Często spotykam się z pytaniem: „Co posadzić, żeby było ładne cały rok, nie chorowało i w ogóle samo rosło bez nawożenia, podlewania i pielęgnacji?”. Brzmi jak utopijna wizja, a jednak takie roślinne ideały istnieją i do tego jest ich całkiem sporo. Należą do nich na przykład tytułowe rozchodniki.
Na początek o tym, jak wygląda rozchodnik. Otóż jest niski i płoży się szeroko po ziemi albo tworzy zgrabną kępę z parasolami kwiatów. Ma liście jak wałeczki, łuski, różyczki albo kulki, zielone, niebieskie, żółte, szare, czerwone, fioletowe, różowe, pstrokate i do tego zmieniające kolor zależnie od pory roku. Kwitnie wiosną, latem lub jesienią na biało, żółto, różowo… Jak widzisz, trudno opisać typowego rozchodnika, bo taki nie istnieje.
.
Rozchodniki do wyboru, do koloru
Do rodzaju rozchodnik (Sedum) należy od 400 do 750 gatunków. Ta rozbieżność to nie pomyłka. Rozchodniki są niesamowicie różnorodne, często zmieniają wygląd zależnie od pory roku czy lokalnych warunków, łatwo się ze sobą krzyżują, rosną na wszystkich kontynentach oprócz Australii i Antarktydy, w dodatku bardzo lubią osiedlać się w ekstremalnych miejscach niedostępnych dla innych roślin. Botanicy wciąż spierają się, ile ich jest, które z nich to osobne gatunki, rodzaje, podgatunki i odmiany, zresztą co jakiś czas jakiś turysta dorzuca im do opisania i zakwalifikowania kolejny, zupełnie nowy okaz rozchodnika znaleziony w zapomnianym wąwozie czy na niezdobytym górskim szczycie. Poniżej możesz porównać kilka z nich:
- Rozchodnik ościsty (Sedum rupestre)
- Rozchodnik kamczacki (Sedum kamtschaticum)
- Rozchodnik sześciorzędowy (Sedum sexangulare)
- Rozchodnik okazały (Sedum spectabile = Hylotelephium spectabile)
- Rozchodnik wielki (Sedum maximum = Hylotelephium maximum)
- Rozchodnik kaukaski (Sedum caucasicum)
.
Ale, jak wspomniałem we wstępie, wszystkie rozchodniki łączy niezłomny charakter. To sukulenty o mięsistych listkach, w których gromadzą wodę, pokrytych woskiem uodparniającym je na upały, wichury, śnieg i siarczyste mrozy. To głównie byliny, choć znajdzie się też parę jednorocznych. Większość gatunków doskonale znosi nasz klimat i nie wymaga okrycia na zimę. To ważne, bo rozchodniki są dekoracyjne o każdej porze roku. Nie napiszę „zimozielone”, bo na przykład rozchodniki biały (Sedum album) i błękitny (Sedum caeruleum) zimą i wiosną przebarwiają się na czerwono, a rozchodnik ościsty (Sedum rupestre) jest zależnie od odmiany przez cały rok niebieskawy, złocisty albo szaroseledynowy. Z kolei rozchodniki okazały (Sedum spectabile) i karpacki (Sedum carpaticum) co prawda zimą tracą liście, za to ich zaschnięte kwiatostany pozostają ozdobne do wiosny.
.
Jak widzisz, z samych tylko rozchodników można stworzyć bogatą kolekcję i różnorodną kompozycję. Generalnie poradzą sobie wszędzie, gdzie mają pod dostatkiem słońca i nie grozi im podmakanie. Półcentymetrowa warstewka gleby na litej skale? Nie ma sprawy. Suchy, jałowy piach? Żaden problem. Pionowa szczelina skalna czy fuga suchego murka? Po prostu się z niej zwieszą. Dzięki temu rozchodniki można zaaranżować na wiele sposobów. To tylko kilka przykładów:
- Na skalniakach
- W ogrodach żwirowych
- Jako fugi między kamieniami czy płytami chodnikowymi
- W pojemnikach
- W kuchennych naczyniach
- Jako rośliny okrywowe – na płasko i na skarpach
- Na meblach
- Na rabatach
- Na zielonych dachach i ścianach
- Ścinać do wazonu
Powyższe przykłady to tylko ułamek możliwości zaaranżowania rozchodników. Jedno jest pewne: w każdym ogrodzie i na każdym balkonie znajdzie się miejsce na oryginalną dekorację z udziałem rozchodników. Są tanie, wszechstronne i niezwykle wytrzymałe, więc jeśli nie masz doświadczenia z ogrodnictwem albo czasu na zajmowanie się roślinami, polecam Ci właśnie rozchodniki.
- Obrzeża plastikowe – aranżacje w ogrodach - 14 października 2024
- Ognisko czy palenisko? - 9 października 2024
- Jesień w sadzie: jak sobie ułatwić zbiory owoców - 7 października 2024