Aranżacja ogrodu przy płocie – dwa przykłady do słońca i cienia

Aranżacja ogrodu przy płocie 1

Aranżacja ogrodu przy płocie często ma na celu przysłonięcie nieciekawego ogrodzenia lub przynajmniej odciągnięcia od niego uwagi obserwatora. Przygotowałem dla Ciebie dwa przykłady niezwykle efektowych kompozycji, które możesz odtworzyć we własnym ogrodzie. 

Aranżacja ogrodu przy płocie sprowadza się zwykle do skomponowania podłużnej rabaty, przeważnie dość wąskiej. Nie jest to jednak regułą, o czym będziesz miał okazję przekonać się za chwilę. Ogrodzenie jest ważnym elementem ogrodu: jak nazwa wskazuje, wyznacza granice posesji, a jednocześnie odgradza ją od otoczenia. W wielu ogrodach miałem okazję podziwiać piękne, eleganckie płoty z kutego żelaza oraz urocze drewniane płotki. Wiele innych było otoczonych najzwyklejszym ogrodzeniem z siatki, które może i nie jest jakoś szczególnie brzydkie, ale trudno je nazwać atrakcyjnym. Ot, po prostu nic specjalnego. Z drugiej strony, siatka ogrodzeniowa jest znacznie tańsza od dekoracyjnych metalowych płotów. Zaoszczędzone w ten sposób fundusze możesz przeznaczyć na aranżację ogrodu przy płocie. Najprostszym rozwiązaniem jest żywopłot, natomiast ambitniejszym i zdecydowanie bardziej kreatywnym wielogatunkowa rabata ciągnąca się wzdłuż ogrodzenia. W jej skład powinny wchodzić wysokie rośliny, jeśli zależy Ci na zamaskowaniu nieciekawego płotu, a jednocześnie przysłonięciu widoku z zewnątrz. Poniższe dwa przykłady widowiskowych aranżacji ogrodu przy płocie różnią się od siebie jak ogień i woda, mimo że pochodzą z tego samego ogrodu.

Aranżacja ogrodu przy płocie 2

Aranżacja ogrodu przy płocie 3

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Aranżacja ogrodu przy płocie 100

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Aranżacja ogrodu przy płocie w słonecznym miejscu

Fragment ogrodzenia od frontu przylega do drogi. Jest oddalony od domu oraz wysokich drzew, więc przez większość dnia jest skąpany w słońcu. To odpowiednie warunki dla gatunków światłolubnych lub przynajmniej tolerancyjnych względem silnego promieniowania słonecznego. Rośliny ułożono schodkowo: od najwyższych przy ogrodzeniu po najniższe z przodu.

Aranżacja ogrodu przy płocie 4

Aranżacja ogrodu przy płocie 5

Tyły obstawiają 1. miskanty chińskie (Miscanthus sinensis) w odmianie ‘Gracillimus’. Nawiasem mówiąc, zza płotu zagląda do nich miskant ‘Zebrinus’ posadzony u sąsiadów. Tuż przed nimi rosną 2. hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) ‘Rastade’, osiągające do ok. 120 cm wysokości. Narożnik zajmuje ich większa kuzynka, 3. hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) ‘Polar Bear’, dorastająca do 2 m i słynąca z gigantycznych kwiatostanów. Sąsiaduje z nią 4. pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) ‘Luteus’, wysoki krzew o złotym ulistnieniu. Wolne miejsca pomiędzy niższymi hortensjami wypełnia 5. werbena patagońska (Verbena bonariensis), preriowa bylina osiągająca w korzystnych warunkach do 160 cm wysokości. Przód rabaty zajmują kuliste 6. żywotniki zachodnie (Thuja occidentalis) ‘Danica’, sadzone na przemian z 7. rozplenicą japońską (Pennisetum alopecuroides) ‘Hameln’9. rozchodnikiem okazałym (Sedum spectabile) ‘Stardust’

Aranżacja ogrodu przy płocie 6

Aranżacja ogrodu przy płocie 7

W narożniku płonie 8. imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) ‘Red Baron’. Ta trawa ozdobna urozmaica kroplą czerwieni aranżację ogrodu przy płocie utrzymaną głównie w bieli, zieleni i fiolecie.

Aranżacja ogrodu przy płocie 8

Aranżacja ogrodu przy płocie 9

Aranżacja ogrodu przy płocie 10

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Aranżacja ogrodu przy płocie 101

.

Aranżacja ogrodu przy płocie w półcieniu

Druga aranżacja ogrodu przy płocie znajduje się blisko domu, więc przez kilka godzin dziennie pada na nią cień budynku. Co więcej, po przeciwnej stronie ogrodzenia rosną wysokie brzozy, których korony przez część dnia przysłania słońce. Jak widzisz, panują tu specyficzne warunki świetlne, odpowiednie dla roślin tolerujących ocienienie.

Aranżacja ogrodu przy płocie 11

Aranżacja ogrodu przy płocie 12

Niewątpliwie należą do nich żywotniki zachodnie (Thuja occidentalis) 1. ‘Smaragd’, 7. ‘Danica’ i 11 ‘Filiformis’ oraz 12. funkia (Hosta) ‘Green Acres’. 2. Krzewuszka cudowna (Weigela florida) najobficiej kwitnie w słońcu, ale może rosnąć w półcieniu, podobnie jak 6. tawuła japońska (Spiraea japonica) ‘Golden Princess’, 5. karagana syberyjska (Caragana arborescens) ‘Pendula’ 13. sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum).

Aranżacja ogrodu przy płocie 13

Aranżacja ogrodu przy płocie 14

Półcień to świetne miejsce dla hortensji bukietowych (Hydrangea paniculata), tu w odmianach 3. ‘Limelight’ oraz 4. ‘Vanille Fraise’. Zauważ, że ta aranżacja ogrodu przy płocie jest kolorowa, mimo że w tym momencie w polu widzenia znajduje się niewiele kwiatów. To zasługa jaskrawo wybarwionych, czerwonych liści 10. żurawek (Heuchera x hybrida) ‘Fire Chief’ i 8. berberysu Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Admiration’

Aranżacja ogrodu przy płocie 15

Aranżacja ogrodu przy płocie 16

Im dalej od domu, tym do aranżacji ogrodu przy płocie dociera więcej światła. Dzięki temu 8. berberys ‘Admiration’ oraz 6. tawuła ‘Golden Princess’ intensywnie się wybarwiły, a ta ostatnia ponadto powtórzyła kwitnienie. Do gatunków światłolubnych należą 9. ostnica cieniutka (Stipa tenuissima) ‘Ponytails’ oraz 14. wrzos pospolity (Calluna vulgaris)

Aranżacja ogrodu przy płocie 17

Aranżacja ogrodu przy płocie 18

.

Aranżacja ogrodu przy płocie 102

Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.

.

Podsumowując

Aranżacja ogrodu przy płocie może stać się jedną z najciekawszych części posesji. Efektowne nasadzenia odciągną uwagę od nieciekawego ogrodzenia, a może nawet je przysłonią. Pamiętaj, że aby rośliny mogły pokazać pełnię swoich możliwości, muszą mieć zapewnione odpowiednie stanowisko. Mam nadzieję, że dwa powyższe przykłady aranżacji ogrodu przy płocie pomogą Ci dobrać gatunki i odmiany, które upiększą rabatę przy Twoim ogrodzeniu.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *