Projekt “Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród” nabrał tempa, a zatem nasze działania idą dalej i zdecydowanie do przodu. Obecnie koncentrują się procesie projektowym, którego finalnym efektem będzie pozwolenie na budowę. Natomiast elementem pośrednim jest tzw. mapa do celów projektowych opracowywana przez geodetę, na której projektant zaprojektuje budynek i wszystkie media. I właśnie temu wątkowi, mapie, poświęcony jest obecny, trzeci post tego cyklu.
Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie gdzie jestem na swojej drodze do domu i ogrodu. A jestem, jak wspomniałem w poprzednim poście tego cyklu, po wyborze projektu budynku, który docelowo będziemy realizować oraz po pierwszym spotkaniu z architektem, który ten projekt będzie adaptował do moich potrzeb oraz warunków terenowych.
Efektem finalnym tego wszystkiego będzie pozwolenie na budowę, natomiast po drodze jeszcze szereg formalności, o których wspomnę w kolejnych postach tego cyklu.
A zatem to tyle tytułem wstępu i przypomnienia, gdzie jestem na swojej drodze w projekcie „Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród”.
.
Opracowanie mapy do celów projektowych
Jak wspomniałem w poprzednim poście, każda inwestycja budowlana, w tym moja również, musi rozpocząć się działaniami projektowymi, których efektem będzie zielone światło do budowy. Czyli tak jak u mnie – pozwolenie na budowę.
Aby je uzyskać, trzeba skorzystać z usług projektanta – architekta, który zbierze w całość wszelkie dokumenty formalne, a także zestawi to z naszymi oczekiwaniami i wyobrażeniami o przyszłej inwestycji. To już wiesz.
Tymczasem jednak potrzebny jest jeden, bardzo ważny, pośredni element tzw. mapa do celów projektowych, którą dla mnie wykonuje jeden z Partnerów tego projektu – geodeta Mariusz Kaliszewski.
.
Co to jest mapa do celów projektowych?
Jest to mapa, która dokładnie, w określonej skali (najczęściej 1:500), odzwierciedla rzeczywisty obraz terenu i sytuacji, którą przedstawia. Zawiera wszystkie elementy naziemne i podziemne, zlokalizowane sytuacyjnie i wiernie względem siebie, a także rzędne wysokości, pozwalające określić ukształtowanie terenu oraz posadowienie wysokościowe tych elementów.
Mapa do celów projektowych musi mieć odpowiedni zakres, czyli swoim zasięgiem obejmować teren inwestycji, a także trochę terenu otaczającego. Tak aby projektant mógł bez problemu zlokalizować na niej przyszłą inwestycję tzn. budynek oraz przyłącza, czyli odcinki łączące budynek z istniejącymi w terenie sieciami (mediami).
Reasumując:
Mapa do celów projektowych, wykonana w moim przypadku w skali 1:500, posłuży architektowi do zaadaptowania na niej projektu budynku. Dokładnie rzecz ujmując, do zlokalizowania go na działce na mapie, w oparciu o wytyczne jakie wynikają z posiadanej przeze mnie decyzji o warunkach zabudowy (omawianej we wcześniejszych postach), a także określone w tym zakresie, inne przepisy.
Ponadto, na tej samej mapie, architekt – projektant zaprojektuje mi przyłącza: wodociągowe, kanalizacji sanitarnej i energetyczne. Gazowego nie, jako że w mojej miejscowości gazu nie ma.
I to tyle teorii. Resztę wie już geodeta – Mariusz, jak taką mapę poprawnie wykonać, jaką musi przejść procedurę administracyjną i co ma zawierać, aby była przydatna dla architekta.
.
Tymczasem więc spójrz jak wyglądało nasze spotkanie w terenie i pomiary, których efekty znajdą się na mapie do celów projektowych:
Dodam, że materiałem wyjściowym do wykonania mapy do celów projektowych jest tzw. mapa zasadnicza, którą Mariusz po uprzednim zgłoszeniu, pobrał z właściwego dla lokalizacji mojej działki starostwa.
To właśnie ją porównywał z istniejącym terenem, dokonywał niezbędnych uzupełnień i pomiarów rzeczy, których nie zawierała i po kameralnym opracowaniu, ja otrzymam produkt kompletny, czyli mapę aktualną z klauzulą, że może służyć do opracowania na niej projektu.
Natomiast przy okazji wspomnę, że wykonując mapę, Mariusz odszukał również granice mojej działki.
Będą potrzebne w późniejszym etapie, kiedy będziemy zaprojektowany na mapie budynek wynosić w teren, tzn. lokalizować gdzie ma być postawiony. Będzie to tzw. tyczenie budynku wykonywane również przez geodetę, o którym, tak jak i o granicach, wspomnę w jednym z kolejnych postów.
.
I co dalej?
No dobrze… Niebawem uzyskam od geodety mapę do celów projektowych. W międzyczasie architekt pracuje nad adaptacją mojego projektu budynku i załatwia szereg formalności, które są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę.
W kolejnych postach tego cyklu przedstawię bliżej całą dokumentację projektową, co się na nią składa i co jest potrzebne, aby to pozwolenie na budowę uzyskać. Czyli co tak naprawdę zrobi projektant, do jakich instytucji się zwróci i jakie dokumenty powstaną. Niebawem czeka mnie z nim kolejne spotkanie, a więc będzie okazja, aby to wszystko omówić i pokazać.
.
Tymczasem moje działania idą dalej, a kończąc ten post przypomnę, że do współpracy przy tym projekcie udało mi się zaprosić grupę uznanych marek,
dzięki czemu dom i ogród będą kompletne, a ja będę miał możliwość pokazać Ci wszystko, na co w tym procesie zwrócić uwagę. A markami tymi są i wspierają mnie w następujących obszarach:
-
Adaptacja projektu budynku i wszelkie formalności administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz prowadzeniem inwestycji: Grębski Architekt
-
Projekt i kompleksowa realizacja budynku (wraz z dostawą materiałów): W.G.Partners
-
Projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej. Ponadto kompleksowa realizacja: Quercus Mikołajczyk
-
Kompleksowa obsługa geodezyjno – prawna inwestycji: Kaliszewski pracownia geodezyjna
-
Projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów. Ponadto dostawa materiałów: Bruk – Bet
-
Materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: Gnejsy.pl
-
Sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: Avant
-
Sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: Grillo
-
Materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: Komplex Market
-
Nowoczesne, bezdymne paleniska ogrodowe: Firefly
-
Urządzenia do przydomowej strefy spa: Centerspa
-
Materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Gardena
.
Do zobaczenia w 4 części projektu “Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród“.
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024