Ogród piękny zimą – co w nim posadzić i jak go zaaranżować?

Ogród piękny zimą 1

Po sezonie wieje chłodem, ale nie może wiać nudą! W tym poście podpowiem, co zrobić, by ogród był piękny zimą

Zimą ogród z każdym dniem pustoszeje: drzewa i krzewy liściaste tracą barwną jesienną szatę i dosłownie „łysieją”, odsłaniając nagie szkielety gałęzi. Próżno też szukać kolorowych kwiatów. Pół biedy, jeśli zima jest śnieżna i biały puch zmienia widok za oknem w baśniową krainę lodu. Ale wystarczy dzień lub dwa odwilży, by ukazał się szary nudny krajobraz… Wcale nie musi tak być! Ogród powinien być piękny również zimą. Wystarczy uwzględnić w aranżacjach odpowiednie rośliny. Nie chodzi tylko o gatunki o całorocznej urodzie: wiele roślin pokazuje pełnię swoich możliwości pod koniec albo nawet po sezonie.

.

Ogród piękny zimą – co w nim posadzić?

Przygotowałem dla Ciebie szczęśliwą siódemkę kategorii roślin, które sprawią, że Twój ogród zachowa atrakcyjność po sezonie. Czyli, innymi słowy, będzie piękny zimą.

1.  Rośliny wiecznie zielone

Chyba najbardziej oczywistym sposobem na ogród piękny zimą jest posadzenie w nim roślin wiecznie zielonych. Spośród nich najbardziej znane są iglaki – przegląd najpopularniejszych znajdziesz tutaj

Ogród piękny zimą 10

Ogród piękny zimą 10b

Ogród piękny zimą 10c

Ogród piękny zimą 10d

Warto uwzględnić również gatunki o zimozielonych liściach, takie jak laurowiśnia, bukszpan, ostrokrzew, bluszcz oraz trzmielina Fortune’a. 

Ogród piękny zimą 11

Ogród piękny zimą 11a

Ogród piękny zimą 11b

Ogród piękny zimą 11c

Ogród piękny zimą 11d

Ogród piękny zimą 11e

Ogród piękny zimą 11f

Wybór wiecznie zielonych roślin liściastych jest zaskakująco duży, inne przykłady znajdziesz w tym poście. Nawiasem mówiąc, rośliny wiecznie zielone niekoniecznie muszą być „zielone”. Istnieje całe mnóstwo gatunków i odmian o srebrzystych, niebieskich lub złotych igłach oraz roślin o pstrokatym całorocznym ulistnieniu.

Ogród piękny zimą 12

Ogród piękny zimą 12a

Ogród piękny zimą 12b

Warto pamiętać również o zimozielonych bylinach, takich jak rojniki i juki.

Ogród piękny zimą 13

Ogród piękny zimą 13a

.

2.  Trawy ozdobne

Trawy ozdobne z reguły osiągają pełnię swoich możliwości pod koniec sezonu. Większość gatunków zakwita późnym latem lub jesienią. Ich zaschnięte kwiatostany zachowują urodę przez większość zimy, do czasu, gdy na przedwiośniu przytniesz kępy, robiąc miejsce dla nowych źdźbeł. Zimą słońce wydobywa diamentowe refleksy z kryształków szronu osadzającego się na puszystych pędzelkach rozplenicy, wiechach prosa, kłosach trzcinników oraz chorągiewkach miskantów.

Ogród piękny zimą 20

Ogród piękny zimą 20b

Ogród piękny zimą 20c

Ogród piękny zimą 20e

Ogród piękny zimą 20f

Ogród piękny zimą 20g

Ogród piękny zimą 20h

Ogród piękny zimą 20i

Ogród piękny zimą 20j

Z kolei wiecznie zielone trawy, takie jak kostrzewy, nie przejmują się porą roku i po prostu zawsze wyglądają tak samo dobrze.

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Ogród piękny zimą 100

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:

.

3. Dekoracyjny pokrój

Drzewa i krzewy o sezonowym ulistnieniu zimą ukazują szkielet gałęzi i konarów. Często ich plątanina przedstawia ciekawy widok. Uwagę zwracają zwłaszcza odmiany o płaczącym pokroju, malowniczo powyginanej sylwetce oraz poskręcanych pędach. Wzrok przyciągają np. poskręcane pędy leszczyny ‘Contorta’ oraz wierzb w odmianach ‘Erythroflexuosa czy ‘Tortuosa’. Cenną dekoracją są również rośliny sztucznie formowane za pomocą przycinania oraz przyginania gałęzi. 

Ogród piękny zimą 30

Ogród piękny zimą 30b

Ogród piękny zimą 30c

Ogród piękny zimą 30d

Ogród piękny zimą 30e

.

4.  Kolorowe pędy i kora

Gdy brakuje liści, nic nie zasłania pędów oraz nie odciąga uwagi od wyglądu kory pnia. A często jest na co popatrzeć! Z malowniczej kory słyną m.in. platan oraz brzozy. 

Ogród piękny zimą 40

Równie ciekawie prezentują się pomarańczowe pnie sosen pospolitych. Wśród krzewów na szczególną uwagę zasługują dereń biały, np. w odmianie ‘Sibirica’ o jaskrawoczerwonych pędach, oraz jego żółty odpowiednik, czyli dereń rozłogowy ‘Flaviramea’. 

Ogród piękny zimą 41

Ogród piękny zimą 41a

.

5.  Ozdobne owoce

Ozdobne owoce to biżuteria dopełniająca jesienną szatę wielu drzew i krzewów. Zwykle utrzymują się znacznie dłużej niż liście ku uciesze ptaków oraz z korzyścią dla estetyki ogrodu. Czerwone koraliki berberysu, róży, rajskich jabłuszek czy fioletowe perełki pięknotki wprowadzają nutę intensywnego koloru, bezcenną na tle śniegu i zimozielonych iglaków. 

Ogród piękny zimą 50

Ogród piękny zimą 50b

Ogród piękny zimą 50d

Ogród piękny zimą 50e

Ogród piękny zimą 50f

Istnieje też opcja „dwa w jednym”, czyli wiecznie zielone krzewy o ozdobnych owocach, takie jak ostrokrzew, ognik oraz niektóre gatunki irgi.

Ogród piękny zimą 51

Ogród piękny zimą 51a

Ogród piękny zimą 51b

Ogród piękny zimą 51c

Ogród jest piękny zimą także dzięki dekoracyjnym szyszkom, które wbrew pozorom nie są owocami.

Ogród piękny zimą 51d

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Ogród piękny zimą 101

.

6.  Suche kwiatostany 

Pomijając trawy ozdobne, w dziedzinie dekoracyjnych suchych kwiatostanów prym wiodą hortensje. Imponujące wiechy lub kule zaschniętych kwiatów wyglądają atrakcyjnie przez większość zimy. Część z nich można ściąć jesienią i wykorzystać do suchych bukietów. Pozostałe zagwarantują, że ogród będzie piękny zimą aż do czasu wiosennego cięcia hortensji.

Ogród piękny zimą 60

Ogród piękny zimą 60b

Ogród piękny zimą 60c

Ogród piękny zimą 60d

Na początku zimy nie brakuje jeszcze kolorowych resztek innych kwiatów, np. róż.

Ogród piękny zimą 61

Ogród piękny zimą 61a

.

7.  Zimowe kwiaty

Kwiaty, z wyjątkiem tych rysowanych przez szron na szybach, rzadko kojarzą się z zimą. Tymczasem istnieje całkiem sporo gatunków, które zakwitają właśnie zimą, w okresach odwilży. Należą do nich m.in. wrzośce, jaśmin nagokwiatowy, kalina wonna oraz ciemierniki.

Ogród piękny zimą 70

Ogród piękny zimą 70b

Ogród piękny zimą 70c

Ogród piękny zimą 70d

Ogród piękny zimą 70e

.

Podsumowując

Aby Twój ogród był piękny zimą, powinieneś już na etapie planowania nasadzeń uwzględnić gatunki i odmiany atrakcyjne po sezonie. Natomiast mniej zapobiegliwym pozostają rozmaite dekoracje, które w mroźnych miesiącach odwrócą uwagę od pustawych rabat i nagich koron drzew.

Ogród piękny zimą 80

Ogród piękny zimą 80a

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *