20 rzeczy, które jako ogrodnik powinieneś zrobić w 2017 roku.

W kalendarzu 1. stycznia roku 2017 i jak to zwykle bywa, naładowany z pewnością jesteś pozytywną energią zmian i postanowień. Co prawda takich, które wchodzą w życie jeszcze nie od dziś, bo dzisiejszy dzień jest jakiś taki „spowolniony”, i właściwie zalicza się jeszcze do minionej nocy. Która była wiadomo jaka…

Ale od jutro już na 100% zaczynasz realizować wszystkie zmiany i postanowienia. Wiem, bo u mnie jest podobnie.

Co z nich wyjdzie okaże się już mniej więcej około 10. stycznia. Część z nich odpadnie jako „bezsensowna”, część lekko „złagodnieje” bo przecież bez sensu od razu aż tak restrykcyjnie podchodzić do sprawy, a część może jeszcze będzie prowadziła walkę o przetrwanie.

Dlatego niezależnie od tych „żelaznych zasad”, które sobie założyłeś, mam dla Ciebie zestaw nieco łagodniejszy tzn. 20 rzeczy, które jako ogrodnik powinieneś zrobić w 2017 roku.

Rzeczy, których w odróżnieniu od postanowień, nie musisz realizować „non stop”. Wystarczy, że każdą z nich potraktujesz jako jednostkowe zadanie do wykonania w tym roku. Czyli 20 zadań, które możesz spokojnie zaplanować i wykonać w dogodnym dla Ciebie czasie. I tym samym poprawić sobie swój ogrodniczy humor.

.

Oto one. Noworoczne postanowienia ogrodnicze:

 .

 1. Zobacz chociaż jeden ogród pokazowy.

Nie po to aby na wstępie „się zdołować” i zniechęcić do własnego ogrodu, ale aby poszukać inspiracji i nowych rozwiązań. Ogrody pokazowe mają do siebie to, że z reguły prowadzone są przy znanych i cenionych szkółkach roślin. Dlatego rozwiązania, które są tam pokazane, dobór roślin i sposób zagospodarowania terenu, zrobione są przez ludzi, którzy mają o tym niemałe pojęcie. Warto z tego skorzystać i pewne rzeczy przenieść do własnego ogrodu.

Polecam: jeden z moich ulubionych, bez wątpienia będący na podium ogrodów pokazowych.

.

 1. Odwiedź imprezę pt. Lato Kwiatów Otmuchowie.

To impreza szczególna, organizowana od kilkudziesięciu lat. Nieskromnie dodam, że 5 kilometrów od mojego domu. Ale nie z tego powodu szczególna. To jedno wielkie święto roślin, w każdym możliwym wydaniu, ale w szczególności kwiatów. Bogactwo wystawców, hodowców, szkółek jest tak wielkie, że z pewnością znajdziesz tam to, czego szukasz. A nawet i to czego nie szukasz bo nawet nie wiesz, że coś takiego istnieje. Dlatego warto przyjechać, zobaczyć, kupić i przenieść część do Twojego ogrodu.

Tu znajdziesz relację z lat wcześniejszych.

.

 1. Odwiedź imprezę pt. targi ogrodnicze Gardenia w Poznaniu lub wystawę Zieleń to życie w Warszawie.

Najlepiej obie jeśli masz taką możliwość. Pierwsza już w lutym, druga zapewne, podobnie jak w tym roku, we wrześniu. Imprezy te mają do siebie to, że podobnie jak ogrody pokazowe czy wspomniane Lato Kwiatów, niosą wielką porcję inspiracji i rozwiązań, które możesz podpatrzeć. Szczególnie właśnie rozwiązań, materiałów, akcesoriów, dekoracji, trendów, ale także roślin jakie obowiązują aktualnie i są „modne” w ogrodach.

Tu znajdziesz relację z roku ubiegłego: Gardenia 2016 Poznań – relacja inna niż wszystkie.

.

 1. Odwiedź i najlepiej zacznij regularnie bywać w 11 wyjątkowych ogrodach.

Wszystkie wspomniane powyżej źródła inspiracji czyli ogrody pokazowe i wymienione trzy imprezy to tzw. teoria. Szczególnie te imprezy. Natomiast powinieneś zobaczyć także coś z „praktyki” czyli nie przeoczyć przykładów tzw. „z życia wziętych”. Prawdziwych ogrodów, prowadzonych przez „prawdziwych ludzi”, którzy w nich żyją i własnymi rękami pielęgnują. To największa porcja inspiracji i najważniejsza lekcja do odrobienia, jeśli cały czas szukasz jeszcze pomysłu na swój ogród. I najważniejsze: w tych ogrodach polecam Ci bywać każdego dnia!

7 ogrodów, w których wypada być każdego dnia.

7, a właściwe 11 ogrodów, w których wypada być każdego dnia. W jesiennej odsłonie.

.

 1. Wyznacz sobie chociaż jeden większy cel w ogrodzie i staraj się go zrealizować.

Dobra, wystarczy teorii i inspiracji, podróżowania i oglądania. Od tego Twój ogród nie zrobi się ładniejszy. Dlatego musisz zacząć działać. Domyślam się, że pewnie i tak to robisz, ale masz pewnie jeszcze do zrobienia sporo rzeczy, które zawsze są w dalszych lub bliższych planach. Ale jednak tylko planach. Dlatego wybierz przynajmniej jedną, wyznacz sobie jeden większy cel, który w tym roku zrealizujesz. Coś takiego co od lat chodziło Ci po głowie, zawsze było odsuwane na drugi plan. Np. zrób ten trawnik, urządź tą rabatę, zrób te ścieżki czy cokolwiek co planowałeś. Nie wszystko, ale chociaż jeden element w tym roku. W przyszłym zrobisz kolejny.

Może tu znajdziesz coś, czego potrzebujesz:

Obrzeże trawnikowe z kostki brukowej. Krok po kroku, zrób to sam.

Jak wykonać rabatę w jeden dzień? Czyli specjalna praca i specjalne środki.

Czy tu może być kiedyś trawnik? Spokojnie, da się zrobić.

Podwyższona RABATA. Praktyczne i estetyczne rozwiązanie.

Założenie trawnika czyli sianie trawy. Krok po kroku, zrób to sam.

Domu nie zaprojektujesz, ale własny ogród jak najbardziej.

30 sposobów na obrzeże ogrodowe. Czyli czym oddzielić.

Obrzeże z kostki granitowej. Krok po kroku, zrób to sam.

Jak urządzić ogród? Zrób to sam – część 1.

.

 1. Naucz się czegoś nowego ze sztuki ogrodniczej.

Masz ogród, pewnie znasz się całkiem nieźle na jego utrzymaniu. Ale zapewne nie wiesz wszystkiego. Bo nie można wszystkiego wiedzieć. Może nie znasz się na kwiatach, ziołach, przycinkach i formowaniu krzewów iglastych, uprawie warzyw itd. Ale coś od zawsze „chodzi Ci po głowie” i planowałeś zacząć to robić. Wybierz sobie jedną rzecz, poczytaj o niej, zasięgnij informacji i zacznij ją robić. To nic trudnego.

.

 1. Kup sobie chociaż jedno nowe, wymarzone narzędzie ogrodnicze.

Masz pewnie sporo narzędzi, mniejszych i większych maszyn. Ale pewnie jest coś jeszcze, co z jakiegoś powodu zawsze było odkładane na dalszy plan. Nie było Ci niezbędne, było za drogie, nie było kiedy „za tym pochodzić”. Ale zawsze o tym myślałeś. Wybierz jedno, najlepsze, najbardziej potrzebne i kup je w tym roku. Na pewno pomorze Ci w pielęgnacji ogrodu.

Narzędzia ogrodnicze, które ułatwią Ci pracę w ogrodzie.

.

 1. Przeczytaj książkę ogrodniczą.

Chociaż jedną. Jak wiadomo czytanie poszerza horyzonty. Nie wspomnę już, że daje rozrywkę i garść przydatnych informacji. Dlatego wybierz sobie jakąś pozycję z ogrodnictwa, najlepiej taką, która odpowie na nurtujące Cię pytania w danym zakresie. Pożycz, kup, przeczytaj. W dzisiejszy czasach książki zostały napisane już chyba na wszystkie możliwe tematy, dlatego na 100% znajdziesz to, co Cię interesuje.

Ale polecam też szczyptę historii i prawdziwe perły w tym zakresie:

Ogród kwiatowy z 1927 roku. A moim zdaniem Blog Roku 1927 i wiedza absolutnie godna dzisiejszych czasów.

 .

 1. Zrób prezent z rzeczy ze swojego ogrodu.

Cokolwiek. Bukiet kwiatów, kosz warzyw, owoców. I podaruj go komuś, najlepiej temu co ogrodu nie posiada. Chociaż raz zrób taki spontaniczny gest. Wzbudzisz tym czyjś podziw, a może nawet zaszczepisz w kimś potrzebę posiadania ogrodu? To byłby Twój „wielki mały” sukces. Nie wspomnę już o „dobrym uczynku”.

.

 1. Czytaj dobre blogi ogrodnicze.

To chyba wiadomo. Jest ich całkiem sporo, z pewnością znajdziesz takie, które przypadną Ci do gustu. Czy to bardziej poradnikowe czy trochę „luźniejsze” i traktujące ogrodnictwo z lekkim przymrużeniem oka. Wybór jest duży, a jak wspomniałem czytanie poszerza horyzonty. Warto to więc robić.

.

 1. Zrób porządek w ogrodzie.

Szczególnie teraz, zimą jest dobry czas. Może masz gdzieś bałagan, zalegają Ci jakieś „śmieci”. Odkładasz coś, co powinieneś zrobić już dawno. Więc zrób to, poukładaj, posprzątaj, powyrzucaj to, co i tak nigdy Ci się nie przyda. Mimo, że trzymasz to już od kilku lat tylko po to, że kiedyś się może przyda. Nie przyda się.

.

 1. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy.

Właściwie według tej samej zasady co powyżej. Poprzeglądaj to co Ci gdzieś tam zalega. Stare narzędzia, częściowo popsute. Jakieś inne klamoty, które trzymasz nie wiadomo po co. Wyrzuć, sprzedaj, posegreguj, zrób porządek.

Może czas pomyśleć o miejscu na przechowywanie tego, co jednak zdecydujesz się zostawić?

DOMEK NARZĘDZIOWY – ile kosztuje i jaki wybrać?

.

 1. Nawiąż znajomość z kimś o podobnych do Twoich ogrodniczych zainteresowaniach.

To bardzo ważne. Zyskasz kogoś z kim będziesz mógł podzielić się swoimi problemami czy sukcesami, które osiągniesz w swoim ogrodzie. Kogoś kto będzie Ci w stanie doradzić, wesprzeć radą jeśli będziesz czegoś potrzebował. Może pożyczy Ci sprzęt, który jest Ci potrzebny, a mimo wszystko nie zdecydujesz się go zakupić. A jak nie, to chociaż Cię wysłucha i być może jako jeden z nielicznych będzie wiedział „o czym do niego mówisz”.

.

 1. Zrób imprezę w swoim ogrodzie.

Ale nie jakiegoś tam grilla z plastikowymi talerzykami, na krzywej drewnianej ławce. Ale taką prawdziwą, wykwintną, pięknie podaną imprezę, w której ogród będzie pełnił rolę Twojego eleganckiego salonu. Postaraj się, udekoruj ogród, pięknie nakryj stół, zadbaj o odpowiedni nastrój. Oświetlenie, muzykę. Najlepiej jeszcze raz spójrz na zdjęcie tytułowe tego artykułu.

.

 1. Zrób sobie tydzień „bez ogrodu”.

To wręcz konieczne. Mimo całego Twojego zaangażowania i zamiłowania do tematu, musisz sobie zrobić krótką przerwę. Jak urlop w pracy. Tydzień, w którym nie będziesz myślał o ogrodzie, planował, ani tym bardziej niczego w nim robił. Potrzeba takiego „resetu” i chwilowego oderwania „od problemu”, aby nie nastąpiło „zmęczenie materiału”. Wiadomo, że nawet kota można zagłaskać na śmierć, więc tym bardziej można zniechęcić się do ogrodu jeśli podejdzie się do niego zbyt ambitnie. Dlatego wybierz sobie jakiś tydzień, wyjedź, a jak nie, to przynajmniej nie wychodź do ogrodu. Nie myśl o nim i traktuj go, jakby go nie było. Po tygodniu wrócisz ze zdwojoną energią.

.

 1. Ożyw swój komputer ogrodniczym motywem.

Skoro jesteś ogrodnikiem, żyjesz tym, interesujesz się, to nie widzę powodów, dla których ogród nie miałby Ci towarzyszyć również na ekranie Twojego komputera. Nie Twój własny, ale może jakiś inny albo jakiś motyw ogrodniczy, który będzie Ci poprawiał nastrój kiedy tylko na niego spojrzysz. Poza tym, będziesz mógł się czuć członkiem konkretnej społeczności, a to zawsze bardzo budujące odczucie.

Więc zacznij już teraz i dostosuj swój komputer. Zmień tapetę.

Jesteś fajnym ogrodnikiem? Spraw sobie fajną tapetę.

 .

 1. Wiosną zadbaj o swój trawnik.

Jako, że trawnik to jedna z najważniejszych rzeczy w każdym ogrodzie. Oczywiście jest wiele innych, ciekawych i ważnych roślin, ale to jednak zadbany trawnik decyduje o ogólnym, pozytywnym odbiorze całego ogrodu.

Dlatego aby dobrze rozpoczął nowy sezon, już wiosną należy poświęcić mu chwilę uwagi. Jednak spokojnie, nie jest to nic trudnego. Przygotowałem nawet specjalną instrukcję.

Piękny trawnik na wiosnę. Instrukcja dla zapracowanych.

.

 1. Naostrz nóż w kosiarce.

 Dlatego, że to kolejny bardzo ważny element, który ma wpływ na wygląd Twojego trawnika. Nie jest to trudne i spokojnie zrobisz to samemu.

Jak naostrzyć nóż w kosiarce?

.

 1. Koniecznie odwiedź ten niesamowity Park.

Celowo zostawiam to zadanie na koniec, aby nie umknęło gdzieś w gąszczu powyższych postanowień. Dlatego, że to Park niecodzienny. Nie dość, że z perfekcyjnie wykonanymi makietami słynnych budowli, to jeszcze będący jednym, wielkim ogrodem. Do tego ogrodem, z ogromną ilością niesamowitych roślin i pięknie zagospodarowanym. Z pewnością znajdziesz tam masę inspiracji.

Kwiaty, kwiaty i jeszcze raz kwiaty. To miejsce powinien zobaczyć każdy.

Zabawa i poznawanie nowych rzeczy to obowiązek ogrodnika!

.

 1. Bierz udział w konkursach bloga „Z ogrodem na TY”.

Które pojawiają się regularnie, wraz z każdym nowym postem, w każdą niedzielę o godzinie 18.00.

Każdy konkurs to fajna zabawa, a przy okazji fajne nagrody, którymi wspierają mnie Partnerzy bloga. Warto skorzystać.

.

To jak? Podejmiesz się realizacji tych zadań? I zrealizujesz chociaż część z 20 rzeczy, które jako ogrodnik powinieneś zrobić w 2017 roku?

Liczę na Ciebie!

.

A nawiązując do punktu nr 20., już teraz masz możliwość go zrealizować. W ten sposób już spełnisz pierwsze noworoczne zadanie. Więc poza tym, że poprawisz sobie nastrój, to jeszcze masz szansę na nagrodę. Czy to nie idealne rozpoczęcie Nowego Roku? No idealne.

KONKURS

.

Zgodnie z blogową tradycją, zapraszam więc do udziału w konkursie.

Dzisiejszy temat to: 20 rzeczy, które jako ogrodnik powinieneś zrobić w 2017 roku..

 .

A zasady są tradycyjnie proste i następujące:

W komentarzu pod tym postem napisz, czy podejmiesz się któregoś z powyższych zadań, czy może zrealizujesz je wszystkie…

Albo napisz jakie masz inne, ogrodnicze postanowienie na ten rok.

 .

Termin zgłoszeń upływa 07.01.2017 roku, o godzinie 18.00.

.

Nagroda

Fajny zestaw ogrodniczy, a w nim:

 • karmnik dla ptaków
 • dwie ozdobne, ceramiczne kule
 • rękawiczki

20rzeczywogdodzie na rok 2017_zogrodemnaty1 20rzeczywogdodzie na rok 2017_zogrodemnaty2 20rzeczywogdodzie na rok 2017_zogrodemnaty3 20rzeczywogdodzie na rok 2017_zogrodemnaty4

.

Zwycięzca

W tej edycji konkursu, Zwycięzcę wybiorę ja.

Kryterium będzie najciekawszy komentarz, który najwięcej wniesie do tematu postu.

Wybór odbędzie się po zakończeniu terminu nadsyłania zgłoszeń, a wyniki ogłoszone będą w kolejnym poście w dniu 08.01.2017 roku o godzinie 18.00

.

Zapraszam do zabawy oraz lektury kolejnego postu.

Przypominam również, że jeszcze tylko dziś, do godziny 23.59, można przesyłać zdjęcia w świąteczno – noworocznym konkursie, na najładniejsze świąteczne dekoracje: Świąteczno – noworoczny konkurs: najładniejsze dekoracje świąteczne.  Wciąż zapraszam jeszcze do udziału!

Natomiast już od jutra głosowanie i walka o nagrody!!!

 

A na zakończenie ogrodnicza prośba do Ciebie: chcesz podzielić się ogrodniczymi postanowieniami? Może jest ktoś, kto z nich również skorzysta? Udostępnij post.

 

22 komentarze

 • Super lista. Postaram się zrealizować jak najwięcej. Szczególnie podoba mi się pomysł przyjęcia w ogrodzie. W sumie to mało popularne, a przecież takie proste i przyjemne.
  Wszystkiego dobrego w nowym roku 2017 🙂

 • Z pewnością odwiedzę wspomniany w pierwszym punkcie ogród pokazowy. Zbierałam się już w tym roku, ale jakoś nie zebrałam się. W tym to zrobię.

 • Witam Tomku w Nowym Roku….:) co do postanowień na nowy rok w ogrodzie to mam trochę: 1) wymienić obrzeża rabat na kamień i starą cegłę, na razie jeszcze mam kilka z kostki brukowej. 2) Co roku odwiedzam ogrody Kapias, pewnie i w tym roku będę, ale chcę też jeszcze inne odwiedzić. 3) Blogi ogrodnicze czytam, ale z mało, muszę to zmienić. 4) znajomości z pasjonatami ogrodów nawiązałam, ale pewnie i nowe będą w tym roku. 5) będę na pewno brać udział w Waszych konkursach. 6) mam w planie nowe rabaty jeszcze, jedna pod jodłą z różanecznikami i rabata z różami niskopiennymi. 7) w tym roku też chcę na tarasie zrobić pergole i nowe donice na nasadzenia sezonowe. 8) dbać na bieżąco o ogród i upiększać go jeszcze więcej…..i jeszcze mam zamiar mój wóz wyremontować….:)

 • Lista idealna: TOP 20! Zrobiłam więc ogrodową analizę i plan: Pkt 1- kolejny raz odwiedzę i każdemu polecam “Ogród na rozstajach” w Młodzawach koło Pińczowa. Warto obejrzeć choćby w Internecie. Pkt 3- odwiedzę targi ogrodnicze w Kielcach, Pkt 5- w tym roku stawiam w ogrodzie na małą architekturę ozdobną ptasio-zwierzęcą, Pkt 6- wiedzę staram się zgłębiać i uczę się od doświadczonych…, Pkt 7- Tu jest ok, w ostatnich 2 latach otrzymałam od znanych nam wydawnictw ogrodniczych nagrody w postaci super firmowych narzędzi, Pkt 8- coś dla mnie, uwielbiam czytać, mam sporą biblioteczkę ogrodniczą, a do tego dochodzi prasa i blogi oczywiście… Pkt 9- Tu się uśmiecham – bo miło jest darować komuś własnoręczne “wyroby ogrodowe”…, Pkt 10- Mam takiego jednego ulubionego BLOGA o tajemniczej nazwie “Z O…N…T..”, Pkt 11- To zadanie dla mojego męża, lubi prace porządkowe, Pkt 12- mnie wszystko “przydasię”, dlatego mąż lubi robić porządki… beze mnie, Pkt 13- Bardzo cenię znajomości zawarte na portalach ogrodniczych, koleżanki ogrodniczki są skarbnicą wiedzy i zawsze służą radą… Pkt 14- Obowiązkowo! Imprezy w ogrodzie są najprzyjemniejsze, z rodziną, przyjaciółmi… w otoczeniu zieleni, pełny relaks! Pkt 15- To bardzo trudne zadanie, ale “powrót” po przerwie rzeczywiście jest radosny! Pkt 16- Oczywiście, czy to w pracy, czy w domu – tapeta tematyczna być musi! Pkt 17- trawnik będzie naszym pierwszym wiosennym zadaniem, zajmuje u nas sporą powierzchnię i staramy poświęcać mu sporo uwagi… Pkt 18- To jedno z zadań męża… Pkt 20- To mój punkt! Pozostałe nie wymienione punkty może uda mi się kiedyś jeszcze zrealizować… Dużo tego…

 • Witam 🙂
  Bardzo podoba mi się ta lista “must do” 🙂
  Moim pierwszym celem w tym roku będzie zawalczenie o ładny trawnik, w którym zbyt nachalnie rozgościł się mniszek. Nigdy nie mam serca rozprawić się z nim gdy pięknie żółto zdobi ogród, ale gdy przekwitnie zostawia brzydkie ‘kikuty’.
  Drugim celem jest założenie zielnika. W ubiegłym roku po raz pierwszy zasiałam bazylię, która tak pięknie obrodziła, że jej sadzonkami obdarowywałam wszystkich znajomych. Wielka radość 🙂 więc w tym roku dodam kolejne zioła. Juz się nie mogę doczekać wiosny 🙂
  Wszystkim miłośnikom zieleni i ogodomaniakom życzę Urodzajnego Nowego Roku!

 • Z Twojej listy na razie wybrałam 7 najciekawszych rzeczy.
  1.Zobaczyć jeden ogród pokazowy – to musowo, to kocham.
  2.Odwiedzić imprezę “Lato Kwiatów Otmuchowie” to moje marzenie.
  3.Na targach ogrodniczych Gardenia zapewne będziemy?
  5. Cele i postanowienia na Nowy Rok już są. 😉
  10. Czytam już dobre blogi ogrodnicze np. Z ogrodem na Ty. 🙂
  14. Imprezka w moim ogrodzie murowana jak mnie odwiedzisz!
  15.Tydzień bez ogrodu, już mówię, będzie bardzo ciężko. 😀 Reszta postanowień i planów w tajemnicy. 😉

 • Zwykle nie przepadam za tego typu listami, ale muszę przyznać, że tak naprawdę mi się podoba. Podoba mi się przede wszystkim to, że jest różnorodna, możliwa do zrealizowana w dużej części i na pewno motywuje, żeby wzbogacić swoje ogrodnicze horyzonty:) Chciałabym pojechać na “Lato w Otmuchowie” o do Szkółki Kapias. Chciałabym też pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, które zajmują miejsce w ogrodzie i głowie. I chciałabym założyć dżunglę na balkonie 1,5 x 1,5 m:) Może masz jakiś pomysł, jakich roślin mogę użyć?:)

 • Fajna podpowiedź z tymi punktami! Imprezy się odbywają, plany co do zmian, też pomału w głowie się układają, (na blogu i wiadomości i zdjęcia są), ale najważniejsze a zarazem najtrudniejsze -DLA MNIE- to punkty 11 i 12 – bo może się kiedyś przyda !!! hihi. Ale postanowienie poprawy jest! A 20 punkt właśnie realizuję. Pozdrawiam

 • Lista godna pochwały. Chociaż jak koleżanka powyżej nie przepadam za takimi wyliczankami. Ale dla tej mogę zrobić wyjątek.
  Zaczepiasz właściwie o każdą dziedzinę, która szeregowego ogrodnika powinna zainteresować. Nie będę wymieniała co zrealizuję, a co nie, ale dodam kilka spraw od siebie które mam nadzieję będą dobrym uzupełnieniem.
  Zacznę od wystaw i ciekawych miejsca. A za te uważam bezsprzecznie Keukenhof i Floriade czyli holenderską mekkę tulipanów.
  Jeśli chodzi o wystawy to z całą pewnością Chelsea Flower Show czyli wystawa ogrodnicza, która śmiało można powiedzieć jest połączeniem gardenii, zieleń to życie i lata kwiatów, o których piszesz oraz jeszcze dziesięciu innych. Zdecydowanie polecam.
  Z innych spraw, które uważam warto dodać do Twojej listy to odwiedzenie różnych arboretum, których jest w Polsce sporo. Fajna dawka wiedzy o roślinach, do tego przystępnie podana.
  Ze spraw ogrodowych zdecydowanie dodałabym poświęcenie większej uwagi warzywnikom, a nawet zielnikom, które zdecydowanie mogą przynieść wiele pożytku. Własne produkty to cenna rzecz, szczególnie w dobie tej wszech otaczającej miernoty.
  Poleciłabym również poświęcenie uwagi ogólnie mówiąc zwierzętom, które stanowią fajne uzupełnienie ogrodów. Nie mam na myśli tylko biegających psów, ale również fajnych ryb w oczkach, czy fajnie wyglądających wolier z ptakami. Poza wyglądam, dochodzi jeszcze ich przemiły śpiew, który działa bardzo kojąco na przebywających w ogrodzie. A może jakaś mini zagroda, z królikiem, kózką itd. Czemu nie?
  A na deser tej mojej wyliczanki polecam rzecz taką: poprawę stosunków ze swoimi sąsiadami. Bo to jest sprawa kluczowa dla komfortu mieszania i przebywania w ogrodzie. Nie ma nic przyjemniejszego jak wyjść z domu i przez płot pożartować z sąsiadami. Więc jeśli ktoś ma te stosunki zachwiane, warto spróbować je odbudować.
  I to tyle moich sprawa, które, mam nadzieję, fajnie uzupełnią te Twoje. Serdecznie pozdrawiam. Marta.

 • Z postanowieniami u mnie bywa kiepsko zazwyczaj nie doczekają się realizacji :/ ale z ogrodniczym mam nadzieję będzie inaczej :
  1. Upoluje i kupię ciemiernika może nawet nie jednego
  2. Stworze rzekę z niebieskich krokusow już ja widzę oczami wyobraźni;) efekt niestety dopiero będzie wiosna 2018
  3. Kupię wsadzarke do cebulek
  4. Będę czytać więcej porad i szukać inspiracji na blogach ogrodniczych i w wymienionych ogrodach
  5. W konkursach będę brać udział jak do tej pory chociaż jak narazie z malym sukcesem może zmieni się to w 2017 😉
  6. Wracając po wakacjach dostrzegamy jak ogród się zmienia nawet w ciągu tych kilku dni krótka przerwa wręcz wskazana
  Oby udało się zrealizować jak najwięcej z postanowień noworocznych tego zycze nie tylko sobie ale i wszystkim Ogrodnikom 🙂

 • Tomku z wymienionych przez Ciebie 20 rzeczy, ktòre napewno zrobię w tym roku będzie 19. Dlaczego? Nie piszę się na 18 rzecz. Ostrzenie noża w kosiarce mogło, by źle się skończyć dla mnie.Wolę, by zrobił to mąż. On ma chyba wprawę w tym. Reszta jak najbardziej. Wybieram się na Targi Gardenia zresztą od nich zaczyna się dla mnie wiosna, tam też szukam inspiracji. Jadę do kilku ogrodów pokazowych, zrobię także impreze w ogrodzie. Czeka mnie zakładanie trawnika, porządki, nowe nasadzenia. Jednym słowem dużo pracy jest przedemną tylko żeby już przyszła wiosna, na którą tak wszyscy czekamy.

 • Nie aspiruję do udziału w konkursie, chcę tylko napisać, że bardzo mi się spodobała Twoja lista zadań na 2017, obejmuje bardzo różne sfery życia ogrodnika i to jest fajne. Pozdrawiam z Nowym Rokiem!

 • Bardzo podobają mi się te postanowienia z twojej listy są ciekawe ale nie wiem czy wszystkie jestem w stanie zrealizować w 2017 roku.
  Na pewno będę na Gardeni w Poznaniu gdyż bywam tam co roku.
  Zamierzam odwiedzić ten niesamowity park- ogród w Kłodzku o którym tak dużo piszesz.
  Niedaleko mnie są organizowane trzy razy do roku targi w Marszewie, przyjeżdżają na nie wystawcy ze swoimi produktami i nowinkami. Bywam tam za każdym razem i zawsze coś kupię z nowości do mojego ogrodu.
  Czytam już ciekawe blogi np; Z ogrodem na ty, U Iwonki w ogródku, U Leonardy, Ogród pod Lasem czerpię z nich dużo wiedzy i inspiracji do mojego ogrodu.
  Dziękuję wam za to! 🙂
  Prezenty robię co roku moim sąsiadkom i w tym roku też tak będzie. Obdarowuje je sadzonkami kwiatów i warzyw a jak dojrzeją owoce to też chętnie się z nimi podzielę.
  W tym roku chciałabym się nauczyć profesjonalnie już przycinać i formować moje krzewy iglaste nie dawno kupiłam książkę na ten temat.
  A takim mocnym moim postanowieniem na ten rok jest wykonać drugą rabatkę w ogrodzie z magnoliami, azaliami, hostami, żurawkami i niskimi trawami oraz ścieżkę między nimi z ławeczką na której będzie można usiąść i odpocząć a zarazem nacieszyć oko z własnej pracy.
  A imprezy w ogródku to obowiązkowo już znajomi pytają kiedy zaczynam sezon grillowy, wtedy rozpalamy ognisko, znajomy gra na akordeonie a my ze śpiewem na ustach bawimy się do późnych godzin nocnych.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *