Jak samodzielnie dbać o ogród?

Witam Cię na specjalnej podstronie cyklu „Jak samodzielnie dbać o ogród?”, w której będę zbierał artykuły dotyczące całorocznego i kompleksowego utrzymania ogrodu.

Bohaterem i tłem w tym cyklu będzie mój własny ogród (a także inne ogrody, w których pracuję), którego budowę ukończyłem na przełomie sierpnia i września 2022 roku. Całość zmagań z jego budową mogłeś śledzić w innym cyklu na blogu, pod nazwą KROK PO KROKU ZBUDUJ SWÓJ OGRÓD, do którego lektury również Cię zapraszam. W ramach kilkudziesięciu postów relacjonowałem kompleksową realizację, od etapu pomysłu, przez projekt, wykonanie wszystkich elementów, a na dekorowaniu i sprzątaniu kończąc.

Zanim przejdziemy dalej, spójrz na kilka ujęć, jak ogród wyglądał tuż po zakończeniu.

Natomiast przechodząc do teraźniejszości i bieżącego cyklu, będzie on pewnego rodzaju kontynuacją, czyli zbiorem ważnych tematów związanych z życiem ogrodu, które rozpoczęło się właśnie w momencie ukończenia jego budowy. Tematy sukcesywnie będą przybywały, w miarę upływu czasu i realizacji poszczególnych zagadnień.

.
Co ma pokazać cykl “Jak samodzielnie dbać o ogród”?

Ma uświadomić, że utrzymanie ogrodu to proces złożony, do którego trzeba podchodzić świadomie ze znajomością własnych potrzeb i możliwości, ale również dostępnych na rynku produktów i narzędzi. Dlatego, że utrzymanie ogrodu to czynność nie mniej ważna od jego budowy, a poprawnie wykonana, może dać pełną satysfakcję z posiadania własnego kawałka przestrzeni. I odwrotnie. Popełnione błędy mogą ciągnąć się latami, nie wspominając o poczuciu niezadowolenia, czy zmarnowanym czasie i funduszach.

Stąd projekt będzie pewnego rodzaju przewodnikiem po tym niełatwym temacie. A z drugiej strony nie aż tak skomplikowanym, aby nie można było się z nim zmierzyć.

.

Co wyróżnia cykl “Jak samodzielnie dbać o ogród”?

Cykl, jak wspomniałem, nie będzie wydarzeniem teoretycznym, bujającym w obłokach i obrzucającym Cię teorią, którą nie wiadomo do czego możesz wykorzystać. Wręcz przeciwnie wskaże Ci drogę, którą masz podążać w kierunku kompleksowego utrzymania własnego ogrodu. Drogę, którą przejdę również ja, realizując na Twoich oczach te same czynności w moim własnym ogrodzie.

Z jednej strony czuję zadowolenie, że coś takiego mogę relacjonować, a z drugiej mam świadomość powagi sytuacji i odpowiedzialności jaką na siebie biorę. W końcu to wydarzenie zobaczą setki tysięcy osób, a pewnie i miliony, za sprawą moich stron, Partnerów i patronatów prasowych, które cykl będzie posiadał.

No dobrze, to tyle teorii. Poniżej znajdziesz już samą praktykę, pogrupowaną w posty, odpowiadające czynnościom, które realizuję.

Zapraszam:

Jak pozbyć się mchu z nawierzchni i ścian

ubytki w trawniku 1

nawóz uniwersalny 3

 

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 1

Mrówki 1

Jesienne liście czy trzeba je grabić 1

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.