Rabata z jeżówkami – 6 pomysłowych aranżacji

Rabata z jeżówkami 1

Rośliny te są łatwe w uprawie, miododajne, niezwykle różnorodne i przede wszystkim przepiękne. Rabata z jeżówkami sprawdzi się w każdym ogrodzie. 

Słowem wstępu, krótka charakterystyka głównych bohaterek tego postu, o których więcej znajdziesz w tym poście. Ogrodowe odmiany wywodzą się niemal wyłącznie od jeżówki purpurowej (Echinacea purpurea). Nazwa tej byliny pochodzi od kwiatostanów: „najeżonych” koszyczków otoczonych kwiatami języczkowymi przypominającymi płatki. W naturze kwiatostany jeżówek są różowe z czerwonobrązowym środkiem, ale u odmian przybierają wszelkie odcienie fioletu, różu, czerwieni, bieli, pomarańczu, żółci, bieli, zieleni, często są dwu- lub trójbarwne, półpełne lub pełne. 

Rabata z jeżówkami 2

Rabata z jeżówkami 3

Rabata z jeżówkami 4

Rabata z jeżówkami 4a

Rabata z jeżówkami 4b

Odmiany osiągają od 50 cm do ponad 1,5 m wysokości, więc znajdą się wśród nich idealne kandydatki na rabaty i do pojemników. 

Rabata z jeżówkami 5

Jeżówki kwitną obficie od czerwca do października. Rabata z jeżówkami przyciąga pożyteczne owady. Pszczoły, trzmiele i motyle cały czas uwijają się wokół kolorowych kwiatów. 

Rabata z jeżówkami 6

Rabata z jeżówkami 7

Rabata z jeżówkami 8

Jeżówki kochają pełne słońce i przepuszczalne gleby, najlepiej żyzne, ale i w uboższych sobie poradzą. Tolerują chwilową suszę, są w pełni mrozoodporne, omijają je choroby i szkodniki.

Mówiąc w skrócie, jeżówki są piękne, kwitną długo i obficie, są miododajne i bardzo łatwe w uprawie. Z tych powodów rabata z jeżówkami to murowany sukces. Poniżej znajdziesz przykłady wyjątkowo efektownych aranżacji z udziałem tych roślin.

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Rabata z jeżówkami 100

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 17- letnia Córka:

.

Rabata z jeżówkami

1. Kolekcja odmian w mieszanym towarzystwie

Tutaj rządzą jeżówki – różnokolorowe odmiany, posadzone w grupach po kilka sztuk, powtarzają się wielokrotnie na tej rozległej rabacie. W tym przypadku krzewy i trawy oraz inne byliny stanowią tylko dodatek. Są to m.in. hortensja krzewiasta ‘Pink Annabelle’, hortensja bukietowa ‘Silver Dollar’, rozplenice i miskanty w kilku odmianach, kocimiętki Faassena, dzielżan ‘Kanaria’, niskie berberysy, kule wystrzyżone z bukszpanu, miniaturowy świerk oraz bordowolistna odmiana buka. 

Rabata z jeżówkami 10

Rabata z jeżówkami 11

Rabata z jeżówkami 12

Rabata z jeżówkami 13

Rabata z jeżówkami 14

.

2. Wijąca się rabata z jeżówkami i oczkami wodnymi

W tym przypadku wszystkie byliny i niskie krzewy są na równych prawach. Obficie kwitnąca rabata wije się wzdłuż brukowanej ścieżki, oddzielonej pasmem ciemnego grysu. W zakolach znalazło się miejsce na dwa nowoczesne, idealnie okrągłe oczka wodne. Kwitnącą wstęgę rozpoczynają hortensje ogrodowe, dalej czerwona odmiana jeżówki, szałwia omszona, gaura Lindheimera, róże, werbena patagońska oraz cis. Zwróć uwagę, że byliny rosną w większych grupach, tworząc plamy barwne. Dzięki temu udało się uniknąć wrażenia chaosu.

Rabata z jeżówkami 20

Rabata z jeżówkami 21

Rabata z jeżówkami 22

Rabata z jeżówkami 23

Rabata z jeżówkami 24

Rabata z jeżówkami 25

.

3. Piękny minimalizm 

Ta rabata z jeżówkami da się opisać w trzech słowach: umiar, prostota i symetria. Na podłużnej, żwirowej rabacie wzdłuż ogrodzenia kwitną tylko dwie wysokie odmiany jeżówek. Za nimi rosną brzozy pożyteczne ‘Doorenbos’ i trzcinniki ostrokwiatowe, natomiast w roli obwódki występują miniaturowe odmiany jodły. Przy jednym końcu rabaty widać dwa kuliste bukszpany, natomiast przy drugim – karłową odmianę świerka kłującego.

Rabata z jeżówkami 30

Rabata z jeżówkami 31

Rabata z jeżówkami 32

Rabata z jeżówkami 33

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Rabata z jeżówkami 101

.

4. Rabata z jeżówkami jako gwardia miskanta

Główną rolę na tej rabacie z jeżówkami odgrywa miskant chiński ‘Gracillimus’, przypominający dwumetrową zieloną fontannę. Towarzyszą mu hortensja bukietowa ‘Dharuma’, rudbekia błyskotliwa, miniaturowe róże oraz jeżówka ‘Gum Drop’. Zielony gigant o zwiewnej budowie i o połowę niższe kwiaty w intensywnych barwach – kompozycja jest idealnie wyważona, nie przytłacza i nie nudzi.

Rabata z jeżówkami 40

Rabata z jeżówkami 41

Rabata z jeżówkami 42

.

Rabata z jezowkami 250

Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.

.

5. Rodem z gorącego Południa  

W tej aranżacji występuje rzadko spotykana w ogrodach jeżówka blada (Echinacea pallida) o długich, wiotkich kwiatach języczkowych („płatkach”). Rabata z jeżówkami sprawia wrażenie fragmentu naturalnego krajobrazu śródziemnomorskiego wybrzeża. Rośliny rosną pozornie chaotycznie, a wśród nich wije się wąska, kamienista ścieżka. Oprócz jeżówki bladej i purpurowej można tu podziwiać m.in. perowskię łobodolistną, jukę karolińską, werbenę patagońską, kłosowiec fenkułowy, trytomę groniastą, kosodrzewinę oraz jałowiec skalny. 

Rabata z jeżówkami 50

Rabata z jeżówkami 51

Rabata z jeżówkami 52

.

6. Rabata z jeżówkami wzdłuż brukowanej ścieżki

Podłużna rabata utrzymana w dwóch kontrastowych kolorach – zieleni i intensywnym różu –  oddziela ścieżkę wyłożoną polbrukiem od trawnika. Niskie odmiany miskantów przeplatają się z kwitnącymi bylinami: jeżówką, pysznogłówką, liatrą kłosową i czosnkiem główkowatym. Ład i porządek bez ani grama nudy.

Rabata z jeżówkami 60

Rabata z jeżówkami 61

Rabata z jeżówkami 62

Rabata z jeżówkami 63

.

Podsumowując

Rabata z jeżówkami sprawdzi się w każdym ogrodzie, bo to zdecydowanie jedne z najpiękniejszych i najbardziej wdzięcznych bylin. Wyjątkowo służy im towarzystwo traw ozdobnych, rudbekii, werbeny patagońskiej, szałwii, perowskii i wielu innych światłolubnych roślin. Wszystko zależy od Twojej kreatywności i smykałki do łączenia ze sobą kolorów i pokrojów. A jeśli nie chcesz ryzykować kompozycyjnej wpadki, zawsze możesz po prostu skopiować u siebie w ogrodzie którąś z powyższych aranżacji.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *