Ogród, bez względu na to jaki jest, nie jest to jednolita powierzchnia, w której występuje tylko jeden element np. trawa. Albo kamień. Albo kora. Albo cokolwiek innego. Ogród to zawsze połączenie różnych elementów i różnych nawierzchni, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Ale przede wszystkim, które się ze sobą stykają. I właśnie to miejsce styku warto jakoś oddzielić, chociażby po to, aby ułatwić sobie utrzymanie ogrodu. Możliwości w tym zakresie jest dużo, jednak w wielu wypadkach najłatwiej sięgnąć po rozwiązania proste, ale sprawdzone, w tym przypadku praktyczne obrzeża trawnikowe.
Oczywiście zawsze można postawić na obrzeża tradycyjne, czyli wszelkiego rodzaju konstrukcje betonowe, z kostki czy jakiekolwiek inne. Pytanie tylko po co? Czy zawsze musi być tak ociężale i bardzo widać, że te określone powierzchnie się stykają? Otóż nie musi.
I ten ogród, który jest na zdjęciach jest tego najlepszym przykładem. To prawdziwa mieszanka różnych nawierzchni, dosłowne mozaiki, które ciekawie wyglądają….
I czy wyobrażasz sobie aby tu wszędzie pakować obrzeża np. z kostki granitowej? Byłoby to zupełnie nieuzasadnione, a przy okazji popsuło cały efekt.
Ale jednocześnie oddzielić czymś to trzeba. Chociażby po to, aby poszczególne nawierzchnie się nie mieszały. I właśnie tu doskonale nadają się proste obrzeża trawnikowe, które za moment zobaczysz.
Tym bardziej, że w dzisiejszym standardzie urządzania ogrodów występuje wiele elementów i nawierzchni, które łączą się w różnych możliwych konfiguracjach. Przyznam się, że nie widziałem ogrodu, który nie łączyłby w sobie różnych materiałów. Gdzie trawnik nie stykałby się płaszczyznami kamiennymi, korowanymi czy ziemnymi.
A skoro tak, to chcąc zachować trwały efekt i „nie mieszanie się” sąsiadujących materiałów nawierzchniowych, warto pomyśleć o ich trwałym oddzieleniu. Przede wszystkim ze względów estetycznych, ale także praktycznych. A może właśnie przede wszystkim ze względów praktycznych.
Jednocześnie rolą obrzeża nie musi być wychodzenie na pierwszy plan oraz nadmierne rzucanie się w oczy. Wystarczy, że jest i spełnia swoją podstawową rolę: oddzielenie nawierzchni.
To co powinieneś też wiedzieć to fakt, że obrzeża trawnikowe, ogrodowe, poza różnorodnością materiałów, to także duża rozpiętość cenowa, na którą składają się koszty zakupu materiału oraz koszty robocizny. Są takie, które są tanie w zakupie, a drogie w wykonaniu. I odwrotnie. A także drogie albo tanie w zakupie i wykonaniu. Po drugie niektóre z nich, nawet bez doświadczenia, wykonasz sam, a przy innych możesz mieć trudności i być może będziesz musiał skorzystać z czyjejś pomocy.
I właśnie obrzeża, które dziś Ci pokażę, należą do tej najprzyjemniejszej kategorii: tanie w zakupie i łatwe w wykonaniu.
Ogród który widzisz na zdjęciach to doskonały przykład tego, że proste obrzeża trawnikowe, to nie jest rozwiązane tylko dla “byle jakich ogrodów”, których nie stać na wykonanie “porządnego” obrzeża. Wręcz przeciwnie to ogród tzw. wysokobudżetowy, w którym jednak obrzeża nie miały wychodzić na pierwszy plan. I nie wychodzą.
Dyskretnie i praktycznie niewidocznie rozdzielają poszczególne powierzchnie, zapobiegając mieszaniu się sąsiadujących elementów.
Zastosowane są tu obrzeża tzw. Bordeo, czyli system specjalnych plastikowych profili, które można łączyć ze sobą i dowolnie kształtować. Widać je dobrze na poniższych zdjęciach, jeszcze z etapu realizacji ogrodu.
A zatem jak widzisz, siła obrzeża to przede wszystkim jego skuteczność, a także w przypadkach takich jak ten, niewidoczność w urządzonym już ogrodzie.
.
Rodzaje prostych obrzeży trawnikowych.
Jak to zwykle bywa, do wyboru zawsze masz coś więcej, niż tylko jedno rozwiązanie. Nawet w tak prostym elemencie jak obrzeże trawnikowe. Zatem spójrz.
Obrzeże trawnikowe Bordeo.
Plastikowe obrzeża Bordeo to wygodne, praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu w łatwy sposób można kształtować różnego typu nawierzchnie, takie jak trawnik, bruk klinkierowy, kora, płyty chodnikowe, kostka granitowa i brukowa. Za pomocą obrzeży można też wytyczyć i ograniczyć dowolny kształt ścieżek żwirowych lub grysowych. Nadają się również do oddzielania trawnika od ziemi uprawnej.
Obrzeża trawnikowe Bordeo odznaczają się tym, że są łatwe i szybkie w montażu. Dzięki temu, że są elastyczne, można kształtować nimi różne, także zaokrąglone, kształty. Dużą zaletą bordów z tworzywa jest również brak konieczności wykonywania pod nie wykopów, co znacznie obniża koszt oraz pracochłonność budowy nawierzchni. Do gruntu montowane są za pomocą specjalnych plastikowych szpilek, które zapobiegają ich przesuwaniu.
Obrzeża plastikowe Bordeo wykonane są z mocnego tworzywa. Dzięki temu charakteryzują się wysoką jakością wykonania, trwałością i odpornością na czynniki atmosferyczne.
Obrzeże trawnikowe Limiteo.
Obrzeże trawnikowe Limiteo zapobiega przerastaniu trawy, doskonale oddzielając trawnik od części uprawnej ogrodu lub rabat kwiatowych. Produkt jest wykonany z wodoodpornego, a przy tym elastycznego tworzywa, co umożliwia tworzenie różnorodnych aranżacji bez obaw o to, że woda odkształci lub zniszczy produkt. Limiteo posiada dodatkowo stabilizator UV, dzięki któremu jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie słoneczne.
Montaż obrzeży do trawy Limiteo jest bardzo prosty, sprowadza się właściwie do wykonania nacięcia szpadlem lub specjalną saperką do odcinania krawędzi trawnika. Do montażu niepotrzebne są żadne dodatkowe akcesoria do mocowania, np. Kotwy, jak ma to miejsce w przypadku powyższych obrzeży Bordeo.
Zaleca się montowanie obrzeża tak, aby jego górna krawędź nie wystawała ponad powierzchnię gruntu. Obrzeże trawnikowe Limiteo dostępne jest w kolorze zielonym, czarnym oraz brązowym.
Obrzeże trawnikowe Roleo.
Obrzeże trawnikowe Roleo to innowacyjny produkt, dzięki któremu jest możliwość tworzenia oryginalnych aranżacji ogrodowych. Roleo pełni także funkcje praktyczne: zapobiega przerastaniu trawy, skutecznie oddzielając trawnik i ścieżki od rabat kwiatowych oraz pozostałej części uprawnej ogrodu. Obrzeże ułatwia ponadto koszenie trawy i grabienie liści.
Obrzeże do trawy Roleo jest wykonane z trwałego tworzywa sztucznego, odpornego na promienie słoneczne, uszkodzenia mechaniczne i niskie temperatury. Z uwagi zaś na to, że jest również elastyczny i występuje w długim odcinku, pozwala na formowanie niemal każdych kształtów, według własnych potrzeb i uznania.
Krawężniki trawnikowe są proste w montażu. W celu połączenia końców obrzeża zaleca się użyć kołków o długości około 5 cm i średnicy umożliwiającej wsunięcie go w łączone otwory. Wykonana w kształcie kotwicy dolna, wkopywana część krawężnika powoduje trwałe osadzenie w glebie i pozostanie w niej przez wiele lat. Natomiast górna, zaokrąglona część obrzeża pozwala na ukrycie różnych przewodów, takich jak lampki LED czy kable, a dodatkowo umożliwia także ułożenie dowolnych kształtów bez załamań i pęknięć.
Obrzeże trawnikowe Elasteo.
Obrzeże trawnikowe Elasteo stosowane jest przy aranżacji ogrodu do oddzielenia trawnika od ścieżki, części uprawnej ogrodu, rabat kwiatowych, kory czy nawierzchni grysowej.
Obrzeże ogrodowe wykonane jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, odpornego na warunki atmosferyczne. Należy także dodać, że produkt jest niezwykle elastyczny, co umożliwia tworzenie oryginalnych i niepowtarzalnych aranżacji.
Obrzeże Elasteo montuje się za pomocą kotew, których używa się do nadawania kształtu. Obrzeże występuje w długim odcinku, co pozwala na tworzenie różnorodnych łuków oraz okręgów. Dzięki temu można pięknie wyeksponować drzewa i krzewy ozdobne oraz nadać wyjątkowy charakter każdemu ogrodowi.
Obrzeże trawnikowe Strongeo.
Obrzeże trawnikowe Strongeo to kolejny niezastąpiony element do tworzenia ogrodowych aranżacji. Przeznaczony jest do oddzielania trawnika i ścieżek od rabat kwiatowych, klombów oraz pozostałej części uprawnej ogrodu. Dzięki swojej grubości i wytrzymałości jest polecane nie tylko dla miłośników ogrodów, ale również profesjonalistów z branży ogrodnictwa.
Taśma dylatacyjna do trawników Strongeo wykonana jest z mocnego i grubego tworzywa sztucznego odpornego na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie słoneczne oraz działanie niskich temperatur. Staranne i solidne wykonanie oraz wysokiej jakości materiał gwarantuje funkcjonalność obrzeża przez wiele sezonów. Obrzeże jest idealną alternatywą dla drewnianych palisad i płotków.
Montaż obrzeży do trawy Strongeo, podobnie jak Limiteo jest bardzo prosty, sprowadza się właściwie do wykonania nacięcia szpadlem lub specjalną saperką do odcinania krawędzi trawnika. Do montażu niepotrzebne są żadne dodatkowe akcesoria do mocowania, np. kotwy, jak ma to miejsce w przypadku powyższych obrzeży Bordeo i Elasteo. Zaleca się montowanie obrzeża tak, aby jego górna krawędź nie wystawała ponad powierzchnię gruntu więcej niż 1cm.
Elastyczne oraz wodoodporne tworzywo umożliwia tworzenie różnych kształtów i aranżacji bez obaw, że woda odkształci produkt. Ogrodowa taśma dylatacyjna Strongeo zapobiega przerastaniu trawy, ochrania drzewa i krzewy podczas koszenia trawnika, ale również zapobiega niszczeniu noża kosiarki.
.
Jak zatem widzisz, proste obrzeża trawnikowe, ogrodowe to elementy, w których również wybór jest duży. Różnią się nie tylko wyglądem, ale także sposobem montażu. Niemniej na którekolwiek z powyższych 5 rozwiązań się zdecydujesz, bez problemu samodzielnie zainstalujesz je w ogrodzie. Do doskonała alternatywa dla wszelkiego rodzaju obrzeży tradycyjnych, których zadaniem poza oddzielaniem, jest również ciekawie wyglądać. A tu już z doświadczenia wiem, że pomysłowość ludzka nie ma ograniczeń w tym zakresie.
Ważne jest jednak aby w tej pomysłowości „nie przesadzić” i aby z chęci bycia za wszelką cenę indywidualnym, nie zatracić podstawowej funkcji, której obrzeża mają służyć. A mają służyć przede wszystkim jednemu: ograniczać powierzchnie i zabezpieczać materiał, który na tej powierzchni się znajduje. Dopiero elementem numer dwa, jakby dodatkowym i przy okazji, jest wygląd i ewentualne korzyści estetyczne obrzeży. Nie może jednak być tak, aby funkcja dodatkowa przerosła funkcję podstawową, czyli cel ich wykonania. A tak niestety często się zdarza.
Spójrz raz jeszcze na ten przykładowy ogród. Tu wszędzie są zastosowane pokazane obrzeża Bordeo. Zupełnie ich nie widać, a nawierzchnie, które mają oddzielać, oddzielają.
I to zarówno te wysypane ozdobnym grysem, czy te wyłożone korą. Jedne i drugie oddzielone są od trawnika.
A także te na których znajdują się fajne maty z rozchodnikami. One również dobrze oddzielają się od grysowo – betonowej ścieżki, która z drugiej strony, tymi samymi obrzeżami oddziela się zresztą od trawnika.
Natomiast pisząc o obrzeżach oraz wykładaniu poszczególnych powierzchni materiałem ozdobnym, nie sposób nie wspomnieć o agrowłókninach i agrotkanich. Mają szereg zalet, które zamierzony efekt estetycznego i zadbanego ogrodu mogą poprawić. Pytanie tylko jest jedno:
Co wybrać? Agrowłókninę czy agrotkaninę?
Jeśli poszukujesz materiału do okrycia roślin (osłonowego), sprawa jest oczywista: agrowłókninę w kolorze białym. Pozostaje tylko wybór pomiędzy zimową i wiosenną.
Jeśli natomiast szukasz tkaniny ściółkującej, antychwastowej, sprawa wymaga głębszego zastanowienia. Oczywiście mam tu na myśli przede wszystkim zastosowanie w Twoim ogrodzie, nie zakładam, że jesteś szkółkarzem czy plantatorem.
A zatem w ogrodzie sprawa wygląda następująco:
- tańsza jest agrowłóknina, a droższa jest agrotkanina. Jednak tym kryterium nie powinieneś się kierować,
- agrotkanina jest zdecydowanie bardziej trwała i wytrzymała oraz mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne,
- agrowłóknina lepiej nadaje się na skarpy i tereny pagórkowate. Z agrotkaniny może zsuwać się materiał ściółkujący taki jak kamień czy kora,
- do obsypania kamieniem, w szczególności o ostrych krawędziach, zdecydowanie lepiej nadaje się agrotkaniana, jest mniej podatna na uszkodzenia i przecięcia,
- pod ściółkowanie korą, w zupełności wystarczy z kolei agrowłóknina,
- agrotkanina ma lepszą przepuszczalność wody,
- agrowłóknina zapewnia wolniejsze parowanie wody z gleby,
-
zarówno agrowłóknina jak i agrotkanina spełniają rolę ograniczającą wzrost chwastów. A który lepiej? Tu zdania są podzielone. Według jednych bardziej agrotkanina, bo jest trwalsza i bardziej wytrzymała. Według innych agrowłóknina, ponieważ chwastom ciężej przebić się przez jej gęsty splot – połączone cząstki polipropylenu.
I to tyle, w telegraficznym skrócie, o agrowłókninie i agrotkaninie. Temat równie ważny jak omawiane obrzeża trawnikowe. Stąd polecam Ci go uwadze i zachęcam do głębszej lektury w specjalnie poświęconym poście.
Natomiast same obrzeża trawnikowe, to jak widziałeś element bardzo ważny. Wbrew obiegowej opinii nie muszą być betonowe, granitowe czy jakkolwiek inne, wychodzące na pierwszy plan, aby spełniały swoją funkcję. Wystarczą takie jak omawiane i pokazane w tym atrakcyjnym ogrodzie. Nie są widoczne, ale jednak oczekiwaną funkcję spełniają. Dlatego polecam Ci mieć je na względzie.
Wpis we współpracy z Marką Rolmarket.pl
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024