Busem przez polskie ogrody SEZON 3 – OGRÓD 8.

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już trzeci rok. Jego głównym założeniem jest cykl wizyt w ogrodach Czytelników, czego efektem są pełne inspiracji posty. Ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią, a także zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. A wszystko to bez angażowania dużych budżetów! Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia. Natomiast, jak zauważyłeś, jednym z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Zapraszam zatem na ósmą w sezonie 2020 relację z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, ósmego już w sezonie 3.

Zanim przejdę dalej, mała dygresja. Wszystkie dotychczas odwiedzone ogrody znajdziesz w tym miejscu:

.

Ogród 8 – wiejska sielanka z nutą nowoczesności

Jak pewnie już wiesz z poprzednich relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. Pierwszy człon tej nazwy to określenie nadane przez Właścicielkę ogrodu, która zresztą pod tą nazwą prowadzi bardzo inspirującą stronę. Polecam, bo mnóstwo dobrego można z niej wynieść.

Drugi element nazwy, czyli „nuta nowoczesności” to już moje określenie, jako że nowoczesna jest zarówno architektura budynku, jak i mnóstwo ogrodowych elementów.

Wracając jednak do ogólnych kulisów mojej ósmej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 3 – 2020, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Górki Małe, co na mapie wygląda następująco:

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten różowy kwadrat z numerem 8, to właśnie lokalizacja ósmego ogrodu, położonego w województwie śląskim. Do pokonania miałem zatem średnią odległość, około 200 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

 • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018.

 • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Natomiast będąc już w sezonie 2020, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment jest już osiem, z ośmiu ogrodów:

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2020?

Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkę:

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie (tym razem przed ogrodem), a ja miałem możliwość przywitać się z przemiłą Właścicielką – Bernadetą oraz jej Mężem Krzysztofem. Jeśli czytasz uważnie wszystkie relacje, zauważyłeś pewnie, że to pewnego rodzaju schemat, który staram się powielać. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja ogrodu

Ósmy odwiedzony ogród leży w niewielkiej miejscowości w okolicy Bielska Białej. Ma wręcz bajkowe otoczenie, które widoczne jest praktycznie z każdego miejsca w ogrodzie.

Działak jest stosunkowo duża, ma powierzchnię kilkunastu arów. W jej przedniej części zlokalizowany jest budynek mieszkalny, a za nim znajduje się duży, otwarty ogród, w którym zlokalizowanych jest kilka, odrębnych stref.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Zanim podzielę się z Tobą tym, co warte jest podpatrzenia, jedna, bardzo ważna uwaga. Wszystko to, co zobaczysz, Gospodarze robili własnymi rękami. Własną pracą, sukcesywnie zagospodarowują kawałek po kawałku przestrzeni. Stąd moje wielkie uznanie, a dla Ciebie dowód na to, że wszystko jest możliwe.

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie biorą górę nad komentarzem. Co więc wartego jest podpatrzenia, a zarazem stanowi ważne elementy wiejskiej sielanki? Jest tego dużo, bo to ogród bardzo zróżnicowany.

Zatem po kolei. Ogród jak już wiesz ma kilka odrębnych stref, które z jednej strony tworzą pewną całość, a z drugiej stanowią takie autonomiczne zakątki. Na początek jeden z nich, czyli nowoczesny kącik wypoczynkowy, z fajnym, naturalnym tłem z luźno poukładanego drewna.

Kącik kończy się nowoczesnym murem, który oddziela go od estetycznego, nowoczesnego warzywnika skrzyniowego.

Skoro jesteśmy przy murach, to wspomnę o drugim z nich, zlokalizowanym po przeciwnej stronie ogrodu. Pełni funkcję ozdobną i bardzo ładnie kontrastuje z górskim krajobrazem.

Wracając jeszcze na moment do zakątka z pierwszym murem i nowoczesnym warzywnikiem, wspomnę również o przylegającej do nich półokrągłej trawiastej rabacie, w którą wkomponowany jest kolejny, nowoczesny kącik wypoczynkowy.

Warto wspomnieć również o widocznej za wspomnianym kącikiem, znajdującej się na sąsiedniej działce starej stodole, która jest na przeciw bocznej elewacji budynku mieszkalnego. Aby poprawić jej wygląd, Gospodarze efektownie obłożyli jej ścianę drewnianą mozaiką. Przyznam, że jestem po wrażeniem.

Wracając do kącików wypoczynkowych, muszę wspomnieć również o tym najważniejszym, łączącym się z tarasem budynku. To kącik, który śmiało mogę nazwać ogrodowym salonem.

Ogród Bernadety i Krzysztofa poza pokazaną małą architekturą, to również bogactwo roślinne. Rabat i rosnących w nich roślin jest mnóstwo, ja zwrócę tu uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze to duża rabata w tylnej części ogrodu, pięknie kwitnąca za sprawą rododendronów,

za którą znajduje się przyjemny, sielski zagajnik brzozowy z ukrytym w nim letnim domkiem.

Wiejska sielanka to także duży, pięknie utrzymany trawnik,

który od rabat oddzielają równe, perfekcyjnie przycięte obrzeża. Zupełnie w angielskim stylu.

I w końcu wiejska sielanka Bernadety i Krzysztofa, jak na wiejską sielankę przystało, to prawdziwe królestwo naturalny dekoracji. Od małych, po duże, rozmieszczone w każdym zakątku ogrodu.

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów gnejsowych. Myślę, że to wszystko przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Renaty.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak zrobiłem to w relacjach z poprzednich ogrodów:

Kącik Partnera w praktyce

Jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, tak i w tym przyszedł czas na obejrzenie kilku dodatkowych produktów od Partnerów. Tak aby trochę się pobawić, a przy okazji poznać różnego rodzaju ciekawostki i nowości na rynku.

Wytypowałem więc określone produkty od Partnerów i wspólnie z Bernadetą i Krzysztofem mieliśmy okazję się im przyjrzeć. Myślę, że i Ciebie powinny zainteresować, bo to praktyczne, ogrodnicze nowinki:

 • pilarka akumulatorowa

 • zraszacz wahadłowy

 • pompa zanurzeniowa

 • agrowłóknina zimowa do okrywania roślin

 • pianownica i zestaw bhp do oprysków m.in. z maską ochronną

 • ziemia uniwersalna z nawozem

 • nasiona ziół: bazylii i mięt

 • farba ogrodowa i lakierobejca żywiczna

Dodatkowo przywiezioną szpilkę udało nam się postawić na jednej z ogrodowych rabat.

.

Co mnie zachwyciło w tym ogrodzie?

Przede wszystkim to niesamowite położenie ogrodu i piękne górzyste otoczenie. To jednak są czynniki zewnętrzne, które Gospodarzom po prostu „spadły z nieba”. Natomiast cała reszta, to już tylko ich zasługa. Zachwyca wyjątkowe połączenie sielskości z nowoczesnością, co wydawałoby się, że jest trudne do pogodzenia. A jednak jak udowadniają, jest to możliwe. Zrobili to w sposób perfekcyjny, łącząc różne materiały i style ogrodowe.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt ‘Busem przez polskie ogrody’ ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne do powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu, jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można wykonać samemu. Samemu go zaplanować i zrealizować. Tak jak tutaj, gdzie ogród powstaje sukcesywnie od 12lat.

 • Po drugie warto eksperymentować. Łączyć style, tak jak w tym ogrodzie, wiejski i sielski z nowoczesnym i eleganckim.

 • Po trzecie warto tworzyć różne strefy ogrodu, przedzielać je chociażby nowoczesnym murem czy dużymi, roślinnymi rabatami.

 • Czasem warto potencjalną wadę zamienić w zaletę i oryginalną dekorację. Tak jak w tym ogrodzie, gdzie mur starej stodoły stał się efektowną, drewnianą ścianą.

 • I najważniejsze: warto mieć fantazję i marzenia, które podparte ciężką pracą pozwalają tworzyć tak piękne efekty.

 • Warto również szukać działek w pięknym położeniu, aby móc cieszyć się takimi widokami jak Bernadeta i Krzysztof.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc ósmą relację z odwiedzonego w roku 2020 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.

 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów będzie specjalny konkurs, w którym do wygrania będą równie atrakcyjne produkty od Partnerów. Jeden z nich już poniżej.

 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam Ci podstrony: strona główna projektu, Partnerzy, ogrody, fajne niusy, tytułowy bus, gdzie dotarłem.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *