LOVE KRAKÓW – pisać czy nie pisać? Oto jest pytanie. Napisałem.

Kilka dni temu zwróciła się do mnie, drogą mailową, bardzo miła Osoba, która reprezentuje portal Love Kraków. Poprosiła o napisanie kilku słów na temat pielęgnacji ogrodów. I do tego takich, które obejmą całość zagadnienia.

Jako, że jestem po lekturach książek Tomka Tomczyka to pierwszą myślą było oczywiście: nie będę „się sprzedawał” i pisał dla obcych. Słowo sprzedawał nie ma oczywiście podłoża finansowego ponieważ prośba o wpis nie była podparta żadną propozycją związaną z jakimikolwiek pieniędzmi. Oznacza ogólnie, nie będę pisał dla innych tylko dla siebie.

Ale druga myśl była nieco spokojniejsza tzn. a dlaczego nie, skoro Osoba ta, tak grzecznie prosi. Zanim jednak zdecydowałem się odpisać spojrzałem jeszcze co to za portal, ponieważ Love Kraków niczego mi nie mówiło. I spojrzałem. Okazało się, że jest to chyba największy portal w Krakowie, który notuje miesięcznie 600 tysięcy odwiedzin i 2 miliony odsłon. To bardzo dużo. A skoro tak dużo to jest to chyba dobry i popularny portal. A skoro taki portal zwraca się do mnie z prośbą to chyba nie wypada odmówić.

Postanowiłem odpisać na maila i zgodzić się na napisanie krótkiego artykułu. Był tylko jeden problem: jak w kilku zdaniach objąć całe zagadnienie pielęgnacji ogrodów i jeszcze poruszyć wątek sprzętowy?

Jak postanowiłem, tak zrobiłem. Dziś artykuł ukazał się w Love Kraków. Poza tytułem i wstępem tłustym drukiem, cały tekst pochodzi z pod mojej ręki. Zobaczcie jak udało mi się objąć to szerokie zagadnienie.

lovekrakowzogrodemnaty2

Serdecznie zapraszam do lektury, w tym miejscu oryginalny tekst, który został wysłany do Love Kraków:

Ogród przydomowy – przyjemność i obowiązek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W dzisiejszych czasach ogród przydomowy odgrywa bardzo ważną rolę, łącząc w sobie różne funkcje i odzwierciedlając nasze upodobania i styl życia.

Ogrody pełnią rolę wypoczynkową, ozdobną, rekreacyjną, a także użytkową i gospodarczą. Jednocześnie dzisiejsze możliwości zagospodarowania i urządzania ogrodów są tak duże, że każdy może tworzyć je zgodne ze swoim charakterem i poczuciem piękna, od ogrodów klasycznych, wiejskich, swobodnych po ogrody nowoczesne, geometryczne czy kamienne. Niezmiernie obszerna i bogata jest również oferta wszelkich akcesoriów i dodatków, a przede wszystkim roślin, drzew i krzewów ozdobnych.

Niezależnie jaki styl ogrodu preferujemy i jakie mamy wyobrażenia, warto wszystko starannie przemyśleć i rozplanować od samego początku. Warto pomyśleć o profesjonalnym projekcie, skonsultować się ze specjalistą i odpowiedzieć sobie na wszystkie pytania jakie związane są planowaniem ogrodu. Przede wszystkim musimy zastanowić się ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację ogrodu, czy praca w nim jest dla nas przyjemnością czy obowiązkiem ponieważ jedno nie ulega wątpliwości: chcąc mieć ładny, zadbany i estetyczny ogród, musimy poświęcić mu sporo czasu, a przede wszystkim nastawić się na ciągłą, systematyczną pracę.

Warto odpowiedzieć sobie również na pytanie czy ogród będziemy pielęgnować sami czy zdamy się na usługi wyspecjalizowanej firmy. W dzisiejszym standardzie utrzymania ogrodów jest to forma bardzo popularna, a w ogólnym rozrachunku niewiele droższa od samodzielnej pracy, własnym sprzętem. Oprócz oszczędności czasu, braku konieczności inwestowania w sprzęt, jego serwisowanie i eksploatację, korzystamy także na tym, że pielęgnację mamy zrobioną fachowo, zgodnie ze sztuką ogrodniczą, do czego niejednokrotnie nie jesteśmy przygotowani.

Pielęgnacja i utrzymanie ogrodu to zabieg ciągły, całoroczny, w każdym miesiącu, w każdej porze roku wymagający określonych czynności. Jeśli decydujemy się na samodzielną pracę, a jesteśmy początkującymi posiadaczami ogrodów, najlepiej będzie jeśli będziemy posiłkowali się ogólnodostępnymi poradnikami ogrodniczymi. Znajdziemy tam informacje konkretnie, krok po kroku dowiemy się co, kiedy i jak wykonywać oraz jakich używać narzędzi. Musimy się nastawić także na to, że chcąc być skutecznym we własnym ogrodzie będziemy potrzebowali sporo sprzętu, od drobnych ręcznych jak grabie, szpadle, haczki itd. po większe, mechaniczne jak kosiarki, podkaszarki, a może i dmuchawy, opryskiwacze i wertykulatory. Wszystko będzie zależało od tego jak duży i rozbudowany jest nasz ogród, ile i jakich mamy roślin i jak bardzo zależy nam na jego wyglądzie. Jedno jest jednak pewne: każdy może się tego nauczyć i samodzielnie opiekować się swoim ogrodem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *