Jeden z krótszych wpisów na blogu. Bo i temat nie jest specjalnie skomplikowany. Ale bardzo istotny, a dla wielu osób kłopotliwy. Jak pozbyć się skoszonej trawy?
A skąd to wiem? Oczywiście mógłbym powiedzieć, że ze swojego doświadczenia, ze swoją, własną trawą. Jednak mam wrażenie, że dla wielu z Was, w tym dla Ciebie, mogłoby to nie być wystarczające zapewnienie.
Powiem więc, że wiem to z praktyki i działalności w dziesiątkach ogrodów. A konkretnie każda rozmowa na temat koszenia zaczyna się od pytania:
Ile to kosztuje?
Ale kolejne:
Czy zabiera pan skoszoną trawę?
Wiem więc, że jest to temat dla wielu osób bardzo ważny. Co więcej, tym ważniejszy, im ogród znajduje się w “ładniejszym” osiedlu, w sensie bardziej zagospodarowanym.
To znaczy takim, gdzie dany ogród z jednej strony ogranicza jakaś tam ulica, a z pozostałych inne, zagospodarowane ogrody. Nie ma więc absolutnie żadnej możliwości aby skoszoną trawę wyrzucić gdzieś “za płot”.
.
Co więc zrobić, czyli jak pozbyć się skoszonej trawy?
Można skoszoną trawę pakować do worków, a następnie wywozić gdzieś do odpowiednich punktów. Albo można te worki “wystawiać” i z pewnością, prędzej czy później, je odbiorą. Z reguły nie za darmo. Ale jest też inny sposób, skuteczny, a przy okazji praktyczny.
.
.
W każdym ogrodzie są miejsca gdzie trawa rośnie, chociaż właściwie spokojnie mogłaby tam akurat nie rosnąć. Np. przy ogrodzeniu.
A nie dość, że rośnie, to jeszcze nie wygląda najlepiej, a ponadto wymaga podkaszania przy koszeniu. Czyli nie dość, że trzeba używać kosiarki, to jeszcze podkaszarki.
Pewnie ktoś powie, że podkaszać nie trzeba. Oczywiście, że nie, ale wówczas po skoszeniu samą kosiarką efekt jest daleki od estetycznego. Co niektórym może przeszkadzać.
Co więc zrobić, mając ten problem, a na dodatek pełen kosz i nawet taczkę skoszonej trawy?
Sposób jest prosty, a zarazem bardzo skuteczny. Trzeba wyłożyć tą skoszoną trawą, miejsca, o których powyżej. Czyli np. wzdłuż ogrodzenia.
.
Jak to zrobić?
Nakładamy ręką, kawałek po kawałku. Grubość warstwy trawy to około 15cm, i taka również szerokość pasa od ogrodzenia. Trawy nie ubijamy, zostawiamy taką luźną. Za kilka dni przeschnie i sama opadnie, wyrównując jednocześnie, wizualny odbiór tego pasa.
Po opadnięciu trawa osiądzie do poziomu trawnika. Tym samym, przy następnym koszeniu, spokojnie przejedziemy po niej kołem kosiarki.
Ważna uwaga: jednokrotnie wyłożenie takiego pasa, nie załatwi jeszcze skutecznie problemu. Trawa, spod spodu, będzie się jeszcze próbowała przebijać. Ale po ponowieniu wyłożenia po drugim, trzecim koszeniu, trawa pod spodem skutecznie się zagłuszy i nie przebije. Pas pozostanie wolny, niezarośnięty.
No dobrze, ale może ktoś nie chce wykładać pasa przy siatce ogrodzeniowej? To spokojnie. Tą metodę można zastosować wszędzie, w każdym miejscu, które chcemy w ten sposób “oczyścić” z trawy. Przykład nr 2: trawa wrastająca w warzywnik – nieestetyczna i kłopotliwa sytuacja.
Jak widać, skutecznie może być opanowana.
Przykład kolejny: trawa wrastająca w płot betonowy.
Również do opanowania.
Warto też wspomnieć, że wygląda co bardzo naturalnie i całkiem estetycznie.
.
W krótkim podsumowaniu
Mam nadzieję, że skoszona trawa, od dziś nie będzie dla Ciebie problemem, a mnie udało się pokazać prosty, sprawdzony sposób, jak pozbyć się skoszonej trawy.
Co więcej w sposób, który jednocześnie jest bardzo pomocny.
Czuję się również w obowiązku powiedzieć, że metoda ta pozwoli Ci wykorzystać skoszoną trawę w 100%. Zazwyczaj jest tak, że ilość materiału skoszonego z danej działki, nie wystarcza na jednokrotne pokrycie wszystkich wymaganych miejsc. Z reguły trzeba więc wykładać poszczególne obszary naprzemiennie.
Co więcej wykładanie można stosować w różnych miejscach. Czy to pokazanych w powyższych przykładach, czy innych gdzie chcemy ograniczyć wzrost traw. Dobrym pomysłem jest oddzielanie skoszoną trawa pasa za ogrodzeniem działki, szczególnie jeśli sąsiadujemy z jakimś nieużytkiem “włażącym” do naszego ogrodu.
Myślę więc, że od dziś skoszona trawa nie będzie dla Ciebie problemem. Powyższa metoda pozwala się skutecznie jej pozbyć, a przy okazji załatwić sporo problemów w ogrodzie. Ograniczyć stosowanie podkaszarek, a przede wszystkim zaoszczędzić na “wywozie”.
- Jak sadzić kwiaty cebulowe? - 3 października 2024
- Zielone ekrany z bluszczu – korzyści (nie tylko) dla deweloperów - 2 października 2024
- Kiedy sadzić żywopłot? - 1 października 2024
Dobry pomysł z tą trawą , pozdrawiam
Tomku 🙂
Ciekawy artykuł. pozdrawiamy i zapraszamy do zakupu nasion trawy w naszym sklepie GardenFlora
Swoją skoszoną trawę wykładam pomiędzy siatkę ogrodzeniową, a tuje. Mam tego ogromne ilości.Świetnie się sprawdza na chwasty, ale powoju nie przebije.
Świetny pomysł 🙂 Dziękuję.
Denerwują mnie te kępy trawy przy ogrodzeniu, a nie lubię kosić podkaszarką. Nie podobają mi się także thuje i nie mam zamiaru ich sadzić wzdłuż ogrodzenia… pomyślałam o kwiatach, ale na samą myśl o konieczności przekopania trawy po prostu mi się odechciewało. Dzięki Pana sposobowi skutecznie się tej trawy pozbędę przed zakupem sadzonek kwiatów na wiosnę 🙂
Jak ktoś ma miejsce to można robić kompost, ale trzeba dodać jeszcze składnika, który ma dużo węgla a mało azotu. Na przykład zrębkę z gałęzi, albo trociny. Ja tak robię.
Pomysł w skali 0-10 oceniam na 1.
Dlaczego tak nisko? 😊