O tym, że o trawnik trzeba dbać, wie chyba każdy. Szczególnie Ci, którzy mają go w swoich ogrodach. Ładny trawnik to wielkie wyzwanie i tak naprawdę niekończąca się praca. Koszenie, nawadnianie, nawożenie, odchwaczanie, zabiegi pielęgnacyjne itd. Dobrze jest, jeśli jest na to czas. A jeśli nie? To niestety gorzej. Na szczęście jest pewne wsparcie i chociaż częściowe rozwiązanie problemu – trawnik samogęstniejący.
O trawnikach można dyskutować bardzo długo. Bo to naprawdę ważny i rozbudowany temat.
Poświęcałem mu na blogu wiele uwagi, zaczepiałem go właściwie z każdej możliwej strony. Nie będę więc tutaj wszystkiego powtarzał, przytoczę najważniejsze artykuły:
- Aeracja i piaskowanie trawnika. Dlaczego warto je wykonać?
- Jesienna pielęgnacja trawnika, którą warto rozpocząć już we wrześniu.
- Jak kosić trawnik? O czym pamiętać i jak sobie pomóc?
- Piękny trawnik na wiosnę. Instrukcja dla zapracowanych.
- Jak wybrać mieszankę traw odpowiednią do Twojego ogrodu?
To dużo wiedzy, ale możesz mi wierzyć, że bardzo potrzebnej. Natomiast jedna sprawa jest szczególnie ważna, o ile nie najważniejsza: aby mieć gęstą murawę, trawnik trzeba często kosić. To właśnie koszenie pobudza trawy do rozrostu, a tym samym zadarniania się murawy. Trawnik nie koszony będzie rzadki i delikatny.
W dzisiejszych czasach sprawę ułatwiają nieco tzw. roboty koszące, jednak nie ma się co oszukiwać… nie każdego na nie stać, a po drugie, nie w każdym ogrodzie sobie poradzą. Nie każdy trawnik jest odpowiednio przygotowany, foremny, bez przeszkód aby komfortowo mogły wszędzie dojechać.
Wracając zatem do wspomnianej alternatywy…
.
Trawnik samogęstniejący – co to takiego?
Mówiąc najprościej to odpowiednia mieszanka traw, która tworzy gęstą darń bez Twojego udziału. Brzmi to prawie jak sen, ale dzieje się tak za sprawą wyjątkowych odmian traw, które zostały tak zmodyfikowane/podrasowane, że posiadają naturalną zdolność samokrzewienia się.
Trawnik ten szczególnie polecany jest dla osób zapracowanych, o co w dzisiejszych czasach specjalnie nietrudno. A zatem polecany jest właściwie każdemu. Warto dodać, że dodatkowo w jego składzie znajdują się dwie odmiany rajgrasu angielskiego, które w badaniach wykazały zwiększoną odporność na choroby grzybowe. Być może niewiele Ci to mówi, ale możesz mi wierzyć, że to kolejna, bardzo ważna zaleta, mogąca wyeliminować wiele problemów w Twoją murawą.
Trawnik samogęstniejący, a właściwie jego nasiona, które znajdziesz w ofercie mojego „busowego” Partnera – Marki Planta, jeśli przy ich wysiewie nie popełnisz błędów, pozwolą Ci stworzyć piękną, gęstą i zdrową murawę.
Co do wspomnianych błędów, a konkretnie jak ich uniknąć, dowiesz się z tej serii postów:
- Założenie trawnika czyli sianie trawy. Krok po kroku, zrób to sam.
- Jak przygotować podłoże pod trawnik. Krok po kroku, zrób to sam.
- Czy tu może być kiedyś trawnik? Spokojnie, da się zrobić.
Możesz mi wierzyć, że wiele ogrodów już widziałem i wiele mam na ten temat do powiedzenia. I jedno nie ulega wątpliwości. Piękny trawnik to najlepsza wizytówka ogrodu. Aby jednak taki był, od samego początku trzeba włożyć w niego sporo pracy i wysiłku, a to wszystko podeprzeć wiedzą i właśnie dobrymi nasionami. Myślę więc, że trawnik samogęstniejący to idealne rozwiązanie dla każdego, kto w tym zakresie potrzebuje nieco pomocy. W tym przypadku, może liczyć na pomoc samej natury, a konkretnie samokrzewiącej się trawy.
- Obrzeża plastikowe – aranżacje w ogrodach - 14 października 2024
- Ognisko czy palenisko? - 9 października 2024
- Jesień w sadzie: jak sobie ułatwić zbiory owoców - 7 października 2024