O choinka! Czyli iglaki do ogrodu

iglaki do ogrodu 0

Zastanawiasz się, jakie iglaki do ogrodu wybrać? Tutaj znajdziesz przegląd drzewek iglastych, znanych i mniej znanych.

Jeśli na hasło „iglaki do ogrodu” na myśl przychodzi Ci tylko „typowa” choinka, czyli wiecznie zielone drzewko w kształcie stożka w szmaragdowym kolorze, koniecznie przeczytaj ten post. Okazuje się, że iglaki nie zawsze są zimozielone: niektóre gubią igły na zimę, a modrzew to tylko jeden z przykładów. Z kolei igły wielu gatunków i odmian roślin iglastych co prawda nie opadają, za to zmieniają kolor na zimę. Kolorową ozdobą iglaków często bywają barwne młode przyrosty. Zresztą, igły równie dobrze mogą być przez cały rok srebrne, niebieskie lub złote. Oprócz klasycznych szyszek w różnych kształtach i rozmiarach biżuterią iglaków mogą być nasiona w kolorowych osnówkach albo szyszkojagody. Aby to jakoś usystematyzować, przygotowałem dla Ciebie przegląd pt. Iglaki, które warto zaprosić do ogrodu.

PS. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto posadzić w ogrodzie rośliny iglaste, zajrzyj do tego postu.

Na rozgrzewkę 3 klasyczne iglaki do ogrodu, które zna prawie każdy.

.

  1.  Sosna

Istnieje ponad 100 gatunków sosem (Pinus), które łączy wytrzymałość i tolerancyjność. W naturze często rosną na suchych, piaszczystych lub kamienistych, ubogich glebach, więc w ogrodzie są równie niewybredne. To iglaki polecane do miejskiego ogrodu, ponieważ znoszą zanieczyszczenie powietrza oraz suszę. Sosny to iglaki do każdego ogrodu: wśród odmian są zarówno wysokie drzewa o malowniczym pokroju, jak i krzewy (na czele z kosodrzewiną), jak znalazł na skarpy, rabaty, skalniaki i do pojemników. Sosny mają długie lub bardzo długie igły o intensywnym żywicznym aromacie, zebrane w pęczki po 2, 3 lub 5. Szyszki mogą być podłużne lub zaokrąglone, niekiedy bardzo duże.

iglaki do ogrodu 1

iglaki do ogrodu 1a

iglaki do ogrodu 1b

iglaki do ogrodu 1c

iglaki do ogrodu 1d

iglaki do ogrodu 1e

iglaki do ogrodu 1f

iglaki do ogrodu 1g

iglaki do ogrodu 1h

iglaki do ogrodu 1i

iglaki do ogrodu 1j

.

  1.  Świerk

Świerki (Picea) mają stosunkowo krótkie, wiecznie zielone igły, zależnie od gatunku zielone, srebrne lub niebieskawe. Wiosną ozdobą są młode jasne przyrosty, a jesienią i zimą podłużne szyszki zwisające z gałązek. Więcej na temat świerków przeczytasz tutaj. Tym razem zdjęcia zastąpią opis zalet i różnorodności świerków.

iglaki do ogrodu 2

iglaki do ogrodu 2a

iglaki do ogrodu 2b

iglaki do ogrodu 2c

iglaki do ogrodu 2e

iglaki do ogrodu 2f

.

  1.  Jodła

Jodły (Abies) to wysokie drzewa typowe dla chłodnego klimatu. Większość jodeł źle znosi warunki miejskie, na szczęście są wyjątki, takie jak jodła kalifornijska Abies concolor, która toleruje suche, zanieczyszczone powietrze oraz upały. W ogrodach karierę zrobiła jodła koreańska (Abies koreana) o kompaktowym wzroście, pokroju regularnego stożka i dwubarwnych igłach. Do tego już w młodym wieku tworzy ozdobne fioletowe szyszki. Szyszki sterczące pionowo, siedzące na gałęziach jak świeczki to charakterystyczna cecha jodeł. Co ciekawe, rozpadają się na drzewie, nigdy nie spadają w całości.

iglaki do ogrodu 3

iglaki do ogrodu 3a

iglaki do ogrodu 3b

iglaki do ogrodu 3c

iglaki do ogrodu 3d

iglaki do ogrodu 3e

iglaki do ogrodu 3f

iglaki do ogrodu 3g

iglaki do ogrodu 3h

iglaki do ogrodu 3i

.

Trochę mniej znane iglaki do ogrodu

  1.  Daglezja

Daglezja wieczniezielona (Pseudotsuga menziesii) na pierwszy rzut oka przypomina świerk, ale szyszki z postrzępionymi łuskami rozwiewają wątpliwości. Charakterystyczne są też spiczaste paki. Jej igły po potarciu pachną jabłkami. W naturze daglezja osiąga ponad 100 m wysokości i żyje nawet 1000 lat. U nas kończy wzrost przy około 30-40 m, co i tak jest imponującym wynikiem. Botaniczne formy daglezji to iglaki do dużego ogrodu. Jeśli masz mało miejsca, wybierz jedną z wielu karłowych odmian daglezji. 

iglaki do ogrodu 4

iglaki do ogrodu 4a

iglaki do ogrodu 4b

iglaki do ogrodu 4c

.

  1.  Choina 

Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) w swojej ojczyźnie jest wysokim drzewem o wzroście ponad 30 m. Paradoksalnie, wygląda subtelnie dzięki długim, zwisającym gałązkom pokrytym króciutkimi igłami i maleńkimi szyszeczkami. W Polsce rośnie dużo wolniej, zresztą odmiany ogrodowe są znacznie niższe od gatunku, a wiele z nich to karzełki odpowiednie na skalniaki i balkony. Choina lubi wilgotne powietrze i ocienione miejsca, ale jest dość tolerancyjna.

iglaki do ogrodu 5

iglaki do ogrodu 5a

iglaki do ogrodu 5b

iglaki do ogrodu 5d

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

iglaki do ogrodu 100

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

  1.  Cedr

Cedr (Cedrus) ma krótkie igły zebrane w pęczki, przez co bywa mylony z modrzewiem. Różnica jest zasadnicza: cedr jest wiecznie zielony, nie zrzuca igieł na zimę. „Typowe” cedry mają stożkowy pokrój, ale szczególną popularność zdobył cedr libański ‘Glauca Pendula’: to „płaczące”, rozłożyste drzewo ma do 5 m wysokości, ale wielokrotnie większą średnicę. Uwagę zwraca też sina barwa igieł. Jeśli chodzi o iglaki do małego ogrodu, cedr oferuje również karłowe odmiany, takie jak cedr himalajski (Cedrus deodora) ‘Feelin’ Blue’.

iglaki do ogrodu 6

iglaki do ogrodu 6a

iglaki do ogrodu 6b

iglaki do ogrodu 6c

.

Iglaki do ogrodu z “kuleczkami” zamiast szyszek

.

Warto wiedzieć 

Iglaki to rośliny nagonasienne, które cechują się brakiem owoców. Tym samym nasiona cisa w kulistych osnówkach oraz kuliste szyszkojagody jałowców to NIE owoce! To samo dotyczy szyszek innych iglaków: tak naprawdę to zmodyfikowane kłosy zarodnionośne.

.

  1.  Cis

Cis (Taxus) to obecnie częsty zamiennik dla bukszpanu. Idealnie nadaje się do formowania, jest świetnym materiałem na obwódki, żywopłoty i roślinne „żywe rzeźby”, czyli topiary. Jest dwupienny: żeńskie odmiany zawiązują nasiona w czerwonych słodkich osnówkach. Uwaga, te osnówki to jedyna jadalna część cisa, reszta rośliny jest silnie trująca!

iglaki do ogrodu 7

iglaki do ogrodu 7a

iglaki do ogrodu 7b

iglaki do ogrodu 7c

iglaki do ogrodu 7d

.

  1.  Jałowiec

Jałowce (Juniperus) osiągają od kilku centymetrów do kilkunastu metrów wysokości, bywają smukłe jak cyprysy lub płożą się albo wręcz pełzają po ziemi. Są mistrzami przetrwania: niestraszny im mróz, upał, susza, jałowe gleby, silne cięcie i strzyżenie. Zależnie od odmiany jałowce to doskonałe rośliny okrywowe, kandydaci na skarpy i skalniaki, a także wysokie szpalery, formowane i swobodne żywopłoty. Szyszkojagody jałowców to aromatyczna przyprawa do mięs, zwłaszcza dziczyzny.

iglaki do ogrodu 8

iglaki do ogrodu 8a

iglaki do ogrodu 8b

iglaki do ogrodu 8c

iglaki do ogrodu 8d

iglaki do ogrodu 8e

.

Iglaki do ogrodu gubiące igły na zimę

  1.  Modrzew

Modrzew (Larix) jest znany jako iglak, który zrzuca igły na zimę. Rodzimy modrzew europejski (Larix decidua) i azjatycki modrzew japoński (Larix kaempferi) to iglaki do dużego ogrodu: z natury rosną szybko, docelowo do 20-30 m. Spokojnie: odmiany, takie jak ‘Kórnik’ i płacząca ‘Repens’, mają do 1 m średnicy, a ich wzrost ogranicza wysokość szczepienia.

iglaki do ogrodu 9

iglaki do ogrodu 9a

iglaki do ogrodu 9b

iglaki do ogrodu 9c

iglaki do ogrodu 9d

iglaki do ogrodu 9e

iglaki do ogrodu 9f

.

Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?

iglaki do ogrodu 101

,

  1.  Cypryśnik

Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) rośnie powoli, docelowo do 8-10 m wysokości, z czasem przybierając szeroki, cylindryczny pokrój. Charakterystyczne są pneumatofory, czyli korzenie oddechowe: wyrastają pionowo z ziemi, by dostarczyć tlenu do reszty systemu korzeniowego. To ważne, bo cypryśnik uwielbia mokre, a wręcz podmokłe gleby. Jesienią jego miękkie igły przebarwiają się na miedziano i opadają wraz z całymi krótkopędami. Zimą dobrze widać efektowny, rozszerzający się u dołu pień z czerwono-brązową korą.

iglaki do ogrodu 10

iglaki do ogrodu 10b

.

  1.  Metasekwoja

Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) to relikt z czasów dinozaurów. To kolejna amatorka podmokłych gleb. Również z wyglądu przypomina cypryśnik, jednak odróżnia ją brak pneumatoforów oraz stożkowa, luźna korona z pędami ułożonymi regularnie naprzeciwko siebie. Wyjątkowo atrakcyjna jest odmiana GOLDRUSH ‘Ogon’ o złocistożółtych igłach. 

iglaki do ogrodu 11

iglaki do ogrodu 11b

iglaki do ogrodu 11c

iglaki do ogrodu 11d

.

Iglaki do ogrodu z łuskami zamiast igieł

  1.  Cyprysik

Cyprysiki (Chamaecyparis) to wszechstronne iglaki do ogrodu i na taras. Od smukłych drzew o wzroście 20-25 m oraz wysokich odmian żywopłotowych po płożące maluchy lub minidrzewka szczepione na pniu. Zamiast igieł mają pędy pokryte łuskami, zielonymi, srebrnymi, złotymi lub niebieskawymi. Cyprysiki bywają mylone z żywotnikami, jednak odróżnisz je po kulistych szyszeczkach i zwieszającym się wierzchołku.

iglaki do ogrodu 12

iglaki do ogrodu 12b

iglaki do ogrodu 12c

iglaki do ogrodu 12d

iglaki do ogrodu 12e

iglaki do ogrodu 12f

iglaki do ogrodu 12g

iglaki do ogrodu 12h

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

iglaki do ogrodu 102

.

  1.  Żywotnik

Żywotnik (Thuja), nazywany potocznie tują, jest kojarzony głównie z odmianą ‘Smaragd’. Niesłusznie, bo odmiany żywotników oferują ogromną różnorodność. Zdjęcia powiedzą więcej niż słowa, ale jeśli chcesz poczytać o nich szczegółowo, zajrzyj do tego postu.

iglaki do ogrodu 13

iglaki do ogrodu 13b

iglaki do ogrodu 13c

iglaki do ogrodu 13d

iglaki do ogrodu 13e

iglaki do ogrodu 13f

iglaki do ogrodu 13g

iglaki do ogrodu 13h

.

  1.  Żywotnikowiec

Żywotnikowiec japoński (Thujopsis dolobrata) w Polsce rośnie bardzo wolno, po 10 latach ma poniżej 1 m wysokości. Łatwo rozpoznasz go po spłaszczonych, wachlarzowatych gałązkach pokrytych masywnymi ciemnozielonymi łuskami z wyraźnym białym rysunkiem od spodu. Preferuje wilgotny półcień i zaciszne miejsca, niemniej w dobie ocieplenia klimatu dobrze znosi polskie zimy. Do ciekawych odmian należy ‘Variegata’ z białymi przebarwieniami na pędach.

iglaki do ogrodu 14

iglaki do ogrodu 14b

iglaki do ogrodu 14c

.

Egzotyczne iglaki do polskiego ogrodu

  1.  Sośnica

Sośnica japońska ma grube, długie igły wyrastające w parasolowatych okółkach oraz regularny, stożkowy pokrój klasycznej choinki. To żywa skamielina sprzed milionów lat, niespokrewniona z żadnym współczesnym gatunkiem. Rośnie bardzo wolno, po wielu latach osiąga kilka metrów wysokości. Wymaga zacisznego miejsca, najlepiej w cieniu lub półcieniu, oraz żyznej, wilgotnej, kwaśnej gleby. Jest warta wszelkich starań: bezdyskusyjnie zwraca uwagę i zapada w pamięć.

iglaki do ogrodu 15

iglaki do ogrodu 15b

iglaki do ogrodu 15c

iglaki do ogrodu 15d

.

  1.  Araukaria

O araukarii chilijskiej (Araucaria araucana) pisałem obszernie w tym poście. Tym razem wspomnę tylko, że mimo egzotycznego wyglądu i pochodzenia w dobie ocieplenia klimatu może być uprawiana prawie w całym kraju. 

iglaki do ogrodu 16

iglaki do ogrodu 16b

iglaki do ogrodu 16c

iglaki do ogrodu 16d

iglaki do ogrodu 16e

iglaki do ogrodu 16g

.

iglaki do ogrodu 103

Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.

.

  1.  Szydlica

Szydlica japońska (Cryptomeria japonica) to zimozielone drzewo o smukłym pokroju, króciutkich, spiralnie ułożonych igłach i okrągłych szyszkach. To kolekcjonerski rarytas o sporych wymaganiach: wilgotna, żyzna gleba i osłonięte miejsce to absolutne minimum.

iglaki do ogrodu 17

.

Podsumowując

Wybór iglaków do ogrodu jest niezwykle duży, są wśród nich niebosiężne drzewa, krzewy żywopłotowe i pełzające rośliny okrywowe, a ich igły (lub łuski) oferują całą gamę zieleni, srebra, złota, a nawet błękitu. Zresztą oprócz wyżej wymienionych da się wymienić jeszcze inne, mało znane iglaki, jak dotąd rzadko uprawiane w Polsce. Może pora to zmienić?

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *