Agrowłóknina, agrotkanina i geowłóknina w ogrodzie. Różnice, cechy i zastosowanie.

Współczesne ogrody to coraz bardziej rozbudowane i zaawansowane przestrzenie. Pojawiają się nie tylko coraz nowsze odmiany roślin, ale także kolejne materiały do aranżacji i dekoracji. Dziś ogrody można urządzać nie tylko decydując się na określone style, ale także różnicować je kolorystycznie i materiałowo decydując się na określone kolekcje poszczególnych produktów. Wszystko to sprawia, że ogrody stają się coraz bardziej dopracowane i zaawansowane. Dlatego w urządzaniu nie można pominąć również materiałów, które decydują o trwałości ogrodu i ułatwiają bieżące utrzymanie. A należą do nich agrowłókniny, agrotkaniny i geowłókniny ogrodowe.

Aby jednak je właściwie zastosować, trzeba mieć świadomość co to są za materiały, czym się różnią oraz jakie mają właściwości i zastosowanie. Bo wbrew potocznym opiniom nie są to produkty stosowane tylko i wyłącznie w walce z chwastami. Poznaj więc ich ogólną charakterystykę, najważniejsze różnice i zastosowanie.

.

Agrowłóknina w ogrodzie.

To materiał z polipropylenu stosowany zarówno do wykładania – ściółkowania gleby, jak również okrywania roślin.

Ze względu na różne swoje zastosowania, dostępny jest w różnych kolorach i grubościach (gramaturach). Dlatego niezwykle istotne jest, aby dobrać określony materiał do konkretnego celu.

Agrowłóknina czarna, brązowa i zielona, o gramaturze od 50 do 100 g/m2, stosowana jest do ściółkowania gleby w celu ochrony przed chwastami, szkodnikami glebowymi i chorobami, a tym samym w celu ograniczenia konieczności stosowania środków chemicznych. Ponadto pomaga utrzymywać wilgoć w glebie i zapewnia jej odpowiednią pulchność, za sprawą swobodnego przenikania i odparowywania wody. Znajduje zastosowanie w uprawie warzyw, truskawek, iglaków i innych krzewów, a także w ściółkowaniu pomiędzy roślinami na rabatach. W tym ostatnim przypadku najlepiej sprawdza się agrowłóknina brązowa, dodatkowo przysypana korą drzew.

Na marginesie dodam, że takie ściółkowanie korą ma szereg zalet, o czym pisałem w tym poście. Agrowłóknina ściółkująca ma jeszcze jedną, ważną zaletę: ogranicza brudzenie się nisko rosnących roślin, kwiatów czy owoców.

Agrowłóknina biała stosowana jest do ochrony roślin przed mrozem, wysuszającym wiatrem, gradobiciem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Co ważne występuje w dwóch odmianach: wiosennej i zimowej. Agrowłóknina wiosenna, o mniejszych gramaturach (17,19,23 g/m2), stosowana jest przede wszystkim w celu przyśpieszenia plonowania i jednoczesnego chronienia roślin przed wiosennymi przymrozkami, wiatrem, nadmiernymi promieniami słońca, utratą wody i insektami. Agrowłóknina zimowa, o gramaturze 50 g/m2, stosowana jest do zimowego przykrywania roślin źle znoszących warunki zimowe, w celu ochrony przed mrozem, wiatrem i utratą wilgoci, w szczególności podczas bezśnieżnych zim.

.

Agrotkanina w ogrodzie.

To, podobnie jak agrowłóknina, materiał z polipropylenu stosowany jako tkanina antychwastowa, dostępny najczęściej w kolorach, jako agrotkaniny czarne, brązowe, białe i zielone oraz różnych gramaturach np. 70, 90, 120 g/m2, co oczywiście określa ich trwałość.

Niemniej agrotkanina, zwana również matą ściółkującą lub matą szkółkarską, to niezależnie od grubości, tkanina wyjątkowo trwała, znajdująca zastosowanie m.in. przy zakładaniu ogrodów, w uprawie truskawek, w szkółkach roślin czy pokrywaniu skarp. Co ważne, ze względu na swoją trwałość zdecydowanie lepiej od agrowłókniny, nadaje się na rabaty wykładane kamieniem, w szczególności np. grysami czy innymi odmianami o ostrych krawędziach.

Agrotkanina również dobrze przepuszcza wodę i składniki mineralne z nawozów, nie wpływa na ph gleby, utrzymuje jej wilgoć i pulchność oraz powoduje, że lepiej się nagrzewa, co wpływa korzystnie na wzrost roślin czy wielkość plonów.

.

Co wybrać? Agrowłókninę czy agrotkaninę?

Jeśli poszukujesz materiału do okrycia roślin (osłonowego), sprawa jest oczywista: agrowłókninę w kolorze białym. Pozostaje tylko wybór pomiędzy zimową i wiosenną.

Jeśli natomiast szukasz tkaniny ściółkującej, antychwastowej, sprawa wymaga głębszego zastanowienia. Oczywiście mam tu na myśli przede wszystkim zastosowanie w Twoim ogrodzie, nie zakładam, że jesteś szkółkarzem czy plantatorem.

A zatem w ogrodzie sprawa wygląda następująco:

  • tańsza jest agrowłóknina, a droższa jest agrotkanina. Jednak tym kryterium nie powinieneś się kierować,
  • agrotkanina jest zdecydowanie bardziej trwała i wytrzymała oraz mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne,
  • agrowłóknina lepiej nadaje się na skarpy i tereny pagórkowate. Z agrotkaniny może zsuwać się materiał ściółkujący taki jak kamień czy kora,
  • do obsypania kamieniem, w szczególności o ostrych krawędziach, zdecydowanie lepiej nadaje się agrotkaniana, jest mniej podatna na uszkodzenia i przecięcia,

  • pod ściółkowanie korą, w zupełności wystarczy z kolei agrowłóknina,

  • agrotkanina ma lepszą przepuszczalność wody,
  • agrowłóknina zapewnia wolniejsze parowanie wody z gleby,
  • zarówno agrowłóknina jak i agrotkanina spełniają rolę ograniczającą wzrost chwastów. A który lepiej? Tu zdania są podzielone. Według jednych bardziej agrotkanina, bo jest trwalsza i bardziej wytrzymała. Według innych agrowłóknina, ponieważ chwastom ciężej przebić się przez jej gęsty splot – połączone cząstki polipropylenu.

.

Jak ułożyć agrowłókninę i agrotkaninę?

Można to zrobić dwoma sposobami. Albo rozkładając je przed posadzeniem roślin, następnie wycinając w nich otwory i zakopując sadzonki. Albo po posadzeniu roślin, rozścielając je wokół nich, dokonując właściwych i koniecznych docięć.

Jednak zarówno w jednym jak i drugim przypadku, duże znaczenie ma właściwie przytwierdzenia obu tkanin do podłoża. Zapobiega to przesuwaniu, podwijaniu czy podwiewaniu przez wiatr. I to nie tylko w momencie układania, ale także całego użytkowania, szczególnie w przypadku ściółkowania materiałem lekkim, np. wspomnianą korą.

Do przytwierdzenia najczęściej stosuje się szpilki z mocnego tworzywa sztucznego, kołki nazywane również grotami czy kotwicami lub metalowe haczyki.

.

Geowłóknina w ogrodzie.

Agrowłóknina i agrotkanina to jednak nie jedyne tkaniny w ogrodzie. Jest jeszcze geowłóknina, często mylona właśnie z tym pierwszymi.

Tymczasem geowłóknina to materiał budowlany, który należy do grupy syntetyków przepuszczalnych. Do głównych jego zalet należą doskonałe właściwości filtracyjne i duża wytrzymałość na rozciąganie, a zatem również rozerwanie.

Funkcje geowłókniny w ogrodzie.

Skoro geowłóknina to materiał budowlany, mógłbyś pomyśleć, że nie ma nic wspólnego z ogrodem. Tymczasem ma i to całkiem sporo zastosowań. Przede wszystkim wykorzystuje się ją przy budowie systemów drenarskich, a zatem jeśli zachodzi konieczność odprowadzenia nadmiaru wody z działki. Ponadto pod kostkę brukową, przy budowie podjazdów garażowych czy ścieżek ogrodowych. Związane jest to z faktem, że geowłóknina stanowi doskonały materiał separujący (zapobiega przemieszczaniu się cząstek podbudowy do gruntu) oraz stabilizujący podłoże, a jednocześnie zapewnia swobodny przepływ wody. W efekcie zabezpiecza podjazdy i chodniki, zabezpieczając przed chwianiem i osiadaniem, gwarantując stabilność konstrukcji.
Geowłóknina w ogrodzie znajduje zastosowanie także przy budowie oczek wodnych, chroniąc jego konstrukcję. Powinna być układana pomiędzy folią, a podłożem, zapewniając jej ochronę i uniemożliwiając mechaniczne uszkodzenia kamieniami lub przerastającymi korzeniami.

.

Wnioski na zakończenie.

Agrowłóknina i agrotkanina ma ogólnie tyle samo zwolenników co przeciwników. Natomiast geowłókninę tak naprawdę mało kto zna i w ogrodach stosuje. Tymczasem wszystkie te trzy materiały są niezwykle pomocne i wiele dobrego w ogrodach mogą zrobić. Pod warunkiem oczywiście, że dobrze się je stosuje, odpowiedni materiał, dla odpowiedniego celu.

Swoją drogą, to pewnie wiele z tych negatywnych opinii, bierze się właśnie z problemów, jakie powstają przez niewłaściwe stosowanie. No bo w końcu trudno oczekiwać korzyści jeśli geowłókninę wyłoży się na rabatach albo agrotkaniną czy agrowłókniną ściółkującą okryje rośliny.

W każdym razie ten post ma wszystkie te materiały przedstawić i jednoznacznie wskazać, co oznacza oraz czemu służy agrowłóknina, agrotkanina i geowłóknina w ogrodzie. Myślę, że będzie pomocny.

3 komentarze

  • Bardzo ciekawy wpis, często są mylone te nazwy… Z takich szczegółów dotyczących stosowania tych mat: w agrowłókninie łatwiej wycinać otwory na rośliny i jej brzegi po cięciu się tak nie strzępią… mimo że jest cieńsza i teoretycznie jest mniej trwała to wolę ją stosować nawet pod rabaty żwirowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *