Jak naostrzyć nóż w kosiarce?

54aa6e58526ae6516a9d8a1167ec7d8a
54aa6e58526ae6516a9d8a1167ec7d8a

Marzeniem większości, o ile nie każdego posiadacza ogrodu, jest piękny, zadbany trawnik. Składa się na to szereg spraw, poczynając od odpowiedniego założenia, poprzez właściwe i regularne zabiegi pielęgnacyjne, a na odpowiednim koszeniu kończąc. Z kolei na samo koszenie również ma wpływ kilka czynników, a jednym z nich jest właściwy sprzęt, w szczególności odpowiednio ostry nóż kosiarki. Dlatego warto wiedzieć jak o niego dbać oraz również jak samodzielnie nóż w kosiarce naostrzyć. Tym bardziej, że jest to zajęcie proste i możliwe do wykonania we własnym zakresie.

Zanim jednak przejdę dalej, pozwolę sobie przywołać dwa wpisy, które zgodnie z powyższym, również mogą Cię zainteresować:

.

Wracając do ostrzenia, na wstępie kilka ważnych spraw.

Zadanie jest proste, ale jednak o kilku podstawowych sprawach trzeba pamiętać. Tym bardziej, że można je zrobić tylko w jeden jedyny sposób, a każdy inny będzie zły.

Na wstępie zaznaczę jeszcze tylko, że rodzajów kosiarek, rozwiązań technicznych, sposobów mocowań noży, a wreszcie samych noży, ich kształtów, długości itd., jest dużo. Jednak ogólne zasady postępowania są uniwersalne i można je przyjąć jako pewnik.

Sprawa najważniejsza i fundamentalna: nóż kosiarki ostrzy się tylko z jednej strony czyli śmigło prawe i śmigło lewe ma być ostre tylko na jednej krawędzi. Tej tnącej, pokazanej na poniższym zdjęciu kolorem czerwonym. Druga krawędź każdego śmigła jest nie zaostrzona, tylko tępo zakończona.

jak naostrzyć nóż w kosiarce zogrodemnaty2

Oglądając nóż swojej kosiarki, z pewnością dostrzeżesz, która krawędź była ostra, a która oryginalnie tępa.

Zasada nr 2. Nóż naostrzony jest tylko od strony wierzchniej kosiarki czyli jakby od strony obudowy. Patrząc na nóż od spodu kosiarki widzimy prostą, równą powierzchnię.

Patrząc z kolei na nóż z boku, widzimy, że spód jest płaski, a ścięcie czyli krawędź tnąca, jest zrobiona do szpica w górnej części noża.

jak naostrzyć nóż w kosiarce zogrodemnaty3

I tylko ta krawędź, jak na zdjęciu poniżej, jest ostrzona.

jak naostrzyć nóż w kosiarce zogrodemnaty4

Patrząc na nóż z boku, ale z drugiej strony (od tyłu) zawsze widzimy równą, płaską, nie ostrzoną krawędź.

jak naostrzyć nóż w kosiarce zogrodemnaty5

Zasada nr 3. Nóż w kosiarce musi być odpowiednio założony. Czyli, zgodnie z tym co powyżej, krawędzie tnące (ostrzone) są od góry noża, a ponadto nóż i krawędzie tnące muszą być skierowane zgodnie z kierunkiem obrotu noża czyli kierunkiem cięcia trawy.

jak naostrzyć nóż w kosiarce zogrodemnaty6

Większość noży, podobnie jak np. opony samochodowe, ma takie specjalne strzałki, które pokazują w którą stronę nóż ma się obracać.

jak naostrzyć nóż w kosiarce zogrodemnaty7 jak naostrzyć nóż w kosiarce zogrodemnaty8

Jak samodzielnie naostrzyć nóż w kosiarce?

  • Krok 1. Zdjąć nóż. W tym celu, z reguły, trzeba odkręcić jedną śrubę, która mocuje nóż do trzpienia napędzającego i łączącego nóż z silnikiem kosiarki.

jak naostrzyć nóż w kosiarce zogrodemnaty9

  • Krok 2. Przy pomocy pilnika, szlifierki, tarczy czy innej ostrzarki naostrzyć nóż czyli zrobić “do szpica” ostrzone krawędzie. W sposób taki, że spód pozostaje płaski, a zebranie materiału ma następować tylko z płaszczyzny górnej.

jak naostrzyć nóż w kosiarce zogrodemnaty4

  • Krok 3. Sprawdzić wyważenie noża. Czynność, wbrew pozorom bardzo ważna. Chodzi o to, aby śmigło lewe i prawe czyli lewa i prawa część nożna były jednakowo ciężkie. Niespełnienie tego warunku, może powodować drgania podczas pracy kosiarki co może spowodować uszkodzenie trzpienia napędzającego i łączącego nóż z silnikiem, a nawet całego silnika.

Sprawdzenie wyważenia jest czynnością prostą i polegającą na tym, że mając zdjęty i zaostrzony już nóż, nakładamy go np. na ołówek lub śrubokręt, w ten sposób, że ołówek wkładamy do otworu środkowego, którym nóż jest montowany, a śmigła luźno ustawiamy w poziomie. Po puszczeniu noża, trzymając go cały czas na ołówku, ani część lewa, ani prawa nie powinny przeciążać na swoją stronę. Jeśli nóż luźno stoi i śmigła są w poziomie, jest wyważony.

Jeśli nóż opada na lewą stronę, lewa strona jest cięższa, jeśli na prawą, prawa jest cięższa. Wówczas nóż nie jest wyważony. Należy więc z tej opadającej strony zebrać nadmiar materiału. Czyli jeszcze lekko doszlifowując powierzchnię tnącą lub zbierając nieco z bocznej strony cięższego śmigła, zachowując jego płaski kształt. Kolor zielony na poniższym zdjęciu.

jak naostrzyć nóż w kosiarce zogrodemnaty4a

Po zebraniu nadmiaru materiału, sprawdzenie wyważenia trzeba powtórzyć. Jeśli jest w porządku, śmigła luźno stoją w poziomie, nóż jest ostry i wyważony. Można przejść do kroku ostatniego. Jeśli nie, ponownie trzeba go doszlifować.

  • Krok 4. Ostatni. To ponowne założenie noża. Oczywiście zachowując zasadę, że ostrzona krawędź od góry, a strzałki zgodnie z kierunkiem obrotu noża.

jak naostrzyć nóż w kosiarce zogrodemnaty7

Jeśli zdarzy się, że nóż strzałek nie posiada, przed zdjęciem do ostrzenia, warto je sobie zrobić pisakiem. I założyć tak samo jak był pierwotnie.

I to koniec operacji pt. jak naostrzyć nóż w kosiarce? Obiecałem, że będzie prosto i tak jest.

Dlatego nie można się tego obawiać, bo można to zrobić samemu, w garażu, bez specjalnego wysiłku. Oszczędzając tym samym na serwisie, a jednocześnie podnosząc jakość koszenia. Tym bardziej, że ostry nóż ma duży wpływ na wygląd i jakość skoszonego trawnika.

A na koniec tradycyjna prośba do Ciebie, jako Czytelnika bloga: uważasz wpis za ciekawy, okaż to klikając lubię lub komentując. A jeśli uważasz go za pomocny, udostępnij, może inni również skorzystają.

Jeśli natomiast nie chcesz przeoczyć kolejnych wpisów, już teraz zapisz się na newsletter.

[wysija_form id=”2″]

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *