Prosty, sprawdzony i skuteczny sposób jak pozbyć się skoszonej trawy.

Dziś będzie jeden z krótszych wpisów na blogu. Bo i temat nie jest specjalnie skomplikowany. Ale bardzo istotny, a dla wielu osób kłopotliwy.

A skąd to wiem? Oczywiście mógłbym powiedzieć, że ze swojego doświadczenia, ze swoją własną trawą. Jednak mam wrażenie, że dla wielu z Was mogłoby to nie być wystarczające zapewnienie.

Powiem więc, że wiem to z praktyki i działalności w dziesiątkach ogrodów. A konkretnie każda rozmowa na temat koszenia zaczyna się od pytania:

Ile to kosztuje?

Ale kolejne:

Czy zabiera pan skoszoną trawę?

Wiem więc, że jest to temat dla wielu osób bardzo ważny. Co więcej, tym ważniejszy, im ogród znajduje się w “ładniejszym” osiedlu, w sensie bardziej zagospodarowanym. To znaczy takim gdzie dany ogród z jednej strony ogranicza jakaś tam ulica, a z pozostałych inne, zagospodarowane ogrody. Nie ma więc absolutnie żadnej możliwości aby skoszoną trawę wyrzucić gdzieś “za płot”.

Co więc robić czyli jak pozbyć się skoszonej trawy?

Można skoszoną trawę pakować do worków, a następnie wywozić gdzieś do odpowiednich punktów. Albo można te worki “wystawiać” i z pewnością, prędzej czy później, je odbiorą. Oczywiście nie za darmo. Ale jest też inny sposób, skuteczny, a przy okazji praktyczny.

W każdym ogrodzie są miejsca gdzie trawa rośnie chociaż właściwie spokojnie mogłaby tam akurat nie rosnąć. Np. przy ogrodzeniu.

A nie dość, że rośnie to jeszcze nie wygląda najlepiej, a ponadto wymaga podkaszania przy koszeniu. Czyli nie dość, że trzeba używać kosiarki, to jeszcze podkaszarki.

jak pozbyć się skoszonej trawy zogrodemnaty2

Pewnie ktoś powie, że podkaszać nie trzeba. Oczywiście, że nie, ale wówczas po skoszeniu samą kosiarką efekt jest daleki od estetycznego. Co niektórym może przeszkadzać.

jak pozbyć się skoszonej trawy zogrodemnaty3

Co więc zrobić, mając ten problem, a na dodatek pełen kosz skoszonej trawy?

jak pozbyć się skoszonej trawy zogrodemnaty1

Sposób jest prosty, a zarazem bardzo skuteczny. Trzeba wyłożyć tą skoszoną trawą, miejsca, o których powyżej. Czyli np. wzdłuż ogrodzenia.

Jak to zrobić?

Nakładamy ręką, kawałek po kawałku. Grubość warstwy trawy to około 15cm, i taka również szerokość pasa od ogrodzenia. Trawy nie ubijamy, zostawiamy taką luźną. Za kilka dni przeschnie i sama opadnie, wyrównując jednocześnie, wizualny odbiór tego pasa.

jak pozbyć się skoszonej trawy zogrodemnaty4 jak pozbyć się skoszonej trawy zogrodemnaty5

Po opadnięciu trawa osiądzie do poziomu trawnika. Tym samym, przy następnym koszeniu, spokojnie przejedziemy po niej kołem kosiarki.

Ważna uwaga: jednokrotnie wyłożenie takiego pasa, nie załatwi jeszcze skutecznie problemu. Trawa, spod spodu, będzie się jeszcze próbowała przebijać. Ale po ponowieniu wyłożenia po drugim, trzecim koszeniu, trawa pod spodem skutecznie się zagłuszy i nie przebije. Pas pozostanie wolny, niezarośnięty.

No dobrze, ale może ktoś nie chce wykładać pasa przy siatce ogrodzeniowej? To spokojnie. Tą metodę można zastosować wszędzie, w każdym miejscu, które chcemy w ten sposób “oczyścić” z trawy. Przykład nr 2: trawa wrastająca w warzywnik – nieestetyczna i kłopotliwa sytuacja.

jak pozbyć się skoszonej trawy zogrodemnaty6

Jak widać, skutecznie może być opanowana.

jak pozbyć się skoszonej trawy zogrodemnaty7

Przykład kolejny: trawa wrastająca w płot betonowy.

jak pozbyć się skoszonej trawy zogrodemnaty8

Również do opanowania.

jak pozbyć się skoszonej trawy zogrodemnaty9

Warto też wspomnieć, że wygląda co bardzo naturalnie i całkiem estetycznie.

jak pozbyć się skoszonej trawy zogrodemnaty10

W kwestii krótkiego podsumowania.

Mam nadzieję, że skoszona trawa, od dziś nie będzie dla Was problemem.

jak pozbyć się skoszonej trawy zogrodemnaty11

Powyższa metoda pozwala pozbyć się jej w sposób, który jednocześnie jest bardzo pomocny.

Czuję się również w obowiązku powiedzieć, że metoda ta pozwoli Wam wykorzystać skoszoną trawę w 100%. Zazwyczaj jest tak, że ilość materiału skoszonego z danej działki, nie wystarcza na jednokrotne pokrycie wszystkich wymaganych miejsc. Z reguły trzeba więc wykładać poszczególne obszary naprzemiennie.

Co więcej wykładanie można stosować w różnych miejscach. Czy to pokazanych w powyższych przykładach, czy innych gdzie chcemy ograniczyć wzrost traw. Dobrym pomysłem jest oddzielanie skoszoną trawa pasa za ogrodzeniem działki, szczególnie jeśli sąsiadujemy z jakimś nieużytkiem “włażącym” do naszego ogrodu.

Myślę więc, że od dziś skoszona trawa nie będzie dla Was problemem. Powyższa metoda pozwala się skutecznie jej pozbyć, a przy okazji załatwić sporo problemów w ogrodzie. Ograniczyć stosowanie podkaszarek, a przede wszystkim zaoszczędzić na “wywozie”.

Jak pozbyć się skoszonej trawy? Wykładać w ogrodzie! A co zrobić z tym artykułem? Polubić i udostępnić dalej, być może inni też skorzystają.

 

 

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *