Jak uzupełnić ubytki w trawniku?

ubytki w trawniku 1

Puste miejsca, „łyse placki” albo po prostu dziury – jak zwał, tak zwał, ale chodzi o to samo. Czyli o miejsca na trawniku, gdzie trawa jest martwa, sucha, silnie uszkodzona albo z jakiegoś powodu jej nie ma. Tak czy inaczej ubytki trzeba uzupełnić, w przeciwnym razie szybko zapełnią je chwasty. W tym poście znajdziesz prostą instrukcję łatania dziur w trawniku.

Wiosną, po mroźnej, bezśnieżnej zimie, na trawniku, choćby nie wiem jak ładnym i zadbanym, pojawiają się placki przemarzniętej trawy. Z drugiej strony, po śnieżnej zimie przychodzą roztopy, a woda długo zalegająca na murawie może powodować inwazję chorób grzybowych i gnicie trawy – czyli znów ubytki.

ubytki w trawniku 2

Podobny efekt mogą wywołać wręcz odwrotne warunki pogodowe, czyli tygodnie letnich upałów i suszy, po których trawnik jest usiany połaciami spalonych słońcem, pożółkłych, suchych źdźbeł.

Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że po zimie, nieważne, jak śnieżnej czy mroźnej, przychodzi wiosna, jeden z dwóch najlepszych terminów siewu trawy. Drugi przypada jesienią, a więc znów akurat wtedy, gdy murawa może potrzebować uzupełnienia.

Kolejna wiadomość jest chyba jeszcze lepsza: ubytki w trawniku możesz bez trudu samodzielnie uzupełnić. Poniżej przeczytasz, jak to zrobić łatwo, szybko i przede wszystkim skutecznie.

.

Czego potrzebujesz do uzupełniania ubytków w trawniku?

Zakładając, że masz podstawowy sprzęt ogrodniczy, taki jak szpadel, widły i grabie, potrzebujesz jeszcze tylko dwóch rzeczy: nasion trawy oraz podłoża. Oczywiście nie mogą to być nasiona wybrane na chybił trafił ani pierwsze z brzegu podłoże.

Nasiona: do uzupełniania ubytków najlepiej wybrać taką samą mieszankę nasion traw, jakich użyto podczas zakładania trawnika. Alternatywą są specjalne regeneracyjne mieszanki nasion do odnawiania trawników i szybkiego uzupełniania ubytków w darni lub nasiona tzw. trawy samozagęszczającej.

Podłoże: powinno mieć, po pierwsze, drobnoziarnistą strukturę zapewniającą właściwą styczność nasion z podłożem, a tym samym ułatwiającą im kiełkowanie. Po drugie, odpowiednią zawartość w nawozie makro- i mikroelementów potrzebnych do prawidłowej wegetacji traw. Po trzecie, sporą ilość materii organicznej, która sprawia, że podłoże długo utrzymuje optymalną wilgotność i strukturę, a ponadto zapobiega wahaniom odczynu i sprzyja pożytecznym mikroorganizmom glebowym.

Wszystkie wymienione warunki spełnia KRONEN® Podłoże do zakładania i pielęgnacji trawników:

ubytki w trawniku 3

  • ma drobnoziarnistą strukturę
  • zawiera odpowiednią dawkę nawozu wieloskładnikowego z mikroelementami, skomponowanego pod kątem potrzeb traw przeznaczonych na murawę
  • jest wyprodukowane na bazie torfu wysokiego słabo i silnie rozłożonego. A torf to przecież niemal sama materia organiczna
  • posiada lekko kwaśny odczyn (pH 5,5-6,0), idealny dla traw trawnikowych

.

Jak, krok po kroku, uzupełnić ubytki w trawniku?

Zanim Ci to przedstawię, ważna uwaga. Ubytki w trawnikach pojawiają się zawsze, nawet w tych bardzo zadbanych i pielęgnowanych. Przykładem może być mój trawnik, zakładany w ubiegłym roku z tzw. rolki, regularnie koszony i nawożony. Również teraz, wiosną.

ubytki w trawniku 4

ubytki w trawniku 4a

I o ile na pierwszy rzut oka, szczególnie z boku, wygląda idealnie,

ubytki w trawniku 5

ubytki w trawniku 6

ubytki w trawniku 6a

o tyle przyglądając mu się z góry, da się zauważyć liczne ubytki.

ubytki w trawniku 7

ubytki w trawniku 8

.

I właśnie nimi musiałem się zająć, przygotowując tym samym prostą instrukcję dla Ciebie. Oto ona:

Krok 1: w miejscach, gdzie są ubytki, usuń martwą darń wraz z mchem i korzeniami chwastów, jeśli już zdążyły się tam pojawić.

Krok 2: spulchnij widłami lub pazurkami odsłoniętą glebę.

ubytki w trawniku 9

Krok 3: rozsyp na całej powierzchni ubytku warstwę odpowiedniego podłoża o grubości ok. 1 cm, następnie rozgrab i wyrównaj je grabiami.

ubytki w trawniku 10

ubytki w trawniku 11

Krok 4: wysiej równomiernie na całej powierzchni ubytku nasiona trawy i grabiami zmieszaj je z podłożem.

ubytki w trawniku 12

ubytki w trawniku 13

ubytki w trawniku 14

Krok 5: obficie podlej trawnik (chyba że tak jak ja robisz to przy lekko padającym deszczu), a potem dbaj o to, by dosiane miejsca były stale nieco wilgotne przez cały okres kiełkowania nasion i wkrótce po wschodach.

Gotowe!

ubytki w trawniku 15

ubytki w trawniku 16

Pozostaje poczekać kilka tygodni, aż młoda trawa wzejdzie i się zagęści. Jeśli przeprowadzisz dosiewkę wiosną lub wczesną jesienią, gdy opady są w miarę częste, a temperatura umiarkowana, prawdopodobnie nie będziesz musiał zawracać sobie głowy rosnącą trawą. Jeśli jednak z jakichś powodów postanowisz dosiewać trawę latem, musisz nastawić się na codzienne podlewanie obsianych ubytków, koniecznie rozproszonym strumieniem wody.

.

O czym warto pamiętać?

Uzupełnianie pustych placów na trawniku to nic trudnego – o ile jest co ratować. Zdarza się, że na przykład po siarczystej zimie czy rekordowo suchym lecie trawnik żółknie praktycznie całkowicie i jest na nim więcej martwej trawy niż żywej. Wtedy, nie oszukujmy się, trzeba zerwać całą zdewastowaną darń i założyć trawnik od nowa. Możesz to porównać do uzupełniania jednego wielkiego ubytku – postępujesz według pięciu kroków opisanych powyżej, tyle że na skalę całej powierzchni murawy. Tak czy inaczej będziesz potrzebować odpowiedniej mieszanki nasion traw oraz doskonałego podłoża, takiego jak Podłoże do zakładania i pielęgnacji trawników marki KRONEN®. Więcej o zakładaniu trawnika od nowa przeczytasz w tym oraz w tym poście, być może będzie Ci to potrzebne.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *