Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 1

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia to często optymalny sposób zagospodarowania małych, ciasnych ogrodów. W tym poście szczegółowo przedstawię Ci projekt atrakcyjny o każdej porze roku.

Ciasna, podłużna przestrzeń między domem a płotem? Mały ogród, w którym każdy skrawek wolnej przestrzeni jest na wagę złota? Takie sytuacje są wyzwaniem dla projektanta, a jednocześnie okazją do wykazania się kreatywnością. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest wąska rabata wzdłuż ogrodzenia. Wizualnie wypełnia ogród, mimo że zajmuje niewiele miejsca wszerz, pozostawiając wolną przestrzeń na trawnik, meble ogrodowe i inne wyposażenie.

Tam, gdzie miejsca jest niewiele, należy dobrze przemyśleć dobór każdej rośliny i jej lokalizację. Tak jak w przypadku każdej innej rabaty, wąska rabata wzdłuż ogrodzenia powinna być atrakcyjna niezależnie od pory roku. Większość roślin osiąga szczyt atrakcyjności późną wiosną i latem, tymczasem w projekcie nie powinno zabraknąć gatunków dekoracyjnych poza sezonem, czyli jesienią, zimą i na przedwiośniu. Mam tu na myśli nie tylko rośliny zimozielone (zarówno iglaste, jak i liściaste), ale także odmiany o kolorowej korze, oryginalnym pokroju, kwiatostanach i liściach atrakcyjnych również po zaschnięciu bądź o ozdobnych owocach, a także kwitnące w nietypowych terminach. Łącząc ze sobą rośliny z powyższych grup, stworzysz różnorodną kompozycję, która zmienia się z miesiąca na miesiąc i nigdy się nie nudzi. Jej przykładem jest wąska rabata wzdłuż ogrodzenia z wrocławskiego ogrodu, który miałem okazję odwiedzić już dwukrotnie, w marcu i październiku, czyli na początku i pod koniec sezonu.

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 100

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Tytułowa wąska rabata wzdłuż ogrodzenia rozciąga się z dwóch stron ogrodu, stopniowo się zmieniając. Przy samym płocie posadzono gęsty szpaler zimozielonych 1. żywotników (Thuja) ‘Smaragd’, stanowiących tło dla pozostałych roślin.

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 2

Wzdłuż ogrodzenia przy północnej granicy działki posadzono gatunki światłolubne, jako że przez większość dnia dociera tu słońce.

Zimozielony szkielet kompozycji stanowią sosny w różnych odmianach: 2. sosna bośniacka (Pinus heldreichii) ‘Nana’, 3. sosna kosodrzewina (Pinus mugo) ‘Pumilio’ zaszczepiona na krótkim pniu, 4. sosna pospolita (Pinus sylvestris) ‘Fastigiata’ oraz 5. sosna gęstokwiatowa (Pinus densiflora) ‘Oculus-Draconis’ o pasiastych igłach. Całoroczną dekorację stanowi również śnieżnobiała kora 7. brzozy pożytecznej (Betula utilis) ‘Doorenbos’. Jaskrawoczerwone pędy 14. derenia białego (Cornus alba) ‘Sibirica Variegata’ stają się widoczne dopiero po sezonie, gdy krzew zrzuci liście. 

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 3

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 4

15. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) ‘Polar Bear’ kwitnie od lipca do września, a potem jej zaschnięte kwiatostany pozostają atrakcyjne całą zimę. Podobną taktykę obrał 10. miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Gracillimus’, którego suche źdźbła i kwiatostany przyciągają wzrok do cięcia na przedwiośniu. Gęste, puszyste kępy 9. kostrzewy owczej (Festuca ovina) są w większości zimozielone, wiosną wystarczy wyczesać uschnięte źdźbła.

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 5

Od wiosny do późnej jesieni wyrazisty akcent czerwieni zapewniają 6. berberysy Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Red Rocket’. Przez całą jesień można podziwiać łany kwitnących 8. wrzosów pospolitych (Calluna vulgaris). Te krzewinki są wiecznie zielone, więc nie pozostawiają po sobie pustych miejsc.

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 6

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 7

Wiosną koloru dostarczą tulipany i inne kwiaty cebulowe, które rozmieszczono w całym ogrodzie.

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 8

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 9

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 101

.

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia przy wschodniej granicy ogrodu jest zdominowana przez trawy ozdobne, przede wszystkim miskanty chińskie (Miscanthus sinensis) w odmianach 16. ‘Memory’, 17. ‘Silberspinne’ oraz 18. ‘Variegatus’. Przed nimi rosną 20. hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) oraz szkarłatna 19. imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) ‘Red Baron’. Tyłu rabaty strzegą bordowolistne 11. śliwy wiśniowe (Prunus cerasifera) ‘Pissardii’ oraz 12. wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) ‘Kanzan’, wiosną obsypana różowym kwieciem. Późnym latem i jesienią kwitną 21. rozchodniki okazałe (Sedum spectabile) ‘Brillant’. 13. Klon palmowy (Acer palmatum) ‘Sango Kaku’, wysunięty nieco przed resztę rabaty, zwraca uwagę jaskrawoczerwoną korą, a w sezonie także ozdobnym ulistnieniem. 

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 10

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 11

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 12

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 13

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 14

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 15

Jesienią w całej okazałości widać trio 15. hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata) ‘Polar Bear’, 14. derenia białego (Cornus alba) ‘Sibirica Variegata’ oraz 20. hakonechloi smukłej (Hakonechloa macra).

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 16

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 17

Zauważ, że ta sama część wąskiej rabaty wzdłuż ogrodzenia na przedwiośniu nadal wygląda atrakcyjnie.

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 18

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 19

Narożnik ogrody zajmują świerk pospolity (Picea abies, z tyłu) oraz magnolia (Magnolia), ograniczona obwódką z cisa, która dalej przechodzi w niski żywopłot z tawuły japońskiej (Spiraea japonica) ‘Gold Flame’.

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 20

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 21

.

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia 102

Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.

.

Podsumowując

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia to sposób na zagospodarowanie ciasnych przestrzeni. Do osiągnięcia wspaniałego efektu wystarczą rośliny sadzone w dwóch rzędach, piętrowo. Można je uzupełnić niskimi drzewami ozdobnymi, które w poziomie zajmują tylko tyle miejsca, ile wynosi średnica ich pni, za to korony górują nad całą kompozycją. Kluczem do sukcesu jest dobór gatunków i odmian atrakcyjnych o różnych porach roku, tak aby wąska rabata wzdłuż ogrodzenia nigdy nie traciła urody.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *