Rabata z iglakami to element ogrodu atrakcyjny o każdej porze roku. Tutaj znajdziesz jej szczegółowo opisany przykład, który możesz wykorzystać jako źródło inspiracji.
Zanim przedstawię Ci szczegółowo konkretny przykład przepięknej rabaty z iglakami, gotowej do odtworzenia w Twoim ogrodzie, słowem wstępu kilka porad kompozycyjnych.
.
Rabata z iglakami – dlaczego warto ją założyć?
Powody można by wymieniać w nieskończoność. Przede wszystkim rabata z iglakami jest z założenia całorocznie atrakcyjna. Rośliny iglaste, z nielicznymi wyjątkami, zachowują igły (albo łuski, zależnie od gatunku) również zimą, a tym samym nie tracą dekoracyjności po sezonie.
O tym, że zdecydowana większość iglaków to rośliny zimozielone, wie chyba każdy. Za to nie każdy pamięta, że „zimozielony” nie zawsze oznacza dosłownie „zielony”: rośliny iglaste oferują tysiące barwnych odmian! Ich igły mienią się odcieniami żółci, srebra, błękitu, a nawet miedzi. Istnieją ponadto odmiany o pstrokatych, dwubarwnych pędach oraz zmieniające kolor w zależności od pory roku. Dzięki temu rabata z iglakami może być zaskakująco kolorowa.
.
To dopiero początek różnorodności: różne gatunki i odmiany iglaków prezentują bogactwo rozmiarów, pokrojów oraz struktur, do tego większość daje się łatwo formować. W związku z tym rabata z iglakami może stanowić przestrzenną, piętrową kompozycję.
Rabata z iglakami nie sprawia problemów. Wśród ogrodowych iglaków dominują rośliny łatwe w pielęgnacji. Do pełni szczęścia wystarcza im okazjonalne podlewanie i nawożenie, ewentualnie przycięcie raz czy dwa razy w roku.
Rabata z iglakami może znajdować się w dowolnym miejscu ogrodu: na każde stanowisko da się dobrać odpowiednie gatunki i odmiany roślin iglastych. Sucha skarpa w pełnym słońcu to idealne miejsce dla jałowców, a cienisty, dość wilgotny zakątek to gratka dla żywotników.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Rabata z iglakami nie musi się składać wyłącznie z roślin iglastych. Wręcz przeciwnie, warto dobrać im do towarzystwa krzewinki, karłowate drzewka, krzewy, byliny oraz kwiaty cebulowe i bulwiaste. Iglaki świetnie współgrają z kamieniami.
Rabata z iglakami stanie się jeszcze piękniejsza, gdy ozdobisz ją naturalnymi skałami: małymi głazami, szpilkami gnejsowymi, kostką, żwirem, grysem czy korą kamienną.
Rabata z iglakami pasuje do każdego stylu ogrodowego, o ile zostanie umiejętnie zaprojektowana.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
Rabata z iglakami – przykład do każdego ogrodu
Pora przejść do konkretów, czyli szczegółowego opisu rabaty z iglakami, którą podczas podróży Busem przez polskie ogrody odwiedziłem aż czterokrotnie, o różnych porach roku. Tak prezentuje się w styczniu.
Tak wygląda w marcu,
tak w maju,
a tak w październiku.
Podobnie jak większość nasadzeń na tej posesji jest zimozielona, ponieważ jej szkielet stanowią wyjątkowo dobrze dobrane i skomponowane rośliny iglaste. Ale nie tylko – w centralnej części kompozycji znajduje się młoda 11. brzoza brodawkowata (Betula pendula), która, co prawda, zrzuca liście, za to dzięki charakterystycznej białej korze zachowuje całoroczną atrakcyjność. Ozdobna kora rzuca się w oczy zwłaszcza zimą. Jest też sporo bylin, krzewinek, traw oraz kilka krzewów liściastych, ale o nich za chwilę. Główną rolę odgrywają tu bowiem iglaki, takie jak 1. sosna kosodrzewina (Pinus mugo), 2. świerk pospolity (Picea abies) ‘Little Gem’, 3. jałowiec sabiński (Juniperus sabina) ‘Tamariscifolia’, 4. cyprysik tępołuskowy (Chamaecyparis obtusa) ‘Bronze Pygmy’, 5. jałowiec łuskowaty (Juniperus squmata) ‘Blue Star’, 6. cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) ‘Filifera’, 7. jałowiec chiński (Juniperus chinensis) ‘Blue Alps’, 8. sosna czarna (Pinus nigra) ‘Spielberg’, 9. żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) ‘Danica’ oraz 10. sosna bośniacka (Pinus heldreichii) ‘Malinki’.
Krzewy liściaste są reprezentowane m.in. przez 12. tawułę japońską (Spiraea japonica) ‘Japanes Dwarf’, natomiast półkrzewy przez 13. lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia) ‘Hidcote’. Nie brak też krzewinek, czyli 14. wrzośców (Erica carnea) oraz 15. wrzosów (Calluna vulgaris). Na dodatek wiosną rabata z iglakami jest pełna kwitnących bylin z 16. płomykiem szydlastym (Phlox subulata) i 17. skalnicą Arendsa (Saxifraga x arendsii ) na czele, natomiast jesienią chwilę chwały przeżywają trawy ozdobne, takie jak 18. imperata (Imperata cylindica) ‘Red Baron’ oraz miskanty chińskie (Miscanthus sinensis).
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
Podsumowując
Rabata z iglakami może stanowić najpiękniejszy element Twojego ogrodu i to niezależnie od pory roku. Aby stworzyć kompozycję naprawdę oryginalną i jedyną w swoim rodzaju, łącz ze sobą odmiany różniące się kolorem, pokrojem, rodzajem igieł i łusek.
Dla urozmaicenia dodaj tu i ówdzie kilka roślin liściastych, krzewinek, traw ozdobnych, bylin i kwiatów cebulowych oraz bulwiastych. Idealną oprawę kompozycji zapewnią kamienie ozdobne – ich wybór prawdopodobnie dorównuje różnorodności iglaków!
- Młody ogród, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 20 - 4 grudnia 2024
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024