Ekologiczny preparat na mszyce i inne szkodniki

Ekologiczny preparat na mszyce 1

Mszyce zna każdy właściciel ogrodu. Każdego lata pojawiają się na różach, śliwach, porzeczkach, koprze… w zasadzie wszędzie w ogrodzie, szklarni i na balkonie. Możesz się ich pozbyć bez stosowania chemii, stosując ekologiczny preparat na mszyce!

Najczęstszymi szkodnikami, występującymi co roku masowo w ogrodach, parkach, na polach uprawnych, plantacjach i w sadach, są mszyce. W Polsce spotykanych jest około 800 gatunków i podgatunków mszyc, atakujących większość roślin ogrodowych. Najchętniej żerują na młodych, miękkich pędach i liściach oraz pąkach roślin. Sprzyja im sucha, ciepła pogoda. Mszyce są małe, ale zatrważająco liczne. Rozmnażają się błyskawicznie, z jednej (dosłownie!) mszycy w ciągu sezonu może powstać cała armia jej potomków.

.

Warto wiedzieć

Wiele gatunków mszyc jest zdolnych do partenogenezy, inaczej dzieworództwa. Larwy rozwijają się z niezapłodnionych jaj, więc pojedyncza mszyca może dać początek całej kolonii. Zarodki następnych mszyc rozwijają się już w larwach, więc wszystko przebiega błyskawicznie, mszyc przybywa w postępie geometrycznym. Zwykle u mszyc w sezonie występują pokolenia rozmnażające się dzieworodnie (bez udziału samców), ale jesienią rozmnażają się płciowo (tego pojęcia chyba nie muszę wyjaśniać) i zimują w postaci zapłodnionych jaj.

.

Mszyce wysysają soki z liści, pąków i młodych pędów, powodując ich deformację oraz zasychanie różnych organów roślinnych. Nie tylko osłabiają i oszpecają rośliny, ale ponadto mogą przenosić wirusy. Co więcej, wydzielana przez mszyce tzw. rosa miodowa jest pożywką dla wielu patogenów grzybowych, w tym grzybów sadzakowych. Liście pokrywają się czarnym nieestetycznym nalotem grzybni, który ogranicza dostęp światła, a tym samym intensywność fotosyntezy. W efekcie roślina słabnie nie tylko z powodu obecności szkodników, ale także niedożywienia. Jej wzrost hamuje, a Ty możesz pożegnać się z obfitymi plonami czy spektakularnym kwitnieniem.

.

Różne gatunki mszyc atakują różne rośliny lub grupy roślin:

Mszyce (Aphis spp.) na róży.

Ekologiczny preparat na mszyce 2

Mszyca bzowa (Aphis sambuci) na różnych odmianach bzu czarnego.

Ekologiczny preparat na mszyce 3

Ekologiczny preparat na mszyce 4

Mszyca porzeczkowo-czyściecowa (Cryptomyzus ribis) na czerwonej porzeczce. Deformacje liści to efekt żerowania tych szkodników.

Ekologiczny preparat na mszyce 5

Ekologiczny preparat na mszyce 6

Ochojnik sosnowy (Pineus pini) na sośnie zwyczajnej.

Ekologiczny preparat na mszyce 7

Ekologiczny preparat na mszyce 8

Mszyce (Aphis spp.) na irdze.

Ekologiczny preparat na mszyce 9

Ekologiczny preparat na mszyce 10

Mszyce (Aphis spp.) na wiciokrzewie.

Ekologiczny preparat na mszyce 11

Mszyca bawełnica wiązowo-porzeczkowa (Schizoneura ulmi).

Ekologiczny preparat na mszyce 12

Mszyca bawełnica wiązowo-zbożowa (Tetraneura ulmi).

Ekologiczny preparat na mszyce 13

.

W Polsce występuje blisko 700 gatunków mszyc, na całym świecie znanych jest około 5000. Żerują w ogrodach, szklarniach, na balkonach, tarasach i w pomieszczeniach. Jednym słowem, praktycznie wszędzie. Gorąca, sucha pogoda jest dla tych owadów idealna, więc ocieplenie klimatu bardzo im służy. Rozmnażają się jeszcze intensywniej, a z każdym kolejnym pokoleniem armia szkodników rośnie w postępie geometrycznym, tak samo jak wyrządzane przez nie szkody.

Teoretycznie masz trzy możliwości:

  1. Poddać się i oddać walkowerem ogród we władanie mszyc (osobiście nie polecam).
  2. Sięgnąć po broń chemiczną, czyli silne, syntetyczne pestycydy, które w swoim składzie nie mają ani grama naturalnych składników. Z jednej strony, większość z nich jest naprawdę skuteczna, z drugiej – szkodzą nie tylko mszycom, ale także pożytecznym owadom, a czasem także większym zwierzętom. Pozostałości chemicznych środków ochrony roślin długo zalegają w glebie i dostają się do wód gruntowych. Warzywa i owoce opryskane syntetycznymi pestycydami nie nadają się do spożycia przez co najmniej 2 tygodnie. Zresztą, co to za frajda zbierać plony z ogrodu, nafaszerowane tą samą chemią co zielenina z supermarketu?
  3. Wybrać ekologiczny preparat, który szkodzi wyłącznie szkodnikom, jest bezpieczny dla środowiska, ludzi i zwierząt domowych.

Ja wybrałem opcję nr 3. Konkretnie zdecydowałem się na preparat Agrocover Spray.

Ekologiczny preparat na mszyce 14

.

Dlaczego? Z kilku powodów

  • Agrocover Spray to gotowy do użycia roztwór na bazie oleju rydzowego, tłoczonego z nasion lnicznika siewnego (Camelina sativa), rośliny uprawnej spokrewnionej z rzepakiem. Nawiasem mówiąc, olej rydzowy jest jadalny, zawiera mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Do celów kulinarnych i leczniczych można go nabyć w sklepach ze zdrową żywnością oraz w aptekach. Tym samym Agrocover Spray zawiera wyłącznie naturalne, bezpieczne substancje aktywne, bez grama toksycznej chemii. Jest w 100% biodegradowalny i nie wymaga przestrzegania okresu karencji.
  • Jest uniwersalny: zwalcza nie tylko mszyce, ale także inne szkodniki, takie jak przędziorki, miseczniki, mączliki, wciornastki, miodówki oraz czerwce.
  • Jest naprawdę skuteczny. Skąd to wiem? Miałem już okazję przetestować ten preparat, gdy kilka różnych szkodników rozpanoszyło się na moich roślinach doniczkowych.
  • Jest gotowy do użycia od razu po zakupie: nie musisz nic mieszać, przelewać ani odmierzać. Preparat jest sprzedawany w butelce z rozpylaczem, więc aby go stosować, nie potrzebujesz osobnego opryskiwacza. Chociaż, nawiasem mówiąc, taki sprzęt w ogrodzie bardzo się przydaje.

.

Jak prawidłowo stosować?

Agrocover Spray ma postać emulsji, która naniesiona na rośliny pokrywa mszyce i inne szkodniki cienką, lepką powłoką uniemożliwiającą im oddychanie, poruszanie się i żerowanie. Aby osiągnąć pełną skuteczność, trzeba bardzo dokładnie opryskać preparatem całą część nadziemną rośliny – zarówno górną, jak i dolną stronę liści oraz wszelkie zakamarki w załomach pędów czy pąków.

Aby uniknąć powtórnego nalotu szkodników, Agrocover Spray najlepiej rozpylać na rośliny co 7-10 dni, od momentu dostrzeżenia pierwszych objawów pojawienia się szkodników aż do chwili opanowania ich inwazji. W ogrodzie można go stosować do końca okresu wegetacji, a w domu przez cały rok. Preparat jest zupełnie nieszkodliwy dla pszczół i innych zapylaczy, roślin, zwierząt dzikich i domowych oraz ludzi. Spryskane nim rośliny nie wymagają przestrzegania okresu karencji, więc można je spożyć jeszcze tego samego dnia.

.

Podsumowując

Mszyce mają przewagę liczebną, za to Ty masz skuteczną broń. Agrocover Spray jest naturalny, bezpieczny dla Ciebie i środowiska, uniwersalny, prosty w użyciu i przede wszystkim skuteczny. Jeśli da się zwalczyć szkodniki ekologicznie, bez szkody dla środowiska, to po co sięgać po chemiczne pestycydy?

 

Tomasz Szostak
Join the Conversation

1 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *