Tawuła japońska – cięcie wiosną i latem 

Tawuła japońska cięcie 1

Tawuła japońska jest tolerancyjna i piękna przez cały sezon, kwitnie niezawodnie, a do tego wymaga minimum pielęgnacji. Tym „minimum” jest regularne cięcie. W tym poście dowiesz się, że tawuła japońska to naprawdę niezastąpiony krzew w ogrodzie, a jej cięcie to nic skomplikowanego. 

Słowem wstępu garść informacji o głównej bohaterce.

Tawuła japońska (Spiraea japonica) to niski krzew popularny w ogrodach i zieleni miejskiej. Zależnie od odmiany osiąga 0,5-1 m wysokości, jej liście mogą być zielone, żółte, bordowe, do tego młode wiosenne przyrosty często wyróżniają się intensywną barwą. Przykładowo u odmiany ‘Gold Flame’ z miedzianoczerwonych młodych przyrostów rozwijają się złote liście, które wraz z upływem sezonu stają się żółtolimonkowe.

Tawuła japońska cięcie 2

Z kolei liście odmian ‘Golden Princess’ i ‘Goldmound’ są jaskrawożółte przez cały okres wegetacji.

Tawuła japońska cięcie 3

Tawuła japońska cięcie 4

W czerwcu i lipcu tawuła japońska rozwija baldachy drobnych, ale bardzo licznych kwiatów: różowych lub białych. Odpowiednio przycięta ma szansę powtórzyć mniej obfite kwitnienie późnym latem.

Tawuła japońska cięcie 5

Tawuła japońska cięcie 6

.

Tawuła japońska do szczęścia potrzebuje tylko słonecznego stanowiska. Jest bardzo tolerancyjna. Dobrze czuje się w każdej glebie, z wyjątkiem ciężkich i podmokłych. Jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, suszę i mróz, do tego omijają ją szkodniki i choroby. Zimuje bez okrywania. Z powodu dekoracyjnego, barwnego ulistnienia i zwartego, gęstego pokroju i odporności na cięcie tawuła japońska jest często stosowana w roli obwódki lub niskiego żywopłotu, jako roślina okrywowa, a także wykorzystywana do tworzenia zestawień kolorystycznych na krzewiastych i mieszanych rabatach. No właśnie: aby zachowała gęsty, regularny, kulisty lub półkulisty pokrój, niezbędne jest cięcie wykonywane co najmniej raz, a najlepiej dwa razy w roku.

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Tawuła japońska cięcie 100

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Tawuła japońska – cięcie wiosną

Główne, najsilniejsze cięcie tawuły japońskiej powinieneś wykonać w marcu, tuż przed rozpoczęciem wegetacji. Możesz przeprowadzić ten zabieg na 3 sposoby:

  1. Jeśli tawuła rośnie pojedynczo na rabacie lub w donicy, przytnij ją na wysokości 15-30 cm, starając się uzyskać kształt półkuli. 

Tawuła japońska cięcie 8

Tawuła japońska cięcie 9

.

  1. Tawuły rosnące w rzędzie w roli obwódki tnij równo, wszystkie na wysokości 15-30 cm.

Tawuła japońska cięcie 10

Tawuła japońska cięcie 11

.

  1. Jeśli tawuła ma pełnić funkcję rośliny okrywowej, a także w przypadku karłowych odmian (takich jak ‘Japanese Dwarf’ o docelowej wysokości ok. 30 cm), przytnij ją jeszcze silniej, na wysokości 5-15 cm. 

Tawuła japońska cięcie 12a

Tawuła japońska cięcie 13

Tawuła japońska cięcie 14

.

Niezależnie od tego, którą z powyższych opcji wybierzesz, powinieneś ponadto usunąć wszystkie martwe i wyłamane pędy. U krzewów kilkuletnich i starszych, gęstych krzewów warto ponadto wyciąć u podstawy kilka najstarszych pędów. Wkrótce zastąpią je nowe, pełne sił witalnych.

Podczas przycinania tawuły japońskiej nie musisz mieć żadnych skrupułów. Intensywne cięcie pobudza krzew do wytwarzania mnóstwa silnych, efektownie wybarwionych, młodych pędów, a jednocześnie sprawia, że roślina zachowuje zwarty pokrój i pięknie się zagęszcza. Tawuła japońska tworzy pąki kwiatowe na tegorocznych pędach, więc silne cięcie pobudza ją do obfitego kwitnienia.

Cięta zbyt słabo lub zgoła wcale, utraci atrakcyjną półkulistą sylwetkę, przerzedzi się i będzie kwitła słabo.

Tawuła japońska cięcie 15

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Tawuła japońska cięcie 101

.

Tawuła japońska – cięcie latem

Drugi, dodatkowy termin cięcia tawuły japońskiej przypada w lipcu lub na początku sierpnia, tuż po kwitnieniu. Za pomocą nożyc do żywopłotu postaraj się nadać jej półkulistą formę. Tym razem zachowaj pewien umiar. 

Jeśli krzew jest gęsty i wygląda zdrowo, możesz jedynie przystrzyc końce pędów z kwiatostanami i kilkoma parami liści. Wtedy są duże szanse, że tawuła zakwitnie ponownie jeszcze w tym samym sezonie.

Tawuła japońska cięcie 20

Tawuła japońska cięcie 21

Tawuła japońska cięcie 22

Tawuła japońska cięcie 23

.

Jeśli bardziej niż na kwiatach zależy Ci na gęstym pokroju i pięknym ulistnieniu, możesz ściąć tawułę silniej, obniżając ją o ok. 1/3 wysokości. Pamiętaj o zachowaniu półkulistego kształtu!

Tawuła japońska cięcie 30

Tawuła japońska cięcie 31

Tawuła japońska cięcie 32

Tawuła japońska cięcie 33

.

Nie przejmuj się, jeśli tuż po cięciu tawuła japońska nie prezentuje się zbyt efektownie. Już po mniej więcej tygodniu od postrzyżyn powinna odbić i pokryć się młodymi, świeżymi listkami.

Tawuła japońska cięcie 35

.

Tawuła japońska cięcie 102

Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.

.

Podsumowując

Tawuła japońska to jeden z najmniej kłopotliwych krzewów ogrodowych, a jej cięcie to nic trudnego. Odwdzięczy się za ten zabieg gęstym, zwartym pokrojem, intensywną barwą młodych liści oraz obfitym kwitnieniem.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *