Ogrodzie wróć. Czyli wielkie metamorfozy, odkrycia i znaleziska ogrodowe.

Ogrody mają swoje różne historie i tajemnice. Często znane tylko im samym. Ponadto miewają okresy gorsze i lepsze, a niejednokrotnie wręcza agonalne i trzeba je “reanimować”.

Przyczyny tego są różne, najczęściej leżą po stronie ich właścicieli. Albo nie mają czasu, albo nie mają ochoty, albo jedno i drugie. Nadchodzi jednak taki czas, kiedy doznają olśnienia. Nagłego przebudzenia, adrenaliny, wstępuje w nich moc i… sięgają po telefon. Wtedy właśnie do akcji wkracza moja osoba i serwis przydomowy, który niczym czarownik z Krainy Oz, jak za dotknięciem magicznej różczki, zmienia otoczenie. Najczęściej na plus…

Sprzatanie_zogrodemnaty2

Z reguły, w tych ekstremalnych sytuacjach, jest to ogólne „odgruzowanie” terenu, gdzie na nowo odkrywa się ogród i jego elementy. Często dopiero po przebrnięciu przez gąszcz krzaków i chwastów, odkrywamy dawno zapomniane obrzeża, rabaty, a nawet zaginione chodniki. To ciekawe doświadczenie, trochę jakby odkrywać zaginione miasto Majów albo zdobywać Amerykę jak Krzysztof Kolumb.

Dziś nie za dużo treści, bo jest zbędna. Działanie magii widać gołym okiem. Zobaczcie słynne metamorfozy i odkrycia, o których powinni nakręcić jakiś program w TV.

Zaginiony świat cz.1 – wielkie odkrycia i znaleziska.
Teren na pierwszy rzut oka wydawał się wielką niewiadomą. Pod grubą warstwą chwastów mogły kryć się różne rzeczy. Co więcej kształt i styl kamiennych donic, w zastanym stanie, też nie były do końca jasne. Po ciężkich, wielogodzinnych pracach, trud został wynagrodzony: znalazł się zaginiony chodnik, o którym właściciel wspominał, że „gdzieś tu jest”. Odkryto też pozostałości po trawniku, co stało się zalążkiem do „jak takiego” wyglądu ogrodu.

Sprzatanie_zogrodemnaty3

Sprzatanie_zogrodemnaty4

Sprzatanie_zogrodemnaty5

Sprzatanie_zogrodemnaty6

Zaginiony świat cz.2 – wielkie odkrycia i znaleziska.
Teren nie wydawał się aż tak strasznie tajemniczy, jak inne, które zdarzało mi się widywać. Nie spodziewałem się wielkich odkryć, choć nutka niepewności, jak zawsze w takich sytuacjach, była obecna. I nie myliłem się. Udało się odkryć zaginione obrzeże, które właściciel co prawda kojarzył, ale nie pamiętał czy było kamienne czy jakieś inne. Okazało się kamienne. Po prześwietleniu terenu, przycinkach, skracaniu, plewieniu i sprzątaniu, okazało się także, że dawno nie oglądane ogrodzenie drewniane, również całkiem ładnie się prezentuje. Ogólnie ogród nabrał wyglądu, można już było jednoznacznie oddzielić rabatę od trawnika, co wcześniej nie było takie oczywiste.

Sprzatanie_zogrodemnaty7

Sprzatanie_zogrodemnaty8

Zaginiony świat cz.3 – wielkie odkrycia i znaleziska.
Teren bardzo tajemniczy, trochę jak dżungla w Amazonii. Nie wiadomo było w co się pakujemy, możliwe były różne scenariusze. Jak się jednak okazało „dokopaliśmy” się do obrzeży kamiennych, rabaty i chodnika żwirowego, miejsca na altanę, a nawet całkiem dobrze zachowanego trawnika. To bez wątpienia jeden z większych sukcesów odkrywczych tego stulecia, ponieważ już nawet najstarsze pokolenia władające tym ogrodem nie pamiętały co się tam znajduje. A najmłodsze, pewne rzeczy widziały po raz pierwszy.

Sprzatanie_zogrodemnaty9

Sprzatanie_zogrodemnaty10

Sprzatanie_zogrodemnaty1

Sprzatanie_zogrodemnaty11

Sprzatanie_zogrodemnaty12

Sprzatanie_zogrodemnaty13

Zaginiony świat cz.4 – wielkie odkrycia i znaleziska.
Odkrycie żywych istot, konkretnie żywych ryb, w zbiorniku, który nie rokował, że cokolwiek z żyjących organizmów można tam znaleźć. Po wypompowaniu czegoś co przypominało wodę, odłowieniu ryb, odmuleniu, uszczelnieniu, poprawieniu umocnień brzegowych i ponownym zalaniu wodą, oczko nadawało się do ponownego zasiedlenia. Tak też się stało, a na koncie wielkich odkryć można było dopisać pierwsze odkrycie żywych istot. To sensacja na skalę odkrycia śladów życia na księżycu.

Sprzatanie_zogrodemnaty14

Sprzatanie_zogrodemnaty15

Zaginiony świat cz.4 – wielkie odkrycia i znaleziska.
Mimo, że tym razem nie został odkryty żaden zaginiony ląd, to i tak teren zmienił się nie do poznania. Sam właściciel nie mógł się nadziwić dlaczego wcześniej nie wpadł na ten pomysł. Że wszystko można „ogarnąć”, wyplewić, wyrównać i na dodatek posiać trawę. Na karcie odkryć niczego nie można zapisać, ale metamorfoza i tak jest spektakularna.

Sprzatanie_zogrodemnaty16

Sprzatanie_zogrodemnaty17

Sprzatanie_zogrodemnaty18

Sprzatanie_zogrodemnaty19

Jak widać wielkie odkrycia możliwe są także w ogrodach bo tereny „zapomniane”, to jednak bardzo częsty obraz w naszym otoczeniu. Ale najważniejsze jest to, że przynajmniej część z nich udaje się naprawić. Pod wpływem wyrzutów sumienia właściciela czy z innych powodów, ale dostają drugą szansę.

I jeszcze jedno: nie ma takiego ogrodu, którego nie dałoby się oczyścić. Czy samemu czy z czyjąś pomocą, ale wszystko da się zrobić. Wyplewić, wykarczować, wyrównać. Trzeba o tym pamiętać aby widmo niemocy nie zniechęcało do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *