Drzewa owocowe w ogrodzie – aranżacje

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 1

Chrupiące jabłka, soczyste śliwki, słodkie czereśnie… Drzewa owocowe w ogrodzie to gratka dla smakoszy. Zresztą, owoce prosto z drzewa smakują nawet niejadkom. Z drugiej strony, drzewa owocowe w ogrodzie mogą być zaskakująco dekoracyjne. Udowadniają to aranżacje z ich udziałem.

Słowem wstępu krótka lista najważniejszych drzew owocowych, jakie możesz uprawiać w ogrodzie:

jabłoń,

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 2

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 3

śliwa,

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 4

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 5

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 6

czereśnia,

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 7

wiśnia,

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 8

brzoskwinia,

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 9

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 9a

morela,

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 10

orzech włoski,

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 11

grusza.

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 11a

.

A z mniej znanych m.in.:

morwa biała,

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 12

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 13

świdośliwa,

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 14

urodlin trójłatkowy,

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 15

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 16

pigwa.

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 16a

.

Warto wiedzieć

Urodlin trójłatkowy (Asimina triloba) to niewielkie północnoamerykańskie drzewo ozdobne i owocowe. Jego dekoracją są bardzo duże liście, które jesienią przybierają złocisty kolor, a także niezwykłe fioletowo-czekoladowe kwiaty. Kwitnie obficie na przełomie maja i czerwca, jednak z setek kwiatów zwykle powstaje tylko kilka owoców. Za to jakich! Wyglądają jak podłużne zielone mango o długości 10-15 cm. Pod jasnozieloną skórką skrywają miąższ o konsystencji awokado, wspaniałym zapachu i smaku łączącym w sobie ananasa, banana i budyń waniliowy. Z ich powodu urodlin jest często nazywany indiańskim bananem. W przeciwieństwie do większości egzotyków powinien rosnąć w lekko ocienionym miejscu. Jest ciepłolubny, wymaga zacisznego stanowiska osłoniętego od wiatru. Z wiekiem jego mrozoodporność rośnie, ale w pierwszych latach uprawy trzeba go porządnie okrywać na zimę kilkoma warstwami białej agrowłókniny. Młode rośliny wymagają podlewania, później jest ono konieczne tylko w czasie długotrwałej suszy. Szkodniki omijają urodlin z daleka!

.

O uprawie i odmianach drzew owocowych w ogrodzie i sadzie napisano już całe biblioteki, więc w tym poście skupię się na ich aspekcie dekoracyjnym i możliwościach niecodziennego wykorzystania. Wiosną drzewa owocowe w ogrodzie i stworzone z nich aranżacje toną w białych lub różowych pachnących kwiatach, latem i jesienią stroją się w owoce w intensywnych kolorach, a pod koniec sezonu wiele z nich pięknie się przebarwia. Nawet zimą starsze okazy, zwłaszcza jabłoni, zwracają uwagę intrygującym pokrojem. Drzewa owocowe w ogrodzie są piękne, trzeba tylko je odpowiednio wyeksponować. Pomogą Ci w tym poniższe aranżacje.

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 200

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Drzewa owocowe w ogrodzie: aranżacje

1. Przy kąciku wypoczynkowym

Siedzisz sobie w słoneczne późnoletnie popołudnie na ławce albo leżaku, a gdy tylko przyjdzie Ci na to ochota, możesz wyciągnąć rękę po chrupiące jabłko. Czego chcieć więcej? Możesz po prostu ustawić meble ogrodowe pod drzewem.

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 50

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 51

Warto pójść krok dalej i stworzyć ciekawą aranżację kącika wypoczynkowego. W tym ogródku działkowym na końcu osi widokowej znajdują się dwie jabłonie obwieszone czerwonymi jabłkami. Są dobrze widoczne z każdego miejsca działki. Ta, pod którą urządzono kącik wypoczynkowy, rośnie blisko naroża, sąsiadując ze szpalerem żywotników ‘Smaragd’. Trzecią „ścianę” tworzy mieszana rabata z jeżówką, begonią i bukszpanem, obrzeżona drewnianymi kołkami. Przed nią w drewnianej beczce rośnie egzotyczna kordylina. Z czwartej strony zakątek zamyka złocisty żywotnik ‘Golden Brabant’. Oczywiście, przy kąciku wypoczynkowym w ogrodzie możesz posadzić też inne drzewa owocowe, nie tylko jabłonie.

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 52

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 53

.

2. Hamak w (mini)sadzie

Szukając pomysłu na zawieszenie hamaka, zwykle jako pierwsze przychodzi drzewo owocowe. I dobrze: jabłonie, grusze, śliwy, morele i czereśnie tworzą mocne pnie, dlatego można do nich bezpiecznie przywiązać hamak. W tym przypadku gęste korony dwóch wysokich czereśni tworzą naturalny parasol przeciwsłoneczny. 

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 60

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 61

Również w tym ogrodzie hamak wisi pomiędzy czereśniami.

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 62

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 63

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 64

Pamiętaj, że pień, do którego chcesz przywiązać hamak, musi być dostatecznie gruby. Zanim młode drzewa owocowe urosną, możesz postawić przy nich hamak na stojaku. Dzięki temu, wypoczywając, będziesz mógł rwać owoce prosto z drzewa.

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 65

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 66

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 67

Jeśli masz drzewo owocowe z wysokim pniem i grubymi, zdrowymi konarami, możesz przywiązać do jednego z nich wiszący fotel.

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 68

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 201

.

3. Wśród krzewów ozdobnych

W tym ogrodzie jabłoń rośnie bezpośrednio na mieszanej rabacie. Pod jej koroną znajdują się rośliny znoszące częściowe ocienienie, takie jak hortensje, bukszpan, tawuły, funkie i ułudka wiosenna. Od tej strony drzewo znajduje się na tyle blisko ścieżki, by można było wygodnie przystawić do niego drabinę potrzebną podczas zbioru owoców.

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 70

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 71

Od strony trawnika, gdzie przez większość dnia nie sięga cień drzewa owocowego, posadzono magnolię, róże, astry oraz lilie. Obok po pniu starego, martwego drzewa wspina się wiciokrzew.

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 72

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 73

Bezpośrednio na rabacie warto sadzić drzewa owocowe o wąskim pokroju, takie jak „płacząca” morwa biała ‘Pendula’, która tutaj rośnie wśród funkii, piwonii i żurawek, na tle hortensji bukietowych. Jak widzisz, drzewa w ogrodzie mogą być niebanalną dekoracją, a aranżacje z ich udziałem pasują niemal do każdego stylu.

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 75

.

4. W kwitnącej otoczce

To szybki, prosty, uniwersalny i bardzo efektowny sposób na upiększenie drzewa owocowego. Dookoła pnia możesz posadzić kwiaty cebulowe i jednoroczne: tę śliwę otaczają aksamitki, uczep rózgowy, pelargonie i petunie. 

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 80

Albo byliny: tę śliwę okala wianuszek kuklików pomarańczowych.

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 81

Natomiast tutaj wiśni towarzyszą obficie kwitnące kocimiętki Faassena.

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 82

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 83

Po pniu drzewa owocowego mogą również wspinać się niezbyt ekspansywne pnącza tolerujące ocienienie, takie jak powojniki.

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 85

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 86

.

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 202

Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.

.

5. Domek (prawie) na drzewie

Naprawdę wysokie, stare, zdrowe drzewa owocowe zdarzają się rzadko. Jeśli już, wymiary wystarczające do zamontowania domku na drzewie osiągają sędziwe orzechy włoskie i czereśnie. Sprytną alternatywą jest postawienie domku na palach, z którego Twoje dziecko będzie mogło zrywać owoce, w tym przypadku orzechy włoskie.

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 100

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 101

Równie dobrze możesz ustawić pod drzewem huśtawkę albo drabinki. Twoja pociecha będzie zachwycona!

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 102

.

6. Klasyczny sad

Tradycyjny sad z różnymi drzewami owocowymi rosnącymi na trawniku ma w sobie nostalgiczny urok wakacji u dziadków na wsi. Możesz w nim w każdej chwili zorganizować sobie wypoczynek pod gruszą, po prostu rozkładając pod drzewem koc lub leżak.

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 110

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 112

Drzewa owocowe w ogrodzie aranżacje 113

.

Podsumowując

Drzewa owocowe mogą stać się praktyczną dekoracją w ogrodzie. Aranżacje z ich udziałem to murowany hit! Możesz mieć drzewa owocowe nawet na najmniejszej posesji, a nawet na tarasie: obecnie dostępnych jest mnóstwo odmian szczepionych na skarlającej podkładce i/lub o kolumnowym pokroju. 

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *