Parasol ogrodowy, czyli must have w każdym ogrodzie! Dlaczego warto go mieć?

Parasol ogrodowy 1

Kiedy tylko na zewnątrz robi się ciepło, osoby posiadające ogródki przydomowe chętnie spędzają w nich wolny czas. Odpoczynek na świeżym powietrzu ma mnóstwo zalet, dlatego też warto zadbać o to, by w ogrodzie znalazło się wygodne miejsce, które będzie zachęcać do tego, aby w nim usiąść, napić się kawy, zjeść posiłek, czy spędzić czas w gronie bliskich osób. Przedmiotem, który koniecznie musi znaleźć się w takim miejscu, jest parasol ogrodowy.

.

Parasol ogrodowy to świetna ochrona przed słońcem

Choć po długich, chłodnych miesiącach niemal każdy ma ochotę wystawić nareszcie twarz do słońca, to przesadne opalanie się nie jest zdrowe. Dodatkowo ostre promienie słoneczne oślepiają i sprawiają, że po pewnym czasie można poczuć się naprawdę zmęczonym. Dlatego też bardzo ważne jest, aby zapewnić sobie ochronę w postaci parasola ogrodowego. Spędzając czas w jego cieniu, nie trzeba obawiać się szkodliwego działania promieni UV na skórę, czy też udaru słonecznego, który stanowi poważne zagrożenie zarówno dla młodych, jak i starszych osób.

.

Parasol ogrodowy przydaje się także w czasie niepogody

Lato to nie tylko słoneczne dni, zwłaszcza w szerokości geograficznej, w której znajduje się Polska. Od kwietnia do października stosunkowo często zdarzają się zarówno przelotne opady, jak i silne deszcze, czy nawet burze. W przypadku ulew, z reguły większość osób kryje się w domu, jednak lekka mżawka to coś, co bez obaw można przeczekać, zwłaszcza jeśli ma się nad głową ochronę w postaci parasola. Model wykonany z materiału wodoodpornego to strzał w dziesiątkę.

Parasol ogrodowy 2

.

Mobilność – ogromna zaleta parasoli ogrodowych

Ktoś może powiedzieć, że lepsze od parasoli ogrodowych są namioty lub altanki. Wszystko jednak zależy od tego, w jaki sposób chce się je wykorzystywać. Parasol ogrodowy ma ogromną przewagę nad pozostałymi ogrodowymi konstrukcjami, które mają ochronić użytkowników przed słońcem i deszczem, a mianowicie jest mobilny. To, jak łatwo jest go przenieść w inne miejsce, jest nieporównywalne nawet ze stosunkowo lekkimi namiotami ogrodowymi. Mechanizm otwierania oraz składania czaszy parasoli ogrodowych jest prosty w obsłudze, natomiast podstawa, która jest odpowiedzialna za stabilne ustawienie, może się różnić w zależności od wybranego modelu.

W zależności od potrzeb parasol ogrodowy może być ustawiony na tarasie lub w innym miejscu, w którym znajduje się stół lub ogrodowe meble wypoczynkowe. W przypadku, gdy na dworze bawią się dzieci, można przy jego pomocy osłonić miejsce, w którym się znajdują, czy nawet ustawić tak, by rzucał cień nad basenem i zapewnić im bezpieczeństwo podczas upalnych dni. Po skończonej zabawie można go przenieść z powrotem w miejsce, w którym znajduje się najczęściej.

.

Rodzaje parasoli ogrodowych

Rodzajów parasoli ogrodowych jest wiele. Można je podzielić ze względu na materiały, z jakich są wykonane stelaże oraz czasze, czy też sposób ustawienia nogi. Wyróżnić można zatem:

  • parasole ogrodowe metalowe (lub aluminiowe),
  • parasole ogrodowe drewniane,
  • parasole ogrodowe z nogą ustawioną centralnie (pośrodku czaszy),
  • parasole ogrodowe na bocznej nodze.

Jeśli chodzi o materiał, z którego uszyta jest czasza, to najczęściej wykorzystywane są tkaniny poliestrowe. Wynika to z faktu, iż są wytrzymałe, gęste, a co za tym idzie, zapewniają dobrą ochronę przed słońcem, a do tego są nieprzemakalne. Szczególnie polecany jest wysokiej jakości poliester (Pongee), który wykorzystywany jest do produkcji parasoli ogrodowych jakości premium. Ponadto do wyboru są takie tkaniny jak nylon oraz bawełna.

Parasol ogrodowy 3

.

Na co zwracać uwagę kupując parasol do ogrodu?

Szukając idealnego parasola ogrodowego, bez wątpienia należy wziąć pod uwagę to, gdzie najczęściej będzie on wykorzystywany. Jeśli ma on być często przenoszony z miejsca na miejsce, to warto wybrać model o lekkiej konstrukcji, najlepiej aluminiowej, który posiada automatyczny mechanizm otwierania. Natomiast w przypadku, gdy parasol ma znajdować się w konkretnie wyznaczonym miejscu, stanowiąc stabilną i pewną ochronę przed słońcem, wiatrem i deszczem, to lepiej sprawdzi się model wykonany z metalu, którego konstrukcja jest solidna, ale tym samym cięższa. Tego typu parasol ma większą liczbę żeber, a niejednokrotnie także system przeciwpowietrzny, który zmniejsza ryzyko uszkodzenia.

W przypadku, gdy parasol ma zostać umieszczony w otworze pośrodku stołu, naturalnym wyborem jest model z nogą umiejscowioną centralnie. Jeśli osłonięta ma być duża przestrzeń, to lepiej sprawdzą się parasole ogrodowe ze słupem umieszczonym z boku.

Nie bez znaczenia jest również wygląd parasola, który powinien być dopasowany do stylu, w którym zaaranżowana jest przestrzeń wypoczynkowa. Dostępne są parasole w wielu kolorach oraz z różnego rodzaju nogami.

Jak widać, parasol ogrodowy to niezwykle praktyczne i uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się w każdym ogrodzie oraz na tarasie. Wybór parasoli tego typu jest ogromny, dzięki czemu z łatwością można dopasować odpowiedni model do swoich potrzeb.

.

.

Post we współpracy z marką Leroy Merlin

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *