Zmiany i wsparcie bloga oraz korzyści dla Czytelników.

Niebawem mijają dwa lata od powstania bloga „Z ogrodem na TY”. Jest to nic w porównaniu do wieczności, ale wystarczająco długo, aby na temat blogowania wyrobić sobie określone zdanie. Ponadto poznać tą „profesję” na tyle, aby znać mniejsze i większe tajniki tego zajęcia oraz oczekiwania i preferencje Czytelników.

I właśnie tym oczekiwaniom postanowiłem wyjść nieco na przeciw. Nie żebym nie robił tego wcześniej, ale jednak pewne sprawy zdecydowałem lekko skorygować. Wiąże się to z kilkoma zmianami, które od dziś będą „obowiązywały” na blogu.

Jest jeszcze jeden ważny powód czyli Partner bloga, którego niebawem będę mógł przedstawić. Póki co krystalizują się jeszcze warunki współpracy, ale jedno mogę już zdradzić: nagród dla Czytelników bloga nie zabraknie.

.

Praca nad blogiem.

To co z pewnością się nie zmieni to ciągły rozwój, dużo wysiłku i dużo pracy, którą wkładam w prowadzenie bloga. Jest to zresztą zgodne w 100% z tym co robię. Bez względu na to czy prowadzę firmę, gram w piłkę czy piszę bloga. Albo robię coś na maksimum swoich możliwości albo nie robię wcale. Nie ma sensu oszukiwać siebie i innych.

Myślę, że zostało mi to z dawnych, dawnych czasów kiedy miałem ogromną fascynację i zaangażowanie w rajdy samochodowe. A tam nie ma miejsca na półśrodki.

zmiany na blogu zogrodemnaty2

Rozwój bloga to nie tylko doskonalenie mojego warsztatu, podciąganie strony graficznej czy szlifowanie szczegółów. Ale rozwój, to przed wszystkim doskonalenie bloga pod względem merytorycznym i dostosowywanie treści do potrzeb i oczekiwań Czytelników.

A te nie są tajemnicą. Widoczne są nie tylko w statystykach i ukrytych liczbach, ale także w ogólnie dostępnych danych, które pokazują co, kiedy i komu podoba się najbardziej. Widać to również na fanpage’u bloga gdzie wartościowe treści „bronią się same”.

To wszystko daje mi obraz, czego jako Czytelnicy bloga z ogrodem na TY oczekujecie najbardziej. Które treści budzą Wasze zainteresowanie, a które przechodzą „ledwie zauważone”. I odpowiedź jest jednoznaczna: największą popularnością cieszą się treści „poradnikowe”, pokazujące kulisy mojej pracy, mój warsztat pracy i realizację prac „od podszewki” czy jak kto woli „krok po kroku”.

współpraca agrecol zogrodemnaty2

Tym bardziej mnie to cieszy ponieważ jest to zbieżne z moją wizją bloga, która od samego początku przyświeca moim działaniom i sposobowi jego prowadzenia. Od początku staram się prezentować swoją pracę, wszystkie czynności, sprzęt czy używane materiały, rozbierać na „czynniki pierwsze” i pokazywać jak i czym się „to robi”.

Cała sytuację ułatwia mi fakt, że wachlarz moich prac jest ogromny. Od dużych terenów publicznych po ogrody prywatne. Od wielkich kilkudziesięcio hektarowych koszeń, przez wszelkie możliwe prace pielęgnacyjne w ogrodach, a na ich kompleksowym zakładaniu kończąc. Nie omijam trudnych tematów technicznych, prac ziemnych, brukarskich, dotykam zagadnień geodezyjnych, co pokazuje wątek ogrodów w zupełnie innym, odmiennym niż wszędzie indziej, świetle.

Dlatego tym większą mam satysfakcję, że takie podejście jest zauważane i doceniane.

.

Kierunek rozwoju bloga.

W swojej działalności blogowej, od samego początku, staram się kłaść duży nacisk na to czym pracuję, jakich narzędzi i środków używam, aby osiągnąć prezentowany efekt. Wydaje mi się, że stanowi to dla Was Czytelników dużą wartość i cenną wskazówkę. Nie ukrywam również, że taką mam koncepcję bloga aby sprzętów, narzędzi i środków, które stosuję do zakładania i utrzymania terenów zieleni pokazać Wam jak najwięcej. Również takich, które nie są powszechnie stosowane, a ich ograniczenia wynikają chociażby z ich ceny.

zmiany na blogu zogrodemnaty3

Myślę, że fakt, iż mam możliwość je sprawdzić, wypróbować, wykonać tym swoją pracę, a przede wszystkim podzielić się z Wami swoją opinią na ten temat, stanowi wartość, która może być nieraz pomocna. A jednocześnie ciężko o nią „w internecie”.

Tym bardziej jestem więc zadowolony, że otwierają się przed blogiem coraz szersze perspektywy aby taki tok działania zacząć szerzej stosować. Blog coraz częściej jest dostrzegany i postrzegany jako cenne źródło przekazu. Jako źródło przekazu nie teoretycznego, ale praktycznego. Wynikającego z mojej codziennej, bieżącej działalności, która stwarza duże i praktycznie niekończące się pokłady do sprawdzenia, spróbowania nie tylko sprzętów, narzędzi i maszyn, ale także innych drobnych akcesoriów ogrodniczych, a także wszelkiego rodzaju środków, nawozów, nasion itd. stosowanych w ogrodnictwie.

Myślę, że na powyższe składa się nie tylko to, co dzieje się na blogu, ale przede wszystkim to, co dzieje się wokół niego.

Ponieważ w pewnej części, to co się dzieje, widać na blogu, ale w dużej mierze tworzy to „tło”, a wynika wprost z mojej zawodowej pracy, w tym również geodezyjnej. Przede wszystkim z pewnego „obycia” jakie wyniosłem z licznych relacji z wymagającymi Klientami, takimi jak np. Tauron, Polska Spółka Gazownictwa, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Prokuratura Okręgowa w Opolu, Osadkowski, Polskie Domy, KGHM, Polskie Koleje Państwowe, Plus Bank, Bilfinger, Skanska, Cermag, Eko czy liczne urzędy Administracji Państwowej.

Cieszę się, że to doświadczenie mogę wykorzystywać przy prowadzeniu bloga, ponieważ jestem pewien, że jest i będzie to z korzyścią dla Was Czytelników.

Ponadto, jak do tej pory, będę starał się pokazywać ciekawe miejsca i ogrody, w których bywam. Uważam, że są to „prawdziwe” ogrody, a nie tylko „katalogowe” przykłady, które odbiegają od ogółu. Owszem miło na takie popatrzeć, ale obraz większości polskich ogrodów jest zupełnie inny. Mam to szczęście, że mogę w nich bywać, a z dotychczasowych publikacji wiem, że spotyka się to z Waszym uznaniem.

.

Nowości na blogu.

Poza różnymi szczegółami technicznymi najważniejsze są dwie sprawy:

  • po pierwsze wpisy będę publikował jeden raz w tygodniu, w każdą niedzielę, o godzinie 18.00. Uważam, że taka częstotliwość pozwala tworzyć wpisy dopracowane, rozbudowane merytorycznie, przydatne, a jednocześnie ciekawe.

Tym bardziej, że blog o tematyce ogrodniczej, to nie jest niekończąca się kopalnia tematów i ciekawymi sprawami ciężko sypać „z rękawa” co kilka dni.

Owszem można publikować tzw. „zapchaj dziury” albo pisać „o niczym” czy powielać wszystkim znane informacje, ale moje dwuletnie doświadczenie w blogowaniu podpowiada mi, że nie ma to specjalnego sensu. Niczego nie wnosi, wręcz przeciwnie, męczy Czytelników.

  • po drugie i być może najważniejsze, każdy wpis będzie zawierał mini konkurs, nawiązujący do tematu wpisu. Oczywiście konkurs z nagrodami.

.

Temat jak i zasady konkursów będą każdorazowo prezentowane we wpisach, mogę zagwarantować, że będą różne, ale nieskomplikowane. A nagrody atrakcyjne.

Myślę, że to nowatorskie podejście, z którym nie spotkałem się na żadnym z blogów, będzie dla Was atrakcyjne. Tzw. klasyczne „przyjemne z pożytecznym” czyli przyjemna lektura wpisów i pożyteczne nagrody.

.

Co z tego wynika dla Czytelników bloga?

Myślę, że tylko pozytywne sprawy. Jeśli chodzi o “odgórne” określenie terminów, a nawet godziny publikacji, da Wam możliwość wpisania lektury bloga w jakiś stały, uporządkowany zwyczaj.

Natomiast jeśli chodzi o dołączenie konkursu i nagród do każdego postu, myślę że również podniesie ich atrakcyjność. Tym bardziej, że ewentualne pytania i zadania będą związane z tematem postu. Pozwoli to więc na trochę głębszą refleksję nad lekturą, a jednocześnie również na wyrażenie Waszych opinii.

Mam więc nadzieję, że zmiany spotkają się z Waszym dobrym przyjęciem. Również to, że publikacje postów planowane są raz w tygodniu. Owszem rozważam jeszcze wersję dwóch postów tygodniowo, jak mniej więcej dotychczas, ale ewentualnie zmieni się tą zasadę za pewien czas. Może wiosną kiedy życie ogrodnicze ewidentnie nabierze rozpędu.

Tymczasem zachęcam do regularnej lektury i czynnego udziału w zabawie. Pierwszy “nowy” post już w najbliższą niedzielę o godzinie 18.00. Już teraz zapraszam, proponuję ustawić sobie nawet jakieś przypomnienie. 🙂

 

13 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *