Ogrodowe opryski ekologiczne. Sposoby i zalety ich stosowania.

opryski ekologiczne zogrodemnaty1
opryski ekologiczne zogrodemnaty1

O opryskach chemicznych stosunkowo dużo się mówi. Z reguły nie są to ciepłe słowa. I wcale się temu nie dziwię… gdyby nie jedno małe „ale”. Ze szkodnikami i chorobami roślin, jakoś radzić sobie trzeba. Szczególnie w zadbanym ogrodzie, gdzie niekoniecznie pozytywnie wpływają na jego wygląd i kondycję. Dlatego ciekawą alternatywą wydają się środki ekologiczne, do tzw. „eko oprysków”. Czyli w skrócie opryski ekologiczne.

Temat, mimo że znany nie od dziś, to jednak stosunkowo mało popularny. Nie wiem z jakich powodów, ale wiem natomiast, że warto jednak zwrócić na niego uwagę.

I to co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze, że są to środki naturalne, a więc właśnie ekologiczne, w prawdziwym znaczeniu tego słowa. Nie szkodzą zatem środowisku, konkretnie Twojemu terenowi, na którym mieszkasz i funkcjonujesz. Skoro nie szkodzą Twojemu terenowi, to nie szkodzą również Tobie. Ale także Twoim dzieciom, jeśli je posiadasz, Twoim zwierzętom i ogólnie wszystkim innym, które w Twoim ogrodzie przebywają. Ptakom, owadom itd. W mojej ocenie, to wystarczające argumenty aby wziąć je pod uwagę.

.

Krótko o ekologicznych opryskach.

Rodzajów oprysków ekologicznych jest sporo. Nie tylko tych dostępnych w handlu, ale również wszelkich innych, robionych według lokalnych, domowych sposobów. Jedne są mniej skuteczne, inne bardziej. Natomiast wyróżnia je jedno: nie szkodzą środowisku oraz Tobie.

Same opryski, jak zresztą nazwa sugeruje, mają postać płynną. Stanowią określone mikstury, tworzone z konkretnych roślin, według określonych zasad. Następnie podobnie jak tymi chemicznymi, przy pomocy opryskiwaczy, można je aplikować na konkretne rośliny, ale przede wszystkim na konkretne problemy. Poniżej znajdziesz dokładne sposoby przygotowania samych oprysków, ich najpopularniejsze rodzaje oraz informacje, na jakie ogrodowe problemy mogą Ci pomóc.

 

A do najpopularniejszych roślin, z których pozyskuje się materiał do przygotowywania roztworu do oprysków należą:

  • Wrotycz pospolity
  • Krwawnik
  • Piołun
  • Pokrzywa
  • Skrzyp polny

.

Wrotycz pospolity

Ziele, z którego suszonej postaci, przygotujesz naturalny środek do eko oprysków na pchełki, mączlik szklarniowy, mszyce, przędziorki, opuchlak truskawkowiec, kwieciaki, roztocz truskawkowy czy stonkę ziemniaczaną.

opryski ekologiczne zogrodemnaty3

Sam wrotycz jest rośliną powszechnie występującą na łąkach oraz w pobliżu dróg i pól. Więc teoretycznie możesz go zebrać, jeśli oczywiście rozpoznasz. Dawniej był stosowany jako roślina lecznicza, a obecnie jest przeznaczony głównie do zwalczania szkodników w ogrodach. Z jego pomocą możesz również ograniczyć występowanie much, mrówek, komarów, kleszczy, gąsienic szkodliwych motyli (namiotnika i bielinka) i moli, które odstrasza zapachem. Preparatami z wrotyczu opryskuje się również drzewa i krzewy, na których pojawiają się jaja mszyc i przędziorków. Sam zabieg najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną.

Wyciąg z wrotyczu – przygotowanie i stosowanie:
30g suszu z wrotyczu należy zalać 10 litrami zimnej wody i pozostawić na 24 godziny, aż wytworzy się lekka piana. Następnie powstałą mieszaninę trzeba przecedzić i rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:2.
W ten sposób otrzymasz wyciąg, który nadaje się do zwalczania szkodników.

Wywar z wrotyczu – przygotowanie i stosowanie:
75g suszu należy zalać 10 litrami wody i pozostawić na 24 godziny, następnie gotować około 20 min. Po ostygnięciu przecedzić. Przed zastosowaniem rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:5.

3 powody, dla których warto stosować wrotycz:

  • zwalcza i zapobiega występowaniu szkodników w ogrodzie
  • jest w 100% naturalny
  • doskonale się sprawdza w zwalczaniu jaj mszyc i przędziorków

.

Krwawnik

opryski ekologiczne zogrodemnaty4

Ziele, z którego suszonej postaci, przygotujesz naturalny środek do eko oprysków na mączniaka, zgniliznę, plamistość liści, kędzierzawość liści.

Wyciąg i wywar z krwawnika jest stosowany również jako preparat wzmacniający rośliny, poprawiający ich kondycję oraz hamujący rozwój chorób grzybowych.

Wyciąg z krwawnika – przygotowanie i stosowanie:
100 g suszu zalać 10 litrami wody, odstawić na 24 godziny, następnie rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:10.
Tak przygotowany wyciąg pomaga zapobiegać chorobom takim jak mączniak prawdziwy, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, plamistość liści drzew pestkowych, monilioza i kędzierzawość liści brzoskwiń. Można go stosować również zapobiegawczo w okresie kwitnienia drzew i krzewów.

Wywar z krwawnika – przygotowanie i stosowanie:

100 g suszu zalać 10 litrami wody i odstawić na 24 godziny, następnie gotować przez 30 minut. Stosować bez rozcieńczania. Wywar można stosować jako zapobiegawcze opryski na rośliny oraz przy zwalczaniu szkodników. Pomaga zwalczać mszyce, miodówki, larwy pluskwiaków, liściożerne gąsienice motyli.

3 powody, dla których warto stosować krwawnik:

  • hamuje rozwój chorób grzybowych oraz szkodników
  • działa jako preparat wzmacniający i poprawiający kondycję roślin
  • jest w 100% naturalny

.

Piołun

opryski ekologiczne zogrodemnaty5

Ziele, z którego suszonej postaci, przygotujesz naturalny środek do eko oprysków na pchełkę ziemną, gąsienice motyla, mszyce.

Wyciąg z piołunu – przygotowanie i stosowanie:
30 g suszu zalać 10 litrami wody i odstawić na 24 godziny. Opryskiwać bez rozcieńczenia 2 razy w tygodniu.

3 powody, dla których warto stosować piołun:

  • jest w 100% naturalny
  • skutecznie zwalcza szkodniki
  • nie działa toksycznie na roślinę

.

Pokrzywa

opryski ekologiczne zogrodemnaty6

Ziele, z którego suszonej postaci, przygotujesz naturalny środek do eko oprysków na mszyce, przędziorki, tarczniki, miseczniki.

Pokrzywa suszona to ekologiczny preparat przeznaczony do nawożenia drzew, krzewów, warzyw i kwiatów. Przyspiesza wzrost roślin, a także chroni przed chorobami oraz szkodnikami.

Wyciąg z pokrzywy – przygotowanie i stosowanie:
200 g suszu zalać 10 litrami wody i odstawić do sfermentowania. Otrzymaną gnojowicę rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10 do podlewania roślin w celu przyśpieszenia ich wzrostu. Preparatu nie stosować do nawożenia czosnku, cebuli, fasoli i grochu. Gnojowicę rozcieńczoną z wodą w proporcji 1:20 można natomiast stosować do oprysków np. przeciw zgniliźnie i chlorozie liści.

3 powody, dla których warto stosować pokrzywę:

  • ekologiczny oprysk do zwalczania chorób oraz szkodników
  • doskonały do nawożenia drzew, krzewów, drzew owocowych, warzyw i kwiatów
  • przyspiesza wzrost roślin

.

Skrzyp polny

opryski ekologiczne zogrodemnaty7

Ziele, z którego suszonej postaci, przygotujesz naturalny środek do eko oprysków na przędziorki, roztocza, wgryski szczypiorkowe.

Suszony skrzyp polny to ekologiczny preparat przeznaczony do opryskiwania roślin w celu zwalczania również chorób grzybowych.

Wyciąg ze skrzypu – przygotowanie i stosowanie:
150 g suszu zalać 10 litrami wody i odstawić na 12 godzin. Przed zastosowaniem rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:5 oraz dodać 0,3% ogrodniczego mydła potasowego.

Środek zwalcza choroby takie jak mączniak, zgnilizna, rdza, parch, kędzierzawość liści, zarazę ziemniaka na pomidorach, ale również chroni rośliny przed szkodnikami takimi jak przędziorki, roztocza oraz wgryzki szczypiorkowe.

3 powody, dla których warto stosować skrzyp:

  • zwalcza choroby grzybowe
  • jest w 100% naturalny
  • chroni roślinę przed szkodnikami

.

Skąd wziąć susz i opryski ekologiczne?

Oczywiście możesz chodzić po polach, nieużytkach i nazbierać. Później ususzyć, zmielić i materiał masz gotowy. Ale wymaga to kilku elementów. Przede wszystkim znajomości tych roślin, aby je właściwie nazbierać. O ile jeszcze pokrzywę zna każdy, niektórzy znają również skrzyp, o tyle wrotycz, krwawnik czy piołun może być kłopot rozpoznać.

Poza tym trzeba mieć chęci, czas, warunki do suszenia itd. Zatem droga do własnego przygotowania materiału do wykonania roztworów jest daleka i wyboista.

Dlatego proponuję Ci drogę na skróty i alternatywę. Podobnie zresztą jak alternatywą są opryski ekologiczne dla tych chemicznych. Dzisiejszy post to efekt współpracy z internetowym sklepem ogrodniczy Rolmarket.pl. Zresztą dzięki jego uprzejmości mogłem podzielić się z Tobą tymi informacjami o opryskach. Z góry przyznam się, że sam takiej szczegółowej wiedzy na ten temat nie posiadam.

A zatem wspomnianą alternatywą jest możliwość zakupu wszystkich wymienionych roślin, w gotowej postaci do sporządzenia oprysków, właśnie w tym sklepie.

opryski ekologiczne zogrodemnaty8

.

I z góry uprzedzam. Nie traktuj tego jako reklamę, której na przekór nie skorzystasz z propozycji. Jak wspomniałem, zawsze masz alternatywę zbierać samemu. Tylko czy warto? A z pewnością warto skorzystać z oprysków naturalnych w ogrodzie.

Więc gdybyś potrzebował gotowe produkty, na wszelki wypadek podrzucam gdzie je znaleźć:

opryski ekologiczne zogrodemnaty9

.

Myślę, że opryski ekologiczne, jeśli do tej pory były Ci obce, teraz zwrócą Twoją uwagę. W końcu czasem czymś trzeba pryskać, aby radzić sobie ze szkodnikami i chorobami roślin. Więc czy musi to koniecznie być chemia? Myślę, że nie. Myślę też, że ten post powinien również Ciebie do tego przekonać.

.

A na koniec tradycyjna prośba do Ciebie: uważasz wpis za ciekawy – polub. A może pomocny – udostępnij. Z góry dzięki!!

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

3 Comments

  1. says: Jula

    Bardzo cenne i ciekawe informacje. Zewsząd otacza i działa na nas chemia więc z tych środków naturalnych warto skorzystać aby chodź trochę ograniczyć ją w swoim ogrodzie.

  2. says: Barbara

    Wywar z krwawnika na motele bielinku: jaka woda zalewamy suszone ziolo: zimna, ciepla, goraca (wrzatek) czy tez przegotowana?
    Nigdzie nie ma takiej info.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *