Ogrodowe ściółkowanie korą. Jak i dlaczego warto to wykonać?

Ściółkowanie gleby w ogrodzie stanowi jeden z ważniejszych ogrodniczych zabiegów. I to nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także inne, które niosą za sobą szereg korzyści. Szczególnym i najbardziej popularnym rodzajem tego zabiegu jest ściółkowanie korą drzew iglastych, najczęściej korą sosnową.

Nie jest jednak tak, że korę wystarczy „rozrzucić”. Dlatego zanim się to zrobi, warto wiedzieć o kilku sprawach, które ściółkowanie korą zrobią bardziej efektywnym.

.

Co daje ściółkowanie?

Mimo, że większość osób robi je typowo ze względów ozdobnych, to jednak ma ono jeszcze kilka dodatkowych, pozytywnych funkcji:

  • przede wszystkim chroni ściółkowaną glebę przed chwastami. Nie eliminuje ich całkowicie, ale jednak w dużej mierze ogranicza ich wzrost,
  • zatrzymuje wilgoć w glebie, co w sposób naturalny wpływa korzystnie na rosnące rośliny, a jednocześnie ogranicza koszty podlewania,
  • zimą częściowo ogranicza przemarzanie gleby, chroniąc tym samym system korzeniowy roślin,

  • latem z kolei ogranicza nagrzewanie,
  • posiada właściwości odżywcze, tym samym w sposób naturalny nawozi rośliny,

  • chroni glebę i system korzeniowy roślin, ograniczając dostęp drobnych szkodników oraz grzybów chorobotwórczych,
  • przyczynia się do zakwaszania gleby, co również w określonych warunkach, może stanowić jej zaletę.

.

A tak na marginesie… Nie szukasz pomysłu na obrzeże rabaty? Jeśli tak, to polecam garść inspiracji w filmie na moim kanale, w którym głosu udziela moja 17 letnia Córka:

.

Rodzaje kory sosnowej

Kora, która powszechnie stosowana jest w ogrodach i traktowana jest jako element dekoracyjny, stanowi zwykły odpad, z różnych procesów obróbki drewna. Bardzo często w tartakach, można spotkać ją jako wielkie, zalegające pryzmy.

W zależności z jakich grubych drzew pochodzi i jakiej obróbce była poddana, kora sosnowa może być grubo (5 – 10cm), średnio (1 – 5cm) lub drobno (0,1 – 1cm) mielona. I jest to pierwszy podział w rodzajach kory.

Drugi podział, znacznie ważniejszy, to podział na korę świeżą i przekompostowaną. Pierwsza to kora pochodząca wprost z obróbki, druga to kora „zleżała”, częściowo skruszona i rozłożona w procesie 2-3 letniego kompostowania, tym samym zawierająca mniej szkodliwych i niepożądanych substancji. Jednocześnie najlepiej nadaje się do zakwaszania gleby i stosowania pod rośliny kwasolubne.

.

Jak ściółkować korą sosnową?

Ściółkowanie korą, to nic innego jak wykładanie jej na powierzchni, którą ma pokrywać. Ważne jednak jest to, aby była jej odpowiednia warstwa. Przyjmuje się, że to minimum 5 centymetrów, a może być też nieco więcej, nawet do dziesięciu. Należy jednak zwrócić uwagę aby warstwa kory nie była zbyt duża przy pniach roślin, ponieważ może mieć to dla nich negatywne skutki, w szczególności wpłynąć na występowanie zgnilizny.

Korę można wykładać zarówno na rabatach istniejących, jak również nowo zakładanych.

 

To, co powoduje największe dyskusje przy ściółkowaniu, to zasadność stosowania agrowłókniny/agrotkaniny. Zdania są podzielone. Jedni uważają to za obowiązkowe, inni wręcz przeciwnie. Ci drudzy argumentują, że to nienaturalne.

W każdym razie ja agrowłókninę stosuję, oczywiście czarną, przepuszczającą wodę. Wykładałem ją już w wielu ogrodach i nigdzie niczego złego nie wyrządziła.

Wręcz przeciwnie, uważam, że:

  • dodatkowo ogranicza wzrost chwastów
  • zapobiega mieszaniu się kory z ziemią, co poprawia estetykę, a ponadto wydłuża jej żywotność. Szczególnie jeśli kora jest kompostowana i częściowo w stanie rozkładu. Tym samym poprawia nieco warunki ekonomiczne, ponieważ teoretycznie, trochę rzadziej trzeba ją uzupełniać.

.

Ściółkowanie korą to zabieg, który nie ma określonych terminów realizacji. Można go wykonywać właściwie przez okrągły rok. Niemniej jednak najwygodniej wykonywać go przy zakładaniu ogrodu czy urządzaniu rabaty.

Wówczas kolejność prac jest następująca:

  • nasadzenia roślin,
  • wyłożenie agrowłókniny,
  • ściółkowanie.

 

Warto też dodać, że decydując się na ściółkowanie określonej powierzchni, nie trzeba się decydować tylko i wyłącznie na korę. Można ją swobodnie łączyć z innym materiałem np. kamieniem. Przy okazji praktyczna wskazówka, jak wąż ogrodniczy może pomóc w ułożeniu określonego konturu, do którego będzie dochodziła kora i inny element dekoracyjny. W tym przypadku kamień.

.

Minusy ściółkowania korą sosnową?

Kora sosnowa należy do grupy ściółek organicznych. W przeciwieństwie do innych materiałów jak np. kamień. W związku z tym jej główną cechą jest to, że zmienia się w czasie, ulegając stopniowemu rozkładowi i zanikowi.

Dlatego podstawowy problem jaki z tego wynika to fakt, że okresowo trzeba ją uzupełniać, chcąc mieć cały czas efektowną i zadbaną rabatę.

 

Drugi w kolejności problem ściółek z kory, to ich niestabilność. Czyli rozwiewanie przez wiatr czy też roznoszenie i rozrzucanie przez domowe zwierzęta. Z tego względu, na terenach nieosłoniętych, kora sprawdza się gorzej, w szczególności jej wersja drobno mielona.

Częściowym rozwiązaniem problemu może być zastosowanie płotków czy podwyższonych obrzeży, które zjawisko rozwiewania i rozrzucania częściowo niwelują.

Pod ściółką z kory, szczególnie jej grubszą warstwą, toczy się bogate życie, wszelkiego rodzaju mniej i bardziej pożytecznych stworzeń. Jednak często spotykanym problemem jest też fakt, że w ściółce z kory, w okresie zimowym chowają się różne gryzonie, które przy okazji mogą uszkadzać nasadzone w rabatach rośliny.

I najważniejsze: nie wszystkie rośliny preferują podłoże kwaśne więc w takich przypadkach zastosowanie kory niestety należy ograniczyć.

.

Jak kupić korę?

Najczęściej, w zależności od tego czy kora będzie świeża czy kompostowana, zależy również sposób jej zakupu.

Korę świeżą najłatwiej znaleźć w lokalnym tartaku czy zakładzie obróbki drewna, gdzie składowana jest na pryzmach. Zakup najczęściej jest w ilościach hurtowych (tonach), a kora niejednokrotnie jest zanieczyszczona ziemią lub domieszką innych materiałów czy drewnianych odpadów.

Kora kompostowana, najczęściej jest sortowana (czysta) i pakowana w worki, głównie osiemdziesięcio-litrowe. Koszt jednego worka, w zależności od frakcji i producenta, waha się mniej więcej w okolicy kilkunastu złotych.

.

Wydajność ściółkowania korą

W swojej pracy używam tylko kory kompostowanej i paczkowanej. Z powodów opisanych powyżej.

Ściółkując nią podłoża, daje się zauważyć, że jeden worek osiemdziesięciolitrowy wystarcza na około jeden metr kwadratowy powierzchni. Łatwo więc można sobie obliczyć koszt ściółkowania określonego areału.

.

Podsumowując te kilka krótkich zdań wpisu o ściółkowaniu korą, z całą pewnością trzeba powiedzieć, że to bardzo ładne, a jednocześnie praktyczne rozwiązanie. Kora, zawsze dodaje uroku, tworzy ładne tło dla roślin, a ponadto ma jeszcze szereg właściwości, korzystnie wpływających na glebę jak i same rośliny.

Bez względu na wszelkie opinie, stanowi najpopularniejszy materiał ściółkujący, który można spotkać praktycznie w każdej aranżacji ogrodu. Trzeba też dodać, że jest stosunkowo wydajna i niedroga, dlatego jest dobrą alternatywą dla wykładania rabat ozdobnym kamieniem.

Dodam również, że jeśli planujesz kompleksowo zorganizować swój ogród, to całą niezbędną pomoc znajdziesz w moim podręczniku:

Natomiast po wszelkie niezbędne materiały, zapraszam do mojego sklepu.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

11 Comments

  1. says: ogrodnik poczatkujący

    witam,
    Dwa tygodnie temu posadziłam rośliny a dzisiaj wysłałam męza do tartaku po korę ( właściciel powiedział że możemy sobie ją wziąźć za darmo) – posypałam na prawie całej rabacie ale dopiero potem lampka mi się zaświeciła czy to dobrze sypac tak świeża korę. No cóż zaczęłam czytać o tym i są wpisy o nawożeniu jej azofoską, ale jak dobrze rozumiem taki kompost ma leżeć i leżeć.
    A jeśli teraz bym posypała azofoską ale korę która już jest na rabacie czy to coś da czy wtedy kora nie będzie pobierać azotu niż gdyby nie była posypana.
    Czy mimo tego ta kora wymaga lezenia a dopiero nada się do ściółkowania?

    1. Witaj,
      Wydaje mi się, że powinna jednak sezonowana. Natomiast w takiej sytuacji przecież nie będziesz jej już ściągać. Dlatego proponuję Ci zapytać u źródła czyli najlepiej producenta kory, co i jak zrobić. Znajdź nawet na allegro. Proponuję firmę Kordrew – brałem u nich, kora ładna, kompetentnie, na 100% coś doradzą.
      Pozdrawiam

  2. says: Tatara Jadwiga

    Fajny artykuł i do tego utwierdził mnie w zasadności stosowania włóknin pod korę , choć przeważnie słyszę krytyczne opinie . Szkoda ,że nie wspomniano o zastosowaniu innej kory niż sosnowa, czy nie jest zbyt dobra ? . Mam dostęp do kory dębowej , bukowe czy lipowej , powiem szczerze ,że i tymi trochę pomagam sobie przy korowaniu i uzupełnianiu rabat i roślinki maja się dobrze . Dziękuję i pozdrawiam

  3. says: Martyna

    Ściółkowanie korą jest praktyczne i wygląda bardzo estetycznie, szczególnie że teraz do wyboru jest wiele kolorów kory. Ciekawy wpis!

  4. says: Zuzanna

    Witam, jestem absolutnie “zielona” w temacie ogrodnictwa i stawiam pierwsze kroki w tej dziedzinie. Dawno nie trafiłam na tak jasno, zrozumiale i prosto a jednocześnie wyczerpująco opisany temat. Gratuluję i dziękuję. Po przeczytaniu nie mam pytań i wiem jak zabrac się za moją nową rabatę. Pozdrawiam

  5. says: Iwona

    Rzeczowo, a zarazem dokładnie i czytelnie opisany sposób ściółkowania korą. Wpis uważam za przydatny i bardzo za niego dziękuję.
    Pozdrawiam.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *