KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 3.

Tytułem wstępu do dzisiejszego wpisu polecam lekturę części 1: KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 1, gdzie poruszone były następujące sprawy:

Dlaczego warto zastosować kamień w ogrodzie?

Na jakie grupy przeznaczenia i zastosowania można podzielić kamień w ogrodzie?

Jak dzieli się kamień w powyższych grupach zastosowań?
Mam nadzieję, że zapoznaliście się ze już wstępem więc przejdę do dzisiejszego tematu. Zanim jednak rozpocznę chciałbym ponownie podziękować Firmie Bazalt z Rzeszowa (www.kamienogrodowy.pl) za udostępnienie zdjęć kamieni (oznaczonych logo Firmy), bez których ciężko byłoby tworzyć artykuły w tej tematyce. Jednocześnie chciałbym zapewnić, że wpisy nie są wpisami reklamowymi tzn. nie pobieram za to żadnych pieniędzy i nie tworzę artykułu na zasadzie: zapłacono, to muszę o tym napisać.

KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 3.

Dzisiejszy wpis to kolejna część poświęcona kamieniowi nawierzchniowemu, ale tym razem nie do tworzenia tzw. luźnych nawierzchni, ale zwartych nawierzchni brukowanych, służących jako ciągi komunikacyjne, zarówno piesze jak i „zmechanizowane”.

SCIEZKOWY_zogrodemnaty1

Paleta materiałów do wykonywania nawierzchni utwardzonych jest oczywiście bardzo szeroka. Nie sposób wymienić wszystkich dostępnych rodzajów kamienia, tym bardziej, że wiele z nich pochodzi z lokalnych źródeł pozyskania (wydobycia) lub z importu i nie jest powszechnie spotykana w ogólnokrajowym obrocie.

Niemniej jednak w „podstawowej” ofercie dostępnej na naszym polskim rynku jest szereg odmian, które powinny zaspokoić nasze nawet najbardziej zaawansowane oczekiwania. Dostępne odmiany są zróżnicowane zarówno pod względem kształtów, wielkości czy kolorystyki, co pozwala dopasować je praktycznie do wszystkich aranżacji i projektów ogrodów.

SCIEZKOWY_zogrodemnaty2

Do podstawowych kamieni zalicza się:

Gnejs:

SCIEZKOWY_zogrodemnaty5

SCIEZKOWY_zogrodemnaty6

SCIEZKOWY_zogrodemnaty7

SCIEZKOWY_zogrodemnaty8

Kwarcyt:

SCIEZKOWY_zogrodemnaty11

Łupek:

SCIEZKOWY_zogrodemnaty12

SCIEZKOWY_zogrodemnaty13

Marmur:

SCIEZKOWY_zogrodemnaty14

Rozmiary gnejsów, kwarcytów, łupków i marmurów oraz wydajność, czyli co mogę zrobić z jednej tony kamienia.

Różnorodność materiałów, kopalni i źródeł, w których dostępne są powyżej przedstawione przykładowe kamienie, nie pozwala na podanie jednego, zdefiniowanego rozmiaru.

Rozmiary są różne i w poszczególnych miejscach oraz punktach handlowych, mogą występować różne konfiguracje. Zróżnicowanie występuje zarówno w grubości jak i rozmiarze (długości i szerokości).
Z kolei rozmiar płytek kamiennych, konkretnie ich grubość, ma wpływ na ich zastosowanie oraz wydajność. Cieńsze płytki, do około 4-5 centymetrów grubości, przeznaczone są do nawierzchni pieszych, z grubszych natomiast można wykonywać wjazdy, podjazdy i parkingi czyli nawierzchnie przeznaczone pod pojazdy mechaniczne.

Płytki pokazane w powyższych przykładach, mają następujące rozmiary i wynikającą z tego wydajność:

Gnejs:
Grubość płytek około 4 – 8 centymetrów, wydajność z jednej tony: 9 – 10 metrów kwadratowych
Grubość płytek około 3 – 5 centymetrów, wydajność z jeden tony: 13 – 16 metrów kwadratowych
Grubość płytek około 1 – 3 centymetry: wydajność z jednej tony: 23 – 26 metrów kwadratowych

Kwarcyt:
Grubość płytek około 2 – 4 centymetry: wydajność z jednej tony: 20 – 22 metry kwadratowe

Marmur:
Grubość płytek około 2 – 3 centymetry: wydajność z jednej tony: 13 – 16 metrów kwadratowych

Łupek:
Grubość płytek około 3 – 6 centymetrów: wydajność z jednej tony: 12 – 14 metrów kwadratowych
Grubość płytek około 4 – 8 centymetrów, wydajność z jednej tony: 9 – 10 metrów kwadratowych

Granit:

SCIEZKOWY_zogrodemnaty9

SCIEZKOWY_zogrodemnaty10

Rozmiary granitów oraz wydajność, czyli co mogę zrobić z jednej tony kamienia.

Różnorodność materiałów, kopalni i źródeł, w których dostępne są powyżej przedstawione przykładowe kamienie granitowe, także nie pozwala na podanie jednego, zdefiniowanego rozmiaru. Jednak jest to już trochę łatwiejsze niż w przypadku wcześniejszych kamieni.

Kostki granitowe najczęściej występują w rozmiarach 4 – 6, 6 – 8, 8 – 11 i 15 – 17 centymetrów. Ponadto nawierzchnie wykonuje się także z tzw. odpadu z produkcji kostki czyli elementów o różnych, nieforemnych rozmiarach od kilku do kilkunastu centymetrów. Ma to także swój urok, co przedstawia pierwsze z powyższych zdjęć.

Wydajność kostki granitowej także zależy od jej rozmiaru. Im jest mniejsza, tym więcej można z niej ułożyć.
Z kostki małej tj. 4 – 6 centymetry można ułożyć około 8 metrów kwadratowych,
Z kostki średniej 8 – 11 centymetrów, około 4 – 5 metrów kwadratowych,
Z kostki dużej 15 – 17 centymetrów, zaledwie około 2 – 3 metry kwadratowe.

SCIEZKOWY_zogrodemnaty4

Plusy i minusy nawierzchni kamiennych:

– PLUS – są estetyczne – ze względu na dużą różnorodność i kolorystkę świetnie komponują się z otoczeniem, tworzą ciekawe układy i stanowią dobre tło dla budynków, a także ekspozycji roślinnych, szczególnie podkreślając ich kolory,
– PLUS – tworzą tło dla elementów architektury – stanowią również bardzo dobre tło dla wszelkiego rodzaju elementów dużej i małej architektury ogrodowej, a także większych kamieni czy głazów ogrodowych,
– PLUS – są elementem wysoce przepuszczalnym – wody opadowe łatwo wchłaniają się w ziemię, nie tworząc na powierzchniach wyłożonych kamieniem zastoin i kałuż,
– PLUS – pasują do każdego stylu – sprawdzają się właściwie w każdym stylu ogrodu, od nowoczesnych po naturalne,
– PLUS – są trwałe – kamienie są właściwie najtrwalszym, najtwardszym i najbardziej odpornym na warunki atmosferyczne materiałem. Zdecydowanie pod tym względem przewyższa wszystkie kostki betonowe.
– PLUS – są łatwe w utrzymaniu czystości – jak wszystkie nawierzchnie brukowane. Ponadto na kamieniu, ze względu na jego zróżnicowanie fakturowe i kolorystyczne, zdecydowanie mniej widać zabrudzenia niż na tradycyjnej kotce betonowej.
– MINUS – cena – w większości przypadków, nawierzchnie wykonane z kamienia są droższe niż analogiczne wykonane z kostki betonowej.

Ile kosztują więc kamienie na nawierzchnie utwardzone?

Podobnie jak było w przypadku kamieni ozdobnych, również i w tym przypadku niestety nie można podać jednej ceny i przejść płynnie dalej. Wybór i różnorodność kamieni jest na tyle duża, że rozpiętość cenowa również jest znacząca.

Jednak można podać ceny dla podanych w powyższych przykładach kamieni, co w pewnym stopniu stworzy ramy cenowe, w których należy się poruszać:

Gnejs szaro-rudy: płytka grubości 4 – 8 centymetrów: 700,00zł / tona
Gnejs szaro-żółty: płytka grubości 3 – 5 centymetrów: 1300,00zł / tona
Gnejs złoty: płytka grubości 1 – 3 centymetrów: 1375,00zł / tona
Gnejs grafitowo-zielony: płytka grubości 3 – 5 centymetrów: 1150,00zł / tona
Kwarcyt szary: płytka grubości 2 – 4 centymetrów: 1200,00zł / tona
Marmur złoty: płytka grubości 2 – 3 centymetrów: 1300,00zł / tona
Łupek otaczany: płytka grubości 3 – 6 centymetrów: 1100,00zł / tona
Łupek szaro-miodowy: płytka grubości 4 – 8 centymetrów: 950,00zł / tona

Wszystkie powyższe kamienie można kupować na paletach, pakowane po 1 tonie jak również „na sztuki”, płacą cenę od kilograma wagi.

Tańszą alternatywą jest kostka granitowa, której ceny wahają się w przedziale około 200 do 700 zł za tonę. Najtańsza jest kostka szara, szaro-ruda, nieco droższa ruda, a kostki czerwone i czarne osiągają ten górny pułap cenowy.

Zdecydowanie jednak najtańszym rozwiązaniem jest zakup wspomnianego odpadu z produkcji kostki, segregowanego, którego ceny najczęściej zawierają się w przedziale 20 – 50zł za tonę.

SCIEZKOWY_zogrodemnaty3

Czy warto inwestować w nawierzchnie kamienne w ogrodzie?

Warto, ponieważ zalety tego materiału są niepodważalne. Urok, trwałość i smak nawierzchni wykonanych z naturalnego kamienia, są nie do przecenienia. A różnorodność dostępnych materiałów jest na tyle duża, że z łatwością można go dopasować do każdego stylu i rodzaju ogrodu.

Liczę także na to, że cykl artykułów dotyczących kamienia w ogrodzie będzie Wam pomocny i pomoże właściwie dobierać kamień do Waszych ogrodów. Już dziś zapraszam na czwartą i kolejne części cyklu: KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty.

Proszę także o wyrażenie opinii w komentarzu, szczególnie o podanie przykładów i spostrzeżeń z zastosowania kamienia w Waszych ogrodach. Myślę, że będzie to ciekawym uzupełnieniem.

Zachęcam także do lektury wcześniejszych części cyklu kamień w ogrodzie:
KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 1, poświęcona żwirom i otaczakom.

KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 2, poświęcona grysom i korze kamiennej.

3 komentarze

  • Podoba mi się kompleksowe podejście do tematu: jest wszystko – zdjęcia, ceny, wydajność, opis, zalety. Temat wyczerpany 🙂 Przyjemnie się czyta. Powodzenia.

  • Zgadzam się z przedmówcą. Przyjemnie się czyta. I nawet nie wiedziałam, że takie pięknie są kamienie. Zawsze tylko kostka zwykła, a szczyt luksusu to granit.

  • Piękne, szczególnie te łupki. Na żywo taki chodnik musi ślicznie wyglądać. Takie coś to dekoracja dla całego ogrodu. Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *