Ogród dla oszczędnych czyli busem przez polskie ogrody SEZON 6 – OGRÓD 14

Ogród dla oszczędnych 1

“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 6 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 6 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten ogród dla oszczędnych, który udowadnia, że do założenie ogrodu nie trzeba wielkich budżetów, a własną pracą i pomysłem, naprawdę można wiele osiągnąć.

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 6 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć w tym miejscu.

.

Ogród 14 – ogród dla oszczędnych

Jak pewnie już wiesz z wcześniejszych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. A skąd nazwa ogród dla oszczędnych? To nazwa kanału na YT Właścicieli ogrodu, która udowadnia, radzi i pokazuje, jak oszczędnie założyć i utrzymać ogród. A wszystko właśnie na przykładzie swojego ogrodu, który jest bohaterem tego postu.

Ogród dla oszczędnych 2

Ogród dla oszczędnych 4

Tymczasem wracając do ogólnych kulisów mojej czternastej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 6 – 2023, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Chybie położonej w województwie śląskim, co na mapie wygląda następująco:

Ogród dla oszczędnych 5

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasno niebieski kwadrat z numerem 14, to właśnie lokalizacja czternastego ogrodu. Do pokonania miałem zatem średnią odległość, około 190 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

 • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
 • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
 • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
 • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
 • jasnozielone kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2022

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Natomiast będąc już w sezonie 2023, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment już czternaście, z czternastu ogrodów:

Ogród dla oszczędnych 6

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2023?, a wszystkie wcześniejsze ogrody z lat 2018 – 2022, jak wspomniałem, znajdziesz w tym miejscu.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z niezwykle sympatyczną właścicielką tego miejsca – Gosią.

Ogród dla oszczędnych 7

Ogród dla oszczędnych 8

Ogród dla oszczędnych 9

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Ogród dla oszczędnych położony jest na 11-arowej działce, mającej kształt prostokąta, który dłuższym bokiem przylega do znajdującej się od frontu drogi.

W jednej części tego prostokąta, patrząc od frontu – lewej, stoi budynek mieszkalny, stąd ogród tylko w niewielkim stopniu jest z jego przodu i tyłu, a główna jego cześć rozciąga się z boku budynku, czyli w drugiej – prawej części prostokąta.

Ta niewielka część ogrodu przed budynkiem to oczywiście pięknie zagospodarowany obszar,

Ogród dla oszczędnych 10

w którym pierwszoplanową rolę odgrywa ciekawie urządzona rabata z udziałem hortensji, miskantów, rozplenic i wypełniającej to wszystko werbeny patagońskiej.

Ogród dla oszczędnych 11

Z kolei część za budynkiem to równie wąski obszar, w którym pierwszoplanową rolę odgrywa żwirowa ścieżka, otoczona fajnie skomponowanymi rabatami, o których jeszcze za chwilę.

Natomiast ten właściwy ogród z boku budynku to jeden, otwarty obszar, w którym gęste kolorowe rabaty przeplatają się z wijącym trawnikiem. Jednym słowem obszar bardzo przypominający ogrody angielskie.

Ogród dla oszczędnych 13

Ogród dla oszczędnych 14

Ogród dla oszczędnych 15

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie mają przewagę nad komentarzem. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca tego postu, w którym jest jeszcze kilka elementów, na które chciałbym zwrócić szczególną uwagę.

Dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:

.

Natomiast wracając do najważniejszych elementów. Czternasty ogród czyli ogród dla oszczędnych, który pojawił się na tegorocznej trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, to jak zwykle ogród inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.

Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim tytułowy aspekt, a konkretnie określenie „dla oszczędnych”. Dlatego, że patrząc na ten ogród, na jego staranne i kompletne zagospodarowanie, a przede wszystkim gęste nasadzenia, zupełnie nie widać, że to ogród dla oszczędnych, czyli jak może się wydawać, że jakoś oszczędnie wykonany.

Ogród dla oszczędnych 16

Ogród dla oszczędnych 17

Ogród dla oszczędnych 18

Ogród dla oszczędnych 19

A więc w czym tkwi sukces? Właśnie w tym, co Gosia przekazuje na swoim kanale. Że efektowny ogród można wykonać samemu, własną pracą. Ale także umiejętnie i oszczędnie kupując rośliny, rozmnażając je i stopniowo aranżując rabaty. Osiągając takie właśnie efekty.

No dobrze, wystarczy teorii. A co zasługuje na podkreślenie? Zwróciłbym uwagę na spójne zagospodarowanie, czyli nie stosowanie „wszystkich rodzajów wszystkiego”. Przykładem może być np. jasny, granitowy grys, który obecny jest zarówno w wyłożeniu rabat,

Ogród dla oszczędnych 20

Ogród dla oszczędnych 21

ścieżek,

Ogród dla oszczędnych 22

Ogród dla oszczędnych 23

czy kącików wypoczynkowych.

Ogród dla oszczędnych 24

Ogród dla oszczędnych 25

Ogród dla oszczędnych 26

Bardzo ciekawy jest również taras zlokalizowany za budynkiem, który dosłownie wtopiony jest w otaczające go nasadzenia.

Ogród dla oszczędnych 28

Ogród dla oszczędnych 29

Ogród dla oszczędnych 30

Ogród dla oszczędnych 31

Zresztą podobnie jak ten kącik, który zwyczajnie „tonie” wśród roślin.

Ogród dla oszczędnych 32

Ogród dla oszczędnych 33

Natomiast jeśli chodzi o rośliny. Rabaty są bardzo głębokie i gęsto obsadzone, ale wszystko zrobione jest w sposób przemyślany i stopniowany, dzięki czemu poszczególne rośliny są dobrze wyeksponowane.

Ogród dla oszczędnych 34

Ogród dla oszczędnych 35

Ogród dla oszczędnych 36

Ogród dla oszczędnych 37

Ogród dla oszczędnych 38

Ogród dla oszczędnych 39

Ogród dla oszczędnych 40

Ogród dla oszczędnych 41

Na uwagę zasługuje wiele gatunków, chociażby pięknie wyglądające o tej porze roku hortensje.

Ogród dla oszczędnych 42

Ogród dla oszczędnych 43

Ale ja zwróciłbym szczególną uwagę na wszechobecną w tym ogrodzie werbenę patagońską, która dosłownie obecna jest wszędzie. Jest idealnym wypełnieniem kompozycji, ale przede wszystkim pięknym akcentem kolorystycznym.

Ogród dla oszczędnych 44

Ogród dla oszczędnych 45

Ogród dla oszczędnych 46

Ogród dla oszczędnych 47

Ogród dla oszczędnych 48

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

Ogród dla oszczędnych 49

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, podobną otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu w sezonie 2023. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko co przywiozłem w kwietniu przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Gosi.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to we wszystkich relacjach z poprzednich ogrodów:

Ogród dla oszczędnych 50

Ogród dla oszczędnych 51

Ogród dla oszczędnych 52

Ogród dla oszczędnych 53

Ogród dla oszczędnych 54

Ogród dla oszczędnych 55

Ogród dla oszczędnych 56

Ogród dla oszczędnych 57

Ogród dla oszczędnych 58

Ogród dla oszczędnych 59

Ogród dla oszczędnych 60

.

Co mnie zachwyciło w odwiedzonym ogrodzie?

Przede wszystkim, jak w każdym odwiedzonym ogrodzie, niezwykle miłe przyjęcie oraz serdeczna atmosfera. To pozwala mi na fajną pracę i swobodne zbieranie materiałów zdjęciowych.

Poza tym, pokazany ogród to kolejny przykład na to, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Że w ogrodzie można zrobić cokolwiek się wymarzy i dowolnie kształtować przestrzeń.

Natomiast na szczególną uwagę zasługuje to, że Gosia prowadzi swój ogród w sposób świadomy, od 5 lat konsekwentnie trzymając się myśli, że do założenia ogrodu wcale nie potrzeba wielkich nakładów. Z powodzeniem rekompensuje je własna praca, pomysłowość, a przede wszystkim determinacja i wiara, że wszystko da się zrobić.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z ogrodu pt. ogród dla oszczędnych?

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu.
 • Świadomość, że rośliny to organizmy żywe, a zatem można je rozmnażać i tym samym stopniowo aranżować kolejne przestrzenie.
 • I co najważniejsze, że warto tworzyć ogrody takie jak ten, trochę przypominające ogrody angielskie. Czyli, że trawnik nie jest głównym elementem ogrodu, a na pierwszy plan wysuwają się bujne, swobodne, kwitnące i kolorowe rabaty.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc czternastą relację z odwiedzonego w roku 2023 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę w roku 2023, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam stronę główną projektu, skąd przejdziesz do wszystkich ważnych podstron.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

 1. says: Małgorzata

  Dziękuję Panie Tomaszu za bardzo miłą wizytę. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w Pana projekcie. Zapraszamy za kilka lat gdy ogród będzie dojrzały. Pozdrawiam serdecznie Gosia.

  1. says: zogrodemnaty

   Ja również serdecznie dziękuję za spotkanie i gościnę. To była wielka przyjemność. Do zobaczenia 🙂 I również miło pozdrawiam 🙂

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *