22 rzeczy, które jako ogrodnik powinieneś zrobić w 2018 roku.

W kalendarzu 1. stycznia roku 2018 i jak to zwykle bywa, naładowany z pewnością jesteś pozytywną energią zmian i postanowień. Co prawda takich, które wchodzą w życie jeszcze nie od dziś, bo wiadomo noc była ciężka, ale już od jutra zapewne zaczynasz je realizować. Wiem, bo u mnie jest podobnie.

Co z nich wyjdzie okaże się już mniej więcej za dwa tygodnie. Część z nich odpadnie jako „bezsensowna”, część lekko „złagodnieje” bo przecież bez sensu od razu aż tak restrykcyjnie podchodzić do sprawy, a część może jeszcze będzie prowadziła walkę o przetrwanie.

Dlatego niezależnie od tych „żelaznych zasad”, które sobie założyłeś, mam dla Ciebie zestaw nieco łagodniejszy tzn. 22 rzeczy, które jako ogrodnik powinieneś zrobić w 2018 roku.

Rzeczy, których w odróżnieniu od postanowień nie musisz realizować „non stop”. Wystarczy, że każdą z nich potraktujesz jako jednostkowe zadanie do wykonania w tym roku. Czyli 22 zadania, które możesz spokojnie zaplanować i wykonać w dogodnym dla siebie czasie. I tym samym poprawić sobie swój ogrodniczy humor.

.

Oto one:

1. Zobacz chociaż jeden ogród pokazowy.

Nie po to aby na wstępie „się zdołować” i zniechęcić do własnego ogrodu, ale aby poszukać inspiracji i nowych rozwiązań. Ogrody pokazowe mają do siebie to, że z reguły prowadzone są przy znanych i cenionych szkółkach roślin. Dlatego rozwiązania, które są tam pokazane, dobór roślin i sposób zagospodarowania terenu, zrobione są przez ludzi, którzy mają o tym spore pojęcie. Warto z tego skorzystać i pewne rzeczy przenieść do własnego ogrodu.

Polecam: jeden z moich ulubionych, bez wątpienia będący na podium ogrodów pokazowych.

.

2. Odwiedź imprezę pt. Lato Kwiatów Otmuchowie.

To impreza szczególna, organizowana od kilkudziesięciu lat. Nieskromnie dodam, że 5 kilometrów od mojego domu. Ale nie z tego powodu szczególna. To jedno wielkie święto roślin w każdym możliwym wydaniu, ale w szczególności kwiatów. Bogactwo wystawców, hodowców, szkółek jest tak wielkie, że z pewnością znajdziesz tam to, czego szukasz. A nawet i to czego nie szukasz, bo nawet nie wiesz, że coś takiego istnieje. Dlatego warto przyjechać, zobaczyć, kupić i przenieść część do Twojego ogrodu.

Tu znajdziesz relację z lat wcześniejszych.

.

3. Odwiedź imprezę pt. targi ogrodnicze Gardenia w Poznaniu lub wystawę Zieleń to życie w Warszawie.

Najlepiej obie jeśli masz taką możliwość. Pierwsza już w lutym, druga zapewne, podobnie jak w tym roku, we wrześniu. Imprezy te mają do siebie to, że podobnie jak ogrody pokazowe czy wspomniane Lato Kwiatów, niosą wielką porcję inspiracji i rozwiązań, które możesz podpatrzeć. Szczególnie właśnie rozwiązań, materiałów, akcesoriów, dekoracji, trendów, ale także roślin jakie obowiązują aktualnie i są „modne” w ogrodach.

Tu znajdziesz relację z lat wcześniejszych: Gardenia 2016 Poznań – relacja inna niż wszystkie.

.

4. Odwiedź i najlepiej zacznij regularnie bywać w 11 wyjątkowych ogrodach.

Wszystkie wspomniane powyżej źródła inspiracji czyli ogrody pokazowe i wymienione trzy imprezy to tzw. teoria. Szczególnie te imprezy. Natomiast powinieneś zobaczyć także coś z „praktyki” czyli nie przeoczyć przykładów tzw. „z życia wziętych”. Prawdziwych ogrodów, prowadzonych przez „prawdziwych ludzi”, którzy w nich żyją i własnymi rękami pielęgnują. To największa porcja inspiracji i najważniejsza lekcja do odrobienia jeśli cały czas szukasz jeszcze pomysłu na swój ogród. I najważniejsze: w tych ogrodach polecam Ci bywać każdego dnia!

7 ogrodów, w których wypada być każdego dnia.

7, a właściwe 11 ogrodów, w których wypada być każdego dnia. W jesiennej odsłonie.

.

5. Wyznacz sobie chociaż jeden większy cel w ogrodzie i staraj się go zrealizować.

Dobra, wystarczy teorii i inspiracji, podróżowania i oglądania. Od tego Twój ogród nie zrobi się ładniejszy. Dlatego musisz zacząć działać. Domyślam się, że pewnie i tak to robisz, ale masz pewnie jeszcze do zrobienia sporo rzeczy, które zawsze są w dalszych lub bliższych planach. Ale jednak tylko planach. Dlatego wybierz przynajmniej jedną, wyznacz sobie jeden większy cel, który w tym roku zrealizujesz. Coś takiego co od lat chodziło Ci po głowie, zawsze było odsuwane na drugi plan. Np. zrób ten trawnik, urządź tą rabatę, zrób te ścieżki czy cokolwiek co planowałeś. Nie wszystko, ale chociaż jeden element w tym roku. W przyszłym zrobisz kolejny.

Może tu znajdziesz coś, czego potrzebujesz:

Obrzeże trawnikowe z kostki brukowej. Krok po kroku, zrób to sam.

Jak wykonać rabatę w jeden dzień? Czyli specjalna praca i specjalne środki.

Czy tu może być kiedyś trawnik? Spokojnie, da się zrobić.

Podwyższona RABATA. Praktyczne i estetyczne rozwiązanie.

Założenie trawnika czyli sianie trawy. Krok po kroku, zrób to sam.

Domu nie zaprojektujesz, ale własny ogród jak najbardziej.

30 sposobów na obrzeże ogrodowe. Czyli czym oddzielić.

Obrzeże z kostki granitowej. Krok po kroku, zrób to sam.

Jak urządzić ogród? Zrób to sam – część 1.

A więcej oczywiście w spisie treści.

.

6. Naucz się czegoś nowego ze sztuki ogrodniczej.

Masz ogród, pewnie znasz się całkiem nieźle na jego utrzymaniu. Ale zapewne nie wiesz wszystkiego. Bo nie można wszystkiego wiedzieć. Może nie znasz się na kwiatach, ziołach, przycinkach i formowaniu krzewów iglastych, uprawie warzyw itd. Ale coś od zawsze „chodzi Ci po głowie” i planowałeś zacząć to robić. Wybierz sobie jedną rzecz, poczytaj o niej, zasięgnij informacji i zacznij ją robić. To nic trudnego.

Może o trawach w ogrodzie? Albo o bambusach? Albo o roślinach przyciągających motyle?

.

7. Kup sobie chociaż jedno nowe, wymarzone narzędzie ogrodnicze.

Masz pewnie sporo narzędzi, mniejszych i większych maszyn. Ale pewnie jest coś jeszcze, co z jakiegoś powodu zawsze było odkładane na dalszy plan. Z różnych powodów. Nie było Ci niezbędne, było za drogie, nie było kiedy „za tym pochodzić”. Ale zawsze o tym myślałeś. Wybierz jedno, najlepsze, najbardziej potrzebne i kup je w tym roku. Na pewno pomoże Ci w pielęgnacji ogrodu.

Narzędzia ogrodnicze, które ułatwią Ci pracę w ogrodzie.

.

8. Przeczytaj książkę ogrodniczą.

Chociaż jedną. Jak wiadomo czytanie poszerza horyzonty. Nie wspomnę już, że daje rozrywkę i garść przydatnych informacji. Dlatego wybierz sobie jakąś pozycję z ogrodnictwa, najlepiej taką, która odpowie na nurtujące Cię pytania w danym zakresie. Pożycz, kup, przeczytaj. W dzisiejszy czasach książki zostały napisane już chyba na wszystkie możliwe tematy, dlatego na 100% znajdziesz to, co Cię interesuje.

Ale polecam też szczyptę historii i prawdziwe perły w tym zakresie:

Ogród kwiatowy z 1927 roku. A moim zdaniem Blog Roku 1927 i wiedza absolutnie godna dzisiejszych czasów.

.

9. Połącz punkt 6 i 8, czyli czytaj i ucz się.

To chyba najlepsze rozwiązanie. Dlatego z czystym sumieniem polecam Ci swój podręcznik ‘Jak przejść z ogrodem na TY?’. To cała kwintesencja mojej wiedzy, która może Ci pomóc w Twojej drodze do ogrodu. Bez względu czy dopiero szukasz działki, budujesz dom, planujesz ogród, urządzasz go, czy myślisz jak go przerobić. Zresztą sam zobacz w czym mogę Ci pomóc:

Podręcznik ‘Jak przejść z ogrodem na TY?’

A przy okazji pamiętaj, że otrzymasz dwa fajne bonusy.

.

10. Popraw jakość swojego życia.

A jak możesz to zrobić? Uprawiając i stosując zioła. A dlaczego? Bo to rośliny, które w sposób bezpośredni wpływają na zmysły: wzroku, smaku czy węchu. Ponadto mają szereg właściwości, także zdrowotnych, które ciężko przecenić. Natomiast domyślam się, że może nie znasz się na ziołach. Albo nie wiesz jak się zabrać za ich uprawę? Nie przejmuj się. Mam dla Ciebie gotowe rozwiązania, jakie gatunki wybrać, jak je uprawiać i stosować. A wszystko to w krótkich poradnikach, które opracowałem wspólnie z niekwestionowaną znawcą tematu, Magdą. Zresztą zobacz sam:

Zioła nie tylko w ogrodzie – informacje ogólne.

Gotowe poradniki ziołowe.

.

11. Zrób prezent z rzeczy ze swojego ogrodu.

Cokolwiek. Bukiet kwiatów, kosz warzyw, owoców. I podaruj go komuś, najlepiej temu, który ogrodu nie posiada. Chociaż raz zrób taki spontaniczny gest. Wzbudzisz tym czyjś podziw, a może nawet zaszczepisz w kimś potrzebę posiadania ogrodu? To byłby Twój „wielki mały” sukces. Nie wspomnę już o „dobrym uczynku”.

.

12. Czytaj dobre blogi i portale ogrodnicze.

To chyba wiadomo. Jest ich całkiem sporo, z pewnością znajdziesz takie, które przypadają Ci do gustu. Czy to bardziej poradnikowe, czy trochę „luźniejsze” i traktujące ogrodnictwo z lekkim przymrużeniem oka. Wybór jest duży, a jak wspomniałem, czytanie poszerza horyzonty. Warto więc to robić. Polecam Ci na przykład stosunkowo nowy portal o pielęgnacji ogrodu i uprawie wielu roślin TwojOgrodek.pl.

.

13. Zrób porządek w ogrodzie.

Szczególnie teraz, zimą jest dobry czas. Może masz gdzieś bałagan, zalegają Ci jakieś „śmieci”. Odkładasz coś co powinieneś zrobić już dawno. Więc zrób to, poukładaj, posprzątaj, powyrzucaj to, co i tak nigdy Ci się nie przyda. Mimo, że trzymasz to już od kilku lat tylko po to, że kiedyś się może przyda. Nie przyda się.

.

14. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy.

Właściwie według tej samej zasady co powyżej. Poprzeglądaj to, co Ci gdzieś tam zalega. Stare narzędzia, częściowo popsute. Jakieś inne klamoty, które trzymasz nie wiadomo po co. Wyrzuć, sprzedaj, posegreguj, zrób porządek.

A może czas pomyśleć o miejscu na przechowywanie tego, co jednak zdecydujesz się zostawić?

DOMEK NARZĘDZIOWY – ile kosztuje i jaki wybrać?

.

15. Nawiąż znajomość z kimś o podobnych do Twoich ogrodniczych zainteresowaniach.

To bardzo ważne. Zyskasz kogoś z kim będziesz mógł podzielić się swoimi problemami czy sukcesami, które osiągniesz w swoim ogrodzie. Kogoś kto będzie Ci w stanie doradzić, wesprzeć radą jeśli będziesz czegoś potrzebował. Może pożyczy Ci sprzęt, który jest Ci potrzebny, a mimo wszystko nie zdecydujesz się go zakupić. A jak nie to chociaż Cię wysłucha i być może jako jeden z nielicznych będzie wiedział „o czym do niego mówisz”.

.

16. Zrób imprezę w swoim ogrodzie.

Ale nie jakiegoś tam grilla z plastikowymi talerzykami na krzywej drewnianej ławce. Ale taką prawdziwą, wykwintną, pięknie podaną imprezę, w której ogród będzie pełnił rolę Twojego eleganckiego salonu. Postaraj się, udekoruj ogród, pięknie nakryj stół, zadbaj o odpowiedni nastrój. Oświetlenie, muzykę. Najlepiej spójrz na poniższe zdjęcie.

.

17. Zrób sobie tydzień „bez ogrodu”.

To wręcz konieczne. Mimo całego Twojego zaangażowania i zamiłowania do tematu, musisz sobie zrobić krótką przerwę. Jak urlop w pracy. Tydzień, w którym nie będziesz myślał o ogrodzie, planował, ani tym bardziej niczego w nim robił. Potrzeba takiego „resetu” i chwilowego oderwania „od problemu” aby nie nastąpiło „zmęczenie materiału”. Wiadomo, że nawet kota można zagłaskać na śmierć więc tym bardziej można zniechęcić się do ogrodu jeśli podejdzie się do niego zbyt ambitnie. Dlatego wybierz sobie jakiś tydzień, wyjedź, a jak nie to przynajmniej nie wychodź do ogrodu. Nie myśl o nim i traktuj go, jakby go nie było. Po tygodniu wrócisz ze zdwojoną energią.

.

18. Wiosną zadbaj o swój trawnik.

Jako, że trawnik to jedna z najważniejszych rzeczy w każdym ogrodzie. Oczywiście jest wiele innych, ciekawych i ważnych roślin, ale to jednak zadbany trawnik decyduje o ogólnym, pozytywnym odbiorze całego ogrodu.

Dlatego aby dobrze rozpoczął nowy sezon, już wiosną należy poświęcić mu chwilę uwagi. Jednak spokojnie, nie jest to nic trudnego. Przygotowałem nawet specjalną instrukcję.

Piękny trawnik na wiosnę. Instrukcja dla zapracowanych.

.

19. Naostrz nóż w kosiarce.

Dlatego, że to kolejny bardzo ważny element, który ma wpływ na wygląd Twojego trawnika. Nie jest to trudne i spokojnie zrobisz to samemu.

Jak naostrzyć nóż w kosiarce?

.

20. Koniecznie odwiedź ten niesamowity Park.

Celowo zostawiam to zadanie na koniec, aby nie umknęło gdzieś w gąszczu powyższych postanowień. Dlatego, że to Park niecodzienny. Nie dość, że z perfekcyjnie wykonanymi makietami słynnych budowli, to jeszcze będący jednym wielkim ogrodem. Do tego ogrodem z ogromną ilością niesamowitych roślin i pięknie zagospodarowany. Z pewnością znajdziesz tam masę inspiracji.

Kwiaty, kwiaty i jeszcze raz kwiaty. To miejsce powinien zobaczyć każdy.

Zabawa i poznawanie nowych przeczy to obowiązek ogrodnika!

Pamiętaj, że decydując się na wspomniany mój Podręcznik, otrzymasz specjalny kupon rabatowy na bilety do tego ogrodu.

.

21. Bierz udział w konkursach bloga „Z ogrodem na TY”.

Które pojawiają się regularnie. Każdy konkurs to fajna zabawa, a przy okazji fajne nagrody, którymi wspierają mnie Partnerzy bloga. Warto skorzystać.

.

22. Zgłoś się do mojego projektu ‘Busem przez polskie ogrody’.

Zaproś mnie do swojego ogrodu i odbierz super fajne nagrody od Partnerów tego cyklu. Już dosłownie za kilka dni na blogu szczegółowy post w tej sprawie, przedstawienie zasad, korzyści i całego pomysłu. Już teraz polecam Ci jego lekturę i udział w projekcie. Gwarantuję Ci dobrą zabawę i dużo korzyści.

.

To jak? Podejmiesz się realizacji tych zadań? I zrealizujesz chociaż część z 22 rzeczy, które jako ogrodnik powinieneś zrobić w 2018 roku?

Liczę na Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *