Aranżacja wokół tarasu

Aranżacja wokół tarasu 1

Aranżacja rabat wokół tarasu to sztuka, do której warto się przyłożyć. Liczy się nie tylko, jak taras wygląda wśród roślin, ale także to, jaki rozciąga się z niego widok.

Aranżacja wokół tarasu często okazuje się wyzwaniem trudniejszym, niż by się mogło wydawać. Pozornie to nic skomplikowanego: ot, posadzić parę krzaczków czy kwiatków wokół tarasu i aranżacja gotowa. Niby tak, ale, po pierwsze, nie mogą to być pierwsze z brzegu „krzaczki i kwiatki”, a po drugie, nie mogą być posadzone byle jak. Co więcej, aranżacja ogrodu wokół tarasu nie kończy się na przylegających do niego rabatach. Co najmniej równie ważny jest widok rozciągający się z tarasu na resztę ogrodu. W końcu taras z założenia jest miejscem, w którym często spędzasz czas wolny w gronie przyjaciół lub swoim własnym towarzystwie. A nic tak nie uprzyjemnia wypoczynku jak piękne okoliczności przyrody, czyli malownicze otoczenie – wliczając w to wspaniały widok z tarasu.

Najważniejsze zasady komponowania zielonych kulis przydomowej oazy wypoczynku przedstawię Ci na przykładzie mistrzowskiej aranżacji wokół tarasu, którą miałem okazję podziwiać w tym ogrodzie. 

Przystępując do planowania aranżacji wokół tarasu, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

.

  1.  Pasuje jak ulał

Aranżacja wokół tarasu powinna pasować do architektury budynku mieszkalnego, a także stylu tarasu oraz reszty ogrodu. Taras przy modernistycznym budynku będzie się dobrze prezentował w otoczeniu rabat w nowoczesnym stylu. Z kolei w rustykalnym ogrodzie przy wiejskiej sadybie rabaty wokół tarasu można śmiało obsadzić morzem kolorowych kwiatów rodem z babcinego ogródka. 

W tym przypadku drewniany taras przylega do niewielkiego parterowego budynku, otoczonego ogrodem urządzonym w luźnym, romantycznym, angielskim stylu. Stąd również aranżacja wokół tarasu jest swobodna i niezobowiązująca. Nic tu nie rośnie „pod linijkę”, zamiast sztywno przystrzyżonych obwódek czy topiarów królują naturalne formy i rośliny o nieco „dzikim” wyglądzie, takie jak miskant chiński. Jeśli chodzi o dobór roślin, panuje pewien eklektyzm, ale do tego przejdę za chwilę.

Aranżacja wokół tarasu 10

.

  1.  Do trzech razy sztuka

Aby aranżacja wokół tarasu była udana, powinieneś wziąć pod uwagę trzy kwestie: co znajduje się na tarasie, co bezpośrednio przy nim oraz to, co z niego widać.

Na tym tarasie miejsca jest niewiele, mimo to wystarczyło go na stolik z okrągłym szklanym blatem, pasujące do niego krzesła w prostym minimalistycznym stylu oraz wygodny wiszący fotel typu hamak brazylijski. Oczywiście, nie mogło zabraknąć roślin: na tarasie zmieściło się trochę nasadzeń w pojemnikach. Na stoliku stoi doniczka z pelargonią rabatową ‘Chelsea Star’ o dwubarwnych liściach. Parapet okienny zdobi niecierpek Walleriana.

Aranżacja wokół tarasu 6

.

Kolejne dwie pelargonie rabatowe obficie kwitną na czerwono w donicach ustawionych bezpośrednio na podłodze tarasu. Każda z nich sąsiaduje w pojemniku z niecierpkiem, takim samym jak na parapecie. Z kolei w wiszącym koszu posadzono pelargonię bluszczolistną.

Aranżacja wokół tarasu 7

Aranżacja wokół tarasu 8

Wisienką na torcie jest wylewająca się z szarej donicy różowa petunia z serii Supertunia Vista.

Aranżacja wokół tarasu 9

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Aranżacja wokół tarasu 200

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Integralną częścią aranżacji wokół tarasu jest to, co do niego bezpośrednio przylega. Narożnika strzeże miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Graziella’. Pomiędzy jego źdźbłami prześwitują fioletowe kwiatostany werbeny patagońskiej, która o tej porze roku stanowi motyw przewodni tego ogrodu, przewijający się na prawie każdej rabacie. Nawiasem mówiąc, wysoka kępa miskanta stanowi rodzaj ażurowego parawanu zapewniającego poczucie prywatności podczas wypoczynku na tarasie. 

Aranżacja wokół tarasu 10

Aranżacja wokół tarasu 11

.

Po słonecznej stronie tarasu z miskantem sąsiaduje karłowata hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) ‘Little Lime’, kocimiętka Faassena (Nepeta x faassenii) oraz miniaturowy cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) ‘Tsukumo’. 

Aranżacja wokół tarasu 12

Przy granicy tarasu i ściany domu kwitnie kolejna hortensja ‘Little Lime’ podsadzona jeszcze niższą odmianą ‘Little Alf’. Tuż obok rośnie wierzba całolistna (Salix integra) ‘Hakuro Nishiki’ szczepiona na pniu. Kolorową obwódkę tworzą dwie odmiany berberysu Thunberga (Berberis thunbergii): ‘Golden Zwerg’ oraz ‘Bagatelle’. 

Aranżacja wokół tarasu 13

Aranżacja wokół tarasu 14

Aranżacja wokół tarasu 15

W tym miejscu aranżacja wokół tarasu płynnie przechodzi w aranżację wzdłuż ściany domu z białą hortensją bukietową ‘Polar Bear’ oraz tawułą japońską ‘Goldmound’ i żurawką ‘Chocolate Ruffles’, które powtarzają kolorystyczny schemat zapoczątkowany przez berberysy.

Aranżacja wokół tarasu 17

Aranżacja wokół tarasu 18

Aranżacja wokół tarasu 19

Aranżacja wokół tarasu 20

Wracając do miskanta w narożniku: po cienistej stronie tarasu znów ma za sąsiadkę hortensję ‘Little Lime’. Obok rosną żywotnik wschodni (Platycladus orientalis) ‘Aurea Nana’ oraz młoda sadzonka hortensji bukietowej, która jeszcze nie kwitnie. Rolę zimozielonej obwódki pełnią turzyce Morrowa (Carex morrowii) ‘Vanilla Ice’.

Aranżacja wokół tarasu 21

Aranżacja wokół tarasu 22

Najciemniejszą część przytarasowej rabaty zajmują funkie (Hosta), żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) ‘Danica’ oraz hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla).

Aranżacja wokół tarasu 23

Aranżacja wokół tarasu 24

.

Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?

Aranżacja wokół tarasu 201

.

Wokół tarasu rozciągają się piękne widoki na kolorowe zakątki ogrodu. W tylnej, cienistej części ogrodu można podziwiać najstarszą, pięcioletnią, najbardziej rozrośniętą rabatę – dumę właścicielki. Jej szczegółowy opis znajdziesz w tym poście dotyczącym aranżacji ogrodu przy płocie. Mówiąc w skrócie, składa się z roślin odpornych na ocienienie. Są tutaj zimozielone krzewy, takie jak trzy odmiany żywotnika zachodniego, zimokolorowe żurawki ‘Red Chief’, kwitnące krzewy, w tym hortensje bukietowe o kwiatostanach atrakcyjnych zimą, po zaschnięciu. Rośliny o ozdobnych liściach reprezentuję funkie, tawuła japońska ‘Golden Princess’, berberys ‘Admiration’ oraz wspomniane żurawki. Kompozycja jest swobodna i bujna, typowo angielska.

Aranżacja wokół tarasu 30

Aranżacja wokół tarasu 31

Aranżacja wokół tarasu 33

Aranżacja wokół tarasu 34

Aranżacja wokół tarasu 32

Gdy rabata rozciągająca się obok tarasu „wychodzi z cienia”, rośliny adekwatnie zmieniają się na światłolubne, m.in. ostnicę (Stipa tenuissima) ‘Pony Tails’, wrzosy (Calluna vulgaris) oraz lawendę (Lavandula angustifolia) ‘Hidcote’. Zauważ, że wrzosy i lawenda są zimozielone, a więc będzie na co popatrzeć również po sezonie.

Aranżacja wokół tarasu 40

Aranżacja wokół tarasu 40a

Aranżacja wokół tarasu 40b

Aranżacja wokół tarasu 40c

Stojąc na schodkach tarasu, świetnie widać znajdującą się  naprzeciwko rabatę wyspową z małym kącikiem wypoczynkowym skrytym wśród roślin. Tym samym z tarasu można do woli podziwiać bujne kępy hakonechloi i rozplenicy, płaczącą sylwetkę modrzewia ‘Pendula’, olbrzymie kwiatostany hortensji bukietowej ‘Polar Bear’, róże rabatowe, łan werbeny patagońskiej, fontannę miskanta i inne równie efektowne rośliny. Obserwacja tak różnorodnej rabaty nigdy się nie nudzi, zwłaszcza że jej elementy poruszają się na wietrze, a ponadto zmieniają się wraz z upływem sezonu. Werbena wabi motyle, więc ich kolorowy taniec będzie dodatkowym atutem.

Aranżacja wokół tarasu 50

Aranżacja wokół tarasu 50a

Aranżacja wokół tarasu 50b

Aranżacja wokół tarasu 50c

Aranżacja wokół tarasu 50d

Aranżacja wokół tarasu 50f

.

Podsumowując

Aby aranżacja wokół tarasu zasługiwała na miano naprawdę udanej, powinna pasować do architektury budynku oraz stylu reszty ogrodu, ponadto zachowywać atrakcyjność przez cały sezon, a najlepiej również zimą. Co najmniej równie ważny jak nasadzenia przylegające bezpośrednio do tarasu jest rozciągający się z niego widok. Tak więc planując aranżację wokół tarasu, warto się postarać, by widoczne z niego rabaty były ciekawe i różnorodne. Dzięki temu podczas wypoczynku będziesz miał pod dostatkiem obiektów do obserwacji.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *