Nie rok, ale 12 wyjątkowych miesięcy w wyjątkowym ogrodzie

12miesiecyzogrodemnaty1
12miesiecyzogrodemnaty1

Są osoby, którym ogrody są zupełnie obojętne. Mimo, że może wydaje Ci się to mało prawdopodobne, ale tak niestety jest. Wygląd i obecność ogrodów jest dla nich mało istotna i z reguły niewiele potrafią na ich temat powiedzieć.

Następnie są osoby, które o ogrodach coś tam mniej więcej wiedzą, czyli wiedzą tyle, że ogrody są ładne wiosną bo coś kwitnie i jesienią ponieważ wtedy jest słynna polska jesień. Nie jest to wiedza obszerna, ale przynajmniej dostrzegają, że coś ładnego w ogrodach może się wydarzyć.

I trzecią grupą, do której zaliczam się ja i pewnie Ty skoro jesteś na tym blogu, są osoby, dla których ogrody to rzecz bardzo istotna. Nie mniej istotna jak to co mają danego dnia do zrobienia, jak się ubierają czy nawet to, co będzie na obiad. Jednym słowem jest to grupa osób, które o ogrodach, a przynajmniej o swoim własnym, myślą każdego dnia. Każdego dnia poświęcają mu uwagę, dostrzegają jak się zmienia i czego potrzebuje.

Pewnie właśnie jesteś uśmiechnięty bo znalazłeś się w tej trzeciej grupie, czyli uważasz, że możesz czuć się wyróżniony. Jesteś zadowolony, że jesteś wrażliwy na piękno przyrody, poświęcasz czas swojemu ogrodowi i jest dla Ciebie bardzo ważny. I można powiedzieć, że prawie jesteś zwycięzcą tego rankingu.

No właśnie prawie bo niestety jest jeszcze czwarta grupa osób, które nie dość, że myślą o ogrodzie każdego dnia, każdego dnia poświęcają mu uwagę, dostrzegają jak się zmienia i czego potrzebuje, to jeszcze traktują go jak coś wyjątkowego, prawie jak członka swojej rodziny. To są te osoby, które potocznie nazywa się pasjonatami.
Słyszałeś już pewnie, że nie przepadam za tym określeniem, ale niestety tym osobom trzeba to oddać i tym słowem określić. Można jeszcze dorzucić, że są maniakami na punkcie swoich ogrodów, mają hopla lub jak wolisz są na tym punkcie zakręcone.

Określenia są różne jednak jedno jest pewne. To są osoby, dla których ogród to coś więcej niż ogród. To nie jest zwykła ziemia porośnięta takimi czy innymi roślinami, ale przestrzeń wyjątkowa, prawie święta, nierzadko ważniejsza niż salon w ich własnym domu.

Na nasze szczęście trochę tych pasjonatów jest, dzielą się tym co mają, a my możemy z tego czerpać całymi garściami. A ja staram się takie ogrody wyszukiwać i przedstawiać, co już być może zauważyłeś, czytając wcześniejsze wpisy o niecodziennych ogrodach. Jeśli je przegapiłeś to nic straconego, na końcu wpisu będą linki, które Cię tam zaprowadzą.

Przechodząc, od tego może co nieco przydługiego wstępu, do sedna sprawy, czas przedstawić kolejny wyjątkowy ogród, a tym samym wyjątkową Osobę jaką jest jego właścicielka – Alicja. To, że jest pasjonatem ogrodu, wiadomo po przebrnięciu przez wstęp. Ale to i tak jeszcze nie wszystko. Alicja żyje w ogrodzie i jest z nim bardzo związana przez cały okrągły rok, a konkretnie przez pełnie 12 miesięcy w roku.

To subtelna różnica, ale określenie „rok w ogrodzie”, w przypadku Alicji, to za mało. Rok to rok i pewne miesiące, z racji mniejszej ilości prac, mogłyby się zgubić. Dlatego u Alicji to nie rok jest istotny, ale 12 wyjątkowych miesięcy w wyjątkowym ogrodzie.

Zapraszam Cię na całoroczny spacer po tym pięknym miejscu. Nie będę Ci przeszkadzał komentarzem o tym co zdarzyło się, w przyrodzie, w danym miesiącu bo widać to gołym okiem. Wystarczy jak przyjrzysz się uważnie zdjęciom, a wtedy dokładnie zobaczysz co się dzieje, jak wszystko jest uśpione, potem stopniowo budzi się do życia, następnie kwitnie, rośnie, aż znów zimowo zasypia. To widać i to jest element wspólny wszystkich ogrodów, bo taki jest cykl przyrody w Polsce.

Jednak to, na co musisz zwrócić szczególną uwagę, to dodatek do przyrody, czyli wszystkie inne elementy, które są dziełem Alicji. Spójrz jak na przestrzeni miesięcy zmieniają się dekoracje, przedmioty, jak widać po ogrodzie, że Alicja w nim funkcjonuje. Widać kiedy siedzi w kocu, widać kiedy może pracować w ogrodzie, widać kiedy wypoczywa na tarasie i wreszcie kiedy szykuje się do zabawy. A także widać to, że w pewnych okresach ogród musi pozostać sam.

.

12-sto miesięczny spacer

Styczeń

12miesiecyzogrodemnaty2 12miesiecyzogrodemnaty3 12miesiecyzogrodemnaty4

Luty

12miesiecyzogrodemnaty5 12miesiecyzogrodemnaty6 12miesiecyzogrodemnaty7

Marzec

12miesiecyzogrodemnaty8 12miesiecyzogrodemnaty9 12miesiecyzogrodemnaty10

Kwiecień

12miesiecyzogrodemnaty11 12miesiecyzogrodemnaty12 12miesiecyzogrodemnaty13

Maj

12miesiecyzogrodemnaty14 12miesiecyzogrodemnaty15 12miesiecyzogrodemnaty16

Czerwiec

12miesiecyzogrodemnaty17 12miesiecyzogrodemnaty18 12miesiecyzogrodemnaty19

Lipiec

12miesiecyzogrodemnaty20 12miesiecyzogrodemnaty21 12miesiecyzogrodemnaty22

Lipiec

12miesiecyzogrodemnaty23 12miesiecyzogrodemnaty24 12miesiecyzogrodemnaty25

Wrzesień

12miesiecyzogrodemnaty26 12miesiecyzogrodemnaty27 12miesiecyzogrodemnaty28

Październik

12miesiecyzogrodemnaty29 12miesiecyzogrodemnaty30 12miesiecyzogrodemnaty31

Listopad

12miesiecyzogrodemnaty32 12miesiecyzogrodemnaty33 12miesiecyzogrodemnaty34

Grudzień

12miesiecyzogrodemnaty35 12miesiecyzogrodemnaty36 12miesiecyzogrodemnaty37

I jak się czujesz po całorocznej wycieczce po ogrodzie? Mam nadzieję, że zdążyłeś uchwycić wszystkie szczegóły wraz z tym najważniejszym…, tzn. że to prawdziwy leśny ogród. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Zarówno cały teren wokół ogrodu, jak i sam ogród, śmiało można nazwać lasem.

12miesiecyzogrodemnaty39

Zresztą nazywa go tak sama Alicja i pod tą nazwą prowadzi swoją stronę: W moim lasku. Jeśli jej jeszcze nie widziałeś to zachęcam, ponieważ całe bogactwo ogrodu, roślin i dekoracji jest tam ujęte i to z każdej możliwej strony.

12miesiecyzogrodemnaty38

To co mnie najbardziej zadziwia w tym ogrodzie, poza oczywiście nim samym, to niesamowity zmysł Właścicielki do aranżacji i ozdabiania przestrzeni.
Ogród bez wątpienia ma swój własny, niepowtarzalny styl. Jest oczywiście piękny, wspaniale porośnięty, prowadzony i zadbany. Jednak wyjątkowego blasku dodają mu ozdoby i detale, o które Alicja dba w każdym najmniejszym szczególe. Wszystko jest spójne, harmonijne, nie ma dwóch elementów, które kolidowałyby ze sobą.

Co więcej, dbałość o jakość, przejawia się nie tylko w ozdobach, które trwale zawiązane są ogrodem. Ale również w detalach jak obrusy, sztućce, półmiski, filiżanki, których Alicja używa. Robi to w prawdziwe królewskim stylu co jest ukoronowaniem jej pięknego ogrodu. A jednocześnie świadczy o Jej wielkiej klasie, poczuciu smaku i niesłychanie dobrym guście.

12miesiecyzogrodemnaty40 12miesiecyzogrodemnaty41 12miesiecyzogrodemnaty42

Ogród „W moim lasku” to ogród prowadzony z prawdziwą pasją. I nie ma w tym powiedzeniu ani grama przesady. A musisz wiedzieć, że aby w moich oczach zasłużyć na takie określenie, z pewnością trzeba mieć „to coś”. I to coś właśnie tutaj jest. Widać, że ogród żyje razem ze swoją Właścicielką, jest częścią Jej codziennego dnia. Alicja w nim wypoczywa, pracuje, podejmuje gości. Pielęgnuje go i ozdabia jak prawdziwy domowy salon. Dba o każdy szczegół i dopracowanie każdego detalu. Nie ma w nim elementów przypadkowych, które „zostały po budowie”, albo „szkoda było wyrzucić” to będą ozdobą w ogrodzie. To co jest, to są starannie wyselekcjonowane przedmioty, dobrane, stylowe i wtapiające się w tło leśnego ogrodu.

I co najważniejsze. Ogród żyje przez cały rok, w każdym miesiącu jest zauważany, doceniany i wydobywane jest z niego to, co oferuje. Alicja wszystko skrupulatnie fotografuje dzięki czemu możemy go oglądać w każdej możliwej odsłonie. Każdy miesiąc ma inne oblicze, w każdym ogród wygląda inaczej, w każdym oferuje inne możliwości i zachwyca inną szatą. Tym bardziej cenne jest to, że można to wszystko zobaczyć w jednym miejscu.

A na zakończenie polecam Ci także artykuły o innych, niecodziennych i równie wyjątkowych ogrodach:

7 ogrodów, w których wypada być każdego dnia.
Czak Noris i ogród ziołowy. Nie znam ładniejszego i z większą ilością gatunków.
„Cel to marzenie z datą realizacji” czyli jak Marzenie udało się osiągnąć swój cel.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

8 Comments

 1. Ogród Alicji jest niezwykły już dzięki swojemu położeniu, a do tego cudownie zaaranżowany, pełen ciekawych roślin i dodatków. No i te zjawiskowe zdjęcia…Już od jakiegoś czasu jestem pod urokiem tego ogrodu…

  1. says: Tomek - zogrodemnaTY

   To prawda. Ogrody w lesie, czy na tle lasu jak Twój zawsze są niezwykle piękne i urokliwe. A jeśli jeszcze są prowadzone z taką dbałością o szczegóły, to już niczego więcej do szczęścia nie potrzeba…

 2. says: Alicja

  Tomku jestem zachwycona artykułem i bardzo mi miło ,że tak pięknie opisałeś mój leśny ogród :)Dziękuję za wyróżnienie i pozdrawiam serdecznie 🙂

  1. says: Tomek - zogrodemnaTY

   To ja dziękuję, że mogłem o nim napisać.
   Nie ma ani grama przesady w tym, że jest wyjątkowy więc pisanie o nim to czysta przyjemność.
   A po drugie warto takie ogrody pokazywać i podkreślać ich obecność 🙂

   Jeszcze raz dziękuję i jednak będę się upierał, że główna przyjemność jednak pozostanie po mojej stronie 😉

 3. says: Asia

  Piękny ogród i świetny (jak zwykle) opis,który zmotywował mnie do pracy ponieważ w tym roku zaczęliśmy zagospodarować naszą zieloną przestrzeń (a może kiedyś i mój ogród pojawi się na twoim blogu….)

  1. says: Tomek - zogrodemnaTY

   Dzięki za pochwałę. To bardzo przyjemne, a po drugie motywujące 🙂
   A jeśli chodzi o Twój ogród to życzę wszystkiego dobrego. Myślę, że tu na blogu możesz znaleźć sporo porad, które mogą Ci to trochę ułatwić. I oczywiście zawsze możemy pomyśleć o jego zaprezentowaniu. Czy to w fazie urządzania czy jak będzie już gotowy. Każdy temat jest ciekawy i potrzebny. Można to zrobić zarówno przez artykuł, ale także przez galerię bloga, która wcale nie jest zarezerwowana tylko dla pięknych, dojrzałych ogrodów, ale wszystkich, tych “początkujących” również.
   Jeśli uznasz, że jesteś “gotowa”, zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam.

 4. Cudowne miejsce, kiedyś marzył mi się taki ogród przy lasku, ale w tych czasach kiedy się budowaliśmy nie mieliśmy wielkiego wyboru. Sam las jest przepięknym tłem i tak naprawdę niewiele w nim potrzeba. Podziwiam ten ogród od dawna, pozdrawiam Tomku 🙂

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *