Jak przyciągnąć ptaki do ogrodu i pozbyć się szkodników?

3c6bb8f865a5672d096c5aae09edce68
3c6bb8f865a5672d096c5aae09edce68

Wraz z nadejściem długo wyczekiwanej wiosny, spragnieni soczystych kolorów, intensywnych zapachów i radosnego śpiewu ptaków, z radością rozpoczęliśmy pierwsze prace w ogrodach. Z każdym kolejnym ciepłym i słonecznym dniem przyroda coraz bardziej budzi się do życia, a to oprócz pozimowej walki z regeneracją trawników, przyniesie kolejny problem, a mianowicie liczne szkodniki. Tym samym, chcąc nie chcąc, trzeba będzie przystąpić do działania i dzielnie stawić im czoła.

A może by tak zlecić to zadanie ptakom? Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak przyciągnąć ptaki do ogrodu i skorzystać z ich pomocy?

Ale zanim przejdziemy dalej krótka informacja. Jak wiesz na blogu „Z ogrodem na TY” rozpoczął się specjalny, roczny projekt „Kolorowy ogród cały rok”. W tym miejscu możesz przeczytać o jego założeniach. W ramach tego projektu, wraz z Anitą z Zielono mi tu, będziemy Cię inspirować, jak przy pomocy kolorów ożywić Twój ogród. A przy okazji sprawić aby był ładniejszy i ciekawszy. Ważne również abyś wiedział, że kolor bardzo często ma ukryte, drugie, znacznie głębsze znaczenie. Tak właśnie jak w dzisiejszym poście, gdzie zobaczysz, że kolor ma wpływ na ptaki, a te z kolei mogą Ci pomóc właśnie w walce ze szkodnikami.

Zapraszam więc do lektury, w której dowiesz się nie tylko o kolorze, ale także o tym, jak samodzielnie wykonać fajne budki lęgowe. A tym samym jak przyciągnąć ptaki do swojego ogrodu. Oddaję głos wspomnianej Anicie, która jest główną autorką i narratorką tego projektu. Dalsza część postu to zatem jej słowa oraz jej szczegółowa instrukcja dla Ciebie….

Walka ze szkodnikami to drugie, po pozimowej regeneracji trawników, zadanie w ogrodzie. I dla każdego posiadacza ogrodu to ogromne wyzwanie. Każdy kto ma nawet najmniejszy ogród wie, jakim utrapieniem są różnego rodzaju szkodniki roślin.

Co roku wydajemy fortunę na środki ochrony roślin, starając się podjąć tę nierówną i bardzo trudną walkę z całą masą przeróżnych intruzów.

Jednocześnie szkodzimy środowisku, doprowadzamy do zmniejszenia populacji pożytecznych owadów, jak np. pszczoły, a tym samym szkodzimy również sobie.

Czy można więc rozprawić się z problemem szkodników inaczej – zgodnie z prawami natury?

Można! Ale abyśmy mogli cieszyć się zdrowymi roślinami oraz pięknym soczystym trawnikiem, oprócz wiosennego nawożenia oraz wspomnianych zabiegów wertykulacji i aeracji, warto zadbać o naturalnych sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami. Po prostu warto wiedzieć jak przyciągnąć ptaki do ogrodu.

Ptaki w naturalny sposób pomogą rozprawić się z wieloma szkodnikami drzew i krzewów oraz trawników. Na przykład takimi jak gąsienice zżerające liście drzew, które dla ptaków stanowią wysokobiałkowy pokarm. A kiedy ptaki zjadają najwięcej szkodliwych owadów? Oczywiście w okresie lęgowym, czyli wiosną, kiedy muszą dostarczyć swoim pisklętom dużą ilość pokarmu.

Dlatego chciałabym u progu wiosny zachęcić Cię do stworzenia w ogrodzie miejsc przyjaznych ptakom. Ponieważ początek wiosny to idealny moment, aby zatrzymać je na dłużej w naszych ogrodach.

.

Jak przyciągnąć ptaki do Twojego ogrodu?

Każdy ogród można tak zaprojektować, by odwiedzały go różne gatunki ptaków. Wiosną i latem będą to gatunki lęgowe. Aby zachęcić ptaki do zakładania gniazd w ogrodzie zadbaj o stworzenie im bezpiecznych warunków.

Zbuduj zatem dla nich budkę lęgową.

Jeśli ptaki będą czuły się w Twoim ogrodzie bezpiecznie, to z pewnością chętnie będą w nim szukały czegoś do zjedzenia. A skoro znajdą dogodne warunki pokarmowe w miejscu bezpiecznym, to pewnie część z nich zdecyduje się założyć gniazdo w przygotowanej przez Ciebie budce lęgowej.

I w ten sposób zyskasz naturalnych sprzymierzeńców w walce z wszelkiej maści szkodnikami. W zadaniu tym pomogą Ci m.in. bogatka, modraszka, sosnówka, czubatka, czarnogłówka, sikora uboga, pleszka, muchołówka żałobna, wróbel, mazurek, dzięciołek. Szkodniki świetnie zwalczają również nie zawsze lubiane szpaki, które robią prawdziwy pogrom pędraków (larwy chrabąszczy) i wielu innych szkodników zbyt dużych dla sikorek.

A wiesz jak przyciągnąć ptaki do ogrodu, aby osiedliły się w Twojej budce lęgowej? Otóż naukowcy z Yale i Cambridge odkryli, że widziane przez ludzi kolory są zaledwie ułamkiem tych, które dostrzegają ptaki.

I to jest właśnie cały klucz do sukcesu. Myśląc o ptakach w ogrodzie, powinieneś stworzyć im odpowiednie warunki. Czyli zrobić zarówno same budki, jak również nadać im odpowiedni kolor. I właśnie w tym pomoże Ci ten post. Na początek dowiesz się jak budki pomalować, bo zakładam, że to zadanie wykonasz samodzielnie. Natomiast jeśli również będziesz chciał budki samodzielnie wykonać, w dalszej części postu znajdziesz szczegółową instrukcję. Jeśli nie, zawsze masz możliwość je zakupić, nawet w sklepie na blogu, gdzie niebawem wejdą do oferty.

Natomiast bezwzględnie powinieneś zadbać o to, aby surowe domki z drewna (w moim wykonaniu z drewna z odzysku), dzięki cudownym energetycznym kolorom, zyskały jeszcze piękniejszy wizerunek i lepiej przyciągały uwagę ptaków.

Zachęcam Cię więc do sięgnięcia po pędzle i wałki oraz kolorowe farby. Malowanie budek lęgowych jest to również bardzo fajny temat do wspólnej, kreatywnej zabawy z dziećmi. W swoim ogrodzie, podczas pierwszych wiosennych warsztatów DIY w ramach projektu „Kolorowy ogród cały rok”, jako temat przewodni wybrałam właśnie malowanie budek lęgowych dla ptaków.

A do wspólnej zabawy wybrałam kolorowe farby ALTAX Viva Garden!, które zostały stworzone z myślą o tym, aby mój ogród był jeszcze bardziej kolorowy oraz zaprosiłam dzieci.

Ciebie również gorąco zachęcam do takiej formy zabawy na świeżym powietrzu. Myślę, że Twoje pociechy również chętnie się w to pobawią i będą chciały dowiedzieć się, jak przyciągnąć ptaki do ogrodu.

Wspólnie z dziećmi wybrałam do naszego projektu malowania budek następujące kolory Altax z serii Viva Garden!:

 • NIEBIESKA FUNKIA
 • LAWENDOWE WGÓRZE
 • CZTEROLISTNA KONICZYNA
 • CHABROWE POLE
 • RÓŻOWE GOŹDZIKI
 • SŁONECZNIKOWY OGRÓD
 • KWITNĄCA MAGNOLIA

Dodam, że farby Viva Garden! są to farby wodorozcieńczalne, ładnie pachną i szybką schną.

Zanim jednak zabierzesz się za wspólne malowanie z dziećmi przygotuj się do pracy:

 • Zadbaj o odpowiednie miejsce w ogrodzie. Rozłóż wygodny koc, a na nim grubą płachtę tektury lub podkładki, a jeśli Ci wygodniej, to odpowiednio zabezpieczone stoliki i krzesełka.
 • Załóż dzieciom ochronne fartuszki i rękawiczki silikonowe lub lateksowe (sprawdź wcześniej czy dzieci nie mają na nie uczulenia).

Do malowania potrzebne Ci będą:

 • Wybrane farby Altax Viva Garden!
 • Patyczki do mieszania farb,
 • Kuwetki do malowania (kilka sztuk, jeśli wybierzesz różne kolory farb),
 • Rączka oraz wymienne wałki flockowe przeznaczone do farb wodorozcienczalnych (taka ilość, ile kolorów wybierzesz),
 • Wąski pędzel do farb wodorozcienczalnych,
 • Rękawiczki ochronne w odpowiednim rozmiarze,
 • Taśma ochronna do malowania,
 • Papier ścierny o gramaturze 120,
 • Ołówek,
 • Klej WIKOL,
 • Ocynkowane uchwyty do zawieszenia budki plus śrubki do wkręcania o długości 16 milimetrów,
 • Wkrętak krzyżakowy,
 • Ciężki przedmiot do dociskania po doklejeniu dodatkowego daszka.

UWAGA: Jeśli zdecydujesz się na malowanie poszczególnych ścianek lub elementów budki różnymi kolorami, przygotuj się na kilkugodzinną pracę z przerwami na oklejanie powierzchni i schnięcie poszczególnych warstw. W czasie przerw znajdź dzieciom inne atrakcyjne zajęcie, np. podlewanie kwiatów, malowanie innych przedmiotów np. doniczek.

Tymczasem skoro już wiesz co Ci jest potrzebne do pracy, krok po kroku przedstawię Ci jak pomalować budkę lęgową. I przypominam, że w dalszej części postu, jeśli będziesz zainteresowany samodzielnym wykonaniem, pokażę Ci jak ją zrobić. Zacznijmy jednak od malowania. Zwróć uwagę, że omawiam malowanie budek, które właśnie samodzielnie wykonałam. Jeśli Ty również je zrobisz według mojej instrukcji, to tak właśnie będziesz je malował. A jeśli kupisz inne, gotowe budki, schemat malowania może się minimalnie różnić, niemniej główne założenia pozostaną niezmienne. Stąd uważnie je zobacz.

Krok pierwszy: MALOWANIE DASZKÓW

 • Najpierw oklej specjalną taśmą krawędzie przylegające do daszków.
 • Otwórz puszkę z farbą, której będziesz używać w pierwszej kolejności i delikatnie wymieszaj całość patyczkiem.
 • Odlej niewielką ilość farby do kuwety (mniej więcej 50 ml).
 • Zamknij wieczko puszki, żeby nie wytrącił się kożuch.
 • Pokaż dzieciom jak zamoczyć wałek w farbie i rozprowadzać ją na innej powierzchni, np. na kartonie. A następnie pokaż już jak malować na daszku budki.
 • Asystując z boku pozwól dzieciom na samodzielną pracę. Na pewno szybko zorientują się na czym polega to polega. Wierz mi, że sobie poradzą.

Krok drugi: MALOWANIE TRUDNIEJSZYCH ELEMENTÓW, JAK DASZKI WLOTOWE I KOMINKI.

 • Okrągłe kominki (krążki doklejane do frontu budki) pomaluj tylko z góry i z boku. Użyj w tym celu pędzla. Zacznij od pomalowania wewnętrznej strony otworów.
 • Nie maluj drugiej strony. Powinna pozostać czysta, aby później klej miał odpowiednią przyczepność do frontowej ściany.
 • Jeśli farba przeleje się na drugą stronę, to potem lekko przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym.

Krok trzeci: MALOWANIE ŚCIANEK BOCZNYCH, ŚCIANY TYLNEJ i DNA BUDKI

 • Oklej taśmą ściankę przednią.
 • Wybierz kolor, otwórz kolejną puszkę i nalej ok. 100 ml farby do kolejnej kuwetki, zamknij puszkę.
 • Pomaluj pozostałe ścianki budki świeżym wałkiem.
 • Gdy farba przeschnie, to pomaluj tym samym kolorem dno budki.

Krok czwarty: MALOWANIE ŚCIANKI FRONTOWEJ

 • Oklej taśmą ścianki boczne oraz daszek.
 • Weź do ręki dodatkowy okrągły daszek wlotowy, przyłóż do otworu wlotowego w ścianie przedniej i odrysuj ołówkiem jego kształt.

UWAGA: W dalszej części postu przeczytasz, a tu tylko zasygnalizuję, że ten specjalny okrągły daszek powstał po to, aby zwiększyć grubość otworu wlotowego i uniemożliwić drapieżnikom dostanie się do jaj w gnieździe znajdujących się na dnie budki.

 • Pomaluj pędzlem 2 koła, gdzie znają się otwory oraz obrys daszku, z pominięciem miejsc, do których później dokleisz okrągły daszek. Jest to zabieg celowy, aby uzyskać odpowiednią przyczepność kleju do drewna.

 • Pomaluj wałkiem całą pozostałą powierzchnię frontową.

Krok piąty: MONTAŻ UCHWYTÓW DO POWIESZENIA BUDEK

 • Nawierć delikatnie otworki pod wkręty.

 • Wkręć uchwyty w 3 punkach za pomocą śrubek i wkrętaka krzyżakowego. Tutaj dzieci mogą jedynie popatrzeć, jak się to robi.

Krok szósty: KLEJENIE DASZKÓW WLOTOWYCH.

 • Rozprowadź warstwę kleju do drewna (np. Wikol) równomiernie na powierzchni wewnętrznej koła.
 • Przyklej daszek dokładnie w miejscu wcześniej zaznaczonym ołówkiem, tak aby otwory wlotowe daszku i ściany frontowej równo się pokryły.

 • Nadmiar kleju, jeśli się zdarzy, że wyjdzie spod spodu, ściągnij pędzelkiem namoczonym w wodzie i kawałkiem papierowego ręcznika kuchennego.
 • Dociśnij czymś ciężkim do frontowej ścianki, ale nie bezpośrednio, podłóż np. ręcznik papierowy.

 • Następnego dnia możesz dokleić na dachu budki ozdobny kominek.

A tak prezentują się na tle mojego ogrodu gotowe budki lęgowe, wykonane według schematu, który znajdziesz poniżej i pomalowane według instrukcji, którą widziałeś powyżej.

.

Jak zamontować budki lęgowe?

Gotowe budki zamontuj w ogrodzie np. na drewnianej listwie za pomocą gwoździ, najlepiej nierdzewnych. Możesz też zamontować budki bezpośrednio do drzewa za pomocą drutu, ale pamiętaj o tym, aby co roku nieco go zluzować, aby nie wrósł z czasem w pień drzewa.

W młodych ogrodach ciężko o odpowiedniej wielkości drzewa, dlatego budki lęgowe możesz zawiesić również na słupie lub budynku, ale pamiętaj, aby budka znalazła się w miejscu osłoniętym od bezpośredniego nasłonecznienia.

Aby ptasia rodzina faktycznie zasiedliła Twoją budkę, czyli aby nie stała się jedynie ładną dekoracją, zastosuj się do kilku ważnych zasad:

 • zamontuj budkę w spokojnym miejscu i raczej mało uczęszczanym przez Ciebie i Twoją rodzinę, ocienionym od godzin przedpołudniowych,
 • jeśli montujesz więcej budek, rozmieść je w odległości większej niż 30 metrów od siebie (w przypadku szpaków i wróbli więcej niż 2 metry),
 • najlepiej na wysokości ok. 4 metrów (maks. 8), najlepiej otworem w kierunku wschodnim,
 • skrzynka nie powinna wystawać poza obrys korony drzewa (np. na desce przymocowanej do młodego drzewa) – gdyż wtedy nie ma możliwości ochłodzenia jaj i piskląt.

Budki lęgowe możesz kupić w wielu sklepach ogrodniczych, stacjonarnych, jak i internetowych, a niebawem również w sklepie bloga „Z ogrodem na TY”.

Jeśli jednak lubisz majsterkować, to jak wspomniałam, zachęcam Cię do zbudowania własnej budki lęgowej wg. mojego pomysłu. Nie jest to wcale trudne i czasochłonne zajęcie, a na stworzenie 1 budki wystarczy Ci godzina pracy w warsztacie.

 

Budując budkę lęgową dla ptaków warto wiedzieć kilka istotnych rzeczy:

 • Do budowy budki wybierz deski drewniane, np. z odzysku z palet. Oczywiście oczyszczone z wszelkich gwoździ.
 • Ważne, aby od wewnątrz budki deski były nieheblowane, gdyż to ułatwia pisklętom wdrapanie się z gniazda do otworu wlotowego. Dodatkowo możesz od wewnętrznej strony zamontować tuż pod otworem wlotowym specjalny stopień z kawałka drewnianej listewki.
 • Zachowaj odpowiednią odległość między dnem skrzynki i otworem wlotowym. Zasada jest taka, że im większa odległość od otworu wlotowego do dna, tym trudniej drapieżnikom dostać się do jaj czy piskląt.
 • Otwór wlotowy musi mieć średnicę dostosowaną do danej grupy ptaków (szerzej na ten temat przeczytasz na stronie: https://otop.org.pl/ptasie-porady/dokarmianie/budki-legowe/)
 • Przednia ścianka budki powinna mieć grubość co najmniej 4 – 6 centymetrów. Zabezpiecza to gniazdo przed atakiem drapieżników, takich jak np. kuna, która przy takiej konstrukcji otworu wlotowego nie jest w stanie zgiąć łapy w stawie i wybrać jaja czy pisklęta.
 • Dno budki powinno się otwierać w celu oczyszczenia gniazda, które pamiętaj – możesz wykonać w okresie od 16.10 do końca lutego. Przy czym jeśli w budce osiedlą się mazurki ich gniazd najlepiej nie usuwać.

.
Oto zaprojektowana i wykonana przeze mnie budka lęgowa o następujących wymiarach:

 • wysokość ściany przedniej i tylnej: 30,5 cm
 • odległość od dna budki do otworu wlotowego: 16 cm
 • szerokość ściany przedniej i tylnej: 13,5 cm
 • szerokość ścian bocznych: 13 cm
 • wysokość ścian bocznych: 23,5 cm
 • otwór wlotowy o średnicy 35 mm i grubości 2 cm
 • kominek okrągły zwiększający grubość otworu wlotowego ma średnicę 10,5 cm i 3 cm grubości, co stanowi nie tylko atrakcyjny wizualnie dodatek, ale zwiększa grubość całego otworu wlotowego do 5 cm
 • wyjmowane dno budki o wymiarach 9,5 / 9 cm
 • daszek o wymiarach 2 * 12 / 14 cm
 • kominek dekoracyjny na daszku o wymiarach: 3,5 cm / 7 cm (w najdłuższym miejscu ) i grubość 2 cm

Zwróć uwagę, że nie zamontowałam patyczka przy otworze wlotowym gdyż ptakom jest on zupełnie niepotrzebny. A stanowi jedynie zaproszenie dla kuny czy innego drapieżnika do dobrania się do gniazda (jedną łapą zaczepiają się na patyczku, drugą wybierają jaja lub pisklęta).

W swoim projekcie wykorzystałam deski odzyskane z uszkodzonych palet, gdyż idea upcycling jest mi szczególnie bliska. Oczywiście wybrałam takie, które były w dobrym stanie, bez uszkodzeń i gwoździ.

Do budowy 1 budki wystarczą 2 deski z palet o wymiarach: 100cm długości, 14 cm szerokości i do 2,5 cm grubości.

Zachęcam Cię się do skorzystania z mojego pomysłu i zbudowania właśnie takiej budki lęgowej dla ptaków.

Do budowy konstrukcji potrzebne Ci będą :

 • Deski drewniane.
 • Kawałek sklejki.
 • 1 listewka drewniana do zamontowania stopni wewnątrz budki.
 • Zawieszki ocynkowane 2 sztuki plus 6 wkrętów o długości 16mm.
 • Śrubokręt krzyżakowy.
 • Deska do montażu budki na drzewie od wymiarach: 38 cm długości i 5 cm szerokości.
 • Piła ukosowa lub ręczna.
 • Heblarka (jeśli skorzystasz tak jak ja z materiału z odzysku)
 • Szlifierka taśmowa.
 • Wkrętarka do otworów lub wiertarka kolumnowa.
 • Gwoździarka lub młotek i małe gwoździki o długości 16 mm.

Wszystko to brzmi trochę skomplikowanie, ale spokojnie, za moment zobaczysz, że wcale tak nie jest. W każdym razie wiesz już co jest Ci potrzebne do pracy. A teraz w 10 krokach pokażę Ci jak powstawała moja budka lęgowa. I jak, mam nadzieję, powstanie Twoja.

Krok pierwszy: HEBLOWANIE DESEK (jeśli korzystasz z desek z palet).

Krok drugi: OBRÓBKA DESEK DO BUDOWY ŚCIANKI PRZEDNIEJ I TYLNEJ.

 • Przytnij jedną z desek na wymiar: 61 cm długości i 13,5 cm szerokości.

 • Na końcach deski po obu stronach zaznacz środek i dotnij oba końce pod kątem 45 stopni.

 • Wyznacz połowę długości deski i następnie przetnij ją na pół.

 • Wytnij otwór wlotowy w ścianie przedniej budki.

 • Na wewnętrznej stronie przedniej ścianki zamontuj stopień z listewki drewnianej tuż pod otworem wlotowym.

Krok trzeci: OBRÓBKA DESEK DO BUDOWY ŚCIANEK BOCZNYCH

 • Drugą deskę dotnij na wymiar: 47 cm wysokość i 13 cm szerokość.

 • Wyznacz połowę i przetnij na 2 części.

Krok czwarty: OBRÓBKA DESKI POD DNO BUDKI

 • Dotnij deskę na wymiar 9,5 / 9 cm.
 • Wytnij otwór o średnicy 5 – 6 cm – denko zostaw, zamontuj na nim okucia do zamknięcia budki. Będzie on służył do oczyszczania gniazda raz w roku.

Krok piąty: WYCIĘCIE SKLEJKI POD DASZEK BUDKI

 • Dotnij sklejkę na 2 części o wymiarach: 12 / 14 cm.

Krok szósty: DOPASOWANIE ELEMENTÓW KONSTRUKCJI

 • Sprawdź czy wszystkie elementy do siebie pasują.

Krok siódmy: SZLIFOWANIE KONSTRUKCJI

 • za pomocą szlifierki taśmowej wyrównaj wszystkie powierzchnie.

Krok ósmy: MONTAŻ

 • Połącz ze sobą wszystkie ścianki za pomocą gwoździarki, a jak nią nie dysponujesz, to użyj zwykłego młotka i gwoździków.

UWAGA:

Elementy dekoracyjne takie jak: kominek na daszek oraz dodatkowy okrągły otwór wlotowy wytnij na wymiar, ale przyklej go dopiero po malowaniu konstrukcji, o czym była mowa w pierwszej części postu (na etapie malowania).

Krok dziewiąty: WYCIĘCIE OZDOBNEGO KOMINKA

 • Z kawałka deski wytnij kominek o wymiarach: 3,5 cm / 7 cm (w najdłuższym miejscu) i grubość 2 cm.

Krok dziesiąty: WYCIĘCIE OKRĄGŁEGO KOMINKA WLOTOWEGO

 • Do wycięcia okrągłego kominka wlotowego z 3 otworami skorzystaj tak jak ja z pomocy lasera CNC, a jeśli nie masz do niego dostępu, to możesz wykonać ten kominek w formie kwadratu (przytnij go nawet ręcznie), a następnie otwornicą o średnicy 35 mm wykonaj otwór wlotowy.

I oto budka lęgowa jest gotowa. Oczywiście surowa, do malowania, co omówiłam w pierwszej części postu.

.
Wiesz już jak przyciągnąć ptaki do ogrodu?

Mam nadzieję, że tak. A kiedy Ci się to uda i pewnego dnia w Twojej budce lęgowej ptaki założą gniazdo, doczekają się potomstwa, będziesz mógł na co dzień obserwować bogactwo ptasich zachowań. Będziesz cieszyć się najpiękniejszą muzyką ptasiego śpiewu oraz zyskasz sprzymierzeńców do walki ze szkodnikami w ogrodzie. Będziesz mieć pewność, że umiesz żyć z przyrodą w harmonii. Czy może być coś przyjemniejszego?

Reasumując mam nadzieję, że mój pierwszy post z cyklu „Kolorowy ogród cały rok” był dla Ciebie inspiracją i zmotywował Cię do działania. Jak widziałeś była to szczegółowa instrukcja jak budkę lęgową wykonać oraz pomalować. Kolor jak czytałeś jest ważny ze względu na ptaki, ale też doskonale wpisuje założenia projektu „o kolorowym ogrodzie”.

Już dziś zapraszam Cię do kolejnych postów w tym cyklu, które na łamach bloga „Z ogrodem na TY”, będę publikowała co miesiąc, aż do końca 2018 roku. Spójrz też w post otwarcia tego projektu, w którym dokładnie opisywaliśmy, dlaczego kolor ma takie znacznie w ogrodzie. Pamiętaj o tym, a ja ze swej strony obiecuję, że dostarczę Ci dużo inspiracji, które w ciągu roku zmienią oblicze Twojego ogrodu.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *