O blogu

Blog “Z ogrodem na TY” to mój projekt, który osobiście realizuję. Jest moim dzieckiem, które rośnie, rozwija się i jak to facet…. pewnie do końca nigdy nie dorośnie. Ja nazywam się Tomasz Szostak i w kilku słowach chciałbym przybliżyć historię, która doprowadziła mnie w to miejsce.

Urodziłem się w 1976 roku, dzieciństwo minęło mi dość szybko i sprawnie, a następnie przyszedł czas na edukację. Ta zawiodła mnie na Akademię Rolniczą we Wrocławiu, na studia o kierunku geodezja i kartografia. Po ich zakończeniu rozpocząłem pracę w tym zawodzie, którą od roku 2005 realizuję prowadząc własną firmę.

To pozwoliło mi znacznie poszerzyć własne horyzonty oraz spojrzenie na wiele spraw i w efekcie, w roku 2010 rozpocząłem kolejną działalność związaną z zagospodarowaniem i utrzymaniem terenów zieleni. Zagadnienie to „chodziło za mną” właściwie odkąd pamiętam jednak dopiero wówczas uświadomiłem sobie, że mam już na tyle odwagi, wiedzy i doświadczenia aby spróbować swoich sił. Co więcej branża ta nie wydawała mi się odległa od mojego „pierwotnego” zawodu, o czym będzie można przekonać się na blogu. Liczne elementy można tu wykorzystać „wprost”, inne „pośrednio”, w każdym razie jedno jest pewne: dodanie elementów inżynierskich, pomiarów i obliczeń do branży ogrodowej rzuca na nią zupełnie nowe światło.
I jeszcze jeden ważny element związany bezpośrednio ze mną: zawsze i wszystko muszę mieć policzone, rozebrane na czynniki pierwsze i taki punkt widzenia na różne sprawy będę się starał tutaj pokazać.

Poznaj moje “Dwa światy” … i nie dziw się, który jest mi milszy 😉

DwaSwiatyzogrodemnaty2

Jak powstał blog?

Po spontanicznym pojawieniu się pomysłu w czerwcu 2014 roku, o czym pewnego razu jeszcze napiszę, postanowiłem, że spróbuję to zrealizować. Ponieważ byłem w tym kompletnym laikiem, umówiłem się na spotkanie z Agnieszką Osiecką, jak wiadomo znakomitą poetką, autorką sztuk teatralnych i tekstów piosenek. Przed spotkaniem byłem lekko stremowany, jednak postanowiłem ubrać się odświętnie i zaryzykować. Spotkaliśmy się w parku, w pobliżu rynku w Opolu.

omniezogrodemnaty

Rozmawialiśmy długo, Pani Agnieszka robiła notatki, a ja w skrócie przedstawiłem mój plan. Uważnie mnie wysłuchała i po chwili namysłu odparła: to znakomity pomysł.

omniezogrodemnaty2

To utwierdziło mnie w przekonaniu, że warto spróbować. I tak w lutym 2015 roku blog przyszedł na świat.

Dlaczego powstał blog?

Sam zadaję sobie to pytanie i z jednej strony nie dowierzam, że się na to decyduję, a z drugiej strony mam poczucie, że mogę jeszcze coś zrobić, wykorzystać, podzielić się tym co robię, być może będzie to dla kogoś pomocne.

Z codziennej działalności wiem jak jest to szeroki temat, nieustannie spotykam się z pytaniami jak to zrobić, co mamy do wyboru, na co warto się decydować itd. Z kolei wiem jak mało jest źródeł informacji, w których w sposób przystępny i praktyczny można znaleźć konkretne informacje.

Z drugiej strony liczę na to, że i ja skorzystam na jego prowadzeniu, być może pojawią się jakieś dyskusje, komentarze, uwagi i sugestie, które wniosą także jakieś nowe światło w moje działania. Na to liczę, proszę i zachęcam do komentowania tego co będzie na tym blogu poruszane.

O czym będzie blog?

Wydaje się, że temat ogólnie mówiąc „ogrodów” został już wyczerpany albo przynajmniej jest już tak rozbudowany, że niczego więcej nie można wnieść do dyskusji.
Otóż z własnego doświadczenia wiem, że istnieje bardzo, ale to bardzo duża luka pomiędzy wspomnianymi „ogrodowymi inspiracjami”, a stanem faktycznym naszych ogrodów, innymi słowy pomiędzy tym co widzimy na zdjęciach, w katalogach, co nam się podoba, a tym jak ciężko, a niejednokrotnie wręcz niemożliwym wydaje się to osiągnąć.

I o tym właśnie będę starał się pisać, zabiegając jednocześnie aby jak największa część tekstów podparta była moim, zawodowym doświadczeniem i praktyką w tym kierunku. Ponadto starał się będę zamieszczać jak najwięcej „reportaży” i przykładów z codziennych prac, ogólnie mówiąc z zagospodarowania i utrzymanie terenów zielonych, z których wynikają ciekawe historie, nauki i wskazówki. Wydaje się, że nic nie daje takich tematów jak właśnie codzienne życie i praca.

Z własnego doświadczenia wiem, że zagadnienie zagospodarowania i utrzymania ogrodu oraz całego otoczenia jest tematem bardzo szerokim, wymagającym poświęcenia czasu i wielu nakładów pracy o czym niestety tak rzadko się mówi. Aby chociaż w 50% nasze otoczenie pokrywało się ze zdjęciami, które oglądamy i następnie naszymi wyobrażeniami potrzeba bardzo dużego zaangażowania, wiedzy i samozaparcia w realizacji.
Jednak przy odrobinie pomocy i praktycznej wiedzy okazuje się, że wiele rzeczy można wykonać samemu, wiele z nich jest łatwiejszych niż to się pierwotnie wydawało.
I dlatego właśnie powstał ten blog aby podzielić się wiedzą i pokazać wszystkim zainteresowanym, że każdy, ale to dosłownie każdy może urządzić i utrzymać swój ogród.

Na zakończenie.

Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że nie jestem i nie uważam się za eksperta tematów wszelkich w poruszanych dziedzinach. Swoją wiedzę czerpię przede wszystkim z tego co robię, z codziennej nauki i obserwacji oraz kontaktów z różnymi ciekawymi ludźmi, z którymi mam możliwość współpracować. Nie jestem nieomylny i jak każdemu zdarza mi się popełniać błędy w tym co robię.

Opinie wyrażane na tym blogu są tylko i wyłącznie moimi osobistymi poglądami i nie stanowią rekomendacji do bezpośredniego odniesienia w Twojej sytuacji. Jeśli w jakiejś części znajdą zastosowanie i pomogą to dobrze, jednak zawsze musisz je odnieść i zweryfikować do Twojego otoczenia i występujących w nim uwarunkowań.

Raz jeszcze zachęcam do lektury i regularnego odwiedzania bloga.
Postaram się aby nie było nudno, za to ciekawie i praktycznie.

Pozdrawiam
Tomasz Szostak