Jeśli szukasz pomysłu na tanie i ekologiczne ogrodzenie, parawan lub obrzeże, płotki wiklinowe w ogrodzie to coś idealnie dla Ciebie. Pasują nie tylko do stylów rustykalnego i naturalistycznego.
Słowem wstępu kilka informacji o wiklinie.
Jeśli zapytasz botanika, zapewne usłyszysz, że wiklina to zwyczajowa nazwa wierzby purpurowej (Salix purpurea), krzewu liściastego pospolitego w całej Polsce z wyjątkiem gór. Rośnie w pobliżu rzek, potoków, nad stawami, na podmokłych łąkach, czyli wszędzie tam, gdzie ma pod dostatkiem wilgoci. Wiklina jest często uprawiana jako roślina energetyczna oraz dla pozyskania… wikliny. Już tłumaczę, o co chodzi.
W szerszym rozumieniu wiklina to młode, giętkie pędy kilku gatunków wierzb, w tym wierzby purpurowej, czyli wikliny. Jest to ekologiczny, naturalny materiał wykorzystywany w plecionkarstwie (inaczej wikliniarstwie). Cieszy się popularnością od wieków i do dziś gości w domach i ogrodach. Pewnie nieraz widziałeś kosze, meble i dekoracje z wikliny, cenione zarówno przez nasze babcie oraz wielbicieli wiejskich klimatów, jak i pasjonatów nowoczesnego designu.
Wiklinowe wyroby przydają się również w ogrodzie. Ich najprostszą i chyba najstarszą formą są różnego rodzaju płotki wiklinowe, znajdujące wszechstronne zastosowanie w ogrodzie i nie tylko.
Płotki wiklinowe w ogrodzie są jednocześnie praktyczne i bardzo dekoracyjne. W pierwszej chwili kojarzą się z tradycją i ludowym klimatem, potem na myśl przychodzi naturalistyczny ogród pełen dzikich kwiatów i swobodnie rosnących krzewów. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować płotki wiklinowe w ogrodzie urządzonym w nowoczesnym stylu, a także na tarasie. Wszystko zależy od Twojej kreatywności.
Pora przejść do konkretów: do czego przydają się płotki wiklinowe w ogrodzie?
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
- Obrzeże warzywnika
Niewielkie, lekko podwyższone grządki warzywne obrzeżone niskimi płotkami wiklinowymi wyglądają niezwykle klimatycznie. Uprawa własnych warzyw sama w sobie kojarzy się z tradycją, a płotki wiklinowe dodatkowo podkreślają rustykalny wydźwięk warzywnika. Płotki wiklinowe w ogrodzie są odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy wiatr. Jest jedno ale: wiklina jako naturalny, biodegradowalny materiał w wyniku bezpośredniego kontaktu z wilgotną ziemią może powoli zacząć tracić swoje walory. Aby zwiększyć jej trwałość oraz uniknąć przedostawania się ziemi przez szczeliny w plecionce, warto zastosować rozwiązanie „2 w 1”: wiklina wspomagana od wewnątrz plastikowym obrzeżem.
.
- Obrzeże w leśnym ogrodzie
Długa rabata wijąca się wzdłuż ogrodzenia nabiera leśnego charakteru przede wszystkim dzięki łanom paproci, konkretnie pióropusznika strusiego. Ich jasna zieleń kontrastuje z purpurą liści leszczyny południowej ‘Purpurea’ oraz śliwy ‘Pissardii’. Nawet funkia, choć z rodzimymi lasami ma niewiele wspólnego, wygląda tu bardzo naturalnie. Do leśnej rabaty świetnie pasują obrzeża z naturalnych materiałów, takich jak wiklina. Tym samym płotki wiklinowe w ogrodzie utrzymanym w leśnym stylu są jak najbardziej na swoim miejscu. Niski, wiklinowy płotek oddzielający podłużną rabatę od trawnika możesz uzyskać na dwa sposoby. Pierwszym jest zakup odpowiedniej liczby gotowych płotków i ustawienie ich jeden przy drugim wzdłuż granicy rabaty. Alternatywnie możesz wbić w ziemię drewniane paliki, w równych odstępach co ok. 10 cm wzdłuż wyznaczonej linii, a następnie przeplatać pomiędzy nimi pędy wikliny „na zakładkę”.
Wiklinowy płotek sprawdzi się również w połączeniu z równo przystrzyżoną obwódką z bukszpanu, gdzie można powiedzieć „wychodzi z lasu” i w pełni odzyskuje swój rustykalny wydźwięk.
.
- Dookoła rabaty wyspowej
Niskie obrzeże z wikliny podkreśla odrębność kwitnącej wyspy na trawniku. Wiklina jest bardzo giętka, dlatego w przypadku niewielkich, zaokrąglonych rabat sprawdzi się znacznie lepiej niż obrzeże z prostych drewnianych desek.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Obrzeże wiejskiej rabaty
Trudno wyobrazić sobie obrzeże pasujące do wiejskiego ogródka lepiej niż wiklinowe. Morze kwiatów wylewające się znad wiklinowego płotka przekona do wiejskiego stylu nawet nieprzejednanych zwolenników minimalizmu nowoczesnych ogrodów. Zauważ, że wiklinowe płotki są w tym przypadku nieco wyższe, ponieważ przynajmniej na początku sezonu pełnią rolę podpór dla młodych roślin rosnących przy brzegu rabaty, zapobiegając ich wyleganiu na trawnik.
Średniowysokie płotki wiklinowe w ogrodzie mogą w ten sam sposób podtrzymywać liście funkii.
Albo brunery czy liliowca.
.
- Granica ściółki
Zanim młode rośliny się rozrosną, niedawno założona rabata wygląda pustawo i nieciekawie, zwłaszcza w porównaniu z gęstym trawnikiem. Aby podkreślić jej odrębność i odciągnąć wzrok obserwatora, warto zastosować wyraziste obrzeże, na przykład wiklinowy płotek. Zresztą, nie tylko dlatego. Jeśli nie zastosujesz obrzeża, materiał użyty do ściółkowania rabaty prędzej czy później zacznie rozsypywać się na boki i w brzeżnej części przerastać trawą. To samo dotyczy „gołych”, niewyściółkowanych niczym grządek graniczących z trawnikiem.
.
- Podpora dla pnączy
Wiklinowe płotki mają organiczną, ażurową strukturę, którą z łatwością porastają wszelkiego rodzaju pnącza. Ten niski wiklinowy płotek wkrótce cały zazieleni się od wiecznie zielonego bluszczu. Wyższe wiklinowe płotki w ogrodzie mogą stanowić podporę dla powojników, groszku pachnącego, wilca lub innych niezbyt masywnych pnączy. Odradzam ekspansywne pnącza, takie jak glicynia, milin czy winobluszcz, które szybko przewróciłyby płotek masą intensywnie rosnących pędów. Przy okazji, wiklinowe płotki w ogrodzie świetnie komponują się z innymi elementami charakterystycznymi dla sielskiego, wiejskiego stylu, takimi jak beczki i ocynkowane balie w roli donic dla kolorowych kwiatów (w tym przypadku bratków).
.
- Wiklinowe płoty
Wiklinowe płotki w ogrodzie mogą pełnić rolę ogrodzenia lub parawanu. Mam tu oczywiście na myśli ich wersję XXL, czyli wysokie płoty wyplecione z wikliny. Mimo ażurowej struktury skutecznie chronią przed ciekawskimi spojrzeniami, wiatrem i słońcem, zapewniają poczucie prywatności oraz tłumią nieco uliczny hałas.
Podobnie jak w przypadku niższych płotków, które mogą być np. przesłoną warzywników,
wiklinowy płot możesz wypleść samodzielnie lub kupić gotowe przęsła ogrodzeniowe z wikliny, oferowane w różnych rozmiarach przez firmy specjalizujące się w wyrobach z wikliny.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
- Maty wiklinowe
Maty wiklinowe są lżejszą wersją wiklinowych płotów. Na pierwszy rzut oka przypominają maty trzcinowe lub bambusowe, ale wyróżnia je rudoczekoladowy kolor typowy dla wikliny. Skutecznie przysłaniają widok z zewnątrz, więc idealnie nadają się do osłonięcia balkonu albo ogrodzenia z siatki lub metalowych sztachet.
Maty wiklinowe sprawdzą się również jako wiatrochronne, ocieniające wypełnienie ścian altany. Intymność i przytulna atmosfera gwarantowane!
Maty wiklinowe możesz wykorzystać również po sezonie, do okrycia roślin wrażliwych na mroźne, zimowe wiatry.
.
Podsumowując
Wiklinowe płotki w ogrodzie można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Są wprost stworzone do ogrodów urządzonych w stylach rustykalnym i naturalistycznym, ale zastosowane w przemyślany sposób zaskakująco dobrze komponują się nawet w ogrodach nowoczesnych. Z kolei wiklinowa mata może z powodzeniem zastąpić w orientalnym ogrodzie swój bambusowy odpowiednik.
- Jak sadzić kwiaty cebulowe? - 3 października 2024
- Zielone ekrany z bluszczu – korzyści (nie tylko) dla deweloperów - 2 października 2024
- Kiedy sadzić żywopłot? - 1 października 2024