Jak przyspieszyć kompostowanie? Czyli jak stosować bakterie do kompostownika i dlaczego warto

Jak przyspieszyć kompostowanie 0

Jak przyspieszyć kompostowanie? Na to pytanie jest wiele dobrych odpowiedzi. Bez wątpienia jedna z najlepszych brzmi „dodaj bakterie do kompostownika”.

Kompost to czarne złoto ogrodników. Ten przydomek jest w pełni uzasadniony. 

Jak przyspieszyć kompostowanie 0c

 • Kompost to w 100% naturalny organiczny nawóz, który można uzyskać za darmo i przy okazji pozbyć się resztek organicznych zalegających w ogrodzie (a także odpadów kuchennych, ściółek domowych pupili i odpadów po pielęgnacji kwiatów doniczkowych). 

Jak przyspieszyć kompostowanie 0d

Jak przyspieszyć kompostowanie 0e

 • Zawiera wszystkie makro- i mikroskładniki niezbędne roślinom w optymalnych proporcjach i łatwo przyswajalnych formach. 
 • W dojrzałym kompoście nie ma żadnych patogenów, nasion chwastów ani toksyn

Jak przyspieszyć kompostowanie 0f

 • Obfituje w próchnicę (inaczej humus), która poprawia strukturę gleby. W rezultacie gleba jest pulchna, napowietrzona, dłużej zachowuje odpowiednią wilgotność i odczyn. Ponadto panują w niej idealne warunki dla pożytecznych organizmów glebowych.

Jak przyspieszyć kompostowanie 0k

Jak przyspieszyć kompostowanie 0l

 • Kompost, w odróżnieniu od nawozów mineralnych czy obornika, nie powoduje przenawożenia.

Jak przyspieszyć kompostowanie 0m

 • Kompost jest uniwersalny – możesz go wykorzystać do nawożenia roślin ozdobnych, a także drzew i krzewów owocowych, warzyw, truskawek oraz ziół, a nawet trawnika. 

Jak przyspieszyć kompostowanie 0n

Jak przyspieszyć kompostowanie 0o

Jak przyspieszyć kompostowanie 0p

.

Jak przyspieszyć kompostowanie?

Istnieje wiele odpowiedzi na pytanie “jak przyspieszyć kompostowanie” oraz sposobów, aby przyspieszyć rozkład resztek organicznych, a tym samym szybciej uzyskać dojrzały kompost. Co więcej, nie musisz ograniczać się do wyboru jednej konkretnej metody – przeciwnie, najlepsze rezultaty daje stosowanie wszystkich poniższych zaleceń naraz! Wówczas masz szansę uzyskać dojrzały kompost po kilku tygodniach, zamiast czekać na swój wymarzony nawóz przez ponad rok.

 • Rozdrobnij odpady wrzucane na kompost – to szczególnie ważne w przypadku twardych, suchych resztek organicznych, np. gałęzi.

Jak przyspieszyć kompostowanie 1

 • Zachowaj odpowiedni stosunek węgla do azotu – w kompostowanych resztkach proporcje węgla do azotu powinny wynosić 25-30:1. Aby je zachować, wrzucaj odpady warstwowo, na przemian „brązowe” (suche, bogate w węgiel) i „zielone” (wilgotne i świeże, bogate w azot). 

Jak przyspieszyć kompostowanie 2

Jak przyspieszyć kompostowanie 2a

 • Zastosuj termokompostownik (czyli kompostownik plastikowy) zamiast pryzmy kompostowej. W zamkniętym pojemniku z tworzywa sztucznego proces kompostowania zachodzi w wyższej temperaturze oraz wilgotności. Jeśli masz duży ogród, który starasz się uprawiać w zgodzie z naturą, warto zdecydować się na więcej niż jeden kompostownik.

Jak przyspieszyć kompostowanie 3

Jak przyspieszyć kompostowanie 3a

 • Zadbaj o napowietrzanie – regularnie przerzucaj kompost, mieszając warstwy odpadów.

Jak przyspieszyć kompostowanie 4

 • Dodaj bakterie do kompostownika.

Jak przyspieszyć kompostowanie 5a

O ile pozostałe punkty są raczej zrozumiałe i nie pozostawiają żadnych wątpliwości, bakterie do kompostownika mogą budzić pewne kontrowersje. Niesłusznie! 

.

Warto wiedzieć

Bakterie to olbrzymia i niebywale różnorodna grupa mikroorganizmów występujących praktycznie wszędzie. Co ważne, są wśród nich nie tylko złośliwe patogeny wywołujące choroby ludzi, zwierząt i roślin, ale także mnóstwo dobroczynnych mikroorganizmów. Do tych ostatnich należą bez wątpienia bakterie przyspieszające kompostowanie.

.

Jakie bakterie do kompostownika?

Bakterie są wszędzie, zresztą całe mnóstwo jest już obecne w resztkach wrzucanych do kompostownika. Cała sztuka polega na tym, by uzupełnić mikroflorę kompostu o specjalnie dobrane szczepy dobroczynnych mikrobów. Należą do nich liczni przedstawiciele rodzaju Bacillus. Szczegółowe efekty działania konkretnych gatunków i szczepów dobroczynnych bakterii są zróżnicowane: przykładowo m.in. Bacillus subtilis przekształcają materiały trudno rozkładające się i niedostępne dla roślin w substancje łatwo przyswajalne. Ponadto hamują rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów obecnych w odpadach wrzucanych do kompostownika. 

Jak przyspieszyć kompostowanie 6

Spokojnie – nie musisz samodzielnie szukać i selekcjonować szczepów dobroczynnych mikroorganizmów. Zajmują się tym profesjonaliści mający laboratoria, mikroskopy i pozostały sprzęt. Bez wątpienia należą do nich eksperci marki Agrobios, która specjalizuje się w produkcji preparatów probiotycznych zawierających zestaw żywych i aktywnych kultur bakterii, bezcennych w ogrodzie, sadzie, jagodniku oraz uprawach rolniczych. 

Ich dziełem jest Kompostil, czyli preparat bakteryjny z serii ProbioOgród.

Jak przyspieszyć kompostowanie 8

.

Co to jest Kompostil?

ProbioOgród Kompostil to koncentrat szczepów bakterii, których zadaniem jest przyspieszenie rozkładu masy organicznej. Jest to naturalny, mikrobiologiczny preparat przeznaczony do przyspieszania rozkładu resztek organicznych pochodzących z domu lub ogrodu. Kompleks szczepów bakterii tlenowych Bacillus napowietrza pryzmę, tworząc idealne warunki do prawidłowego rozkładu materii organicznej. 

Mówiąc prościej, koncentrat to dobroczynne bakterie do kompostownika w formie koncentratu łatwego do zastosowania, czyli szczepionka bakteryjna w płynie, znana też jako przyspieszacz kompostowania lub aktywator kompostu.

Dlaczego warto stosować ProbioOgród Kompostil?

 • Zawiera wyłącznie naturalne składniki (naturalny kompleks żywych kultur bakterii, melasę trzcinową oraz wodę).
 • Specyficzny metabolizm wyselekcjonowanych szczepów bakterii przekształca odpady organiczne w wysoce przyswajalny biologiczny nawóz.
 • Związki wytworzone przez bakterie przyspieszają kompostowanie, usprawniając rozkład odpadów organicznych.
 • Zastosowanie preparatu hamuje rozwój szkodliwych grzybów, pleśni oraz bakterii chorobotwórczych.
 • Rezultat: rośliny zasilane kompostem wyprodukowanym z użyciem szczepionki bakteryjnej rozwijają się szybciej i cieszą się doskonałym zdrowiem. Obfite plony i kwitnienie gwarantowane! 

Jak przyspieszyć kompostowanie 10

Jak przyspieszyć kompostowanie 11

Jak przyspieszyć kompostowanie 12

Jak przyspieszyć kompostowanie 13

 • Preparat jest w 100% bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska. Nie musisz się obawiać, że „zarazisz się” od kompostu bakteryjną chorobą.

.

Jak stosować bakterie do kompostownika Kompostil?

Wszystko sprowadza się do czterech prostych kroków.

 1. Rozcieńcz 2 l preparatu w 20 l wody na 1 m³ kompostu. Oczywiście w razie potrzeby możesz zredukować ilość cieczy roboczej, np. rozrabiając 1 litr Kompostilu w 10 litrach wody. 

Jak przyspieszyć kompostowanie 20

Jak przyspieszyć kompostowanie 21

 1. Polej pryzmę kompostową (zawartość kompostownika) rozrobionym preparatem.

Jak przyspieszyć kompostowanie 22

 1. Przynajmniej raz na dwa tygodnie przemieszaj pryzmę kompostu.

Jak przyspieszyć kompostowanie 23

 1. W miarę dokładania odpadów organicznych do kompostownika zastosuj uzupełniającą dawkę preparatu. To szczególnie ważne, jeśli masz tradycyjną pryzmę kompostową zamiast zamykanego termokompostownika.

Jak przyspieszyć kompostowanie 24

Tylko tyle wystarczy, by w kilka tygodni wyprodukować kompost klasy de lux, prawdziwe czarne złoto ogrodnika!

Jak przyspieszyć kompostowanie 25

.

Podsumowując

Jak przyspieszyć kompostowanie, czyli jak uzyskać kompost szybciej i „podkręcić” jego jakość? Po prostu dodaj bakterie do kompostownika. Oczywiście nie jakieś tam bakterie, tylko odpowiednio wyselekcjonowane szczepy mikroorganizmów. Najprostszym sposobem jest preparat działający jako aktywator kompostu, taki jak wspomniany w tym poście.

.

.

Post we współpracy z marką Agrobios

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *