10 pomysłów na zastosowanie rojników

Wiesz co oznacza nazwa rojnik? Z łaciny zawsze żywy! W Polsce są coraz bardziej popularne i stosowane głównie do obsadzania skalniaków, murków czy naczyń. Dobrze wyglądają same ‒ sadzone w licznych grupach, a także w towarzystwie innych roślin skalnych np. skalnic czy rozchodników.

Rojniki osiągają niewielką wysokość, zazwyczaj nieprzekraczającą 10 cm, ale rozrastają się wszerz. Rosną bardzo szybko i właściwie wszędzie, potrzebują tylko trochę wody i podłoża. Tworzą efektowne, regularne różyczki złożone z zielonych liści z przebarwieniami, które w zależności od odmiany mogą być różowe, bordowe, fioletowe czy brązowe. Kwitną latem, tworząc atrakcyjne wierzchotkowate kwiatostany.

Rojniki zyskały uznanie dzięki swym walorom estetycznym, małym wymaganiom uprawowym i wysokiej odporności na niekorzystne warunki środowiska. Nie wymagają pielęgnacji, nie chorują, nie są atakowane przez szkodniki. Mają grube liście, w których magazynują wodę, dlatego świetnie radzą sobie z suszą, która jest dla nich mniej szkodliwa niż nadmiar wody. Zatem jeśli uprawiasz je w pojemnikach, warto ustawić je w miejscach osłoniętych przed deszczem, a podlewać je tylko wtedy, kiedy ziemia jest całkiem sucha. Są odporne na mróz i zimą mogą pozostać w ogrodzie. Choć te uprawiane w donicach warto na zimę zadołować lub osłonić styropianem.

I to tyle tytułem wstępu. Tymczasem spójrz gdzie sprawdzą się rojnik i jak atrakcyjne kompozycje można z nich wykonać. Zapraszam!

Natomiast jeśli jesteś zwolennikiem słowa mówionego, tą samą treść znajdziesz w filmie na moim kanale:

.

10 pomysłów na zastosowanie rojników

Skalniaki, kamienne rabaty, brzegi oczek wodnych

To ich naturalne przeznaczenia, a zatem możesz być spokojny, sprawdzą się tu bez najmniejszego problemu.

Stolik rojnikowy

Bardzo oryginalne rozwiązanie, do którego możesz użyć dowolnego stolika. Kompozycje możesz dodatkowo ozdobić niewielkimi kamieniami, które mogą imitować podstawki pod kubki na napoje.

Donice

Rozwiązanie stosunkowo popularne, ponieważ to właśnie w donicach rojniki są często spotykane. Wachlarz możliwości jest ogromny, właściwie jedyne to, co Cię może ograniczyć, to Twoja wyobraźnia.

Donice wiklinowe

Bardzo fajne i naturalne rozwiązanie pod warunkiem, że posiadasz takie wiklinowe doniczki. A jeśli nie, zawsze możesz je zrobić, chociażby z gałązek winobluszczu.

Rojnikowa ramka

Rozwiązanie bardzo fajne, pod warunkiem, że dobrze je wykonasz. W ramce musisz zrobić tył, a otwór stabilnie wypełnić podłożem. Jak już wiesz rojniki nie potrzebują go dużo, więc spokojnie dadzą sobie radę. Zwróć jednak uwagę na okresowe podlewanie, bo w tej konfiguracji ziemia z pewnością będzie się przesuszać.

Stare buty

Rozwiązanie bardzo efektowne, szczególnie w ogrodach naturalnych, rustykalnych. Możesz mi wierzyć, że tak obsadzone buty, z pewnością zwrócą uwagę Twoich gości.

Stare pnie

Bardzo ciekawa propozycja, również raczej do ogrodów naturalnych i swobodnych. Niemniej oryginalna i bardzo efektowna, szczególnie jak się rozrosną, bardzo ładnie ozdabiająca rabaty.

Dachy karmników dla ptaków

Fajne rozwiązanie, które z pewnością przyciągnie wzrok. Przy okazji, jeśli je wybierzesz, umilisz życie również ptakom.

Metalowe klatki

Rojniki w klatkach wyglądają bardzo tajemniczo i intrygująco. Tym bardziej, że wiszą sobie nad ziemią, na przykład na wysokości Twojego wzroku. Fajne rozwiązanie, polecam.

Różnorodne pojemniki i naczynia

Kończąc ten zbiór propozycji, na zakończenie kilka inspiracji, które udowadniają po raz kolejny, że rojniki mogą rosnąć dosłownie wszędzie. Jeśli masz więc wyobraźnię, znajdziesz jakąś starą donicę, pojemnik, naczynie itd., to właśnie jest idealne miejsce, na Twoje rojniki.

Mam nadzieję, że wśród tych 10 propozycji znalazłeś coś dla siebie. Pokazane pomysły to sprawdzone rozwiązania w naszych ogrodach, które jak widziałeś pięknie i ciekawie wyglądają. Warto więc pokazane rozwiązania powielać i skorzystać z tego, co proponują te niewielkie, sympatyczne rośliny.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *