6 w 1 czyli mini narzędzia ogrodnicze – część 1 z serii „Z WOLF-Garten na TY”

mini narzedzia ogrodnicze 1b

Przekopywanie, pielenie, grabienie, przycinanie itd. – każda z tych czynności wymaga innych narzędzi, więc z czasem robi się ich naprawdę dużo. Chyba że postawisz na pewne narzędziowe „sztuczki” czyli rozwiązania uniwersalne, jak na przykład trzonek z wymiennymi końcówkami.

Jak już pewnie zauważyłeś, temat narzędzi często pojawia się na blogu. Bez nich trudno cokolwiek zdziałać w ogrodzie i na balkonie. Grabie, szpadle, sekatory, motyki, pazurki… Narzędzia niezbędne ogrodnikom można wymieniać w nieskończoność, bo jest ich niemal tak dużo jak rozmaitych prac przy pielęgnacji roślin. Swoją drogą w tym poście wspominam o tym dokładnie. Tylko gdzie to wszystko trzymać? Zamiast rozbudowywać składzik, można sprytnie zmniejszyć liczbę narzędzi, nie rezygnując przy tym z żadnego z nich. To możliwe dzięki systemowi wymiennych końcówek multi-star®, któremu m.in. będzie poświęcony mini-cykl „Z WOLF-Garten na TY” związany właśnie z narzędziami Wolf Garden.

mini narzedzia ogrodnicze 2

.

System multi-star® – co to jest?

Rozwiązanie jest genialnie proste i sprytne jak scyzoryk, a system to nic innego jak możliwość wpinania i wypinania rozmaitych końcówek do jednego trzonka. W ten sposób zamiast zagracać altankę czy składzik 20-30 rozmaitymi narzędziami, musisz wygospodarować kącik na zaledwie 1-2 trzonki i kilka końcówek. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo miejsca i pieniędzy.

mini narzedzia ogrodnicze 3

Co ważne, mimo drastycznej redukcji liczby narzędzi nadal masz wszystko, czego potrzebujesz do pielęgnacji ogrodu czy balkonu. Kolejnymi zaletami narzędzi z tej serii są trwałość i solidne wykonanie z wysokiej jakości materiałów. A jak wiadomo, dobry sprzęt starcza na lata, a nie tylko na jeden sezon. Jeśli coś się zużyje czy uszkodzi, poszczególne nakładki możesz łatwiej (i taniej) wymienić, niż gdybyś kupował całe, duże narzędzie.

.

System multi-star® – jak to działa?

Narzędzia multi-star® to kilkadziesiąt rozmaitych końcówek i siedem trzonków o różnej długości i wykonanych z różnych materiałów. Oczywiście nie musisz mieć ich wszystkich, po prostu kupujesz tylko te końcówki, które potrzebujesz, i jeden trzonek (bądź dwa różne, przydatne do innego typu prac). Jednak niezależnie od tego, co konkretnie wybierzesz, zasada działania systemu jest taka sama. W tym poście wyjaśnię Ci ją na przykładzie serii Mini, idealnej dla właścicieli niewielkich rabatek i grządek, warzywników w skrzyniach, a także dla mających balkony lub tarasy ze skrzynkami z kwiatami, warzywami czy ziołami.

.

Mini narzędzia ogrodnicze multi-star®

mini narzedzia ogrodnicze 4

„Trzonem” zestawu niezbędnym do funkcjonowania końcówek jest trzonek. W tym przypadku jest to trzonek do małych narzędzi ZM 015 o długości 18 cm, stworzony właśnie do prac na małych powierzchniach. Uchwyt jest idealnie dopasowany do kształtu dłoni, wykonany z tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest trwały i odporny na warunki atmosferyczne.

mini narzedzia ogrodnicze 5

W trzonku, tuż nad miejscem wpinania końcówek narzędzi, znajduje się przycisk. Wystarczy jedno kliknięcie, żeby wpiąć lub wypiąć odpowiednią końcówkę. Nie musisz niczego przykręcać ani przyklejać. Wciskasz przycisk, wsuwasz „końcówkę” końcówki narzędzia w trzonek i tyle.

mini narzedzia ogrodnicze 6

mini narzedzia ogrodnicze 7

Wszystko trzyma się mocno i stabilnie do czasu, gdy klikniesz po raz drugi, by wypiąć daną końcówkę. A potem wpiąć inną, przeznaczoną do innego rodzaju prac.

Jak sama nazwa wskazuje, mini narzędzia ogrodnicze serii Mini mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu są niebywale poręczne i łatwe w przechowywaniu. Zmieszczą się tam, gdzie nie wcisną się większe narzędzia, więc są szczególnie przydatne do precyzyjnych prac ogrodniczych, na przykład pielenia gęsto obsadzonych rabatek. Wszystkie końcówki narzędzi z serii Mini są wykonane z wysokiej jakości hartowanej stali nierdzewnej, więc posłużą Ci na długie lata, a w ich skład wchodzi:

mini narzedzia ogrodnicze 8

  • Mini spulchniacz LA-M o szerokości roboczej 7 cm, wyposażony w 3 ostre zęby. Służy do spulchniania i napowietrzania ziemi oraz wyrywania chwastów na małych grządkach warzywnych lub kwiatowych oraz w balkonowych skrzynkach.

mini narzedzia ogrodnicze 9

  • Mini spulchniacz z podcinaczem LB-M składa się z noża do plewienia o szerokości 4 cm oraz trzech ostro zakończonych zębów do spulchniania.

 mini narzedzia ogrodnicze 10

  • Mini miotło-grabie wachlarzowe LD-M o szerokości roboczej 11,5 cm, wyposażone w elastyczne, płaskie zęby. Są przeznaczone do usuwania liści i nieczystości z płaskich powierzchni. Wygrabisz nimi liście spomiędzy kwiatów na rabacie lub donic ustawionych na tarasie, a w razie potrzeby oczyścisz nagrobek na cmentarzu.

mini narzedzia ogrodnicze 11

  • Mini pazurki ogrodowe LF-M o szerokości roboczej 6,5 cm, mające 5 ostrych zębów o różnej długości. Wypielisz nimi najciaśniejsze grządki i wyrwiesz mocno ukorzenione chwasty.

mini narzedzia ogrodnicze 12

  • Mini grabki LJ-M składające się z 5 zębów o łącznej szerokości roboczej 8 cm. Wygrabisz nimi resztki roślinne spomiędzy bylin czy warzyw na gęsto obsadzonej grządce, a także wyrównasz podłoże w balkonowych skrzynkach.

mini narzedzia ogrodnicze 13

  • Mini motyczka do pielenia LN-M o szerokości roboczej 7 cm, która składa się z szerokiej, ostrej haczki do plewienia (podcinania) chwastów oraz 3 ostrych zębów do spulchniania gleby.

mini narzedzia ogrodnicze 14

.

Podsumowując

Cała tajemnica mini narzędzi ogrodniczych z wymiennymi końcówkami tkwi w przycisku na trzonku, który po naciśnięciu umożliwia wpięcie i wypięcie poszczególnych nakładek.

mini narzedzia ogrodnicze 15

A zatem mając jeden trzonek i kilka różnych końcówek, możesz je dowolnie i zamiennie używać. Co najważniejsze. wykonasz nimi te same prace co przy użyciu całej kolekcji zwykłych, jednofunkcyjnych narzędzi zajmujących znacznie więcej miejsca. W przypadku tradycyjnych narzędzi masz tyle samo trzonków co końcówek, natomiast system multi-star® pozwala ograniczyć do minimum liczbę trzonków, a także wydatki. Sama końcówka kosztuje mniej niż końcówka i trzonek. Logiczne, prawda? Jeśli jesteś balkonowym ogrodnikiem, uprawiasz warzywa w skrzyniach albo masz mały ogródek z ciasnymi rabatkami, doskonałym wyborem będzie więc to rozwiązanie. Kompaktowy rozmiar sprawia, że nawet dziecko może utrzymać je w dłoni i bez trudu nimi manewrować, wykonując precyzyjne prace.

Za to jeśli masz rozległy ogród i mało miejsca na przechowywanie narzędzi… O tym opowiem Ci w innym poście poświęconym narzędziom z systemem multi-star® i nie tylko. Czyli w kolejnym poście z tego mini cyklu.

mini narzedzia ogrodnicze 16

.

.

Post we współpracy z marką Wolf-Garten

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *