Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród

zbuduj swoj dom i ogrod 1a

Witam Cię na specjalnej podstronie dużego, blogowego projektu “Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród”. To właśnie z niej trafisz bezpośrednio do wszystkich publikacji tego kilkunasto – miesięcznego cyklu, które znajdziesz w poniższym zestawieniu. Zwróć uwagę, że posty będą sukcesywnie przybywały w miarę postępu prac, w okresie od marca 2024 roku, aż do zakończenia inwestycji (mniej więcej do czerwca 2025 roku).

Zapraszam:

cdn…

.

Dodam, że jeśli wolisz oglądać jak czytać, mimo że nie jest to przedstawione tak dokładnie jak w powyższych postach, polecam Ci skróty filmowe:

ODCINEK 1 – słowo wstępne, , wybór projektu domu, rozpoczęcie formalności, mapa do projektu i plany na przyszłość

cdn…

.

Natomiast poniżej znajdziesz szczegółowy opis projektu i jego najważniejsze założenia, które przyświecają mi w momencie jego rozpoczęcia. Spójrz o co tak naprawdę chodzi…

Projekt “Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród” to kolejny, duży projekt na blogu, który potrwa od marca 2024 roku, aż do zakończenia inwestycji. W tym czasie, ze specjalnego cyklu postów dowiesz się, jak krok po kroku przejść proces projektowania budynku, formalności budowlanych, budowy domu drewnianego oraz planowania, projektowania i kompleksowego założenia ogrodu.

Ze swojego doświadczenia wiem, że to wiedza mocno poszukiwana. Świadczy o tym popularność tego typu treści na moim blogu, ilość zapytań jakie otrzymuję, czy chociażby zainteresowanie moim podręcznikiem, w którym m.in. te zagadnienia omawiam.

zbuduj swój dom i ogród 2

.

Natomiast ten cykl będzie miał jedną, podstawową zaletę, która zdecydowanie wyróżni go na tle innych opracowań, poruszających podobne zagadnienia. Otóż będzie opracowany nie czysto teoretycznie, ale na konkretnym przykładzie, podczas rzeczywistej budowy domu, na prawdziwej działce i przy prawdziwym urządzeniu ogrodu. A to moim zdaniem sprawa fundamentalna, która w sposób bezpośredni wskaże, kiedy, co i na jakim etapie wykonać.

.

Zanim przejdę dalej, jeszcze jedna, bardzo ważna uwaga: cykl opracowany będzie na przykładzie konkretnej budowy nowego domu drewnianego, którą zrealizuję, a zatem mogą się z nią utożsamiać wszyscy, którzy podobny proces planują czy również realizują. Natomiast co istotne, to właśnie na etapie budowy budynku już trzeba rozmyślać nad ogrodem, jak gospodarować masami ziemi, jakie urządzenia czy przewody poprowadzić, czy jakie inne czynności wykonać, aby ułatwić sobie dalsze działania, a tym samym zaoszczędzić czas, pieniądze i mnóstwo kłopotów.

Nie oznacza to jednak, że z opracowania nie będą mogli skorzystać również ci, którzy są już po budowie, a nawet ci, którzy jakiś już ogród posiadają, ale rozważają nad jego zmianą. Otóż owszem, to opracowanie również i im jest dedykowane.

Nie będzie to również opracowanie pokazujące jak wykonać ogród systemem tzw. gospodarczym, tylko i wyłącznie własną pracą i pomyłem. Owszem ogrody w ten sposób zrealizowane bardzo szanuję i wielokrotnie odwiedzam, chociażby w ramach projektu Busem przez polskie ogrody. Jednak ten cykl ma na celu co innego, konkretnie pokazanie tego, jak poprawnie ogród zaprojektować, jak go wykonać, z czyjej pomocy skorzystać i na jakim etapie, gdzie szukać wsparcia, jakich materiałów użyć, co będzie potrzebne, jak wszystko ze sobą połączyć i w jakiej kolejności.

Uważam, że absolutnie nie ma niczego złego w tym, że w procesie projektowania czy budowy ogrodu, podobnie jak i domu, korzystamy z wiedzy profesjonalistów i zdajemy się na ich doświadczenie. Nie zgadzam się również ze stwierdzeniem, które często słyszę, że tylko ogrody wykonane własną pracą, są “prawdziwe” i godne uwagi. Otóż ogrody wykonane przez specjalistów, ale z naszym świadomym udziałem, według naszych życzeń i potrzeb, są równie ciekawe i atrakcyjne. Szczególnie w dzisiejszych realiach, kiedy tak naprawdę często nie mamy czasu na to, aby samemu te rzeczy realizować. To tak samo jak właśnie z tym, że sami nie projektujemy i nie budujemy domów, nie naprawiamy samochodów, nie szyjemy ubrań, nie robimy mebli, nie obcinamy włosów itd., itd. Myślę, że się z tym zgodzisz.

.

Partnerzy projektu “Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród”

Do projektu zaprosiłem kilku Partnerów, którzy śmiało mogę powiedzieć, są liderami i autorytetami w swoich zakresach. I to właśnie z ich pomocą pokażę Ci jak, co i kiedy wykonać, na co zwrócić uwagę, z jakim materiałów i usług skorzystać, aby proces budowy domu i ogrodu maksymalnie uprościć. A jednocześnie poprowadzić go tak, aby powstał kompletny i funkcjonalny dom oraz piękny i równie funkcjonalny otaczający go teren.

Partnerzy są tak dobrani, aby zakresem swoich materiałów i usług umożliwić kompleksową realizację domu i ogrodu. Innymi słowy są to marki z takich obszarów, które z pewnością będą Cię dotyczyły, jeśli myślisz o kompleksowym, rzetelnym i poprawnym wykonaniu domu i ogrodu.

.

W ślad za tym, w chronologii budowy, będą to obszary działania:

Adaptacja projektu budynku i wszelkie formalności administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz prowadzeniem inwestycji: Grębski Architekt

zbuduj swój dom i ogród 3

Projekt i kompleksowa realizacja budynku (wraz z dostawą materiałów): W.G.Partners

zbuduj swój dom i ogród 4a

Projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej. Ponadto kompleksowa realizacja: Quercus Mikołajczyk

zbuduj swój dom i ogród 5

Kompleksowa obsługa geodezyjno – prawna inwestycji: Kaliszewski pracownia geodezyjna

zbuduj swój dom i ogród 5aa

Projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów. Ponadto dostawa materiałów: Bruk – Bet

zbuduj swój dom i ogród 6

Materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: Gnejsy.pl

zbuduj swój dom i ogród 7

Sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: Avant

zbuduj swój dom i ogród 8

Sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: Grillo

zbuduj swój dom i ogród 9

Materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: Komplex Market

zbuduj swój dom i ogród 10

Nowoczesne, bezdymne paleniska ogrodowe: Firefly

zbuduj swój dom i ogród 11

Urządzenia do przydomowej strefy spa: Centerspa

zbuduj swój dom i ogród 12

Materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Gardena

zbuduj swój dom i ogród 13

.

Reasumując, grono Partnerów wygląda następująco:

zbuduj swój dom i ogród 14a

Ponadto, do kompleksowego wykonania domu i ogrodu, użytych zostanie jeszcze kilka innych grup produktów, m.in. w zakresie wykończenia i urządzenia budynku, materiału roślinnego, mebli ogrodowych, czy innych dodatków, o czym również będę wspominał w toku całego cyklu. A zatem być może wolne miejsce wśród Partnerów czeka właśnie na Twoją Markę?

zbuduj swój dom i ogród 15

.

O lokalizacji i planowanej budowie

Jak już wspomniałem, to co zdecydowanie wyróżnia projekt “Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród” to fakt, że realizowany będzie na konkretnej działce, przy prawdziwej inwestycji. W mojej ocenie dodaje mu to realności, a przede wszystkim będzie umożliwiało pokazanie, że dom i ogród powstaje naprawdę, a nie tylko w teorii, a do ich zaprojektowania i wykonania zastosowanie będą miały określone czynności, materiały i elementy.

.

Działka, na której realizowana będzie inwestycja położona jest w malowniczej wsi w Górach Opawskich,

zbuduj swój dom i ogród 21

zbuduj swój dom i ogród 22

zbuduj swój dom i ogród 23

ma powierzchnię nieco ponad 1000 metrów kwadratowych,

zbuduj swój dom i ogród 24

i tak prezentowała się w momencie zakupu.

zbuduj swój dom i ogród 16

.

Dom, który będzie realizowany to budynek drewniany w technologii szkieletowej, jeden z projektów znajdujących się w naszej ofercie, które wspólnie z W.G.Partners realizujemy. Więcej o nim zawarte będzie w postach związanych z etapem projektowym.

zbuduj swój dom i ogród 17

.

Ogród, który będzie ogrodem naturalistycznym, preriowym, wpisanym w otaczający działkę krajobraz i inspirowany znajdującym się nieopodal miejscem.

zbuduj swój dom i ogród 18

.

Natomiast połączenie tego wszystkiego daje takie wstępne założenia, które roboczo przygotowaliśmy, będąc na etapie planowania całej inwestycji. Nie jest to jeszcze ostateczny projekt, ale wstępnie zebrane myśli, które są punktem wyjścia do dalszych prac.

zbuduj swój dom i ogród 19

zbuduj swój dom i ogród 20

.

Skąd pomysł na projekt?

Pomysł projektu zrodził się już jakiś czas temu, a właściwie to chodził za mną od czasu, kiedy zajmuję się ogrodami i prowadzę bloga. Zresztą podobne opracowania już robiłem, chociażby relacjonując budowę innego mojego ogrodu. Możesz to zobaczyć w tej zakładce.

W każdym razie po ilości zapytań jakie otrzymuję w tym zakresie i po popularności poszczególnych postów blogowych wiem, że to wiedza mocno poszukiwana, o którą wbrew pozorom trudno w internecie. Tym bardziej podanej w rzetelny i przystępny sposób oraz kompleksowo traktującej zagadnienie projektu oraz wykonania domu i ogrodu.

Stąd jestem przekonany, że cykl postów tego projektu dobrze wypełni tą lukę, a jednocześnie będzie praktycznym poradnikiem, wskazującym na konkretnie elementy, czynności i materiały.

.

Co ma pokazać projekt “Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród”?

Projekt będzie miał misję edukacyjną, pokazującą krok po kroku wszystkie czynności i elementy, które trzeba uwzględnić przy planowaniu oraz budowie domu i ogrodu. Co równie ważne, ma także uświadomić, że proces budowy domu i zagospodarowania działki to proces rozbudowany, do którego trzeba podejść świadomie, ze znajomością własnych potrzeb i możliwości.

Dlatego, że inwestycja poprawnie wykonana, może dać pełną satysfakcję z posiadania własnego domu i kawałka przestrzeni. I odwrotnie. Popełnione błędy mogą ciągnąć się latami, nie wspominając o poczuciu niezadowolenia, czy zmarnowanym czasie i funduszach.

Stąd projekt będzie pewnego rodzaju przewodnikiem po tym niełatwym temacie. A z drugiej strony nie aż tak skomplikowanym, aby nie można było się z nim zmierzyć.

.

Co wyróżnia ten projekt?

Projekt, jak już kilkukrotnie wspomniałem, nie będzie wydarzeniem teoretycznym, bujającym w obłokach i obrzucającym Cię teorią, którą nie wiadomo do czego możesz wykorzystać. Wręcz przeciwnie wskaże Ci drogę, którą możesz podążać w kierunku własnego domu i ogrodu. Drogę, którą przejdę również ja, realizując na Twoich oczach ten kilkunasto – miesięczny projekt budowy mojego domu i ogrodu.

Z jednej strony czuję zadowolenie, że coś takiego mogę relacjonować, a z drugiej mam świadomość powagi sytuacji i odpowiedzialności jaką na siebie biorę. W końcu to wydarzenie zobaczą setki tysięcy osób, a pewnie i miliony, za sprawą moich stron, Partnerów i patronatów medialnych, które projekt będzie posiadał.

.

Zaproszenie do udziału

Zapraszam Cię do aktywnego śledzenia całego przedsięwzięcia. Jestem przekonany, że jeśli stoisz lub staniesz na drodze do własnego domu i ogrodu, znajdziesz tu mnóstwo praktycznych i merytorycznych wskazówek i informacji.

Pamiętaj, że cykl ten nie będzie poradnikiem na przykład o wszystkich dostępnych stylach budowlanych czy ogrodowych, kompendium wiedzy o roślinach ani na inny, szczegółowy temat. Ale za to, krok po kroku, przeprowadzi Cię przez proces projektu oraz wykonania domu i ogrodu, wskazując wszystkie elementy, które powinieneś w swojej drodze uwzględnić.

W mojej ocenie to niezwykle ważna, potrzebna i wbrew pozorom niełatwa do zdobycia wiedza.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.