W blogowych wpisach nie sięgam często do opisów konkretnych roślin. Staram się zostawiać to innym, może mającym więcej do powiedzenia w tym zakresie. Jednak są pewne gatunki, o których wspomnieć muszę. Co więcej, nawet wypada. Dlatego, że to rośliny na tyle efektownie zdobiące ogrody, że przemilczenie tego byłoby jawnym nietaktem z mojej strony. Jedną z nich jest bez wątpienia jeżówka.
Bylina niezwykle efektowna, mogąca zdobić ogród niezwykłą paletą odmian i kolorów. Do tego niewymagająca i prosta w uprawie. Należąca do grupy roślin “astrowatych”, wyróżniająca się sztywnym, wyprostowanym pokrojem, pędami nie rozgałęziają się, zakończonymi efektownymi kwiatostanami.
.
Dlaczego warto sadzić jeżówki?
Jeżówki to rośliny proste w uprawie, niespecjalnie wymagające, a jednocześnie mocno odporne na mróz i choroby. W zależności od odmiany osiągają od około 30 centymetrów, do przeszło metra wysokości, dzięki czemu idealnie nadają się do tworzenia ciekawych, zróżnicowanych pod względem wysokości i kolorów kompozycji. I to właśnie zróżnicowanie kolorystyczne, jest jedną z największych zalet tej rośliny. Przekonasz się o tym w dalszej części tekstu, oglądając jej najpopularniejsze odmiany.
Jeżówka ma jeszcze jedną, bardzo ważną zaletą. Pięknie kwitnie od lipca aż do października.
Przekwitłe kwiatostany na roślinach można pozostawić na zimę (nie ścinać), kiedy to równie ciekawie wyglądają przypruszone śniegiem lub pokryte szronem. Ponadto jeżówki równie efektownie wyglądają jako kwiaty cięte, w wazonach, gdzie długo utrzymują swoją świeżość.
.
Uprawa jeżówki
Jeżówki ogrodowe wymagają stanowiska słonecznego. Radzą sobie również w miejscach lekko zacienionych, jednak zdecydowanie słabiej tam kwitną.
Gleby powinny być żyzne, najlepiej piaszczysto – gliniaste, umiarkowanie wilgotne. Zdecydowanie nie tolerują gleb lekkich i piaszczystych oraz nadmiernego przesuszania, za to zdecydowanie lepiej radzą sobie na obszarach z częstymi opadami.
Jeżówki wczesną wiosną wysiewa się z nasion do doniczek, a po kilku tygodniach, uzyskane sadzonki przesadza do gruntu. Po przekwitnięciu kwiatostany można obciąć lub jak wspomniałem pozostawić, dzięki czemu oszronione będą tworzyły ciekawe, ogrodowe kompozycje. Jeżówkę można również pozyskać przez podział, który z istniejących roślin wykonuje się wiosną lub jesienią.
Nawożenie jeżówki wykonuje się w maju oraz lipcu, co zdecydowanie poprawia jej kwitnienie.
Poza tym pielęgnacja ogranicza się właściwie jedynie do regularnego podlewania oraz podwiązywania wysmukłych pędów aby ograniczyć ich pokładanie. Raz na kilka lat jeżówkę dobrze jest przesadzić, w przeciwnym razie zanika.
Choroby jeżówkę zwykle spowodowane są nadmiernym zacieniem lub zbyt mokrą glebą. Wówczas pojawiają się na nich brązowe plamki oznaczające chorobę grzybową.
I to tyle najważniejszych informacji w zakresie uprawy jeżówki. Myślę, że będą Ci przydatne.
.
Ciekawe odmiany jeżówek
Jeżówka, zresztą jak większość gatunków roślin, ma wiele ciekawych odmian. Ich cechą wspólną są wspomniane, charakterystyczne kwiatostany, które w zależności od odmiany różnią się kolorem, kształtem i wielkością.
.
Do najpopularniejszych odmian należy bez wątpienia jeżówka purpurowa, która posiada piękne, duże kwiatostany w kolorze purpurowym. Środek kwiatu przypominający jeża jest wypukły, żółto – brązowy, pędy sztywne, wysmukłe, a liście wygięte w kolorze ciemnozielonym. Jeżówka purpurowa należy do odmian wyższych, osiągających przeszło metr wysokości.
.
Myślę, że ten stosunkowo krótki wpis dał Ci solidną dawkę informacji o jeżówkach. Najważniejsze jednak jest to, abyś zapamiętał, że są to rośliny proste w uprawie, nie posiadające dużych wymagań, a przy tym niezwykle efektowne. Wieloletnie i bez problemu zimujące w gruncie. Niemniej w chłodniejszych rejonach kraju, na zimę warto zastosować wokół nich ściółkowanie. Bardzo dobrze wyglądają w połączeniu z innymi roślinami, szczególnie na rabatach kwiatowych, w tzw. kompozycjach naturalistycznych. Co ważne, ze względu na dużą różnorodność odmian jeżówki i bogate zróżnicowanie kolorystyczne, przy pomocy tylko tej jednej byliny, również można tworzyć atrakcyjne ogrodowe kompozycje.
Aby jednak uzyskać lepsze efekty, należy sadzić je w większych grupach.
Przy okazji wypada też wspomnieć, że ze względu na cenne właściwości, jeżówki stosuje się również w lecznictwie i przemyśle farmaceutycznym. W tym celu zakładane są ich specjalne plantacje i uprawy, które nieco różnią się od uprawy opisywanej jeżówki ogrodowej. Tym się jednak w tym miejscu nie zajmujmy, skupmy się tylko na odmianach ogrodowych.
Które bez wątpienia warto zapamiętać i uwzględniać w swoich nasadzeniach.
Natomiast jeśli temat roślin chcesz zgłębić, zapraszam Cię do lektury mojego Podręcznika:
Z kolei jeśli chcesz abym ja zaprojektował Twój ogród, tak jak jeden z poniższych, a także coś więcej Ci doradził… zapraszam do kontaktu.
- Młody ogród, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 20 - 4 grudnia 2024
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
piękne są jezówki .Jak pani sądzić czy można je posadzić wzdłuż szapaleru tui? czy nie będzie im za succho. Miejsce jest słoneczne