CZERWIEC w ogrodzie, czyli czerwiec w obiektywie naszych prac.

Czerwiec właściwie za nami i pora na kolejne podsumowanie. Nie będę się powtarzał, ale czas tak szybko ucieka, że trudno w to uwierzyć. Jednak to niestety prawda i czas przypomnieć sobie co ciekawego wydarzyło się w czerwcu.
A był to kolejny super pracowity miesiąc. Cała paleta prac, przełom wiosny i lata, mnóstwo fajnych wydarzeń.

Jednak zobaczcie sami jak to wszystko wyglądało.

Na początek ogrody i inne ciekawe miejsca, w których realizowaliśmy prace. Tematów różnych było wiele, wybrałem te najciekawsze. Zacznijmy od wycinek. Ostatnie dwa miesiące to u nas plaga i masowe schnięcie świerków. Powodem tego jest mszyca, rzekomo świerkowa, która z niesamowitą siłą zaatakowała w tym roku. Podobno dotyczy to całego województwa opolskiego, ale i dolnośląskiego. Jak dalej nie wiem. U nas w każdym razie co drugi świerk jest w stanie agonalnym co skutkuje właśnie ich wycinkami. Ci o mocniejszych nerwach próbują jeszcze z tym walczyć, inni przezornie wycinają drzewa ledwie zajęte aby ewentualnie uchronić inne, które mają w ogrodzie. Tak czy inaczej zgłoszeń jest dużo. Wiem także z naszego Urzędu Gminy, że wniosków o wycinkę napływają ogromne ilości. Urząd takie zezwolenia wydaje, a my tniemy.

Czerwiec_zogrodemnaty2

Czerwiec_zogrodemnaty3

Rzecz następna, bardzo oczywista i popularna w czerwcu to koszenie. Początek czerwca to wciąż jeszcze galopująca trawa, potem lekkie spowolnienie, jednak końcówka, ze względu na liczne opady, to także dość duże wzrosty. Trzeba sobie z tym radzić, więc kosimy. O trawników firmowych poczynając.

Czerwiec_zogrodemnaty4

Czerwiec_zogrodemnaty5

Poprzez ogrodowe, zadbane trawniki.

Czerwiec_zogrodemnaty6

Czerwiec_zogrodemnaty7

A na nieużytkach kończąc. Ten ostatni przykład to bardzo ciekawa praca. Kosiliśmy tam mniej więcej w połowie czerwca i był to pierwszy raz w tym roku. Trawa była niesamowicie długa i normalnych okolicznościach przyrody można byłoby się lekko załamać. Jednak ze względu, że jesteśmy do takich akcji przyzwyczajeni, daliśmy sobie radę.

Czerwiec_zogrodemnaty8

Czerwiec_zogrodemnaty9

Czerwiec_zogrodemnaty12

Zrębkowaliśmy także trochę gałęzi. Uzbierała się tego całkiem spora ilość więc należało wynająć rębak leśny i zabrać się do pracy. Dzień był akurat przyjemny, ciepły i słoneczny więc można było połączyć przyjemne z pożytecznym. Pożyteczne to zrębkowanie z którego powstaje materiał zdatny zarówno do opału jak również do wykorzystania w ogrodzie.

Czerwiec_zogrodemnaty13

Czerwiec_zogrodemnaty14

Czerwiec_zogrodemnaty15

A przyjemne to okazja do grila i usmażenia tego i owego.

Czerwiec_zogrodemnaty16

Czerwiec to także sporadyczne nasadzenia, które od czasu do czasu należy wykonać. Jedni twierdzą, że to nie czas, inni sprzedają drzewka i twierdzą, że jak najbardziej. Więc trafiło się nasadzenie, należało wykonać.

Czerwiec_zogrodemnaty17

Czerwiec_zogrodemnaty18

Kolejny czerwcowy asortyment: letnie cięcie żywopłotów. I to zarówno tych liściastych jak i iglastych. Jeśli żywopłoty są duże to nie małe wyzwanie. Trafiło się takie, o czym w całości możecie przeczytać w artykule: Letnie cięcie żywopłotu liściastego i iglastego. Czyli „niechcem ale muszem”.

Czerwiec_zogrodemnaty19

Czerwiec_zogrodemnaty20

Czerwiec_zogrodemnaty21

Czerwiec_zogrodemnaty22

Czerwiec_zogrodemnaty23

Czerwiec_zogrodemnaty24

Czerwiec_zogrodemnaty25

I wreszcie zakładanie ogrodów, a konkretnie sianie trawy. Jest to czynność specyficzna i w dzisiejszych czasach bardzo, ale to bardzo poważana. Każdy posiadacz nowego domu wyczekuje zielonego trawnika w stopniu nie mniejszym jak dachu na budowanym budynku czy nawet montażu mebli kuchennych. Co więcej każdy widział piękne i równe trawniki i właśnie taki wyobraża sobie u siebie. Dlatego sianie trawy jest to „praca wysokiego ryzyka”, do której trzeba podejść poważnie. I tak też było w naszym przypadku, o czym w całości możecie przeczytać we wpisie: Założenie trawnika czyli sianie trawy. Krok po kroku, zrób to sam.

Czerwiec_zogrodemnaty26

Czerwiec_zogrodemnaty27

Czerwiec_zogrodemnaty28

Czerwiec_zogrodemnaty29

Czerwiec_zogrodemnaty30

Czerwiec_zogrodemnaty31

Czerwiec_zogrodemnaty32

Czerwiec_zogrodemnaty33

Czerwiec_zogrodemnaty34

A w terenach parkowych cały czas ogrom pracy. Trawa niby rośnie wolniej, ale jakoś tego niestety nie widać. Ledwie skoszona, a już za plecami ponownie „długa”. Dlatego, w dalszym ciągu, prace realizujemy w systemie ciągłym, przechodząc tylko naprzemiennie z jednych obszarów na inne. I tak dzień za dniem, przez cały pełny miesiąc. Tak duże powierzchnie to nie lada wyzwanie, ale przy pełnej mobilizacji, z użyciem „ciężkiego sprzętu, da się to opanować.

Czerwiec_zogrodemnaty35

Czerwiec_zogrodemnaty36

Czerwiec_zogrodemnaty37

Czerwiec_zogrodemnaty38

Czerwiec_zogrodemnaty39

Zmieniamy tylko krajobrazy, które z cała pewnością godne są polecenia. Kto ma okazje bywać w parkach, a tego nie robi, powinien to jak najszybciej nadrobić.

Czerwiec_zogrodemnaty40

Czerwiec_zogrodemnaty41

Czerwiec_zogrodemnaty42

A przy okazji: koszenie skarp nad ciekami i zbiornikami wodnymi. To nie lada wyzwanie i chyba jeden z trudniejszych elementów w całej tej zabawie. Jeśli kiedyś będziecie podchodzić do takich zadań, to na skarpy uważajcie szczególnie. To taka dobra rada. Jednak my sobie radzimy, bo musimy. Są wypracowane metody bo inaczej byłoby ciężko.

Czerwiec_zogrodemnaty43

Czerwiec_zogrodemnaty44

Czerwiec_zogrodemnaty45

I na zakończenie trochę czerwcowych widoków, które mamy okazję podziwiać czy to w drodze na miejsce prac, czy to w samych ogrodach.

Czerwiec_zogrodemnaty1

To jest moje ulubione ujęcie. Wszystkie możliwe rodzaje roślin w jednym ujęciu jednak największego uroku dodają te trzy brzozy.

Czerwiec_zogrodemnaty46

Czerwiec_zogrodemnaty47

Czerwiec_zogrodemnaty48

Czerwiec_zogrodemnaty49

Czerwiec_zogrodemnaty50

Czerwiec_zogrodemnaty51

Czerwiec_zogrodemnaty52

Czerwiec_zogrodemnaty53

Czerwiec_zogrodemnaty54

Czerwiec_zogrodemnaty55

Czerwiec_zogrodemnaty56

I tym krótkim sprawozdaniem, z czystym sumieniem, możemy zakończyć miesiąc czerwiec. Kolejny okres pełen pracy i różnych asortymentów, ale ciekawy i kolorowy. A przede wszystkim ciepły, ale jeszcze nie gorący, chociaż już częściowo letni. Liczyłem w nim na lekkie spowolnienie, co jednak się nie udało. Może lipiec będzie spokojniejszy, a ekipa Serwisu Przydomowego złapie trochę oddechu.

Czerwiec_zogrodemnaty57

Jednak sezon prac w branży zagospodarowania i utrzymania zieleni, w dalszym ciągu jest w pełni i ani na moment nie możemy tracić czujności. Już teraz zapraszam więc na kolejny artykuł z tej serii: LIPIEC w obiektywie naszych prac, który już za miesiąc 🙂

Polecam także:
LUTY w obiektywie naszych prac.
MARZEC w obiektywie naszych prac.
KWIECIEŃ w obiektywie naszych prac.
MAJ w obiektywie naszych prac.

2 komentarze

  • Dużo się u was działo przez ten miesiąc. Działacie pełną parą i na sporym terenie jak widzę 🙂

    Jak tylko zobaczyłam zdjęcia z cięcia drzew pomyślałam o tym, że teraz pozostaje je jeszcze przerobić na zrębki 🙂 Swoją drogą zrębki to wdzięczny materiał w ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *