanim przejdziemy dalej, krótka informacja. Jak wiesz, na blogu „Z ogrodem na TY” prowadzony jest specjalny, roczny projekt „Kolorowy ogród cały rok”. W tym miejscu możesz przeczytać o jego założeniach. W ramach tego projektu, wraz z koleżanką Anitą inspirujemy Cię, jak przy pomocy kolorów ożywić Twój ogród, a przy okazji sprawić, aby był ładniejszy i ciekawszy.

A czy wiesz, że kolor ma bardzo często ukryte, drugie, znacznie głębsze znaczenie? Tak właśnie, jak w dzisiejszym poście, gdzie zobaczysz, jak za pomocą kolorów, nadać oryginalne oblicze nie tylko ogrodowym obeliskom, ale również całemu, ogrodowemu zakątkowi. A przy tym wydobyć jeszcze większe piękno z oplatających je roślin.

Wracając zatem do tematu oddaję głos wspomnianej Anicie, która jest główną autorką i narratorką tego projektu. Dalsza część postu to zatem jej słowa oraz jej szczegółowa instrukcja dla Ciebie….

.

Obelisk w ujęciu historycznym.

Pierwsze obeliski zostały zbudowane przez starożytnych Egipcjan. Rzeźbiono je w kamieniu. Umieszczano na placach przed świątyniami i pałacami, Stawiano w parach przy wejściu, jako święte przedmioty symbolizujące boga słońca, Ra. Uważano, że ich strzelisty kształt symbolizuje pojedynczy promień słońca.

Później w czasach Cesarstwa Rzymskiego fascynacja egipskimi obeliskami wcale nie zmalała. Rzymianie przetransportowali wiele z nich do Rzymu, stąd w wiecznym mieście jest dziś tak naprawdę więcej egipskich obelisków niż w samym Egipcie. Przez stulecia, gdy fascynacja Egiptem rozpowszechniła się na cały świat, dziesiątki obelisków zostały przeniesione do miast w różnych częściach naszego globu. Możesz spotkać je w Istambule, Florencji, Paryżu, Londynie, a nawet Nowym Jorku.

Słowo “obelisk” (łac. obeliscus, gr. obeliskos ) zapożyczone przez nas z języka angielskiego jest jednak pochodzenia greckiego, a nie egipskiego. Opisał je bowiem po raz pierwszy grecki podróżnik i pisarz klasyczny Herodot.

Trudno sobie wyobrazić klasyczny angielski ogród różany bez obelisku wykonanego z drewna lub metalu. We Francji nazywa się je Tuteurs i to określenie odnosi się do przedmiotów służących do podpierania winorośli lub pnących róż. Natomiast mówiąc najogólniej, obeliski są po prostu ozdobnymi elementem architektury ogrodowej, wzbogacającymi ogrody i służącymi głównie jako podpory dla róż lub innych roślin pnących. Z definicji obelisk to wysoka, 4-stronna, wąska, zwężająca się ku górze konstrukcja, przypominająca kształtem piramidę. A zatem jakby na nią nie patrzeć, wygląda ciekawie.

Stąd mnie również zafascynował ten kształt podpory dla roślin. Na potrzeby swojego ogrodu postanowiłam wykonać kilka takich drewnianych konstrukcji, z myślą przede wszystkich o moich różach. Natomiast jeśli i Ty masz w swoim ogrodzie róże lub pnącza, to również zachęcam do użycia tego ciekawego elementu architektonicznego.

.

A tak na marginesie… Nie szukasz pomysłu na obrzeże rabaty? Jeśli tak, to polecam garść inspiracji w filmie na moim kanale, w którym głosu udziela moja 17 letnia Córka:

.

Dlaczego warto wykonać ogrodowy obelisk?

Myślę, że nie muszę Cię przekonywać, że o ciekawym wyglądzie ogrodu decydują nie tylko rośliny. Owszem są ważne i kreują cały styl ogrodu, ale niemniej istotne są różne inne elementy, które dodają dodatkowego smaku i przyciągają uwagę. Stąd właśnie drewniany, solidny, ogrodowy obelisk sam w sobie może stanowić niebanalną ozdobę. Jest doskonale widoczny z wielu punktów w ogrodzie, tym bardziej, jeśli nadasz mu ciekawy kolor np. z pomocą palety barw ALTAX Viva Garden!, dedykowanej do malowania m. in. właśnie takich elementów dekoracyjnych.

W zależności od upodobań oraz stylu ogrodu, możesz wybrać spośród wielu stonowanych lub pastelowych kolorów, albo odważnie sięgnąć po żywe, dynamiczne barwy. A tym samym, za ich pomocą, zmienić wygląd swojego ogrodu. Do dyspozycji masz aż 29 wspaniałych barw.

Zatem, aby ożywić i zabezpieczyć surową drewnianą konstrukcję obelisków, po raz kolejny sięgnęłam po inspirujące farby z kolekcji ALTAX Viva Garden!

Natomiast jeśli jesteś zainteresowany, jak samodzielnie zbudować obelisk, zapraszam do dalszej części postu, gdzie zdradzę Ci szczegóły jego wykonania. Tymczasem przedstawię efekty końcowe mojej pracy.

W moim warsztatowym projekcie stolarskim DIY znalazły się 3 kolorowe obeliski, które następnie zostały umieszczone w różnych zakątkach ogrodu. Każde z tych miejsc ma nieco inny charakter, aranżację roślinną i kolorystykę, zatem postanowiłam również obeliskom nadać indywidualne cechy, aby jak najlepiej dopasować je do miejsc, w których będą stały.

 .

Propozycje kolorystyczne i aranżacyjne ogrodowych obelisków.

Pierwszy obelisk w kolorze AROMATYCZNA SZAŁWIA będzie służył jako podpora dla przepięknej róży angielskiej David Austin odm. „Princess Alexandra of Kent”.

Jako ciekawostka podam, że róża ta została nazwana na cześć kuzynki królowej angielskiej Elżbiety II, znanej miłośniczki róż.

Kolor szałwii wspaniale podkreśli kolor płatków tej wyjątkowo urodziwej róży o pełnej główce, wypełnionej niezliczoną ilością intensywnie różowych płatków. Dodatkową atrakcją jest to, że kiedy kwiat przekwita, delikatnie wybarwia się na kolor lila. Jest to róża krzaczasta o kompaktowym wzroście, dlatego idealnie nadaje się do sadzenia w niewielkich ogrodach. Wymaga jednak podparcia, a doskonale do tego mogą służyć właśnie prezentowane przeze mnie drewniane obeliski.

 .

Drugi obelisk pomalowany w kolorze NIEZAPOMINAJKA będzie podporą dla innej róży angielskiej z kolekcji David Austin odm. „Young Lycidas”.

Delikatny kolor niezapominajki wspaniale skomponuje się z nietypową dla róż angielskich barwą tej odmiany, która stanowi połączenie ciemnej magenty, różu oraz czerwieni. Z kolei zewnętrzne płatki kwiatu przechodzą w jasny fiolet.

Podobnie jak wspomniana powyżej „Princess Alexandra of Kent”, róża odmiany „Young Lycidas” posiada bardzo piękny pełny kwiat o dużej liczbie płatków.

Kwiaty na obu odmianach pojawiają się już w czerwcu i długo kwitną. Już teraz obfitość pąków kwiatowych na obu krzewach wskazuje, że w tym roku te piękne „angielki” cudnie zakwitną.

Obie odmiany to róże pięknie pachnące, wabiące motyle oraz inne owady. Niestety lubią je również mszyce. Dlatego warto w ich sąsiedztwie umieścić domki dla owadów pożytecznych, o których pisałam w poście Jak zbudować domek dla pożytecznych owadów.

.

Trzeci obelisk został pomalowany farbą w kolorze LAWENDOWE WZGÓRZE.

Został postawiony na osi widokowej, czyli na końcu ścieżki w ogrodzie, stanowiąc po prostu ciekawy element dekoracyjny.

Skupiający na sobie uwagę oraz zachęcający do spaceru, aby przyjrzeć mu się z bliska.

.

Jak poprawnie i efektywnie malować obeliski?

Jeśli zdecydujesz się tak jak ja, na pomalowanie drewnianych elementów dekoracyjnych farbami ALTAX Viva Garden!, pozwól że przybliżę Ci wcześniej klika istotnych informacji na ich temat.

  • Do Twojej dyspozycji jest bogata paleta aż 29 matowo wykończonych kolorów farb, które w składzie mają wysokogatunkowe żywice akrylowe. Co jak być może się domyślasz, wpływa na ich jakość, a tym samym trwałość i końcowy efekt tego, co malujesz.
  • Są to farby wodorozcieńczalne, a zatem po malowaniu wszystkie pędzle i wałki wystarczy umyć pod bieżącą wodą.
  • Proces malowania wymaga zastosowania 2-3 warstw farby, w zależności od podłoża.

Praktyczne wskazówki do malowania:

  • Aby nie dopuścić do wyschnięcia i zniszczenia pędzli oraz aby nie trzeba było ich w trakcie ciągle myć pomiędzy poszczególnymi etapami malowania, wystarczy narzędzia umieścić na ten czas w foliowym woreczku śniadaniowym.
  • Farbami z tej serii malowałam również w zamkniętym pomieszczeniu i mogę powiedzieć, że są to farby o miłym i niedrażniącym zapachu. Szybko schną.
  • Są niezwykle wydajne. Do pomalowaniu 1 obelisku, przy 2 krotnej warstwie, zużyłam zaledwie 1 puszkę 250 ml farby!
  • Farby przechowuj w temperaturze między 10 a 30 ̊ C. Jeśli malujesz na zewnątrz, wszak są to farby do ogrodu, najodpowiedniejsza do malowania jest pochmurna pogoda, gdyż farba zachowuje gęściejszą strukturę i moim zdaniem łatwiej się maluje, niż podczas upałów.
  • Pamiętaj, aby do kuwetki wylać odpowiednią ilość farby, a puszkę następnie zamknąć. Zapobiegnie to ścinaniu się farby na powierzchni (w postaci grubego kożucha).

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie pomalować drewniany obelisk przygotuj do pracy następujące materiały:

  • Wybrane farby Altax Viva Garden!
  • Patyczki do mieszania farb,
  • Kuwetki do malowania (kilka sztuk, jeśli wybierzesz różne kolory farb),
  • Rączka oraz wymienne wałki flockowe przeznaczone do farb wodorozcieńczalnych (taka ilość, ile kolorów wybierzesz),
  • Wąskie pędzelki do farb wodorozcieńczalnych,
  • Rękawiczki ochronne w odpowiednim rozmiarze,
  • Tekturową podkładkę do malowania,
  • Papier ścierny o gramaturze 120 lub szlifierkę oscylacyjną do wyrównania powierzchni surowych desek.

Cały proces malowania jest bardzo prosty i wygląda tak jak w poniższym streszczeniu, które wykonałam na podstawie warsztatów „budowy obelisków”, zrealizowanych w moim ogrodzie.

Przygotowanie przed malowaniem:

  • Pod wpływem farby włoski surowego drewna staną na baczność powodując chropowatą strukturę, więc aby tego uniknąć zanim będziesz szlifować drewno, opryskaj je delikatną mgiełką wody ze spryskiwacza. A dopiero po przeschnięciu przystąp do szlifowania.
  • Krawędzie kantówki są ostre, więc aby się nie skaleczyć podczas malowania, warto je również ogradować, czyli przeszlifować. Wpływa to również na estetykę wykonania.

Malowanie:

  • Podczas pracy obelisk najlepiej ułożyć na jednym z boków na rozłożonej podkładce tekturowej lub folii.
  • Zacznij od malowania spodniej powierzchni wszystkich elementów poprzecznych, używając do tego celu płaskiego pędzla.
  • Następnie postaw obelisk do pionu i pomaluj pozostałe powierzchnie zaczynając od góry obelisku, przechodząc następnie niżej. Wewnętrzne elementy łatwiej pomalować płaskim pędzlem, zewnętrzne z kolei wałkiem flockowym.
  • Po wyschnięciu pierwszej warstwy, powtórz cały proces do uzyskania jednolitej kolorystyki.
  • Ozdobny element na topie (górze) obelisku, pomaluj na końcu, następnie przyklej za pomocą kleju wodoodpornego do drewna np. Pattex.

Na marginesie dodam, że gotowe, kolorowe obeliski, już wkrótce znajdą się na stałe w ofercie sklepu internetowego Z Ogrodem na TY.

Jednak jeśli nie jest Ci obce majsterkowanie to zachęcam Cię do samodzielnego ich wykonania. Nie jest to wcale trudne i czasochłonne zajęcie, a na stworzenie 1 obelisku wystarczy Ci godzina pracy w warsztacie.

W dalszej części postu zamieszczam opis krok po kroku oraz schemat, abyś mógł niewielkim kosztem wykonać własny obelisk.

.

Jak wykonać drewniany, ogrodowy obelisk?

Do budowy konstrukcji obelisku o wysokości 145 cm potrzebne Ci będą:

  • Kantówki sosnowe lub świerkowe, ewentualnie modrzewiowe o grubości 4 cm w ilości ok. 11 mb,
  • 1 małe pudełko śrub tarasowych,
  • wiertło i wiertarka,
  • piła mechaniczna lub ręczna,
  • miara, taśmy,
  • ołówek.

Proces budowy obelisku jest następujący:

  • Kantówki przytnij pod odpowiednim kątem na następujące kawałki:

Na konstrukcję pionową:

cztery o długości 145 cm

Na belki poprzeczne w kształcie trapezów:

cztery o długości 46 cm (przy podstawie) i 44,5 (na górze)

cztery o długości 35 cm (przy podstawie) i 33,5 (na górze)

cztery o długości 23 cm (przy podstawie) i 21,5 (na górze)

cztery o długości 12 cm (przy podstawie) i 10,5 (na górze)

  • Ułóż dwa kawałki kantówki o długości 145 cm w kształcie piramidy.
  • Pomiędzy nimi przykręć belkę poprzeczną o długości 46 cm w odległości 11 cm od dołu.
  • Następnie przykręć belkę poprzeczną o długości 35 cm w odległości 33 cm od poprzedniej belki.
  • Kolejno wkręć belkę o długości 23 cm w odległości 33 cm od poprzedniej.
  • I ostatnią belkę o długości 12 cm w odległości 33 cm od ostatniej.
  • Podczas wkręcania bocznych listew ważne jest, aby ktoś trzymał szczyt piramidy razem. Kiedy skończysz, masz zbudowaną jedną stronę swojego obelisku.
  • Odłóż to na bok i zbuduj jeszcze jeden taki sam element.
  • Po tym, jak już masz zbite dwie strony, będziesz potrzebować drugiej pary rąk. Poproś zatem kogoś o pomoc, aby postawił konstrukcję w pionie i potrzymał razem szczyty, a Ty wkręć pomiędzy nie pozostałe listwy, na tej samej wysokości co wcześniejsze. Tym samym zabudujesz dwie pozostałe strony obelisku i połączysz go w jedną całość.
  • Na szczycie zamontuj małą drewnianą podstawę o wymiarach np. 10 na 10 centymetrów, a na niej ozdobny top, który gotowy możesz kupić w każdym sklepie z drewnem.

Tak uzyskasz 4stronną, gotową strukturę obelisku.

.

Własnoręcznie zbudowany obelisk może być doskonałym oparciem dla Twoich róż lub pnączy. Możesz zastosować go również jako podporę w ogrodzie warzywnym, dla pomidorów czy fasoli. Cudownie wygląda także na środku warzywnej rabaty, obrośnięty np. pachnącym groszkiem. Albo po prostu stojący w strategicznym miejscu, gdzie będzie stanowił efektowny, cieszący oko element dekoracyjny.

Niezależnie jednak od tego, na które zastosowanie obelisku się zdecydujesz, efekt zawsze będzie dobry. Każda z propozycji jego zastosowania w ogrodzie jest bardzo atrakcyjna i z pewnością zwróci na siebie uwagę. Stąd mam nadzieję, że mój post będzie Ci przydatny.

Jednocześnie myślę, że projekt „Kolorowy ogród cały rok”, którego wszystkie posty znajdziesz w tym miejscu, jest dla Ciebie inspirujący i motywujący do zmian w swoim ogrodzie. A przede wszystkim przekonuje Cię, że kolor jednak ma znaczenie, a w ogrodzie mogą go dawać nie tylko same rośliny, ale również właśnie przemyślane i ciekawe aranżacje. Stąd już teraz zapraszam do kolejnych postów z tej serii, które z pewnością zaskoczą Cię wieloma, ciekawymi elementami.

Post zawiera lokowanie produktów.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *