PROJEKT OGRODU – czy warto go wykonać?

Zanim rozpocznę temat “Projekt ogrodu – czy warto go wykonać?” pozwolę sobie przedstawić wyniki krótkiej sondy jaką przeprowadziłem zadając moim Klientom i Znajomym tylko jedno, następujące pytanie:

Co skłoniło Cię do budowy / kupna domu?
A. Chęć posiadania własnego domu.
B. Zainteresowanie tematyką budowy, nowościami i trendami w budownictwie.
C. Inne powody.
D. Chęć posiadania własnego ogrodu.

Odpowiedzi jakie uzyskałem przedstawia poniższy schemat:

PROJEKTzogrodemnaty

Jak możesz zauważyć, dla wielu osób zieleń jest czynnikiem wiodącym, do którego dopasowuje się pozostałe elementy, w tym również domy, a często nawet własne upodobania i styl życia. I rzeczywiście tak jest, z własnej praktyki wiem, jak zakładanie i utrzymanie terenów zielonych, ogrodów mocno „wciąga” i zmienia ludzi.

Jednak jest jeszcze kilka innych ważnych spraw, które na wstępie warto poruszyć. Przede wszystkim należy zauważyć, że jeśli spojrzymy na ogólną definicję nieruchomości, która stanowi, że nieruchomościami są: części powierzchni ziemskiejjak również budynki …, natychmiast wyłania się obraz, że zieleń zawsze im towarzyszy, jest elementem otaczającym, niejako tłem dla nich wszystkich.

Mając powyższe stwierdzenia na uwadze, należy odpowiedzieć sobie na kolejne pytanie: czy jeśli ogólnie rozumiana zieleń jest otoczeniem wszystkiego gdzie spojrzymy, w tym naszych firm, domów itd., co więcej jest ich żywą wizytówką, to czy nie warto jej właściwie skomponować?
Jeśli odpowiedź jest twierdząca, nie pozostaje nic innego jak uznać, że skoro warto ją odpowiednio zaaranżować to może najlepszym do tego narzędziem będzie właśnie projekt.

Projekty zieleni są oczywiście różne, od projektów zieleni publicznej, miejskiej, przydrożnej, rekultywacyjnej terenów zdegradowanych itd. do szczególnego rodzaju projektów jakim są projekty ogrodów przydomowych.
Szczególne są dlatego ponieważ budzą najwięcej emocji, są utożsamiane z konkretną osobą, stylem życia oraz upodobaniami i preferencjami właściciela ogrodu, w odróżnieniu od wszystkich pozostałych, które większości społeczeństwa są delikatnie mówiąc „obojętne”.

Z tego względu to właśnie terenom i projektom ogrodów przydomowych poświęca się najwięcej uwagi, często się z nimi utożsamiamy, czujemy się za nie „odpowiedzialni” i staramy się aktywnie uczestniczyć przy ich tworzeniu.
Oczywiście nie jest to regułą i są osoby, dla których ich własne otoczenie nie jest sprawą istotną, nad która należy się dłużej zastanawiać. Na szczęście w dużej części społeczeństwa zakorzeniła się już świadomość i potrzeba zaprowadzenia ładu wokół własnego domu i dopasowania otoczenia do własnego stylu życia.

I to właśnie te osoby powinny sobie umieć odpowiedzieć na pytanie: czy warto wykonać PROJEKT OGRODU? Oczywiście nie chodzi w tym pytaniu o podjęcie decyzji czy zlecić i zapłacić za projekt, ale ogólnie czy go wykonać samemu lub z pomocą zajmujących się tym osób.

.

Jak odpowiedzieć na pytanie, czy warto wykonać projekt ogrodu?

Aby móc postawić przemyślaną odpowiedź warto sobie wcześniej spróbować uświadomić jaki ma być nasz ogród, jaką ma pełnić rolę, jakie strefy powinien zawierać, co oczekuję po moim ogrodzie, jaki styl, jakie elementy są dla mnie ważne i atrakcyjne, co mi się podoba, ile mam czasu na jego pielęgnację, ile czasu będę spędzał w ogrodzie, kto inny będzie w nim przebywał, czy mam dzieci, psa, kota itd.
Są to bardzo ogólne pytania, ale wstępnie pomogą zebrać myśli w jak stronę chcemy się skierować. Im więcej pojawia się w naszych myślach szczegółów i konkretnych wskazań tym bardziej zbliżamy się w kierunku projektu, który jest niczym innym jak tylko zebranym i uporządkowanym zbiorem zawierającym elementy, które są dla nas ważne i chcemy aby znalazły się w naszym otoczeniu.

Co więcej zastanawiając się nad zasadnością wykonania projektu, należy zauważyć jakie elementy może on zawierać, jak wiele jest składowych, które może połączyć w jedną całość. Podobnie jak projekt budynku „spina” w całość sprawy formalne, konstrukcyjne, instalacyjne itd. tak i projekt ogrodu, w zależności od wybranej wersji, może obejmować następujące elementy:

 • ogrodzenie,
 • nawierzchnie utwardzone,
 • oświetlenie,
 • nawodnienie,
 • nawierzchnie nie utwardzone jak rabaty, ścieżki, place zabaw,
 • nawierzchnie trawnikowe,
 • ukształtowanie i profilowanie terenu,
 • architekturę ogrodową małą i dużą,
 • budynki gospodarcze,
 • wydzielenie stref reprezentacyjnych, użytkowych, komunikacyjnych i rekreacyjnych,
 • roślinność,
 • skalniaki, oczka wodne, baseny,
 • kaskady, cieki wodne,
 • akcesoria dekoracyjne jak kamienie, żwirki, zrębki, korę itd.

Ponadto projekt, jako opracowanie techniczne, uwzględnia jeszcze szereg czynników, których nie widać „gołym” okiem, a które mają zasadnicze znaczenie przy kształtowaniu i dalszym funkcjonowaniu przestrzeni:

 • strony świata,
 • nasłonecznienie i zacienienie terenu,
 • położenie terenu tj. strefy mrozoodporności, odkrycie lub osłonięcie,
 • warunki glebowe, wilgotnościowe terenu,
 • uwarunkowania formalne, granice posesji itd.

Kolejną sprawą, która być może wpłynie na wczesne podjęcie decyzji o zasadności wykonania projektu to fakt następujący:

budowa domu to proces, podczas którego na naszej działce mamy znaczne ruchy i przemieszczenia dużych mas ziemnych. Począwszy od zdjęcia humusu pod budynek, poprzez liczne wykopy pod podjazdy, chodniki, a na wykopach związanych z układaniem przyłączy technicznych do naszego budynku kończąc. Wszystko to powoduje, że najczęściej nie wiedząc co będzie dalej z naszym terenem przepychamy te masy ziemne „gdzie bądź” nie zastanawiając się bliżej nad tym tematem. Natomiast po skończonej budowie stajemy przed kolejnym problemem, co z tym zrobić, dlaczego znów potrzebujemy koparkę i dlaczego znów musimy wydawać pieniądze? Sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej tzn. gdybyśmy od razu wiedzieli jak będzie wyglądał nasz teren, gdzie będziemy formować skarpy, pagórki, gdzie mamy doły do zasypania itd. Oczywiście nie wyprowadzilibyśmy terenu idealnie, ale korzystając z koparek, które i tak u nas pracują, dokonalibyśmy wstępnego wyprowadzenia terenu aby później nie korzystać już z usług ciężkiego sprzętu. To drobna kwestia, ale ważna szczególnie od strony finansowej dzisiejszego pytania.

.

Podsumowując i próbując odpowiedzieć na postawione pytanie można zaryzykować twierdzenie, że projekt ogrodu jest elementem ważnym, który warto wykonać. Oczywiście nie trzeba od razu decydować się na projekt płatny, wykonywany przez osoby trzecie. Jeśli czujemy się na siłach oraz mamy podstawy i predyspozycje aby zająć się tym samemu to jest to jak najbardziej wskazane. Nie ulega jednak wątpliwości, że projekt jest opracowaniem, które pozwoli zebrać, zespolić i uporządkować wszystkie elementy mające wpływ na wygląd naszego przyszłego ogrodu. Warto sobie również zdać sprawę, że działanie według określonego planu tj. właśnie projektu, mimo że pozornie „tracimy” pieniądze na jego wykonanie, to w efekcie może nam pomóc je zaoszczędzić i uniknąć działania „na ślepo”, podwójnych robót, kosztów, być może i przeróbek oraz niepewnego efektu końcowego.

.

Warto również zauważyć, że kompletnie wykonany projekt zawiera także kosztorys, który pozwoli nam zdać sobie sprawę „na co nas stać” i ile ten ogród będzie kosztował.
Ponadto mając na uwadze, że kompleksowo wykonany ogród ze wszystkimi elementami opisanymi wcześniej może kosztować nawet kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy więc lepiej nie ryzykować tych kwot na niezaplanowane działanie.
Jednym słowem bez względu jaki będzie projekt czy zaawansowany czy uproszczony zawsze pozwoli nam uporządkować swoje myślenie o przyszłym ogrodzie, zbierze w całość nasze oczekiwania oraz pozwoli nam działać według jakiegoś pomysłu, co zawsze będzie tylko z korzyścią dla nas i przyszłego ogrodu.

Zobacz również podobne artykuły:

Natomiast jeśli chcesz skorzystać z usług architekta krajobrazu, a tym samym zaopatrzyć się w projekt ogrodu, być może podobny jak te poniżej,

a także być świadomym jaki będzie Twój koszt urządzenia ogrodu, co Cię czeka, co powinieneś uwzględnić, polecam Ci swoje usługi i zapraszam do kontaktu.

Z kolei jeśli za projekt ogrodu chcesz się zabrać sam, czujesz się na siłach i masz do tego zapał, polecam Ci mój podręcznik:

2 komentarze

 • Oczywiście że warto wykonać projekt ogrodu. Instynktowne ogrodnictwo jest dobre, ale do czasu – to amatorskie podejście do sprawy. Jeśli ktoś myśli o urządzeniu ogrodu w sposób przemyślany i profesjonalny, musi wziąć się za stworzenie szczegółowego projektu (samodzielnie lub poprzez zlecenie tego zewnętrznej firmie).

 • Jeśli urodził się ktoś z talentem szybkiego projektowania w głowie w momencie sadzenia krzewów i trawy to proszę bardzo projekt niepotrzebny:) Jeśli jednak lubi mieć ktoś każdy krok zaplanowany to projekt jest niezbędny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *