Jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

72d4ab9defd61d2f02b16e755b4550bc
72d4ab9defd61d2f02b16e755b4550bc

Ogród przed wejściem do domu to miejsce, które odwiedzają wszyscy przybywający do nas goście. Dlatego przestrzeń ta powinna wyglądać nienagannie – wypielęgnowana, dekoracyjna i bezpieczna, będzie dobrym świadectwem o swoich gospodarzach. Jeżeli planujesz aranżację ogrodu frontowego, koniecznie zajrzyj do tego artykułu.

Ogród frontowy to przestrzeń, która znajduje się przed wejściem do Twojego domu. Najczęściej zlokalizowane są tu ścieżka prowadząca do wnętrza domu oraz podjazd. Strefa przed wejściem do domu to miejsce „na widoku”. Dlatego konieczne jest, aby ogród frontowy zachwycał, a nie zawstydzał swoich gospodarzy. Wielu z nas zastanawia się również co posadzić i co umieścić w ogrodzie przed wejściem. Dowiesz się tego z dalszej części postu.

.

Styl ogrodu frontowego

Przede wszystkim ogród jaki otacza Twój dom, powinien nawiązywać do jego stylistyki oraz sposobu i stylu aranżacji Twoich wnętrz. Nie bez przyczyny mówi się, że ogród to przedłużenie domu, jego dodatkowy pokój. Z kolei ogród frontowy zapowiada to, czego Twoi goście mogą spodziewać się dalej. Jest zwiastunem dalszych przestrzeni, a także stanowi Twoją wizytówkę. W pewien sposób również przedstawia nas gościom.

Ogród frontowy to Twoja wizytówka, dlatego powinien być zadbany i ładny.

Jak uzyskać efekt płynnego przejścia pomiędzy domem, a przedogródkiem? Dobre pomysły to :

  • zastosowanie tych samych tworzyw – np. cegła na elewacji i w ogrodzie, jako murki oporowe, ścieżka. W podobny sposób możesz zastosować inne tworzywa, jak drewno, beton,

  • jedna gama kolorystyczna (zresztą ogólnie warto w ogrodzie zaplanować jakie kolory będą dominować i tego się trzymać, chyba, że planujesz ogród wiejski, które jest pełen kontrastów, kolorów)

.

A tak na marginesie… Nie szukasz pomysłu na obrzeże rabaty? Jeśli tak, to polecam garść inspiracji w filmie na moim kanale, w którym głosu udziela moja 17 letnia Córka:

.

Czego unikać w ogrodzie frontowym?

Ogródek frontowy powinien mieć raczej charakter formalny – unikaj tu miejsc wypoczynkowych, leżaków, sof. Możesz natomiast zapanować przytulną ławeczkę, na której będzie można przysiąść na chwilę razem z gośćmi. Jest to jednak strefa położona na widoku, nie zapewni Ci komfortu, ani poczucia prywatności. Funkcję wypoczynkową ogrodu lepiej zaplanować za domem.

W ogrodzie przed domem bardzo często planujemy miejsce do przechowywania śmietników – jest to podyktowane wygodą, a często po prostu innej możliwości nie ma. Jednak widok kubłów na śmieci do atrakcyjnych nie należy – dlatego jeżeli masz je u siebie przed domem, postaraj się to zamaskować. Atrakcyjna wiata porośnięta pnączem lub taka z zielonym dachem sprawi, że ten szpetny element nie będzie tak inwazyjny.

Niedopuszczalne jest także, aby w ogrodzie przed wejściem do domu, umieszczać kompostownik, czy zaplanować miejsce na pranie. W strefie wejściowej ma być ładnie, schludnie i elegancko.

Ogród przed wejściem do domu musi być czysty – dlatego w tej strefie zdecydowanie musisz unikać bałaganu. Ścieżki zawsze muszą być zamiecione, suche liście, przekwitnięte rośliny – regularnie usuwane. Jeżeli masz tu trawnik, czy też żywopłot, lub inne strzyżone formy roślinne – pamiętaj o ich regularnym przycinaniu.

Wszelkie nasadzenia w donicach muszą być atrakcyjne, zdrowe i zadbane – tak abyś nie musiał się ich wstydzić.

Zadbane sezonowe donice ogrodowe będą powodem do dumy i staną się piękną zapowiedzią tego, czego goście mogą spodziewać się dalej w ogrodzie.

.

Roślinne kompozycje przed wejściem do domu

Roślinność w przedogródku ma spełnić jedno kryterium – musi być zawsze bardzo atrakcyjna. Jednak trudno jest znaleźć rośliny, które są dekoracyjne przez cały rok. Co więc robimy? Szukamy roślin, które :

  • są jak najdłużej dekoracyjne – na roślinach najdłużej pozostają liście. Poszukujemy więc odmian takich roślin, których liście są największą ozdobą,

  • połączone ze sobą zastępują się, cyklicznie dekorując tę przestrzeń,

  • pasują do warunków panujących w Twoim ogrodzie (bardzo ważne jest, aby dopasować rośliny do warunków siedliskowych panujących w Twoim ogrodzie. To gwarancja, że rośliny będą rosły zdrowo, wyglądają atrakcyjnie),

  • ich rozmiar jest odpowiedni do Twojego ogrodu frontowego.

Najlepszym pomysłem na stworzenie ogrodu przed wejściem do domu będzie połączenie krzewiastej bazy z bylinami i gatunkami jednorocznymi.

Krzewy to najbardziej stabilne, najmniej wymagające, a jednocześnie dekoracyjne rośliny, które stworzą podstawę tej strefy. Dopasowując do nich byliny i nasadzenia z roślin jednorocznych, uzyskamy bardzo malowniczy efekt. Z bardzo licznej i różnorodnej grupy krzewów możemy wybrać wiele, np. derenie – np. Biały czy Faviramea, kaliny, bzy, lilaki, pęcherznice np. Diabolo o bordowych liściach i białych kwiatkach, tawuły jak Golden Princess o żółtych listkach i różowych kwiatach, irgi, berberysy, hortensje, rododendrony i róże. Róże, mimo iż mają miano wybrednych i trudnych roślin, wcale nie sprawiają dużo problemów. Gwarancją sukcesu ich uprawy jest jednak słoneczne stanowisko.

Natomiast zimozieloną strukturę ogrodu naszkicują jałowce, bukszpany, żywotniki i sosny np. kosodrzewina.

Trawnik to ładny element, pod warunkiem, że jest wypielęgnowany. W połączeniu z dekoracyjnymi rabatami wygląda atrakcyjnie.

Nie zapominajmy także o drzewach. Nawet w tak małej przestrzeni jaką jest przedogródek, możesz zaplanować przynajmniej jedno drzewo. Iglaste będzie sprawdzać się jako choinka w czasie zimy, a dekorując ją lampkami, będziemy cieszyć się jej widokiem.

Drzewo w małym ogrodzie frontowym musi być dopasowane do tej przestrzeni rozmiarem, nie może jej zdominować, a jedynie ozdobić. Idealnie w tak wymagającej strefie sprawdzają się: magnolie, rajskie jabłonie, klony, platany, świdośliwy, świerki zwłaszcza kłujący, lub inne odmiany o ozdobnych igłach, jodły oraz odmiany drzew o atrakcyjnych liściach, np. grab Purpurea.

Bardzo często dominującą część ogrodu przed wejściem do domu stanowi trawnik. Jest to dobry pomysł tylko wtedy, jeżeli masz dużo czasu na jego pielęgnację. Zadbany, regularnie koszony, nawożony, będzie dekoracją ogrodu frontowego. Soczysty zielony dywan podkreśli dekoracyjne rabaty, stając się dla nich idealnym tłem. Jeżeli natomiast nie masz czasu na regularną pielęgnację trawnika, zrezygnuj z niego na rzecz płożących roślin lub nawierzchni łatwej w utrzymaniu w czystości.

Wypielęgnowany trawnik, soczyste rabaty oraz ciekawie urozmaicona przestrzeń za pomocą murków oporowych – ten ogród frontowy wygląda bardzo zachęcająco.

W ogrodach frontowych bardzo często korzystamy z kompozycji roślinnych wykonanych z sezonowych roślin. Takie sezonowe kompozycje sadzimy w donicach i w gruncie. Najczęściej są one wymieniane 3 razy w sezonie, dzięki czemu w naszym przedogródku pojawia się dodatkowy zmienny element, który zaskakuje i wprowadza nowy wygląd. Jakie są najpopularniejsze kompozycje?

Wiosną w donicach zdecydowanie królują bratki i stokrotki, które latem zastępują pelargonie, begonie, surfinie, werbeny. Uzupełnieniem kwitnących jednorocznych roślin są ozdobne z liści komarzyce, starce i wilce. Miłośnicy pachnących roślin stawiają na maciejkę. Jesienią niezmiennie w naszych donicach królują wrzosy, choć w ostatnich sezonach popularność zdobywają również chryzantemy. Coraz częściej również korzystamy z bylin, łącząc je z roślinami jednorocznymi – w donicach dobrze rosną żurawki, hosty, rozchodniki i trawy ozdobne.

.

Jak urozmaicić przestrzeń ogrodu frontowego?

Ogród przed wejściem do domu to najczęściej mała strefa, w której dodatkowo często muszą znaleźć się wszelkie obowiązkowe elementy, takie jak właśnie pojemniki na odpady, czy też skrzynka na listy, numer domu.

Uczyń z tych elementów dekorację, a nie przykry obowiązek. Skrzynka na listy może być kolorowa i wesoła, a numer domu ładnie wyeksponowany.

W ogrodzie przed wejściem nie da się uniknąć widoku ogrodzenia. Furtka i płot to elementy łączące Twój ogród z otoczeniem. Zadbaj o ich stan techniczny, a także dekoracyjność. Ogrodzenie w strefie wypoczynkowej ma chronić Twoją prywatność i zapewniać poczucie swobody. Ale w strefie wejściowej możemy zdecydować się również na takie ogrodzenie, które ukaże Twój ogród otoczeniu. Z kolei przestrzeń przed płotem bardzo często jest zaniedbana, rośnie tu tylko trawa, zapominamy o tym miejscu. Jeżeli masz taką możliwość, zaplanuj również w tym miejscu ładne nasadzenia.

Ogrodzenie i miejsce przed nim także może być ładne, a tak ozdobione stanowić będzie dobrą wizytówkę.

Urozmaiceniem ogrodu przed wejściem będzie również zaplanowanie w jego części atrakcyjnego oświetlenia. Lampy ogrodowe sprawią, że ogród po zmroku będzie atrakcyjny, uda Ci się ukazać jego nowe oblicze, zaakcentować swoje ulubione rośliny. Oświetlenie sprawi również, że goście będą się w nim poruszać bezpiecznie.

W ogrodzie przed wejściem do domu możemy umieścić dekoracje, które wyróżniają tę strefę w otoczeniu. Dobrym pomysłem będzie rzeźba, fontanna, czy też mniejsze drobiazgi – figurki, lampiony, wiklinowe ozdoby, czy zawieszki ceramiczne.

Przedogródek ma być najbardziej dekoracyjną częścią ogrodu – ma zachwycać, ale nie śmieszyć. Łatwo jest przekroczyć granicę i sprawić, że nie będzie wyglądał elegancko. Zbyt wiele rzeczy, różnorodnych roślin i ozdobnych akcentów może spowodować, iż przestrzeń wyda się zabałaganiona, tak jakby urządzana była niestarannie.

Dlatego pamiętaj aby w ogrodzie przed wejściem postawić na ładną, ale stonowaną bazę, którą urozmaica kilka ciekawych akcentów – rzeźba, fontanna, kwitnące rośliny. Dodatkowo porządek i regularna pielęgnacja sprawią, że Twój ogród frontowy będzie dla Ciebie powodem do dumy.

 

Tomasz Szostak
Join the Conversation

1 Comments

  1. says: Gosia Krzeslak

    Tomku,oglądam już kolejny ogród ,który prezentujesz na swoim blogu!
    Każdy kolejny ogród jest wspaniały i staje się inspiracją do działania w moim .
    Wiem,że każda podróż ,zwiedzanie i pokazanie nam ogrodów wymaga wiele w wysiłku ,czasu,zaangażowania.Dzięki za to wszystko!
    Z niecierpliwością czekam na kolejne.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *