Rojniki w ogrodzie i donicy. Pomysły i inspiracje.

rojniki w ogrodzie zogrodemnaty1
rojniki w ogrodzie zogrodemnaty1

Pomysłów, sposobów, materiałów i roślin do dekoracji ogrodu jest tak dużo jak ich samych. Jedne mniej oryginalne, inne bardziej. Jedne uniwersalne, pasujące do każdego stylu, a inne wręcz przeciwnie, kojarzone z konkretnym sposobem zagospodarowania. I właśnie do tych pierwszych należą te małe, popularne byliny, które w aranżacji ogrodów pojawiają się stosunkowo często. I bardzo dobrze, bo rojniki w ogrodzie i donicy to dekoracja oryginalna, przyciągająca uwagę, jednocześnie będąca banalną w uprawie.

Pod warunkiem jednak, że jest pomysłowo wykonana i ciekawie wkomponowana. Podróżując po ogrodach, zarówno tych, w których pracuję, jak i tych, które odwiedzam w ramach projektuBusem przez polskie ogrody, a także licznych angielskich będących jak wiesz „kolebką ogrodów”, mam okazję podpatrywać szereg ciekawych rozwiązań i pomysłów. Również tych związanych z tematem, czyli „rojniki w ogrodzie i donicy. Pomysły i inspiracje”.

Myślę więc, że warto się tą wiedzą podzielić i zebrać w jednym miejscu to, co udało mi się zobaczyć. Tym bardziej, że to gotowe pomysły, które wprost możesz przenosić do własnego ogrodu.

Na początek jednak kilka słów o samych roślinach wg Wikipedii: Rojnik (Sempervivum L., w dosłownym tłumaczeniu z łaciny znaczy zawsze żywe) – rodzaj roślin należący do rodziny gruboszowatych. Obejmuje od około 40 do 100 gatunków, łatwo się między sobą krzyżujących. Obszar ich naturalnego występowania obejmuje tereny od Maroka do Iranu. Rojniki to rośliny zielne, wieloletnie o niepodzielonych, grubych i mięsistych liściach, na brzegach orzęsionych, tworzących różyczkę liściową, czasem półkrzewy. Pęd kwiatostanowy osiąga do 10–60 cm wysokości.

Kwiaty zebrane są w szczytowe wierzchotki, siedzące lub na krótkich szypułach . Płatki korony w liczbie 6-12 są całobrzegie, czerwone, w nasadzie zrośnięte z sobą oraz z pręcikami.
.

Rojniki w ogrodzie i donicy. Pomysły i inspiracje

Zanim zainspirujesz się poniższymi przykładami, jedną rzecz musimy wyjaśnić. Otóż rojnik aby w ogrodzie wyglądał ciekawie musi być ładnie wkomponowany. Idealnie sprawdzi się w każdym ogrodzie, będzie oryginalną dekoracją, a zatem nieodłącznym elementem całego zagospodarowania. Spójrz więc na poniższe przykłady, które udało mi się „wynieść” z ogrodów.

Rojnik w kamiennych rabatach

Rojnik w kompozycjach na skalniakach

Rojnik w oryginalnych pojemnikach

Rojnik w donicach

Rojnik w innych aranżacjach

Jak widzisz na powyższych przykładach, rojniki w ogrodzie mogą grać różne role. Bez względu jednak, na które się zdecydujesz, jedno jest pewne: rojniki to dekoracja oryginalna, przyciągająca uwagę i będąca ciekawym uzupełnieniem dużych nasadzeń. Stąd bez wątpienia warto je stosować, tym bardziej, że są to tanie i niewymagające rośliny.

Tomasz Szostak
Latest posts by Tomasz Szostak (see all)

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *