Jesienna pielęgnacja trawnika, którą warto rozpocząć już we wrześniu.

6c9db0bd66fa075e3dce935430275796
6c9db0bd66fa075e3dce935430275796

Przełom lata i jesieni to okres, kiedy trawnikowi należy poświęcić chwilę uwagi. Co prawda, chcąc mieć trawnik ładny i zadbany trzeba myśleć o nim praktycznie cały rok, ale jednak wrzesień to miesiąc szczególny. Idealny, a właściwie jedyny moment na tzw. jesienną pielęgnację trawnika.

Określenie to brzmi poważnie i mogłoby się wydawać, że kryją się pod nim szczególne albo skomplikowane czynności. Tymczasem, w pewnej części, są to prace, które przy trawniku wykonujemy na bieżąco, a pozostałe to proste czynności, które nie wymagają szczególnych nakładów.

.

Co oznacza wczesnojesienna pielęgnacja trawnika?

Nie mniej, nie więcej niż to, co zrobić wypada. Kilka elementów w ramach bieżącej obsługi, a kilka jednorazowo, trzymając się ściśle określonych, poniższych reguł.

.

Koszenie.

Czynność prosta, którą powielamy już od wiosny. Nie wymaga więc specjalnego komentarza, z wyjątkiem może tego, że należy ją robić systematycznie, obserwując wzrost trawy, która we wrześniu ma ku temu idealne warunki. Stosunkowo wilgotno, a jednocześnie ciepło.

jesienna pielęgnacja trawnika zogrodemnaty2

Warto też dodać, że wrzesień to miesiąc, w którym poranne rosy występują praktycznie co dzień. Trzeba wziąć na to poprawkę i do koszenia przystępować w godzinach późniejszych, często dopiero popołudniowych. Dzięki temu trawnik, po skoszeniu, będzie równy, nieposzarpany, niepougniatany czy z zalegającymi pozlepianymi kępami skoszonej trawy. Jednym słowem ładny.

jesienna pielęgnacja trawnika zogrodemnaty3

Na marginesie dodam również, że ogólnie w koszeniu, warto przestrzegać kilku ważnych reguł. Pisałem o nich, proponuję spojrzeć.

.

Kosmetyka krawędzi.

Podobnie jak koszenie, to czynność, którą moim zdaniem należy wykonywać na bieżąco, w ramach bieżącej pielęgnacji. Oznacza ona zabiegi, które mają podnieść estetykę krawędzi trawnika czyli styków z wszelkiego rodzaju płotami, murkami czy obrzeżami.

jesienna pielęgnacja trawnika zogrodemnaty7

W najpowszechniejszym przypadku sprawę tą załatwia zwykła podkaszarka, którą te krawędzie można dokosić. Jednak jest na to również inny sposób, który przy okazji pozwala pozbyć się skoszonej trawy. Sam go stosuję, pisałem o nim w tym wpisie.

Niezależnie od powyższego styku trawy z różnymi stałymi elementami, są również trawniki, które łączą się np. z rabatami “na styk” czyli bez żadnego obrzeża. Krawędzie te trzeba również systematycznie pilnować, a konkretnie docinać aby trawa nie przerastała poza oczekiwaną granicę. W ramach jesiennej pielęgnacji warto to zrobić, najlepiej przy pomocy ostrego noża lub specjalnego, półokrągłego szpadla do przycinek trawnika.

.

Oprysk.

Wrzesień to czas kiedy trawa w najlepsze rośnie. Niestety wraz z nią, w najlepsze rosną również niepożądane chwasty. Dlatego w ramach jesiennej pielęgnacji trawnika warto również zastosować oprysk tzw. herbicydami selektywnymi na chwast dwuliścienne. Oprysk najlepiej zrobić kilka dni po koszeniu i kilka dni przed kolejnym koszenie trawnika. I ważna uwaga: oprysku nie wolno wykonywać na trawniku zakładanym w tym sezonie, ale na trawniku, co najmniej, jednorocznym.

.

Nawadnianie.

Mimo, że wrzesień jest teoretycznie wilgotny, z pogodą, a szczególnie temperaturą i opadami, nigdy nic nie wiadomo. Dlatego o nawadnianiu nie należy zapominać i w razie konieczności zasilić trawnik wodą.

 

Cztery powyższe czynności czyli koszenie, kosmetyka krawędzi, oprysk i nawadnianie, zamykają zestaw czynności “standardowych”, które również wchodzą w skład jesiennej pielęgnacji trawnika. Kolejne, to prace już typowo sezonowe.

.

Wertykulacja.

jesienna pielęgnacja trawnika zogrodemnaty4

Pewnie każdy wie, ale na wszelki wypadek: co to i po co?

A jest to, w największym możliwym skrócie, mechaniczne „wygrabienie”, nacięcie darni i usunięcie z niej zeschłych resztek, próchnicy powierzchniowej. Ponieważ sam zabieg i konstrukcja maszyny „narusza” również glebę, to cały zabieg zwiększa jej elastyczność, napowietrza, umożliwia lepszy dostęp wody. Po wertykulacji można również pokusić się o piaskowanie czyli zasypanie powierzchni trawnika piaskiem, co dodatkowo ją rozluźni i zwiększy jej przepuszczalność.

Wertykulacja to zabieg, który obowiązkowo i najlepiej wykonywać wiosną. Termin jesienny to tzw. termin dodatkowy, który należy użyć w razie potrzeby. Jeśli się zdecydujemy, wyciągnięty przez wertykulator filc i zaschłą trawę, należy oczywiście dokładnie wygrabić i zebrać.

.

Nawożenie.

Wrzesień to właściwie ostatni termin na nawożenie trawnika. Oczywiście specjalnym tzw. jesiennym nawozem, który jest uboższy w azot, a za to bogatszy w fosfor i potas. Ma on na celu ograniczenie wzrostu trawy, a także wzmocnienie jej i przygotowanie do okresu zimowego.

Nawożenie najlepiej wykonać siewnikiem, aby zrobić to dokładnie, “bez mijanek” i z zachowaniem odpowiedniego dawkowania. Oczywiście na suchą trawę.

jesienna pielęgnacja trawnika zogrodemnaty6

.

Grabienie liści.

Wrzesień to również czas, kiedy na trawnikach mogą pojawiać się już opadające liście. Należy je na bieżąco usuwać i nie dopuszczać do zalegania i gnicia na powierzchni trawnika.

Jeśli ilości liści nie są duże, zbieranie można załatwić zwykłą kosiarką przy okazji koszenia. Jeśli nie, trzeba posiłkować się grabiami lub tzw. odkurzaczami do liści.

.

Dosiewki.

Okres wczesnojesienny, a szczególnie wrzesień to również idealny moment na zakładanie trawnika z siewu. Na wszelki wypadek odsyłam do artykułu jak to samemu, krok po kroku zrobić.

jesienna pielęgnacja trawnika zogrodemnaty5

Przede wszystkim ze względu na wspomnianą wilgotność i stosunkowo wysoką temperaturę, a jednocześnie jeszcze teoretycznie długi czas do pierwszych przymrozków.

Dlatego okres ten warto wykorzystać również na dosiewki i naprawę posezonowych ubytków w trawniku.

.

Wapnowanie.

Nie od dziś wiadomo, że trawa aby dobrze rosła, musi posiadać odpowiednie podłoże. A konkretnie odpowiedni odczyn gleby. Optymalnie jest gdy wynosi on około 6-7, a więc lekko kwaśny-obojętny. Jeśli Ph jest mniejsze od 6, na trawniku pojawiają się chwasty oraz mech.

Ph gleby można sprawdzić za pomocą specjalnego miernika i jeśli gleba jest zakwaszona, zachodzą przesłanki do odkwaszania czyli właśnie wapnowania.

Wapnowanie najlepiej wykonać późną jesienią, na przełomie października i listopada jak trawa przestaje już rosnąć, za pomocą specjalnych nawozów takich jak dolomit czy kreda nawozowa. Ale uwaga: wapnowanie to zabieg odpowiedzialny. Zanim się go wykona trzeba wszystko odpowiednio sprawdzić (ph, dawkowanie) aby nie zaszkodzić trawnikowi.

.

Jak więc widać, jesienna pielęgnacja trawnika, to nie jest nic skomplikowanego. Szereg czynności to prace, które i tak wykonujemy przez cały sezon. Pozostałe to nieskomplikowane zabiegi, które znacznie mogą podnieść kondycję i wygląd trawnika w przyszłym sezonie. Warto się więc na nie zdecydować.

.

Wspomniane w artykule produkty i urządzenia, możesz znaleźć w poniższych linkach. Zabrałem je w jednym miejscu aby ułatwić Ci zadanie, wspomóc pielęgnację Twojego trawnika, a przy okazji umożliwić tańsze i bezproblemowe zakupy.

 

A na koniec tradycyjna prośba do Ciebie, jako Czytelnika bloga: uważasz wpis za ciekawy, okaż to klikając lubię lub komentując. A jeśli uważasz go za pomocny, udostępnij, może inni również skorzystają.

Jeśli natomiast nie chcesz przeoczyć kolejnych wpisów, już teraz zapisz się na newsletter.

[wysija_form id=”2″]

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

6 Comments

  1. Moja trawa daje mi trochę do myślenia! Powinnam wykonać oprysk na chwasty. Mam dużo kończyny…. i innych chwastów. Ale jest teraz straszna gorączka, może poczekać kilka dni, aż się ochłodzi, i wtedy wykonać oprysk?

  2. says: romanek

    u mnie pielęgnacja trawnika to jedno, ale mam sporo drzewek. Jak je podcinam zostaje mi sporo tego i nie wiedziałem jak to wykorzystać. Poszperałem i znalazłem pare zastosowań, ale musiałem nabyć rozdrabniarkę, znalazłem na rebaki24 taką spalinową. Zrębki wykorzystuje do kompostu, do rozpałki. Czyli piękny i czysty trawnik!

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *