Mini ogrody jako doskonała alternatywa dla tradycyjnego ogrodnictwa

mini ogrody zogrodemnaty1
mini ogrody zogrodemnaty1

Ogród to pojęcie bardzo szerokie, pod którym kryje się wiele różnych elementów, form i sposobów urządzenia. A ktokolwiek zapytany „z czym kojarzy się ogród?”, najczęściej wyobraża go sobie jako piękny zielony trawnik, a do tego starannie dobrane kompozycje roślinne i elementy zagospodarowania. Tymczasem pod pojęciem „ogród” kryje się jeszcze jedno, niemniej ważne i efektowne pojęcie, a on sam może przybierać pewną niecodzienną i zaskakującą formę. To ogród w miniaturze, który jak się okazuje, w wielu przypadkach niczym nie ustępuje ogrodom prawdziwym. Spójrz więc jak zaskakująco wyglądają mini ogrody, być może docenisz ich zalety i staniesz się pasjonatem tego rodzaju ogrodnictwa.

.

Dlaczego powstają mini ogrody?

Mini ogrody powstały z potrzeby minimalizmu. Tworzą bardzo szeroką dziedzinę, która odpowiada na problem braku miejsca wśród fanów ogrodnictwa i pięknych widoków. Podobnie jak w ogrodnictwie klasycznym, „pełnowymiarowym”, także tutaj występuje duży wybór miniatur, elementów zagospodarowania, jak również samych roślin.

Z wyjątkiem plastikowej formy, w której miniaturowe ogrody się zakłada, wszystko inne jest całkowicie naturalne. O mini ogród dba się tak, jak o każdy inny, zwykły ogród. Rośliny są miniaturowe, wolno rosnące. Mebelki i elementy zagospodarowania przeważnie wykonane są z drewna lub metalu, najczęściej w skali 1:12. Ponadto do ich aranżacji wykorzystuje się naturalne kamienie oraz inne elementy, powszechnie stosowane w prawdziwych ogrodach.

.

Paulina – mini ogrodniczka.

Na miniaturowe ogrody trafiłem zupełnie przypadkowo. I muszę powiedzieć, że od pierwszego spojrzenia stały mi się bardzo bliskie. Patrząc na zamieszczone tu zdjęcia, przyznasz myślę, że mają w sobie to „coś”, co potrafi chwycić za serce i nie pozwala przejść obok niech obojętnie.

Drążąc temat i próbując znaleźć więcej informacji, trafiłem na Paulinę, a konkretnie, na Jej niesamowitą stronę. Tam przekonałem się, że mini ogrody mogą być prawdziwą pasją, doskonałą alternatywą dla ogrodów tradycyjnych, a przede wszystkim rozwiązaniem problemu dla osób, które o ogrodzie marzą, ale z różnych względów nie mogą go mieć. Zresztą spójrz, co mówi o nich sama Paulina:

Mini ogrodami zajmuje się od dwóch lat. Z zagranicy, głównie Portugalii (byłam tam w wiosce ekologicznej) przywiozłam sporo nowatorskich, ogrodniczych pomysłów. Później w moim życiu był etap zainteresowania ekologicznymi klockami dla dzieci, a Mini ogrody powstały jako zlepek tych dwóch, teoretycznie różnych wpływów. Niekwestionowaną zaletą mini ogrodnictwa jest praktycznie nieograniczona możliwość kreacji i rozwiązań, o które niejednokrotnie ciężko pokusić się ogrodach o standardowych rozmiarach.

Wystarczy spojrzeć tylko na te romantyczne zakątki, piękne mebelki i kompozycje, na które często brak miejsca, a nawet „odwagi” w prawdziwych ogrodach. W miniaturach można pozwolić sobie na znacznie więcej, można spełniać swoje marzenia i dosłownie aranżować niezliczoną ilość magicznych, bajkowych zakątków.

W doniczkach, kuwetach z mini ogrodami, można znaleźć nie tylko mebelki, ale również kilkucentymetrowe domki, zwierzęta czy nawet grzyby. Można spotkać także kompozycje bardziej wyszukane jak na przykład miniaturowe domki na drzewach. Właściwie jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia, bo w miniaturowym ogrodzie można umieścić dosłownie wszystko.

Pomysły na ogrody, które tworzę, przychodzą mi dosłownie w różnych okolicznościach. Czasem pod wpływem jakiegoś naturalnego ogrodu, który zobaczę, a czasem także pięknego krajobrazu, który przemknie mi gdzieś przed oczyma. Czasem o ogrodzie, który tworzę, decyduje wybór elementów, które chcę w nim umieścić. Często „składam” ogródek ze składników pasujących do siebie idealnie, ale czasami jest to kwestia szukania rozwiązań w praktyce, często łącząc elementy, pozornie zupełnie do siebie nie pasujące. W każdym razie jedno jest pewne: na takie eksperymenty, w przypadku tradycyjnych ogrodów, najczęściej nie można sobie pozwolić. I to jest właśnie przewaga ogrodów miniaturowych.

Sztuka tworzenia miniaturowych ogrodów zbliżona jest nieco do azjatyckiej sztuki bonsai, czyli hodowania i pielęgnowania miniaturowych drzew. Tutaj jednak, ze względu na dobór roślin i innych elementów, na efekty nie trzeba czekać latami, ale można je mieć praktycznie natychmiast po zakończeniu prac. W miniaturowych ogrodach często wykonuje się kompozycje z mchów, małych roślin skalniakowych, które wzbogacone wspomnianymi dekoracjami, nadają im prawdziwie baśniowy nastój. A malutkie stoliki i krzesełka sprawiają, że często ma się wrażanie, jakby jeszcze przed chwilą, grupa elfów piła przy ich popołudniową kawę…

.

Dlaczego warto robić miniaturowe ogrody?

Przede wszystkim dlatego, że absolutnie nie jest to trudne. Właściwie już nawet kilkuletnie dziecko jest w stanie zrobić i opiekować się swoim ogródkiem. Ponadto wykonywanie tego typu aranżacji, daje możliwość czerpania przyjemności i łączenia umiejętności z wielu dziedzin: od typowego ogrodnictwa, poprzez architekturę krajobrazu, elementy budownictwa, a na miniaturowym modelarstwie i stolarstwie kończąc.

Miniaturowe ogrody to także idealne hobby dla osób, które nie czują powołania do własnoręcznego wykonywania ozdób i dekoracji. Drewniane akcesoria, używane do tworzenia kompozycji, można kupić w wersji gotowej. Dostępne są zarówno krzesła i stoliki, jak również figurki, pojemniki, doniczki, skrzynki i inne elementy zagospodarowania miniaturowych ogrodów.

.

Co jest potrzebne do wykonania miniaturowego ogrodu?

Przede wszystkim zamiłowanie i potrzeba stworzenia własnej, miniaturowej, żywej przestrzeni. To całkiem podobnie jak w przypadku prawdziwego ogrodu. Poza tym potrzeba mieć jakiś pomysł, stworzyć sobie mini projekt i zgromadzić potrzebne materiały. Do tego warto dysponować odrobiną czasu, szczególnie jeśli elementy zagospodarowania planuje się wykonać samodzielnie. Ponadto potrzeba podstawowych informacji o roślinach, które w mini ogrodzie będą umieszczone oraz o ich zasadach pielęgnacji.

Natomiast jeśli z tym tematem nie miałeś do tej pory styczności, mam dla Ciebie dobrą informację. Niebawem, w ramach drugiej części wpisu o miniaturowych ogrodach, Paulina, autorka tych ogrodów i zdjęć, które wzbogacają ten wpis, podzieli się z Tobą szczegółową instrukcją, jak taki ogród, samodzielnie, krok po kroku wykonać. Już teraz oczywiście zapraszam i polecam śledzić bloga i ten wątek.

.

Podaruj ogród.

Miniaturowe ogrody mają jeszcze jedną, bardzo cenną i niepowtarzalną zaletę. Taki ogród możesz wykonać, spersonalizować, dopasować do upodobań konkretnej osoby i jej podarować. Ogród taki może być odzwierciedleniem jej niespełnionych marzeń, które dzięki miniaturze, mogą być namiastką tego, za czym tęskni lub co od zawsze chciała mieć. Ogród ten może również być odbiciem Twoich myśli i Twojego poczucia piękna, które chcesz komuś podarować.

Dlatego wykonując miniaturowy ogród masz możliwość stworzyć niepowtarzalną rzecz, która może być oryginalnym prezentem, odzwierciedlającym Twoje poczucie piękna lub czyjeś niespełnione dotąd wyobrażenia.

Niekwestionowaną zaletą tych ogrodów jest także możliwość dopasowania ich stylu do każdego wnętrza czy balkonu, na którym mogą stanąć. Bo wcale nie muszą to być ogrody tylko w scenerii bajkowej. Mogą to być również miniatury ogrodów nowoczesnych, czy w każdym innym stylu, stosowanym w aranżacji ogrodów w naturalnych rozmiarach.

Miniaturowe ogrody mogą więc być idealną alternatywą i odpowiedzią na czasy, w których żyjemy. Często pośpiech, brak czasu nie pozwala na założenie i utrzymanie prawdziwego ogrodu. Ogród w miniaturze może być więc jego zamiennikiem, małą namiastką, która pozwoli zrealizować swoje zamiłowanie do przyrody.

Jak każdy ogród wymaga określonych mini nakładów na jego założenie i utrzymanie. Nie mając więc możliwości na ogród naturalny, można niewielkim kosztem i zaangażowaniem zrobić sobie ogród w miniaturze, którym jednak, można się opiekować i cieszyć niemniej, jak prawdziwym ogrodem. Podzielając więc pasję Pauliny z Mini ogrodów, szczerze Ci tą formę polecam.

A jeśli temat Cię zainteresował, pomyślałeś sobie, że jest to coś, w czym możesz się spełnić, jednak brakuje Ci nieco praktycznych wskazówek, to przypominam, że już niebawem, w ramach kontynuacji tematu, praktyczny poradnik, jak krok po kroku taki ogród wykonać. Już teraz zapraszam.

Natomiast na zakończenie, to ja, wraz z Pauliną, mam prośbę do Ciebie. Uważasz temat za ciekawy? Może warto zaciekawić nim również innych? Może znasz kogoś kto marzy o ogrodzie, ale nie ma możliwości tego zrealizować? Podziel się tym wpisem! Udostępnij, być może wspólnie spełnimy czyjeś marzenia i damy wskazówkę, że ogród można mieć dosłownie wszędzie, nawet na balkonie czy w mieszkaniu. Z góry wielkie dzięki!

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

  1. says: Gofiaczek

    A czy ktoś może polecić jakiś sklep internetowy, gdzie można kupić akcesoria do takich ogrodów? Najlepiej, żeby wszystko było w jednym miejscu.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *