Taras w ogrodzie. Garść ciekawych pomysłów

taras w ogrodzie zogrodemnaty
taras w ogrodzie zogrodemnaty

Są w ogrodach elementy, które można wykonać, warto wykonać, trzeba wykonać, a stawkę zamykają te, które są wręcz obowiązkowe.

I nie mam na myśli trawnika, bez którego praktycznie żaden ogród nie funkcjonuje. Nie chodzi również o ogrodzenie ani nawet o tuje, które goszczą praktycznie wszędzie. Ale o taras w ogrodzie.

To element dekoracyjny i funkcjonalny, ale przede wszystkim na trwałe wpisany w obrys właściwie każdego budynku. Niewiele jest dziś projektów domów, które nie zawierałyby tarasu, stanowiącego naturalne rozwinięcie budynku.

Z tego względu warto się mu przyjrzeć bliżej i podpatrzeć rozwiązania, które spotykane są w ładnie urządzonych ogrodach.

.

Oczywiście pomysłów na taras w ogrodzie są tysiące. Pewnie w każdym ogrodzie rozwiązany jest inaczej, w innym miejscu usytuowany, inaczej zaaranżowany itd. Jednak udało mi się zabrać kilka elementów, które tarasy wyraźnie klasyfikują.

Sprawa podstawowa to podział następujący:

Tarasy niezadaszone.

taras w ogrodzie zogrodemnaty1

I tarasy zadaszone.

taras w ogrodzie zogrodemnaty3

O ile z tymi pierwszymi wszystko jest jasne, o tyle w tych drugich rozwiązań jest dużo. Jedne wynikają z konstrukcji budynku, inne z pewnej adaptacji, a kolejne są całkowicie niezależne.

Zadaszenia wynikające z konstrukcji budynku czyli dach tarasu stanowi dach budynku:

taras w ogrodzie zogrodemnaty22 taras w ogrodzie zogrodemnaty23

Zadaszenia wynikające z konstrukcji budynku czyli dach tarasu stanowi balkon budynku:

taras w ogrodzie zogrodemnaty8 taras w ogrodzie zogrodemnaty12

Zadaszenia wynikające z konstrukcji budynku czyli dach tarasu stanowi balkon budynku, dodatkowo powiększony:

taras w ogrodzie zogrodemnaty9

Zadaszenia nie wynikające z konstrukcji budynku czyli dach tarasu stanowi niezależna zabudowa:

taras w ogrodzie zogrodemnaty2

Powyższy podział to chyba najbardziej ogólny, a zarazem główny podział, wg. którego tarasy można klasyfikować. Nie będę specjalnie polemizował z tym, czy taras zadaszony jest lepszy od niezadaszonego. Bo zdania w tym względzie są podzielone.

Z jednaj strony taras powinien być odkryty, aby siedząc na nim, spokojnie delektować się słońcem, mówiąc wprost opalać się. Z drugiej strony, jeśli za mocno grzeje lub co gorsze leje, zawsze dobrze jest schować się pod dachem. Ale można też wtedy, po prostu schować się w budynku. Jak więc widać szkoły są różne, a taras odkryty lub nie, to kwestia indywidualnego wyboru.

Warto znać powyższy podział, który ma też oczywiście przełożenie na koszty wykonania zadaszenia. Im mniej elementów dodatkowych, tym zawsze jest taniej.

Jednak dach to nie wszystko. W ogrodach, w których bywam, udało mi się podpatrzeć szereg dodatkowych rozwiązań, które wydają mi się godne uwagi. I o nich na zdjęciach poniżej.

.

Taras w ogrodzie – indywidualne rozwiązania i ciekawe elementy.

Kotary czyli zasłony, które po rozłożeniu zmieniają taras w “zamknięte” pomieszczenie.

taras w ogrodzie zogrodemnaty5

Lampy otaczające taras.

taras w ogrodzie zogrodemnaty6 taras w ogrodzie zogrodemnaty7

Nasadzenia roślinne wokół tarasu.

taras w ogrodzie zogrodemnaty10 taras w ogrodzie zogrodemnaty11

Które w skrajnych przypadkach całkowicie go osłaniają.

taras w ogrodzie zogrodemnaty12

Rabata otaczająca taras.

taras w ogrodzie zogrodemnaty13 taras w ogrodzie zogrodemnaty14

Pergole osłaniające boki tarasu.

taras w ogrodzie zogrodemnaty15 taras w ogrodzie zogrodemnaty16

Pnącza osłaniające i zacieniające taras.

taras w ogrodzie zogrodemnaty17

Skarpy kamienne otaczające taras.

taras w ogrodzie zogrodemnaty18

Schody z poziomu tarasu do ogrodu.

taras w ogrodzie zogrodemnaty20 taras w ogrodzie zogrodemnaty21

Taras w ogrodzie, to także, a właściwie przede wszystkim miejsce wypoczynku. Dlatego elementem podstawowym w jego wyposażeniu, są wszelkiego rodzaju komplety mebli tarasowo – ogrodowych, a także wszelkiej maści ozdoby i dekoracje. Wśród nich oczywiście donice i kwietne nasadzenia. Jako przykład, nieistniejący już niestety taras, w jednym z moich ulubionych ogrodów.

11

Wracając jeszcze na moment do ozdób i dekoracji, to prawdziwym przykładem w tym zakresie jest pewien leśny ogród, który udowadnia, że życie tarasowo – balkonowe w ogrodzie, to element bardzo istotny. I co ważne, umiejętnie zaaranżowane, może cieszyć przez cały okrągły rok.

taras w ogrodzie zogrodemnaty

12miesiecyzogrodemnaty11 12miesiecyzogrodemnaty27 12miesiecyzogrodemnaty37 12miesiecyzogrodemnaty41

DSC_0039 (2)_1024x685

DSC_0014_1024x685 DSC_0083_1024x685 DSC_0114_1024x685

Nie może być więc inaczej, jak tylko tak, że taras w ogrodzie, to element absolutnie pierwszoplanowy. To tu toczy się większość życia ogrodowego, tu się wypoczywa, pije poranną kawę i podejmuje gości.

Dlatego trzeba dobrze przemyśleć jego charakter i funkcję, którą będzie spełniał. Warto również zadbać o jego otoczenie, a także każdy szczegół i element znajdujący się bezpośrednio na tarasie. Możliwości w tym zakresie są ogromne. Internet aż “ugina się” od zdjęć, rozwiązań technicznych i materiałowych w tym zakresie. Jest więc na czym się wzorować.

Trzeba sobie tylko odpowiedzieć na podstawowe pytania: zadaszyć czy nie zadaszyć, osłonić się roślinami czy nie osłaniać, oświetlić czy nie oświetlać itd. Mam nadzieję, że ten wpis trochę Ci w tym pomoże.

A na koniec tradycyjna prośba do Ciebie, jako Czytelnika bloga: uważasz wpis za ciekawy, okaż to klikając lubię lub komentując. A jeśli uważasz go za pomocny, udostępnij, może inni również skorzystają.

Jeśli natomiast nie chcesz przeoczyć kolejnych wpisów, już teraz zapisz się na newsletter.

[wysija_form id=”2″]
Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

  1. says: Alicja

    Bardzo fajny artykuł Tomku 🙂 Cieszę się ,że znalazł się też tu mój taras .U nas życie rodzinne i towarzyskie w miesiącach ciepłych przenosi się właśnie na taras .Idealnie wg.mnie byłoby gdyby mógł być częściowo zadaszony ,częściowo odsłonięty ,ale nie zawsze to jest możliwe .Ogromny ,stabilny parasol ( tu cena trochę zniechęca,ale cóż ??? coś za coś) jest takim “kompromisem” na upalne i deszczowe dni i u nas akurat się sprawdza 🙂 tyle ,że to jest las i mamy “naturalne” częściowe zadaszenie z drzew.,więc parasol jest w roli “pomocnika” …Jeśli do tego możliwy jest taras przy jadalni ,czy przy kuchni to już w ogóle bajka ,bo służyć może jako letnia jadalnia 🙂 pozdrawiam serdecznie i wszystkim użytkownikom tarasów życzę cudownego lata w swoich “letnich oazach”

  2. says: Kropka

    Uwielbiam przebywać na tarasie.. Świetnie się tam wypoczywa, ale jak przypomnę sobie proces budowania go… Aż mi ciarki przechodzą po plecach. Nie mogłam w ogóle zdecydować się na to, jakie położyć deski. Ostatecznie zdecydowałam się na te : https://twinson24.pl/pl/p/Twinson-9360-Deska-Pelna-Dwustronna-kolor-503-Leszczynowy.-20×140-mm/119 . I chwała Bogu! Są genialne! Nie dość, że dobrze wyglądają to w dodatku są niezwykle solidne.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *