Jak przyspieszyć kompostowanie? Na to pytanie jest wiele dobrych odpowiedzi. Bez wątpienia jedna z najlepszych brzmi „dodaj bakterie do kompostownika”.
Kompost to czarne złoto ogrodników. Ten przydomek jest w pełni uzasadniony.
- Kompost to w 100% naturalny organiczny nawóz, który można uzyskać za darmo i przy okazji pozbyć się resztek organicznych zalegających w ogrodzie (a także odpadów kuchennych, ściółek domowych pupili i odpadów po pielęgnacji kwiatów doniczkowych).
- Zawiera wszystkie makro- i mikroskładniki niezbędne roślinom w optymalnych proporcjach i łatwo przyswajalnych formach.
- W dojrzałym kompoście nie ma żadnych patogenów, nasion chwastów ani toksyn.
- Obfituje w próchnicę (inaczej humus), która poprawia strukturę gleby. W rezultacie gleba jest pulchna, napowietrzona, dłużej zachowuje odpowiednią wilgotność i odczyn. Ponadto panują w niej idealne warunki dla pożytecznych organizmów glebowych.
- Kompost, w odróżnieniu od nawozów mineralnych czy obornika, nie powoduje przenawożenia.
- Kompost jest uniwersalny – możesz go wykorzystać do nawożenia roślin ozdobnych, a także drzew i krzewów owocowych, warzyw, truskawek oraz ziół, a nawet trawnika.
.
Jak przyspieszyć kompostowanie?
Istnieje wiele odpowiedzi na pytanie “jak przyspieszyć kompostowanie” oraz sposobów, aby przyspieszyć rozkład resztek organicznych, a tym samym szybciej uzyskać dojrzały kompost. Co więcej, nie musisz ograniczać się do wyboru jednej konkretnej metody – przeciwnie, najlepsze rezultaty daje stosowanie wszystkich poniższych zaleceń naraz! Wówczas masz szansę uzyskać dojrzały kompost po kilku tygodniach, zamiast czekać na swój wymarzony nawóz przez ponad rok.
- Rozdrobnij odpady wrzucane na kompost – to szczególnie ważne w przypadku twardych, suchych resztek organicznych, np. gałęzi.
- Zachowaj odpowiedni stosunek węgla do azotu – w kompostowanych resztkach proporcje węgla do azotu powinny wynosić 25-30:1. Aby je zachować, wrzucaj odpady warstwowo, na przemian „brązowe” (suche, bogate w węgiel) i „zielone” (wilgotne i świeże, bogate w azot).
- Zastosuj termokompostownik (czyli kompostownik plastikowy) zamiast pryzmy kompostowej. W zamkniętym pojemniku z tworzywa sztucznego proces kompostowania zachodzi w wyższej temperaturze oraz wilgotności. Jeśli masz duży ogród, który starasz się uprawiać w zgodzie z naturą, warto zdecydować się na więcej niż jeden kompostownik.
- Zadbaj o napowietrzanie – regularnie przerzucaj kompost, mieszając warstwy odpadów.
- Dodaj bakterie do kompostownika.
O ile pozostałe punkty są raczej zrozumiałe i nie pozostawiają żadnych wątpliwości, bakterie do kompostownika mogą budzić pewne kontrowersje. Niesłusznie!
.
Warto wiedzieć
Bakterie to olbrzymia i niebywale różnorodna grupa mikroorganizmów występujących praktycznie wszędzie. Co ważne, są wśród nich nie tylko złośliwe patogeny wywołujące choroby ludzi, zwierząt i roślin, ale także mnóstwo dobroczynnych mikroorganizmów. Do tych ostatnich należą bez wątpienia bakterie przyspieszające kompostowanie.
.
Jakie bakterie do kompostownika?
Bakterie są wszędzie, zresztą całe mnóstwo jest już obecne w resztkach wrzucanych do kompostownika. Cała sztuka polega na tym, by uzupełnić mikroflorę kompostu o specjalnie dobrane szczepy dobroczynnych mikrobów. Należą do nich liczni przedstawiciele rodzaju Bacillus. Szczegółowe efekty działania konkretnych gatunków i szczepów dobroczynnych bakterii są zróżnicowane: przykładowo m.in. Bacillus subtilis przekształcają materiały trudno rozkładające się i niedostępne dla roślin w substancje łatwo przyswajalne. Ponadto hamują rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów obecnych w odpadach wrzucanych do kompostownika.
Spokojnie – nie musisz samodzielnie szukać i selekcjonować szczepów dobroczynnych mikroorganizmów. Zajmują się tym profesjonaliści mający laboratoria, mikroskopy i pozostały sprzęt. Bez wątpienia należą do nich eksperci marki Agrobios, która specjalizuje się w produkcji preparatów probiotycznych zawierających zestaw żywych i aktywnych kultur bakterii, bezcennych w ogrodzie, sadzie, jagodniku oraz uprawach rolniczych.
Ich dziełem jest Kompostil, czyli preparat bakteryjny z serii ProbioOgród.
.
Co to jest Kompostil?
ProbioOgród Kompostil to koncentrat szczepów bakterii, których zadaniem jest przyspieszenie rozkładu masy organicznej. Jest to naturalny, mikrobiologiczny preparat przeznaczony do przyspieszania rozkładu resztek organicznych pochodzących z domu lub ogrodu. Kompleks szczepów bakterii tlenowych Bacillus napowietrza pryzmę, tworząc idealne warunki do prawidłowego rozkładu materii organicznej.
Mówiąc prościej, koncentrat to dobroczynne bakterie do kompostownika w formie koncentratu łatwego do zastosowania, czyli szczepionka bakteryjna w płynie, znana też jako przyspieszacz kompostowania lub aktywator kompostu.
Dlaczego warto stosować ProbioOgród Kompostil?
- Zawiera wyłącznie naturalne składniki (naturalny kompleks żywych kultur bakterii, melasę trzcinową oraz wodę).
- Specyficzny metabolizm wyselekcjonowanych szczepów bakterii przekształca odpady organiczne w wysoce przyswajalny biologiczny nawóz.
- Związki wytworzone przez bakterie przyspieszają kompostowanie, usprawniając rozkład odpadów organicznych.
- Zastosowanie preparatu hamuje rozwój szkodliwych grzybów, pleśni oraz bakterii chorobotwórczych.
- Rezultat: rośliny zasilane kompostem wyprodukowanym z użyciem szczepionki bakteryjnej rozwijają się szybciej i cieszą się doskonałym zdrowiem. Obfite plony i kwitnienie gwarantowane!
- Preparat jest w 100% bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska. Nie musisz się obawiać, że „zarazisz się” od kompostu bakteryjną chorobą.
.
Jak stosować bakterie do kompostownika Kompostil?
Wszystko sprowadza się do czterech prostych kroków.
- Rozcieńcz 2 l preparatu w 20 l wody na 1 m³ kompostu. Oczywiście w razie potrzeby możesz zredukować ilość cieczy roboczej, np. rozrabiając 1 litr Kompostilu w 10 litrach wody.
- Polej pryzmę kompostową (zawartość kompostownika) rozrobionym preparatem.
- Przynajmniej raz na dwa tygodnie przemieszaj pryzmę kompostu.
- W miarę dokładania odpadów organicznych do kompostownika zastosuj uzupełniającą dawkę preparatu. To szczególnie ważne, jeśli masz tradycyjną pryzmę kompostową zamiast zamykanego termokompostownika.
Tylko tyle wystarczy, by w kilka tygodni wyprodukować kompost klasy de lux, prawdziwe czarne złoto ogrodnika!
.
Podsumowując
Jak przyspieszyć kompostowanie, czyli jak uzyskać kompost szybciej i „podkręcić” jego jakość? Po prostu dodaj bakterie do kompostownika. Oczywiście nie jakieś tam bakterie, tylko odpowiednio wyselekcjonowane szczepy mikroorganizmów. Najprostszym sposobem jest preparat działający jako aktywator kompostu, taki jak wspomniany w tym poście.
.
.
Post we współpracy z marką Agrobios
- Ognisko czy palenisko? - 9 października 2024
- Jesień w sadzie: jak sobie ułatwić zbiory owoców - 7 października 2024
- Grabienie liści w sadzie – dlaczego jest konieczne - 4 października 2024