Ogród atrakcyjny cały rok – czyli busem przez polskie ogrody SEZON 6 – OGRÓD 1

ogrod atrakcyjny caly rok 1

“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 6 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 6 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten ogród atrakcyjny cały rok, nawet teraz na przedwiośniu!

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 6 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć w tym miejscu.

.

Ogród 1 – ogród atrakcyjny cały rok

Jak pewnie już wiesz z wcześniejszych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. A pierwszy ogród to niewielki ogród na obrzeżach wielkiego miasta, który udowadnia, że ogród może być piękny o każdej porze roku.

Są jeszcze trzy cechy, które zdecydowanie ten ogród wyróżniają. Po pierwsze jest pełen traw ozdobnych. Po drugie jest zaprojektowany w nowoczesnym stylu, a jednak nie odbiera mu to przytulności. A po trzecie jest to ogród dedykowany rekreacji, podzielony na wiele wygodnych zakątków wypoczynkowych.

ogrod atrakcyjny caly rok 2

Wracając jednak do ogólnych kulisów mojej pierwszej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 6 – 2023, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Wrocław, położonej w województwie dolnośląskim, co na mapie wygląda następująco:

 

ogrod atrakcyjny caly rok 3

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasno niebieski kwadrat z numerem 1, to właśnie lokalizacja pierwszego ogrodu, położonego jak wspomniałem, w województwie dolnośląskim. Do pokonania miałem zatem niewielką odległość, około 100 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

 • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
 • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
 • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
 • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
 • jasnozielone kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2022

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Zwróć również uwagę, że wizyta ta pokrywa się z wizytą nr 24 z sezonu 2021 – był to wówczas ostatni ogród tamtego sezonu, odwiedzony późną jesienią, który po przeszło dwóch latach postanowiłem odwiedzić ponownie. Sporo się zmieniło, myślę więc, że to będzie ciekawa kontynuacja. Ale co najważniejsze, zmieniła się pora roku, więc tym bardziej będzie to ciekawe porównanie.

Natomiast będąc już w sezonie 2023, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment dopiero jedna, z jednego ogrodu:

ogrod atrakcyjny caly rok 4

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2023?, a wszystkie wcześniejsze ogrody z lat 2018 – 2022, jak wspomniałem, znajdziesz w tym miejscu.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z niezwykle sympatyczną Ewą – właścicielką i twórcą tego miejsca.

ogrod atrakcyjny caly rok 6

ogrod atrakcyjny caly rok 7

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Pierwszy ogród w tegorocznych podróżach, jak już wiesz, znajduje się we Wrocławiu. Konkretnie na jego obrzeżach, za to na gęsto zabudowanym osiedlu, gdzie teoretycznie nie ma miejsca na prywatność. A jednak, jak się za moment przekonasz, w tym ogrodzie naprawdę można czuć się swobodnie i to pomimo jego niewielkiej powierzchni.

Cała posesja ma około 10 arów. Jest stosunkowo wąska i długa, ale szczęśliwie równoważy to podział na kilka odrębnych stref, które wizualnie skracają przestrzeń, a jednocześnie pozwalają ją w pełni wykorzystać. Strefa frontowa to wąski wjazd, a właściwie przedogródek z lawendą, brzozami, sosnami, trawami.

ogrod atrakcyjny caly rok 8

ogrod atrakcyjny caly rok 8a

Te rośliny są piękne przez cały rok, więc strefa wejściowa od pierwszej chwili oddaje charakter reszty ogrodu.

Mijając wjazd, wchodzi się do niewielkiego, wąskiego patio, czyli obszaru pomiędzy domem, a garażem. Wjazd i patio zajmują po około 350 metrów kwadratowych, czyli prawie tyle samo, co właściwy ogród, zlokalizowany za budynkami. I za nim do niego wejdziemy, jedna ciekawostka: otóż rośnie tutaj „perełka” właścicielki, czyli eukaliptus górski.

ogrod atrakcyjny caly rok 9

To ciepłolubne drzewo, które ma szansę przetrwać zimę tylko w najcieplejszej, południowo-zachodniej części kraju. Czyli dokładnie tam, gdzie znajduje się ogród.

Eukaliptusowi towarzyszą wiśnie ozdobne, hortensje dębolistne, szpaler zimozielonych żywotników i jałowców. Oczywiście są również trawy, aczkolwiek świeżo po wczesnowiosennych postrzyżynach.

ogrod atrakcyjny caly rok 10

ogrod atrakcyjny caly rok 10a

Z patio jest już tylko krok do właściwego ogrodu, zlokalizowanego w tylnej części działki. Jego powierzchnia to jak wspomniałem około 350 metrów kwadratowych, jest zaprojektowany w nowoczesnym stylu, opartym na liniach i kątach prostych. Podobnie jak w przedogródku widać w nim, że jest to ogród nie tyle zimozielony, co „zimociekawy”. Dominują tu trawy ozdobne, a zimozielone iglaki stanowią tylko dodatek, przysłowiową kropkę nad „i”.

Zresztą za chwilę przekonasz się o tym na własne oczy i to ze szczegółami.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie mają przewagę nad komentarzem. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca, tego niewielkiego ogrodu, w którym jest jeszcze kilka elementów, na które chciałbym zwrócić szczególną uwagę.

Dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:

.

Natomiast poniżej postaram się przedstawić go „od ogółu do szczegółu”, zwracając uwagę na najciekawsze sprawy. Ogród, ten właściwy na tyle posesji, ma kształt prostokąta i po obwodzie otoczony jest żywopłotem z żywotników ‘Smaragd’ i rabatami mieszanymi.

ogrod atrakcyjny caly rok 11

ogrod atrakcyjny caly rok 11a

ogrod atrakcyjny caly rok 11b

Zwróć uwagę, że rośliny (ogólnie w całym ogrodzie) sadzone są piętrowo, więc wzajemnie się nie przysłaniają, a jednocześnie każdą z nich widać bardzo dobrze.

ogrod atrakcyjny caly rok 11c

ogrod atrakcyjny caly rok 11d

ogrod atrakcyjny caly rok 11e

Co więcej, są to rośliny atrakcyjne również zimą i na przedwiośniu, a zatem to z całą pewnością ogród atrakcyjny cały rok, który nigdy nie jest nudny, a jednocześnie co równie ważne, zmienia się przez cały sezon.

Wspomniany żywopłot tworzy wiecznie zielone tło dla wysokich traw, dokładnie miskantów, a także, buków, brzóz ze śnieżnobiałymi pniami oraz zimozielonych sosen.

ogrod atrakcyjny caly rok 13

ogrod atrakcyjny caly rok 14

A także m. in. hortensji z zasuszonymi kwiatostanami oraz dereni o czerwonych pędach.

ogrod atrakcyjny caly rok 14a

ogrod atrakcyjny caly rok 14b

Z kolei najniższe piętro okalającej ogród rabaty tworzą niskie trawy, takie jak hakonechloa i rozplenica, ponadto formowane iglaki, tawuły, rozchodniki,

ogrod atrakcyjny caly rok 14c

ogrod atrakcyjny caly rok 14d

wrzosy, wrzośce oraz tulipany, które niedługo zakwitną.

ogrod atrakcyjny caly rok 14e

Taki widok na przedwiośniu – bezcenne! Natomiast zwróć również uwagę jak suche źdźbła trzcinników ostrokwiatowych oraz rozplenicy japońskiej i białe pnie brzóz ‘Doorenbos’ kontrastują ze szmaragdowym tłem żywotników ‘Smaragd’, a całość kompozycji dopełnia sosna czarna, dereń biały i wrzośce krwiste.

ogrod atrakcyjny caly rok 20

ogrod atrakcyjny caly rok 21

ogrod atrakcyjny caly rok 23

No dobrze. Ale wracając do opisu ogrodu. Jego środek zajmuje trawnik,

ogrod atrakcyjny caly rok 23a

ogrod atrakcyjny caly rok 23b

ogrod atrakcyjny caly rok 23c

 w który wcinają się liczne rabaty wyspowe, sprytnie dzielące przestrzeń na kilka mini-stref, czyli pokoi ogrodowych z kącikami wypoczynkowymi.

ogrod atrakcyjny caly rok 24

ogrod atrakcyjny caly rok 25

ogrod atrakcyjny caly rok 26

ogrod atrakcyjny caly rok 26a

Taki podział sprawia, że na pierwszy rzut oka nie widać całości ogrodu, przez co wydaje się znacznie przestronniejszy niż jest w rzeczywistości. Każdy pokój jest zaaranżowany w innym stylu, „umeblowany” różnymi roślinami i rzecz jasna wyposażony w wygodne meble do siedzenia i wypoczynku.

ogrod atrakcyjny caly rok 27

ogrod atrakcyjny caly rok 27a

ogrod atrakcyjny caly rok 28

ogrod atrakcyjny caly rok 29

ogrod atrakcyjny caly rok 30

ogrod atrakcyjny caly rok 31

Co to powoduje? Bardzo przemyślany zabieg, dzięki któremu na niewielkiej przestrzeni udało się zmieścić kilka miniaturowych ogrodów. Jak więc widzisz, pomysłowy projektant to prawdziwy magik, którego kunszt w tym przypadku widać właściwie w całym ogrodzie, gdzie oprócz roślin i wspomnianych mebli, wkomponował również szereg elementów dekoracyjnych. Takich jak chociażby:

rzeźby z metalu i kamienia,

ogrod atrakcyjny caly rok 32

ogrod atrakcyjny caly rok 33

metalowe obeliski,

ogrod atrakcyjny caly rok 35

i cały szereg mniejszych i większych dodatków.

ogrod atrakcyjny caly rok 35a

ogrod atrakcyjny caly rok 35b

Na zakończenie wrócę jeszcze do roślin. Na rabatach wyspowych w oczy rzucają się kolejne trawy ozdobne, wspominany już trzcinnik ostrokwiatowy i dodatkowo ostnica – delikatna, zwiewna trawa, pięknie falująca na wietrze.

ogrod atrakcyjny caly rok 36

ogrod atrakcyjny caly rok 37

ogrod atrakcyjny caly rok 37b

Z kolei latem popis da wabiąca motyle budleja Dawida, która aktualnie, jak to wczesną wiosną, została krótko przycięta.

ogrod atrakcyjny caly rok 38

Wspomnę również, że na przedwiośniu lepiej widoczne są liczne w tym ogrodzie drzewka uformowane z karłowatych odmian krzewów zaszczepionych na pniu: trzmieliny pnącej, jałowca oraz sosen.

ogrod atrakcyjny caly rok 39

ogrod atrakcyjny caly rok 40

ogrod atrakcyjny caly rok 41

ogrod atrakcyjny caly rok 41b

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

ogrod atrakcyjny caly rok 42

ogrod atrakcyjny caly rok 43

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, podobną otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu w sezonie 2023. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Ewy.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to we wszystkich relacjach z poprzednich ogrodów:

ogrod atrakcyjny caly rok 44

ogrod atrakcyjny caly rok 45

ogrod atrakcyjny caly rok 46

ogrod atrakcyjny caly rok 47

ogrod atrakcyjny caly rok 48

ogrod atrakcyjny caly rok 49

ogrod atrakcyjny caly rok 50

ogrod atrakcyjny caly rok 51

ogrod atrakcyjny caly rok 52

ogrod atrakcyjny caly rok 53

ogrod atrakcyjny caly rok 54

.

Co mnie zachwyciło w tym ogrodzie?

Przede wszystkim, jak w każdym odwiedzonym ogrodzie, niezwykle miłe przyjęcie oraz serdeczna atmosfera. To pozwala mi na fajną pracę i swobodne zbieranie materiałów zdjęciowych.

ogrod atrakcyjny caly rok 55

Jednak to, co imponuje mi najbardziej to perfekcyjnie przemyślany projekt, który sprawia, że ogród przełamuje na raz kilka schematów dotyczących niewielkich posesji:

 • Ma kameralny charakter, pomimo, że jest zlokalizowany na gęsto zabudowanym osiedlu.
 • Zaskakuje na każdym kroku i wydaje się znacznie większy, niż jest w rzeczywistości.
 • Jest niezwykle różnorodny, pełen odrębnych zakątków urządzonych w rozmaitych stylach.
 • Jest atrakcyjny o każdej porze roku i wraz z upływem sezonu nieustannie się zmienia.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z ogrodu pt. ogród atrakcyjny cały rok?

 • Przede wszystkim przekonanie, że dobierając rośliny do ogrodu warto zrobić to tak, aby zdobiły ogród przez okrągłe 12 miesięcy w roku. Aby to osiągnąć, warto korzystać nie tylko z gatunków zimozielonych, takich jak iglaki i lawenda. Zimą i na przedwiośniu ogromne wrażenie robią suche trawy ozdobne, a także krzewy i drzewa o dekoracyjnej korze, takie jak brzozy oraz dereń biały. Wisienką na torcie są krzewinki kwitnące tuż przed początkiem sezonu i na jego zakończenie, czyli odpowiednio wrzośce i wrzosy.
 • Warto przyjąć jeden motyw przewodni całego projektu, w tym przypadku nowoczesny styl, ale jednocześnie starać się nadawać różnym zakątkom ogrodu indywidualny charakter. W ten sposób ogród będzie wydawał się spójny, a jednocześnie intrygujący i nigdy się nie znudzi.
 • I najważniejsze: do tworzenia pięknych ogrodów nie trzeba specjalnych kwalifikacji ani fachowego przygotowania. Wystarczą chęci, pomysł i praca. To daje wyjątkowe efekty, tak jak w przypadku Ewy, która nie jest z zawodu ogrodnikiem ani architektem zieleni, a jednak stworzyła mistrzowsko zaprojektowany, całorocznie piękny ogród.

.

Weź udział w projekcie!

Kończąc pierwszą relację z odwiedzonego w roku 2023 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę w roku 2023, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam stronę główną projektu, skąd przejdziesz do wszystkich ważnych podstron.

A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *