Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami 1

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami to kwintesencja stylu współczesnych ogrodów. Najpiękniej prezentuje się późnym latem i jesienią, ale i przez resztę sezonu nie sposób od niej oderwać oczu.

Trendy i style nieustannie się zmieniają – także w ogrodnictwie. W nowoczesnych ogrodach królują geometria i porządek, dużą uwagę zwraca się na całoroczną atrakcyjność nasadzeń, a wyrazisty pokrój roślin i dekoracyjne ulistnienie są co najmniej równie ważne jak kwiaty. W te wymogi idealnie wpisują się dwie najmodniejsze obecnie grupy roślin: trawy ozdobne oraz hortensje. 

Jeśli więc lubisz być na czasie, śledzisz najgorętsze trendy i nowości, w Twoim ogrodzie powinna zagościć nowoczesna rabata z trawami i hortensjami. Za przykład i inspirację może posłużyć nowoczesna rabata z trawami i hortensjami w jesiennej odsłonie, którą miałem przyjemność podziwiać podczas podróży Busem przez polskie ogrody.

.

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami

Na widok tej rabaty jako pierwsze nasuwa się spostrzeżenie, że jest bardzo kolorowa. Dopiero po chwili przychodzi refleksja, że przecież jedyne, co na niej kwitnie, to hortensje. A w zasadzie już przekwita, bo zdjęcia pochodzą z października, z ogrodowej podróży, którą wtedy odbyłem, i z której pełną relację możesz zobaczyć w tym miejscu. Niemniej to właśnie jesienią, w miarę przekwitania, kwiatostany hortensji bukietowych (Hydrangea paniculata) (3) osiągają najintensywniejsze wybarwienie. Odmiana ‘Sundae Fraise’ to miniaturowa wersja słynnej ‘Vanille Fraise’. Osiąga do ok. 1 m wysokości i średnicy, ma zwarty, sztywny pokrój bez tendencji do pokładania się pod ciężarem kwiatów. Kwitnie bardzo obficie od końca czerwca do jesieni, a potem jej zaschnięte kwiatostany zachowują urodę przez większość zimy. Początkowo są kremowobiałe, jednak szybko różowieją, by na przełomie lata i jesieni stać się malinowe. Zauważ, że hortensja bukietowa jest bardziej tolerancyjna od innych hortensji i nie sprawia kłopotów w uprawie.

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami 2

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami 3

Jak już wspomniałem, w nowoczesnych ogrodach kolorowe są nie tylko kwiaty. Kanarkowożółte kępy hakonechloi smukłej (Hakenochloa macra) ‘All Gold’ (5) rozświetlają kompozycję. Ta orientalna trawa ozdobna jest zimozielona (a może raczej „zimożółta”, biorąc pod uwagę złociste wybarwienie tej odmiany), więc nie traci atrakcyjności po sezonie. Intensywnie kontrastują z ciemnobordowym odcieniem liści żurawki (Heuchera) ‘Blackberry Jam’ (8) , która kwitnienie ma już za sobą. Zimą ta bylina tylko częściowo zasycha, więc nadal jest na czym zawiesić oko. Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) ‘Jack Frost’ (7) przez cały sezon prezentuje duże liście w kształcie serc, jasnosrebrzyste z wyraźnym zielonym unerwieniem. W kwietniu i maju unoszą się nad nimi dziesiątki błękitnych kwiatków, do złudzenia przypominających niezapominajki.

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami 4

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami 5

Duże skórzaste liście bergenii sercolistnej (Bergenia cordifolia) (9) od wiosny do jesieni są soczyście zielone. Wraz z końcem sezonu czerwienieją, ale utrzymują się całą zimę.

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami 6

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami 7

Kolor kolorem, ale zieleń na rabacie też powinna zaistnieć. Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Graziella’ (4) wystrzela w tle rabaty fontanną cieniutkich szmaragdowych źdźbeł, wśród których widać beżowe kwiatostany. Późną jesienią ta wysoka trawa ozdobna zacznie mienić się odcieniami miedzi i pomarańczu, ale zachowa atrakcyjność aż do wiosennego cięcia. Pomiędzy hortensje wkradło się kilka kęp rozplenicy japońskiej (Pennisetum alopecuroides) ‘Hameln’ (6). Opodal nowoczesnej rabaty z trawami i hortensjami, tuż za formowaną obwódką z bukszpanu, rozciąga się łan ostnicy mocnej (Stipa tennuissima) ‘Pony Tails’.

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami 8

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami 100

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Na tej nowoczesnej rabacie z trawami i hortensjami ważną rolę odgrywają wiecznie zielone kule: bukszpany wieczniezielone (Buxus sempervirens) (3) oraz cisy pospolite (Taxus baccata) (2) szczepione na pniu. Ich regularny, kulisty kształt oraz zwarta struktura kontrastują z lekkim, puszystym pokrojem traw ozdobnych.

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami 9

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami 10

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami 11

Wyrazistym akcentem jest szpilka gnejsowa, która przyciąga wzrok niezależnie od pory roku. Stałość, masywność i niezmienność kamienia ma swój urok, zwłaszcza w przypadku skały tak efektownej jak gnejs.

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami 12

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami 101

.

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami znajduje się w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru wysokim murem. Przez część dnia jest skąpana w słońcu, potem stopniowo zaczyna pogrążać się w cieniu. Takie warunki są wprost stworzone dla gatunków wchodzących w skład tego nasadzenia. Zauważ, że wszystkie mają podobne wymagania względem nasłonecznienia oraz podłoża (powinno być lekko kwaśne, przepuszczalne i stale umiarkowanie wilgotne). Istotne znaczenie ma ściółka z przekompostowanej kory sosnowej, która pomaga zachować stałą wilgotność gleby i częściowo chroni przed zachwaszczeniem.

.

Podsumowując

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami zmienia się zależnie od pory roku, ale nigdy nie traci na atrakcyjności. Kwiaty są tutaj tylko dodatkiem do mozaiki kolorowych liści i wyrazistych pokrojów. Pamiętaj, że nie wystarczy stworzyć efektownej kompozycji z roślin – gatunki muszą się ze sobą dobrze dogadywać, przede wszystkim mieć zbliżone wymagania względem nasłonecznienia, rodzaju podłoża i wilgotności. W przeciwnym razie rośliny posadzone w nieodpowiednim dla nich miejscu szybko zmarnieją i Twoja praca pójdzie na marne. Ale spokojnie: trawy ozdobne, hortensje bukietowe oraz byliny, takie jak żurawka, bergenia czy brunera, są niewymagające i łatwe w uprawie.

 

Nowoczesna rabata z trawami i hortensjami 102

Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *