“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 6 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 6 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten ogród atrakcyjny cały rok, nawet teraz na przedwiośniu!
Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.
A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 6 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć w tym miejscu.
.
Ogród 1 – ogród atrakcyjny cały rok
Jak pewnie już wiesz z wcześniejszych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. A pierwszy ogród to niewielki ogród na obrzeżach wielkiego miasta, który udowadnia, że ogród może być piękny o każdej porze roku.
Są jeszcze trzy cechy, które zdecydowanie ten ogród wyróżniają. Po pierwsze jest pełen traw ozdobnych. Po drugie jest zaprojektowany w nowoczesnym stylu, a jednak nie odbiera mu to przytulności. A po trzecie jest to ogród dedykowany rekreacji, podzielony na wiele wygodnych zakątków wypoczynkowych.
Wracając jednak do ogólnych kulisów mojej pierwszej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 6 – 2023, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Wrocław, położonej w województwie dolnośląskim, co na mapie wygląda następująco:
Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasno niebieski kwadrat z numerem 1, to właśnie lokalizacja pierwszego ogrodu, położonego jak wspomniałem, w województwie dolnośląskim. Do pokonania miałem zatem niewielką odległość, około 100 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:
- ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
- niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
- różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
- fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
- jasnozielone kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2022
Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Zwróć również uwagę, że wizyta ta pokrywa się z wizytą nr 24 z sezonu 2021 – był to wówczas ostatni ogród tamtego sezonu, odwiedzony późną jesienią, który po przeszło dwóch latach postanowiłem odwiedzić ponownie. Sporo się zmieniło, myślę więc, że to będzie ciekawa kontynuacja. Ale co najważniejsze, zmieniła się pora roku, więc tym bardziej będzie to ciekawe porównanie.
Natomiast będąc już w sezonie 2023, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment dopiero jedna, z jednego ogrodu:
Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu “Gdzie dotarłem w sezonie 2023?“, a wszystkie wcześniejsze ogrody z lat 2018 – 2022, jak wspomniałem, znajdziesz w tym miejscu.
Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z niezwykle sympatyczną Ewą – właścicielką i twórcą tego miejsca.
Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.
.
Lokalizacja i układ ogrodu
Pierwszy ogród w tegorocznych podróżach, jak już wiesz, znajduje się we Wrocławiu. Konkretnie na jego obrzeżach, za to na gęsto zabudowanym osiedlu, gdzie teoretycznie nie ma miejsca na prywatność. A jednak, jak się za moment przekonasz, w tym ogrodzie naprawdę można czuć się swobodnie i to pomimo jego niewielkiej powierzchni.
Cała posesja ma około 10 arów. Jest stosunkowo wąska i długa, ale szczęśliwie równoważy to podział na kilka odrębnych stref, które wizualnie skracają przestrzeń, a jednocześnie pozwalają ją w pełni wykorzystać. Strefa frontowa to wąski wjazd, a właściwie przedogródek z lawendą, brzozami, sosnami, trawami.
Te rośliny są piękne przez cały rok, więc strefa wejściowa od pierwszej chwili oddaje charakter reszty ogrodu.
Mijając wjazd, wchodzi się do niewielkiego, wąskiego patio, czyli obszaru pomiędzy domem, a garażem. Wjazd i patio zajmują po około 350 metrów kwadratowych, czyli prawie tyle samo, co właściwy ogród, zlokalizowany za budynkami. I za nim do niego wejdziemy, jedna ciekawostka: otóż rośnie tutaj „perełka” właścicielki, czyli eukaliptus górski.
To ciepłolubne drzewo, które ma szansę przetrwać zimę tylko w najcieplejszej, południowo-zachodniej części kraju. Czyli dokładnie tam, gdzie znajduje się ogród.
Eukaliptusowi towarzyszą wiśnie ozdobne, hortensje dębolistne, szpaler zimozielonych żywotników i jałowców. Oczywiście są również trawy, aczkolwiek świeżo po wczesnowiosennych postrzyżynach.
Z patio jest już tylko krok do właściwego ogrodu, zlokalizowanego w tylnej części działki. Jego powierzchnia to jak wspomniałem około 350 metrów kwadratowych, jest zaprojektowany w nowoczesnym stylu, opartym na liniach i kątach prostych. Podobnie jak w przedogródku widać w nim, że jest to ogród nie tyle zimozielony, co „zimociekawy”. Dominują tu trawy ozdobne, a zimozielone iglaki stanowią tylko dodatek, przysłowiową kropkę nad „i”.
Zresztą za chwilę przekonasz się o tym na własne oczy i to ze szczegółami.
.
Najważniejsze elementy ogrodu
Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie mają przewagę nad komentarzem. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca, tego niewielkiego ogrodu, w którym jest jeszcze kilka elementów, na które chciałbym zwrócić szczególną uwagę.
Dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:
.
Natomiast poniżej postaram się przedstawić go „od ogółu do szczegółu”, zwracając uwagę na najciekawsze sprawy. Ogród, ten właściwy na tyle posesji, ma kształt prostokąta i po obwodzie otoczony jest żywopłotem z żywotników ‘Smaragd’ i rabatami mieszanymi.
Zwróć uwagę, że rośliny (ogólnie w całym ogrodzie) sadzone są piętrowo, więc wzajemnie się nie przysłaniają, a jednocześnie każdą z nich widać bardzo dobrze.
Co więcej, są to rośliny atrakcyjne również zimą i na przedwiośniu, a zatem to z całą pewnością ogród atrakcyjny cały rok, który nigdy nie jest nudny, a jednocześnie co równie ważne, zmienia się przez cały sezon.
Wspomniany żywopłot tworzy wiecznie zielone tło dla wysokich traw, dokładnie miskantów, a także, buków, brzóz ze śnieżnobiałymi pniami oraz zimozielonych sosen.
A także m. in. hortensji z zasuszonymi kwiatostanami oraz dereni o czerwonych pędach.
Z kolei najniższe piętro okalającej ogród rabaty tworzą niskie trawy, takie jak hakonechloa i rozplenica, ponadto formowane iglaki, tawuły, rozchodniki,
wrzosy, wrzośce oraz tulipany, które niedługo zakwitną.
Taki widok na przedwiośniu – bezcenne! Natomiast zwróć również uwagę jak suche źdźbła trzcinników ostrokwiatowych oraz rozplenicy japońskiej i białe pnie brzóz ‘Doorenbos’ kontrastują ze szmaragdowym tłem żywotników ‘Smaragd’, a całość kompozycji dopełnia sosna czarna, dereń biały i wrzośce krwiste.
No dobrze. Ale wracając do opisu ogrodu. Jego środek zajmuje trawnik,
w który wcinają się liczne rabaty wyspowe, sprytnie dzielące przestrzeń na kilka mini-stref, czyli pokoi ogrodowych z kącikami wypoczynkowymi.
Taki podział sprawia, że na pierwszy rzut oka nie widać całości ogrodu, przez co wydaje się znacznie przestronniejszy niż jest w rzeczywistości. Każdy pokój jest zaaranżowany w innym stylu, „umeblowany” różnymi roślinami i rzecz jasna wyposażony w wygodne meble do siedzenia i wypoczynku.
Co to powoduje? Bardzo przemyślany zabieg, dzięki któremu na niewielkiej przestrzeni udało się zmieścić kilka miniaturowych ogrodów. Jak więc widzisz, pomysłowy projektant to prawdziwy magik, którego kunszt w tym przypadku widać właściwie w całym ogrodzie, gdzie oprócz roślin i wspomnianych mebli, wkomponował również szereg elementów dekoracyjnych. Takich jak chociażby:
rzeźby z metalu i kamienia,
metalowe obeliski,
i cały szereg mniejszych i większych dodatków.
Na zakończenie wrócę jeszcze do roślin. Na rabatach wyspowych w oczy rzucają się kolejne trawy ozdobne, wspominany już trzcinnik ostrokwiatowy i dodatkowo ostnica – delikatna, zwiewna trawa, pięknie falująca na wietrze.
Z kolei latem popis da wabiąca motyle budleja Dawida, która aktualnie, jak to wczesną wiosną, została krótko przycięta.
Wspomnę również, że na przedwiośniu lepiej widoczne są liczne w tym ogrodzie drzewka uformowane z karłowatych odmian krzewów zaszczepionych na pniu: trzmieliny pnącej, jałowca oraz sosen.
.
Kącik Partnera
Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.
I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, podobną otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu w sezonie 2023. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.
Paczka produktowa
Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Ewy.
Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to we wszystkich relacjach z poprzednich ogrodów:
- od marki Gardena
- od marki Stiga
- od marli Bros
- od marki Agrimpex
- od marki Target
- od marki Kronen
- od marki Ramp
- od marki Gnejsy.pl
- od marki Litex Garden
- od marki Kwazar
- od marki Bopon
.
Co mnie zachwyciło w tym ogrodzie?
Przede wszystkim, jak w każdym odwiedzonym ogrodzie, niezwykle miłe przyjęcie oraz serdeczna atmosfera. To pozwala mi na fajną pracę i swobodne zbieranie materiałów zdjęciowych.
Jednak to, co imponuje mi najbardziej to perfekcyjnie przemyślany projekt, który sprawia, że ogród przełamuje na raz kilka schematów dotyczących niewielkich posesji:
- Ma kameralny charakter, pomimo, że jest zlokalizowany na gęsto zabudowanym osiedlu.
- Zaskakuje na każdym kroku i wydaje się znacznie większy, niż jest w rzeczywistości.
- Jest niezwykle różnorodny, pełen odrębnych zakątków urządzonych w rozmaitych stylach.
- Jest atrakcyjny o każdej porze roku i wraz z upływem sezonu nieustannie się zmienia.
.
Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?
Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z ogrodu pt. ogród atrakcyjny cały rok?
- Przede wszystkim przekonanie, że dobierając rośliny do ogrodu warto zrobić to tak, aby zdobiły ogród przez okrągłe 12 miesięcy w roku. Aby to osiągnąć, warto korzystać nie tylko z gatunków zimozielonych, takich jak iglaki i lawenda. Zimą i na przedwiośniu ogromne wrażenie robią suche trawy ozdobne, a także krzewy i drzewa o dekoracyjnej korze, takie jak brzozy oraz dereń biały. Wisienką na torcie są krzewinki kwitnące tuż przed początkiem sezonu i na jego zakończenie, czyli odpowiednio wrzośce i wrzosy.
- Warto przyjąć jeden motyw przewodni całego projektu, w tym przypadku nowoczesny styl, ale jednocześnie starać się nadawać różnym zakątkom ogrodu indywidualny charakter. W ten sposób ogród będzie wydawał się spójny, a jednocześnie intrygujący i nigdy się nie znudzi.
- I najważniejsze: do tworzenia pięknych ogrodów nie trzeba specjalnych kwalifikacji ani fachowego przygotowania. Wystarczą chęci, pomysł i praca. To daje wyjątkowe efekty, tak jak w przypadku Ewy, która nie jest z zawodu ogrodnikiem ani architektem zieleni, a jednak stworzyła mistrzowsko zaprojektowany, całorocznie piękny ogród.
.
Weź udział w projekcie!
Kończąc pierwszą relację z odwiedzonego w roku 2023 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:
- Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę w roku 2023, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
- Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
- Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam stronę główną projektu, skąd przejdziesz do wszystkich ważnych podstron.
A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!
- Obrzeża plastikowe – aranżacje w ogrodach - 14 października 2024
- Ognisko czy palenisko? - 9 października 2024
- Jesień w sadzie: jak sobie ułatwić zbiory owoców - 7 października 2024